Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

STARY LWÓW RATUSZ PRZEDMIEŚCIA UNIWERSYTET 1907-12

02-07-2012, 19:21
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2459463457
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 11-07-2012 19:20:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - SERIA BIBLIOTEKA LWOWSKA (3 POZYCJE W JEDNYM TOMIE)

1. RATUSZ LWOWSKI
2. LWOWSKIE PRZEDMIEŚCIA
3. UNIWERSYTET LWOWSKI

(KSIĄŻKA JEST REPRINTEM WYDAŃ Z ROKU 1907, 1909 i 1912

AUTOR - 1. FRANCISZEK JAWORSKI
2. ADAM KRAJEWSKI
3. FRANCISZEK JAWORSKI

WYDAWNICTWO - ORYGINALNIE NAKŁADEM TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW PRZESZŁOŚCI LWOWA, LWÓW 1907, 1909 i 1912

JAKO REPRINT POLSKI DOM WYDAWNICZY SPÓŁKA Z O.O., WARSZAWA 1990

WYDANIE - ???
NAKŁAD - 10000 + 150 EGZ.
STAN KSIĄŻKI - BARDZO DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, TWARDA Z PŁÓCIENNYM GRZBIETEM
ILOŚĆ STRON - 95 + 71 + 88
WYMIARY - 23,5 x 16 x 1,7 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,437 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. - ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

BIBLIOTEKA LWOWSKA FRANCISZEK JAWORSKI
RATUSZ LWOWSKI
ADAM KRAJEWSKI
LWOWSKIE PRZEDMIEŚCIA
FRANCISZEK JAWORSKI
UNIWERSYTET LWOWSKI
TOM I

FRANCISZEK JAWORSKI
RATUSZ LWOWSKI
Z 21 RYCINAMI W TEKŚCIE
WE LWOWIE 1907 NAKŁADEM TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW PRZESZŁOŚCI LWOWA





PRZEDMOWA.
Czyniąc zadość postanowieniom statutu, rozpoczyna nowo powstałe „Towarzystwo miłośników przeszłości Lwowa" wydawnictwo „Biblioteki lwowskiej", w której znajdą, pomieszczenie prace popularno-naukowe z dziejów kultury stolicy kraju.
Materyału nie zabraknie. Całe sześciowiekowe, a przesławne dzieje miasta naszego, jego kościoły, pomniki, uświęcone pamięcią wielkich zdarzeń miejsca, domy, wspomnienia, opisy, życie tylu pokoleń mieszczańskich, ich czyny, oświata, stosunki — a dalej dziejowe znaczenie Lwowa w Polsce, dla jej wschodnich granic, dla handlu i przemysłu — wszystko to czeka jeszcze rozgłoszenia na pożytek, naukę i dobre wspomnienie czasom dzisiejszym.
Przystępując do pracy i wydawnictwa popularno-nauko-wych monografij z przeszłości Lwowa, ma Wydział Towarzystwa miłośników tej przeszłości pełną świadomość trudnego swego zadania. Bo, nie licząc pomnikowych dzieł Władysława Łozińskiego, przeszłość Lwowa nie znalazła wielu historyków, a — co smutniejsza — wiele zrozumienia i odczucia u ogółu. Gdy jednak celem Towarzystwa jest budzenie poszanowania dla pamiątek i zabytków „Starego Lwowa" wśród ogółu mieszkańców — przeto i trudności, jakiekolwiek by one były, usunie praca, opromieniona ważnością tego celu i jego doniosłością dla umysłowego rozwoju Lwowa.
Jako pierwszy tom „Biblioteki lwowskiej" wychodzi hi-storya ratusza lwowskiego. Wydział Towarzystwa, układając plan wydawnictwa, kierował się nie tylko zasadą, że opis da-
wnego ratusza we Lwowie pierwsze zająć powinien miejsce w monografiach z przeszłości Lwowa, ale miał także na uwadze zamierzoną obecnie rekonstrukcyę gmachu ratuszowego, do .której szczegółowy opis stanowić może, w pewnej mierze, materyał i punkt oryentacyjny dla tych, którzy się odnowieniem będą. zajmować. W ten sposób — żywi Wydział nadzieję — uczyniony być może pierwszy krok do powiązania teraźniejszości z przeszłością, na tle umiłowania własnego grodu.
Wychodzić będzie „Biblioteka lwowska" w szacie ozdobnej illustracyami zabytków, rycinami pamiątek, fotograficznemi reprodukcyami pomników i t. d. Mimo trudności, zebrano już w tym tomie materyał illustracyjny do dziejów ratusza, o ile nam dotąd jest znany, a to w głównej części ze zbiorów miejskich archiwalno-muzealnycb, a w wielkiej także mierze ze zbiorów Biblioteki Pawlikowskich i Muzeum Lubomirskich. Rysunki z zachowanych dotychczas rzeźb dawnego ratusza wykonał WP, Franciszek Kowaliszyn, urzędnik Archiwum miejskiego, zdjęć zaś fotograficznych WP. Kazimierz Pepłowski, Stałą kartę tytułową wreszcie sporządził WP. prof. Tadeusz Rybkowski z motywów starolwowskich.
Składając wyżej wymienionym Instytucyom i Panom szczere podziękowanie, oddajemy pierwszy ten tom wydawnictwa w ręce szerokiej publiczności, licząc, że przeszłość wia-snego miasta zainteresuje ją, a zainteresowawszy obudzi umiłowanie jej zabytków i wspomnień.

