Gramofon elektryczny GE-56 jest bezpośrednim następcą gramofonu GE-53, produkowany był od 1957 roku. Produkowany jeszcze pod szyldem ZWAT, w czasie gdy łódzkie zakłady zajmowały się jeszcze produkcją aparatów telefonicznych MB-47 i CB-49. Fabryka zabudowywała mechanizm w obudowie typu "chlebak", oznaczonej S-GE-56 oraz w zabudowie walizkowej
W-GE-56. Ponadto, same mechanizmy wysyłane były do Dzierżoniowa, gdzie montowane były w pierwszym polskim radiogramofonie "
Polonez" oraz w późniejszych konstrukcjach.
Zabudowa tego typu gramofonu w obudowie tego typu jest jedną z wielu wariacji, które powstawały w Łodzi i Poznaniu (ZISPO) w szeroko pojętych latach 50-tych. Nie spotkano dotychczas zamontowanego fabrycznie gramofonu GE-56 do "chlebaka" innego kształtu, spotyka się natomiast inne mechanizmy, również produkcji czechosłowackiej, montowane w tej skrzynce. Wkładka dwuigłowa Uk-2 produkcji własnej Zakładów, następnie jako zamienniki oferowane były Uk-3 (niezalecana do płyt stereo) i Uk-8. Skrzynka została wykonana z politurowanego drewna orzechowego. Spód z dykty, przybity na stałe do skrzynki. Serwisu dolnych części mechanizmu dokonuje się poprzez wyjęcie całego panelu ze skrzynki.
Tabliczka znamionowa z czwartego zdjęcia wskazuje co prawda typ S-GE-53, jednak zamontowany gramofon, to ponad wszelką wątpliwość GE-56. Zabudowa z mechanizmem GE-53 zostanie opisana przy najbliższym napotkaniu takowego.