Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

STANISŁAW KOPCZYŃSKI JUBILEUSZ 100 LAT URODZIN

12-07-2012, 16:40
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2443074471
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 9   
Koniec: 03-07-2012 19:58:06

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO - , WYDANIE - , NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM)
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE -
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.

SEKCJA HIGIENY I MEDYCYNY SZKOLNEJ POLSKIEGO TOWARZYSTWA PEDIATRYCZNEGO
Oddział Śląski w Katowicach
POLSKIE TOWARZYSTWO PEDIATRYCZNE
Zarząd Główny w Warszawie POLSKIE TOWARZYSTWO HIGIENICZNE
Zarząd Główny w Warszawie
POLSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE KULTURY FIZYCZNEJ Zarząd Główny w Warszawie
W SETNĄ ROCZNICĘ URODZIN STANISŁAWA KOPCZYŃSKIEGO
TWÓRCY HIGIENY SZKOLNEJ W POLSCE
5 LAT DZIAŁALNOŚCI SEKCJI HIGIENY I MEDYCYNY SZKOLNEJ
ODDZIAŁU ŚLĄSKIEGO
POLSKIEGO TOWARZYSTWA
PEDIATRYCZNEGO W KATOWICACH
Katowice-Wisła 8—10 stycznia 1973 r.
REDAKTOR NAUKOWY I ODPOWIEDZIALNY
Doc. dr med. Jerzy Rzepka
KONSULTACJA SPECJALISTYCZNA
Prof. dr med. Bożena Hager-Małecka
Projekt okładki: J. R.