WYDZIAŁ.





SPIS RZECZY.

Przedmowa ....---- 5
I. Ratusz i jego znaczenie:
Początek ratusza. - Pochodzenie. - Typowa forma. -Znaczenie w życiu miasta.-Ratusz lwowski dawniej a dziś 9
II. „Praetorium" gotyckie 1381—1600:
Ratusz za Kazimierza Wielkiego i Jagiełły. - Wieża Olbrachtowska. — Restauracye i rekonstrukcye w ciągu XVI. w. - Wnętrze......13
III. Krajobraz ratuszowy 1600—1826:
Odnowa ratusza za Kampiana. — Widok rynku. — Pręgierz. - Lew kamienny. - Front budynku. -Napisy. - Wieża. - Wnętrze tatusza: sala radna, skarbiec, sala sądowa, lonherSka, czterdziestomężów. -Więzienia. — Familia miejska — Kamieniczki śród-rynkowe . -
IV. Z kroniki ratuszowej:
Zdarzenia: hołdy wojewodów wołoskich i ich tragiczne l0Sy. - Sądy. - Depozyty. - Korony. - Sierotki hetmańskie. - Przyjęcia królów. - Uroczystości. — Kronika wojenna. — Związki wojskowe. - Karol XII. -Illuminacye. - Zajęcie Lwowa przez Austryę . . 54
V. Nowy ratusz 1826—1851:
Ruina. - Projekty. - Upadek wieży. - Budowa nowego ratusza. - Bombardacya. — Odnowienie wieży i gmachu. - Zakończenie ..... 67





ADAM KRAJEWSKI
LWOWSKIE PRZEDMIEŚCIA
OBRAZKI I SZKICE Z PRZED PÓŁ WIEKU
Z 16 RYCINAMI W TEKŚCIE
WE LWOWIE 1909 NAKŁADEM TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW PRZESZŁOŚCI LWOWA





Garść niniejszych szkiców z przedmieść lwowskich, jakiemi one były przed niemal pół wiekiem, wziętych bądżto z własnych obserwacyi z lat dziecięcych, bądź zasłyszanych w opowiadaniach ludzi starszych na przedmieściach, pomieszczona była różnymi czasy w ciągu lat w „Dzienniku Polskim", „Świecie" warszawskim i w innych pismach. Do zebrania ich w jedną całość i wydania zbiorowego zachęcił autora tych szkiców, niżej podpisanego, zacny kolega po piórze, zasłużony archi-waryusz miasta Lwowa p. Franciszek J a wo r s k i, a tej zachęcie ze swej strony dodał bodźca i Szanowny groma-dziciel pamiątek dawnego Lwowa, dyrektor miejskiego archiwum, dr. Aleksander Czołowski.
Praca to o tyle wdzięczna, że poświęcona rodzinnemu miastu i jego poczciwym przedmieszczanom, dzielącym dolę i niedolę swej macierzy, przedmieszczanom, których życia przeciętny obywatel Lwowa bliżej nie zna, a już stanowczo ledwie że o nich słyszał i zajmował się nimi przed pół wiekiem, kiedy komunikacya z przedmieściami była i trudna i niewygodna i — powiedzmy szczerze — nie zawsze bezpieczna. Wzrost tej komunikacyi, a tem samem parcie miasta ku rozwojowi w kierunku przedmieść, powoduje ich zanik; garść ta więc szkiców będzie skromną pamiątką po tych, niedługo już zaginionych nie tylko domach, ale i ludziach, zasymilowanych przez życie wielkomiejskie.
Dzięki niezwykłej uczynności, a także i ogromnemu zamiłowaniu do rzeczy ojczystych urzędnika miejskiego archiwum p. Franciszka Kowaliszyna, udało się autorowi zillustrować niniejsze szkice podobiznami ostatnich zabytków przedmieść, których niebawem nie stanie, bo zajmą ich miejsce okazałe domy stołeczne.
Pierwotne szkice uzupełniłem i rozszerzyłem nowymi szczegółami i obrazkami, do których cennego materyału dostarczyły mi takie żywe kroniki przedmieścia, a głównie jego rdzenia: Łyczakowa, jak p. Adolf Podłowski długoletni radny miasta i jego syn Józef, oraz pan Jan Do-browolski, z dziada pradziada obywatel Łyczakowa. Wzmianka na tem miejscu niech będzie im szczerą podzięką odemnie. Dla mnie będzie dostateczną nagrodą, jeśli ta skromna praca będzie jedną więcej cząsteczką do dziejów ojczystego miasta, dla którego każdym kto może, powinien ze swej strony choć drobną dołożyć cegiełkę.

