PWN, Warszawa 2010, Wyd. I, 234 str. Książka nie była czytana i wygląda jak nowa. Jeszcze jest zafoliowana Może jedynie posiadać niewielkie zagięcia rogów, małe ryski, wgniecenia brzegów okładki lub zadrapania. Zachęcam do zakupu. Nie wystawiam faktur VAT ani paragonów. Proszę zapoznać się także z informacjami w zakładce „ o mnie”. (7/2)
Mówi się, że w języku można odnaleźć i zrozumieć ducha ludzi, którzy tego języka używają, że stanowi on klucz do poznawania ich natury. Sentencje wywodzące się z kultury Dalekiego Wschodu od wieków inspirowały władców, możnych i wielkich przywódców. Dziś nadal stanowią cenną wskazówkę, jak postępować, aby osiągnąć sukces. I jak pisze profesor Bralczyk „pomagają w zrozumieniu świata, (...) umożliwiają refleksję, która pozwala i na cieszenie się życiem, i na znoszenie przeciwności losu”. Z ich bogactwa mogą czerpać wszyscy, którzy chcą świadomie i mądrze kształtować swoje życie. Wiele z tych sentencji odnajdujemy w wypowiedziach autorytetów, a także w działaniach znanych polityków i biznesmenów.
Sentencje, które Czytelnik znajdzie w niniejszym tomie, można podzielić na:
1. chengyu 成語, utarte czteroznakowe wyrażenia, zwane idiomami – w języku chińskim jest ich ponad trzydzieści tysięcy2. suyu 俗語, powiedzenia i mądrości ludowe3. yanyu 諺語, przysłowia4. powszechnie rozpoznawane passusy wierszy, opowiadań, powieści i innych form literackich5. morały, puenty lub zakończenia baśni, opowieści, przypowieści lub relacji historycznych.
Książka jest opatrzona licznymi zdjęciami, kaligrafiami i ilustracjami.
Spis treści
Natura człowieka
Zdobywanie wiedzy
Natura świata
Przeznaczenie
Historia Chin
Słynne passusy z klasycznych powieści
Fragmenty słynnych poezji, pieśni i esejów
Przysłowia i powiedzenia ludowe
Słowa godne zapamiętania