Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Stanisław STUDENCKI (1[zasłonięte]900-19) 'Pytanie o drogę'

22-06-2012, 0:11
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 2 380 zł      Aktualna cena: 2 380 zł     
Użytkownik KoneserKrakow
numer aukcji: 2422437618
Miejscowość Kraków, Rynek Główny 11
Licytowało: 15    Wyświetleń: 984   
Koniec: 21-06-2012 22:45:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Stanisław Studencki (1900 - 1944)
"Pytanie o drogę"


Autentyczny obraz znanego krakowskiego malarza batalisty - Stanisława Studenckiego. Scena rodzajowa przedstawia temat znany z twórczości Kossaków - polskich ułanów na koniach, pytających o drogę ludzi pracujących na roli.

Na pierwszym planie z lewej strony stoi wóz drabiniasty z zaprzężonym doń koniem. Na wozie pełno nałożonego siana, obok stoi z batogiem mały bosy chłopak w słomianym kapeluszu. Na furze siana siedzi młoda dziewczyna w białej bluzce i czerwonej chustce, która ręką wskazuje ułanom właściwy kierunek. Obaj siedzący na koniach mężczyźni ubrani są w polskie międzywojenne mundury i czapki z czerwonymi prooporcami bacznie stoją z boku sceny. Tłem dla dziejącego się epizodu jest typowy polski pejzaż: płaski rolniczy teren z fragmentami ścierniska, łąk i daleko na horyzoncie ciemnych lasów. Nad całością góruje błękitne niebo pokryte częściowo gęstymi chmurami. Obraz malowany z wyczuciem chwili i atmosfery letnich sianokosów oraz doskonałym znawstwem końskiej anatomii. 

Technika: olej / tektura
. Praca sygnowana w prawym dolnym rogu "St. Studencki" (sygnatura oryginalna, autorska - nieco przetarta).



Stanisław Studencki (1900 - 1944) kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1921-26. Od 1933 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Studencki upodobał sobie tematykę batalistyczną, parady wojskowe, sylwetki koni. Wykonał też szereg wizerunków Marszałka Piłsudskiego. Artysta uległ fascynacji twórczością Wojciecha Kossaka, w którego pracowni przez kilka lat malował.  





Wymiary: 25 x 35 cm; w ramie: 31 x 41 cm . Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oryginalnie oprawiona w prostą, złotą ramę (jeden róg wtórnie klejony)



Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający oryginalność przedmiotu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie, istnieje możliwość dołączenia ekspertyzy rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (za dodatkową opłatą).

 



Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.


W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 [zasłonięte] 51 71 lub (12)[zasłonięte]421 02 oraz poprzez email: [zasłonięte]@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:


CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 11, Kraków