We Lwowie, w grudniu 1909.
Adam Krajewski.





SPIS RZECZY.

I. Przedmieścia lwowskie w ogólności .... .... 7
II. Łyczaków wogóle...............
III. Górny Łyczaków przed pół wiekiem....... 17
IV. Bajki.................. ^
V. Źółkiewskie ................ 44
VI. Ogródki dawnego Lwowa............ 0^
VII. Galerya zaginionych lwowskich oryginałów...... 57





FRANCISZEK JAWORSKI
UNIWERSYTET LWOWSKI
WSPOMNIENIE JUBILEUSZOWE
Z 28 RYCINAMI W TEKŚCIE
WE LWOWIE 1912 NAKŁADEM TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW PRZESZŁOŚCI LWOWA





UNIWERSYTETOWI LWOWSKIEMU
W DWUSETNĄ PIĘĆDZIESIĄTĄ ROCZNICĘ
ZAŁOŻENIA
TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW PRZESZŁOŚCI LWOWA





W niniejszej pracy przyświecała myśl i potrzeba spopularyzowania w roku jubileuszowym dziejów Wszechnicy lwowskiej, której losy i polski charakter tak bardzo leżą na sercu społeczeństwu polskiemu. Chętny Czytelnik nie znajdzie tu samodzielnych badań, ani oryginalnych poglądów, gdyż praca oparła się wyłącznie prawie na materyale drukowanym, a w szczególności na dziele ks. Stanisława Załęskiego „Jezuici w Polsce" i Prof. dra Ludwika Finki a „Historya Uniwersytetu lwowskiego do r. 1869". Literatura polemiczna z XVII. i XVIII, wieku oraz niektóre nowsze opracowania dostarczyły szczegółów, zużytkowanych odpowiednio do rozmiarów i celu wspomnienia jubileuszowego.
Autor.
ogniu wałki poczęta, w walce półtrzecia trwa wieku Alma Mater lwowska. W dostojnej świątyni nauki raz po raz rozbrzmiewał gwar sporów i z całej niemal ziemi polskiej znosił tu wichr życia namiętne szały zawiści, niechęci i procesów. Całe morze wzburzonej opinii biło w te mury, pokrywały je fale sprzecznych sądów i zabiegów, biły gromy we wszystkie cztery węgły Akademii lwowskiej. I nie było, zda się, ciszy dla naukowych badań, jakby zabrakło uroczystej powagi temu domowi, który miał być światłem nauki, pochodnią wiedzy.
A jednak przetrwała wszystkie burze Alma Mater lwowska i pełni chlubnie zadania, jakie jej dzieje od samego początku istnienia, przez półtrzecia wieku, wyznaczały. Jest potężną twierdzą ducha polskiego, czujną strażnicą u wschodnich rubieży Polski, jest jasnem ogniskiem wiedzy, prawdy i kultury, dostojną siedzibą nauki. Uniwersytet lwowski stał się prawdziwą Alma Mater wielu pokoleń młodzieży, a na swych barkach dzielnie i chlubnie dźwiga nie tylko zadania, jakie każdy uniwersytet spełniać winien, ale pracować musi — jak powiedziano pięknie — i za te uniwersytety, które być na ziemi polskiej powinny a których niema.
Lat dwieście pięćdziesiąt - półtrzecia wieku trwa lwowska Wszechnica. Miała swoje chwile jasne i ciemne, spotykała na swojej drodze uznanie i gwałtowne protesty, za czasów Rzeczypospolitej na ogół tylko częściowo mogła spełniać swoje posłannictwo, ale charakteru uniwersytetu nigdy się nie wyzbyła, nauce i wiedzy służyła w miarę sił i możności, zawsze stojąc na tym poziomie i wysokości
na jakich w danym okresie stała wiedza, nauka i literatura polska. Jej tytuły, splendory, akademickie przywileje, ten przepych zewnętrzny i okazałość, bez których tak trudno obywał się wiek siedmnasty i ośmnasty, były prawie ciągle przedmiotem sporu, ale jej naukowego poziomu, ani badań nikt i nigdy nie kwestyonował. I ten właśnie uniwersytecki poziom to jej wobec potomności chluba i rzetelna zarazem zasługa, to tytuł do wdzięczności Polski dzisiejszej.
Duch czasu, bieżące potrzeby Zakonu, który ją dźwignął i bronił wytrwale, niewoliły ją do takiej służby publicznej, jaka w danej chwili wydawała się najlepszą. Akademia lwowska przetrwała wszystkie zapatrywania na cele uniwersytetów, ażeby nakoniec już w dniach najnowszych zabłysnąć jako olbrzymie światło w jedynej już służbie polskiej nauki.
Tak samo w różnej kolei losów zachować umiała Akademia lwowska swój narodowy charakter i polską też została przez cały ciąg swojego istnienia, przerywanego burzą procesów i burzą dziejową. Polską była lwowska Wszechnica za Jezuitów, polską została w czasach, kiedy z jej katedr nie rozbrzmiewała mowa polska, w dobie największego ucisku narodowego. Bo pod powłoką germanizacyjną kipiało w niej życie polskie — w kołach młodzieży, w jej związkach w tajnych stowarzyszeniach, krzewiła się myśl tak daleka od oficyalnego wykładu, że w chwili dziejowego kataklizmu sam rząd austryacki skierował swoje armaty na Wszechnicę lwowską, ją uważając za główne siedlisko polskiej myśli rewolucyjnej.
A kiedy wreszcie dozwolono społeczeństwu żyć wła-snem życiem i rozwijać się swobodnie, Alina Mater lwowska była pierwszą, która stanęła do wytrwałej pracy naukowej. Długi szereg mężów nauki zajaśniał na jej katedrach, a ich dzieła roznosiły sławę polskiego imienia po wszystkich krajach dawnej Rzeczypospolitej.
I dalej jeszcze wśród obcych znalazła Wszechnica lwowska niejednokrotnie uznanie za swoje prace, podjęte dla badania prawdy.
Więc w uroczystej chwili jubileuszu cały naród polski patrzy z dumą i chlubą na jaśniejące światło kultury,
za zasługi Wszechnicy lwowskiej, na jej przeważne znaczenie w życiu narodowem. A rozpamiętując jej dzieje i przeszkody, które przebyć musiała, strzegąc pilnie jej charakteru i powagi, jej dostojeństwa — spieszy z jubileuszowym hołdem i życzeniem, aby Alma Mater lwowska na całą przyszłość została świątynią polskiej nauki, potężną i niezłomną twierdzą polskiej kultury.



