Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

STARY ZEGAR WISZĄCY PFEILKREUTZ (HAU) OK. 1920 ROK

20-03-2012, 15:39
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 570 zł     
Użytkownik stylowewnetrza
numer aukcji: 2208086732
Miejscowość Daleszyce
Wyświetleń: 15   
Koniec: 28-03-2012 21:25:22
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

e-mail: [zasłonięte]@o2.pl
telefon: (41)[zasłonięte]307-24
Godziny otwarcia:
- poniedziałek
od 9.00 do 20.00
- od wtorku do piątku
od 9.00 do 17.00

Dostępne możliwości:
- Odbiór osobisty
- Poczta Polska
- Kurierzy: DHL oraz GLS

Odbiór osobisty:
ul. Kranów 21
26-021 Daleszyce k.Kielc

- Przelew na konto
- Gotówka przy odbiorze

Szanowni Państwo,

Przedstawiam do licytacji stary zegar niemiecki ,wyprodukowny przez firmę H.A.U (Hamburg-Amerikanische Uhrenfabrik).

Proponowany zegar ma mechanizm o naciągu sprężynowym. Sygnowany. Gong spiralny (również sygnowany) wybijający łagodnym tonem połówki i pełne godziny.Tarcza bardzo dobrze zachowana z wyraźnymi arabskimi indeksami. Wahadło mosiężne współgrające z kolorystyką tarczy. Skrzynia w bardzo dobrym stanie bez śladów działalności drewnojadów. Na plecach skrzyni znajduje się stempel producenta.
Uwagę przyciągają kolumienki na drzwiczkach. Po bokach skrzyni odmykane klapki, przez które można obserwować pracę mechanizmu.


Zegar po przeglądzie zegarmistrzowskim, na który udzielamy dwunastomiesięcznej gwarancji. Polecam ten sygnowany w kilku miejscach zegar.

ZEGAR IDEALNY NA PREZENT - POLECAM.

Zapraszamy również do obejrzenia naszej oferty

na koncie allegro: stare-zegary (zakładka PARTNER)



Zegar po przeglądzie zegarmistrzowskim, na który udzielamy dwunastomiesięcznej gwarancji.


Wymiary:

wysokość - 73,5 cm
szerokość - 31 cm
głębokość - 15,5 cm
średnica tarczy - 23X23 cm

W przypadku szczegółowych pytań proszę o kontakt:

(041)[zasłonięte]307 24, kom. 0-691 [zasłonięte] 633

Założycielem firmy był Paul Landenberger. W latach młodzieńczych zdobywał on nauki kupieckie u swojego wuja w Tybindze. Potem zatrudnił się jako handlowiec w Friedrichshaven. W roku 1869 przeniósł się do Schramberg, gdzie znalazł zatrudnienie w nowopowstałej fabryce zegarów Junghansa. Zatrudnionych 70 pracowników produkowało zegary bazujące na mechanizmach amerykańskich. Pracował tam jako handlowiec odnosząc duże sukcesy. Po niespodziewanej śmierci E. Junghansa był przewidywany jako jego następca co było możliwe uwzględniając fakt ,że był ożeniony z Frieda Junghans, córką założyciela firmy. Sprzeciwiła się temu wdowa po Junghansie chcąc udzielić sukcesję po zmarłym ojcu swemu synowi Arturowi, który przebywał w USA. Kroki te spowodowały wystąpienie Landbergera z firmy.

W roku 1874 otworzył własną fabrykę. Początkowo produkowano zegary wzorując się na konstrukcjach amerykańskich. Mając kłopoty finansowe Landberger połączył się w 1883 r z firmą handlową Dueter und Kaufmann z Hamburga tworząc H.A.U. ( Hamburg- Amerikanische Uhrenfabrik). Dalsza historia firmy nieodzownie związana jest z wieloma kłótniami, waśniami i rywalizacją z firmą Junghans, z którą sąsiadowała przez płot. Wynikiem tej rywalizacji (walka o wykwalifikowaną siłę roboczą) była konieczność otworzenia zakładu w Alpisbrach. Otworzono również montownie w Szwajcarii, Francji i Rosji. Unikano przez to dużych ceł importowych. Większość zegarów HAU eksportowała m.in. do Afryki Południowej, Chin,Japonii ,USA i Australii.Na wielu rynkach mieli lepsze obroty niż Junghans lecz jego poziomu HAU nigdy nie osiągnął. Po I Wojnie Światowej pełny rozwój HAU osiągnął w 1925 r. zatrudniając 2200 pracowników.Jako ciekawostkę można podać fak,że Landsberger przez długie lata zasiadał w radzie nadzorczej firmy Gustava Beckera i miał niewątpliwy wpływ na jej rozwój. Ze względu na kryzys lat dwudziestych ,firmy zegarmistrzowskie Becker, Hau, Lenzkirch i Junghans podpisały porozumienie o współpracy zachowując jednak autonomię. Zmieniło się to w roku 1927, kiedy to Junghans przejął Lenzkircha i Beckera. W roku 1930 ten sam los podzielił HAU. Marka znikęła z rynku w 1939 r. Sygnatura Pfeilkreutz (krzyżujące się strzały),wybita na tarczy i mechaniźmie była jednym ze znaków firmowych wykorzystywanych przez HAU.Została ona zarejestrowa w roku 1891.