Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

STARY PRZEWODNIK POZNAŃ 1929 ROK ROTOGRAWIURY

20-03-2012, 17:22
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2216051478
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 28-03-2012 19:56:20
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - PRZEWODNIK PO POZNANIU
AUTOR - TEKST - DR. N. PAJZDERSKI, OKŁADKA - W. PAJZDERSKA, FOTOGRAFIE - R. S. ULATOWSKI
WYDAWNICTWO - NAKŁADEM POWSZECHNEJ WYSTAWY KRAJOWEJ W POZNAŃIU, POZNAŃ 1929
WYDANIE - 1
NAKŁAD - ??? EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOSTATECZNY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM , USZKODZENIA I PRZYBRUDZENIA) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - 31 + OSOBNE TABLICE
WYMIARY - 17 x 12 x 0,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,066 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. - BOGATO ILUSTROWANY PRZEWODNIK
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

przewodnik
po .;".:-poznaniu
ODBITO W DRUKARNI ŚW. WOJCIECHA W POZNANIU
NAKŁADEM POWSZECHNEJ
WYSTAWY KRAJOWEJ
W POZNANIU
TEKST: DR. N. PAJZDERSKI OKŁADKA: W PAJZDERSKI FOTOGR.: R. S. ULATOWSKI

Założenie Poznania, powszechnie zwanego Grodem Przemysława, jednej z pierwszych stolic państwa polskiego, sięga czasów przedhistorycznych, W chwili zaprowadzenia chrześcijaństwa w kraju w X stuleciu, Poznań należał niewątpliwie do naj znaczni ej szych osad, skoro został wybrany przez Mieszka i Dąbrówkę na stolicę pierwszego biskupstwa. Od najdawniejszych czasów przy ujściu rzeczki Cybiny do Warty, nad ważnym gościńcem handlowym, wznosił się zamek książęcy, a pod jego bokiem powstała osada, która od r. 968 miała się stać ostoją organizacji kościelnej w Polsce. Bagnisty grunt i niebezpieczeństwo powodzi sprawiły, że już z początkiem wieków średnich poczęto zabudowywać również lewy brzeg Warty. Tutaj też Przemysław I, książę wielkopolski, wraz z bratem swoim Bolesławem, lokują w r. 1253 nowe miasto na prawie magde-burskiem, które staje się wkrótce ważnym punktem handlowym. Miasto średniowieczne rośnie szybko w dobrobyt i w chwilowem złączeniu się ziemi krakowskiej z Wielkopolską w końcu XIII stulecia, pod berłem Przemysława II, odegrało nie małą rolę. Po tragicznej śmierci tegoż władcy, sprawującego rządy również nad Po-
morzem, zapanował i tutaj wkrótce Wacław, król czeski, którego nazwisko jest złączone z budową pierwszego murowanego ratusza w Poznaniu. Kolejno za panowania Jagiellonów miasto osięgło niebywały rozkwit. Zwłaszcza przywilej króla Władysława Jagiełły z r. 1394, ogłoszający miasto za skład wszelkich towarów, które sprowadzano z Niemiec do Polski, lub tez z Polski wywożono, zapewnił mu wielkie korzyści. Następcy Jagiełły przez nadawanie coraz to nowych swobód przyczyniali się hojnie do dalszego rozwoju miasta. Poznań stał się ważnym węzłem dróg handlowych, które rozchodziły się na wszystkie strony, do Gdańska, do Wrocławia, do Marchji brandenburskiej, oraz na wschód do Warszawy. Szybko też wzrastało znaczenie Poznania, który wiek XV i XVI zaliczał do najświetniejszych chwil swego istnienia. Zwłaszcza za panowania Zygmunta I, który szeregiem przywilejów uwolnił kupców poznańskich od ceł w całym państwie, a kupcom zagranicznym nakazał skierowywać towary przez Poznań, gród ten stał się jednym z pierwszych miast w Polsce. Naonczas też miasto przyozdobiło się monumentalnemi budowlami świeckiemi i kościelnemi, które w części przetrwały do naszych czasów. Miasto królewskie, zwłaszcza w epoce ostatnich Jagiellonów, rozwija się stale i rośnie w ludność, dochodzącą 30000 mieszkańców. Po pożarach w r. 1536 i 1590,
Poznań odbudowuje się pod wpływem nowego stylu odrodzenia i zmienia częściowo swoją pierwotną fizjognomję średniowieczną. Wtedy też ratusz poznański stroi się w szatę renesansu włoskiego i należy dziś jeszcze do najokazalszych zabytków architektury w naszym kraju. Kościoły zdobią się w piękne nagrobki kamienne, które zawdzięczają swe powstanie przeważnie rzeźbiarzom włoskim, licznie osiadłym w Polsce. Prądy wieku, humanizm i reformacja, nurtują w Poznaniu silniej niż gdzieindziej, zwłaszcza dzięki poparciu możnych rodów wielkopolskich, Górków i Ostrorogów. Budzi się większe zamiłowanie do nauki -i literatury, a koroną tych wysiłków staje się działalność kolegjum Lubrańskiego, filji krakowskiej Almae Matris, założonej w 1519 r.
Niestety okres świetności trwał niedługo. W XVII stuleciu wojna szwedzka za panowania Jana Kazimierza zadała handlowi poznańskiemu cios śmiertelny. Natenczas Szwedzi wraz z Bran-denburczykami zniszczyli miasto i wycisnęli od ludności znaczne kontrybucje. Nadomiar złego, Poznań utracił w XVII wieku przywilej jedynego składu w Wielkopolsce.
Wiek XVIII nie przyniósł również szczęścia ciężko doświadczonemu miastu. Wojny Karola XII były dlań powodem nowych klęsk i zamieniły je w stos gruzów. Poznań widział w swych murach wojska obce i swoje, a w roku 1704 był
bombardowany przez Rosjan przez całe trzy tygodnie.
Podczas sejmu czteroletniego, za rządów króla Poniatowskiego, Poznań brał czynny udział w zabiegach, mających na celu poprawę bytu miast polskich. Natenczas zorganizowana „Komisja Dobrego Porządku" zapewniła Poznaniowi pomoc państwową przy odbudowie ratusza, mocno zniszczonego i pozbawionego zakończenia wieży. Po przeprowadzeniu reorganizacji, przewidzianej konstytucją trzeciego maja w ustawie p. t. „Miasta nasze królewskie wolne", Poznań znacznie się podźwignął.
Trzeci rozbiór Polski oddał Poznań, którego liczba mieszkańców zmalała do 13.500 dusz, w r. 1793 pod panowanie pruskie. Zaraz w pierwszych latach rządów zaborczych, została wykreślona nowa dzielnica przy placu, dziś placem Wolności zwanym, która stała się wkrótce centrum nowoczesnego miasta.
W r. 1806 miasto podejmowało uroczyście Napoleona I, a w następnym roku Poznań został włączony do powstałego W. X. Warszawskiego.
Od r. 1815 na mocy traktatu wiedeńskiego Poznań należał do królestwa pruskiego, zrazu jako stolica nowo utworzonego W. X. Poznańskiego. Wkrótce jednak polityka eksterminacyjna rządu pruskiego wobec Polaków poczęła zataczać
coraz szersze kręgi, a rządy miasta spoczęły pra-
...