SPIS TREŚCI

I.
KRÓL FUNDATOR.
GROŹBA AKADEMII PRAWOSŁAWNEJ. PRZYSZŁOŚĆ LWOWSKIEGO KOLLEGIUM T. J. WILNO. POZNAŃ. PERŁA KRÓLESTWA. OPÓR AKADEMII KRAKOWSKIEJ. AKADEMIA LWOWSKA. PRZYWILEJ JANA KAZIMIERZA. JEGO ZNACZENIE FUNDAMENT UNIWERSYTETU LWOWSKIEGO. WYRAZ KONIECZNOŚCI
DZIEJOWEJ.
II.
BURZA.
ATAK AKADEMIKÓW KRAKOWSKICH. NIC Z TEGO NIE BĘDZIE i NA SEJMIE. LWÓW WOBEC AKADEMII. ODROCZENIE PROTESTY SŁOŃCE, KSIĘŻYC I GWIAZDY. AD MAŁE NARRATA. ODMOWA. DO RZYMU! NIE WOLNO ŚCIEŚNIAĆ PRZYWILEJU! POGROM ŻYDÓW WE LWOWIE. NOCNA WYPRAWA STUDENTÓW. GUZY I BLIZNY. MILCZENIE.
III.
ACADEMIA LEOPOLIENSIS.
ARGUSOWE OKO PIJARZY ZATWIERDZENIE PRZYWILEJU JANA KAZIMIERZA BULLA KLEMENSA XIII DEKRETY INHIBICYJNE AGITACYA SZLACHTY I DUCHOWIEŃSTWA OTWARCIE AKADEMII PODCZAS PODNIESIENIA PIERW-SZY DOKTOR. BROSZURY POLEMICZNE WSZĘDZIE PROTESTY ARCYBISKUP PROTEKTOR 00. JEZUICI NIE ZAMKNĄ AKADEMII BOJKOT ROZPRAWA ASESORSKA REMISSA AD RELATIONEM W WIECZNEM ZAWIESZENIU AKADEMIA JEJ PROFESOROWIE I UCZNIOWIE
IV. UNIWERSYTET JÓZEFIŃSKI.
SPADEK PO JEZUITACH. CORPORA UNIWERSYTECKIE FUNDACYA JOZEFIŃSKA
PIERWSZY SENAT AKADEMICKI. INAUGURACYA. BUDYNEK. PROFESOROWIE.
JĘZYK WYKŁADOWY. ZMIERZCH UNIWERSYTETU. LICEUM LWOWSKIE.
V POWTÓRNA FUNDACYA



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.