SPIS ILUSTRACJI

1. Kościół św. Jana, ul. Warszawska, slr. 8.
2. Kościół św. Małgorzaty, Środka, słr. 8.
3. Kościół Reformatów, ul. Bydgoska, str. 10
4. Katedra, Ostrów Tumski, str. 10
5. Kościół N. P. Marji, Ostrów Tumski str. 11
6. Kościół św. Krzyża, ul. Grobla, str. 14
7. Ratusz, Stary Rynek str. 14
8. Pręgierz, Stary Rynek, str. 16
9. Fontanna, Stary Rynek, str. 16
10. Figura św. Jana Nepomucena, Stary Rynek, str. 16
11. Odwach, Stary Rynek, str. 16
12. Pałac Działyńskich, Stary Rynek, str. 16
13. Pałac Górków, ul. Klasztorna, słr. 17
14. Zamek Piastów (Archiwum), Góra Przemysława, str. 17
15. Kościół Franciszkanów, ul. Franciszkańska, str. 18
16. Pomnik ułanów, ul. Ludgardy, str. 18
17. Fara (pojezuicki), ul. Gołąbia, slr. 18
18. Urząd Wojewódzki (kolegjum jezuickie), ul. Gołąbia, str. 20
19. Kościół Bernardynów, pl. Bernardyński, str. 20
20. Kościół Bożego Ciała, uł. Łąkowa, str. 20
21. Kościół Katcrzynek (Salezjanów), ul. Wroniecka, str. 21
22. Kościół podominikański (Jezuitów), ul. Dominikańska, str. 21
23. Kościół garnizonowy (pokormelicki), pl. Działowy, str. 23
24. Kościół św. Wojciecha, ui. św. Wojciecha, str. 23
25. Bibljoteka Raczyńskich, pl. Wolności, str. 24
26. Muzeum Wielkopolskie, pl. Wolności, str. 24
27. Kościół św. Marcina, ul. ^Sw. Marcina, str. 24
28. Pomnik Mickiewicza, ul. św. Marcina, słr. -26
29. Zamek, ul. Wjazdowa, str. 27
30. Uniwersytet, Wały Wazów, str. 29
31. Teatr Wielki, uł. Fredry, str. 29
32. Cołlegium Medicum, ul. Fredry, slr. 29
33. Kościół św. Pawła, ul. Fredry, sir. 29
34. Teatr Polski, ul. 27 grudnia. 1. 18, str. 29
35. Powszechna Wystawa Krajowa, ul. Bukowska, slr. 29



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.