Myśl oddania hołdu temu, którego 100 rocznica urodzin i 40 rocznica śmierci przypada w r. 1975, a który całe swoje bogate tycie poświęcił dzieciom i młodzieży szkolnej oraz był twórcą higieny szkolnej w Polsce i redaktorem pierwszego podręcznika higieny szkolnej, zrodziła się u mnie jeszcze jesienią 1969 r.
Kiedy w rozmowie z prof. dr Maciejem Demelam dowiedziałem się, ze pisze monografię poświęconą doktorowi Kopczynskleau, będąc również jak ja, oczarowany Him,poetanowiłem zorganizować imprezę naukową tej miary, by była choćby skromnym świadectwem uznania dla Niego przez następne pokolenia, realizujące nadal Jego idee.
Tradycje spotkań rodziny i przyjaciół dr Kopceyńekiego przy grobie w ft śle w rocznicę urodzin (10 stycznia), skłoniły nas do wyboru właśnie tej miejscowości i daty na odbycie Sesji Naukowej poświęconej Jego pamięci. Pozytywnie ustosunkowując się do tej inicjatywy, przyszły z pomocą: Oddział Śląski PTP z Przewodniczącą prof. dr B. Hager-Małecką, Zff PE? z Prezesem prof. dr B. Górnickim, ZG PTH z Przewodniczącym prof. dr inż. J. Justem, Z& PMffi? z Prezesem doc. dr R. Trześniowskim, GKŁP z Przewodniczącym dr W. fteezkiem, Wojewódzka Komisja Związków Zawodowych z Przewodniczącym inż. H. Stachoniem. Bówniez fiesorty: Oświaty z Ministrem mgr J. InbeTSkiJi i Zdrowia z Ministrem doc. dr Marianem Śliwinskia poparły inicjatywę zorganizowania Sesji Naukowej z zakresu Higieny i Medycyny Szkolnej w Wiśle, a poświęconej pamięci doktora Stanisława Kopczyńskiego.
Gospodarze województwa, władze partyjne i wojewódzkie poparły również inicjatywę, a Przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, Członek Radjr Państwa gen. Jerzy Ziętek przyjął wysoki protektorat nad Sesją Naukową.
wysmolone siły yamoliły na zorganizowanie Sesji, której tematyka objęła:
1. Część poświęconą pamięci dr med. Stanisława Kopczyńskiego.
2. Zagadnienia stanu canitarao-hlgleaicsnego zakładów nauoaania i wychowania.
5. Ocenę wpływu środowiska na stan asdrowia populacji szkolnej. 4. Trudności i niepowodzenia szkolne nauczania początkowego. Są to zatem także tematy związane bezpośrednio z osobą dr Kopcsyńakiego 1 Jego wszechstronną działalnością, jak również z zagadnieniami, które z jednej strony stanowią przedmiot zainteresowań tradycyjnej higieny szkolnej, a z drugiej strony weszły do zagadnień medycyny szkolnej. Interesują one zatem nie tylko lekarzy szkolnych i pediatrów,ale także pedagogów, nauczycieli wf i psychologów.Zaproszenie do wzięcia udziału csynnego w Sesji starannie wyszukanych z grona żyjących kolegów, współpracowników, uczniów i spadkobierców idei, a także Rodziny dr Kopczyńskiego pozwoliło tak ukształtować program Sesji, aby reprezentował on możliwie wiernie 1 wszechstronnie sylwetkę ar Kopczyńskiego, a także umożliwił dokonanie przeglądu rozwoju i aktualnego stanu wiedzy z zakresu higieny i medycyny szkolnej w Polsce, prezentując także aktualne badania prowadzone w tym kierunku, a zawarte w ponad 80 referatach. Dlatego też prowadzenie poszczególnych tematów Sesji przejęły placówki naukowe zajmujące się tymi zagadnieniami: Zakład Ekologii Człowieka Polskiej Akademii Nauk, Zakład Medycyny Szkolnej Instytutu Matki i Dziecka, Zakład Higieny Szkolnej Państwowego Zakładu Higieny i Zakład Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Ministerstwo Oświaty i Wychowania.
Referaty programowe, przygotowane przez kierowników tychże placówek, a& ją pełną gwarancję właściwego ujęcia i przedstawienia odnośnych problemów. Sądzę, ze wypowiedzi pozarefsratowe dostojnych Gości Honorowych, którzy znali dr Kopczyńskjego osobiście, współpracowali, czy też kontynuowali i kontynuują dzieło Jego tyctik, nmoźliwią bardziej rzetelnie uzupełnić dane o tym wspaniałym człowieku, naświetlając Jego postać od tej nieznanej na ogół, jakby b. intymnej, czy prywatnej strony. Synowie zmarłego, dr Andrzej Kopcayński z Warszawy i inż. aren. Jacek Kopcssyńaki z 3razylii wniosą też napewno istotne szczegóły z życia Ojca. Nieacety nieubłagana śmierć zabrała już w okresie przygotowań do Sesji, kilka spośród osóbs iefcóre były bezpośrednio związane z dr Kopczyńskia, a także zadeklarowany swój udział m Sesji. Do nich należy najbliższy współpracownik, kolega 1 kontynuator idei Kopesyńekiego - dr Karci Mitkiewicz, który zmarł v/ czerwcu 1972 r. w Warszawie, dalej prof, dr St. Ssuman - współautor podręcznika higieny sakolnej)p. J. Błoński - bezpośredni zwierzchnik służbowy dr Sopczyńskie-go z Min. Wyznań Religijnych i Ośw. Publ., p. if. Ssreder - Prezes Koła Absolwentów Szkoły Zgromadzenia Kupców oraz Barbara Kopczyóska - córka dr Kopo zyńsk.t ego.
Sfypada talcże wspomnieć, że z inicjatywy i w wyniku starań Komitetu Organizacyjnego Sesji, Prezydium Stołecznej Rady Narodowej w Warszawie postanowiło nadać Liceum Ekonomicznemu nr 1 w Warszawie, przy ul. Stawki 4, Łnię dr KopcŁyńeklego. Liceum to bowiem, zlokalizowane jest w sąsiedztwie miejsca, na którym przed laty stał budynek Szkoły Zgromadzenia Kupców w której dr Kopczyński pracował długie lata, jako lekarz szkolny. Także Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Wiśle i KOS ustosunkowały się pozytywnie do starań Komitetu Organizacyjnego Sesji, wyrażając zgodę ua nadanie Imienia dr Kopccyńsiciego Szkole Podstawowej nr 1 w Wiśle -Uzdrowisku, gdzie przez długie lata pracowała córka zmarłego, jako nauczycielka, Komitet czyni także starania o wykonanie odpowiedniej tablicy pamiątkowej, której odsłonięcie miałoby nastąpić w czasie Sesji w Wiśle. Jak wspomniano na wstępie, równocześnie ma się ukazać drukiem obszerna monografia o dr Kopczyńskim, opracowana przez prof. dr Macieja Demela, a wydana przez Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia" w Warszawie, pt. "Nauczyciel Zdrowia".
Czczona rocznica zarówno urodzin jak i śmierci dr Kopczyński4go zbiega się z obchodami związanymi z 200-leciem powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz 50C-leciem urodzin Mikołaja Kopernika. Hiechże zatem uroczystość poświęcona pamięci twórcy higieny szkolnej w Polsce, wielkiemu humaniście i przyjacielowi dzieci i młodzieży, będzie wkładem do godnego uczczenia Roku Nauki Polskiej, za jaki to rok władze partyjno-rządowe uznały 1973 rok w Polsce.
3 tym też okresem zbiegła się także, skromna jak na swój czas trwania i rozmiary, oraz wagę, krótka działalność Sekoji Higieny i Medycyny Szkolnej istniejącej przy Oddziale Śląskim Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego w Katowicach.
W hoi-dzie dr Kopczyńskienra postanowiliśmy poświęcić krótkie podsumowanie 5-letniej działalności Sekcji, założonej w r. 1968, prezentując pokrótce czytelnikowi tematy 1 niektóre prace z zakresu działalności Sekcji. Wprawdzie 5-leiaii okres działalności Sekcji to zaledwie niepełne 2 kadencje, wydaje się jednak, że był to okres płodny i obfity, 24 odbyte i 4 przygotowane do końca maja 1973 r„ zjazdy, konferencje naukowe, sympozja, posiedzenia, narady naukowo-szkoleniowe, Panele, Dni Higieny i Medycyny Szkolne"j, itd., na których wygłoszono i przewidziano ponad 220 referatów, stanowią niewątpliwie pokaźny dorobek naukowy. "Z dokładnością można wyliczyć, że przeciętnie w ciągu"roku, bez względu na zasięg 1 rangę, imprez takich było 6, czyli średnio odbywały się one co 2 miesiące, nie li
eząc oomiesięcznyoh zebrań Odda, Śląskiego FTP, na które członkowie Sekcji sieli również prawo wstępu, a z czego chętnie korzystali.
Są wśród tych imprez zebrania naukowe samej Sekcji (lub przy współudziale zainteresowanych Towarzystw, esy też Instytucji) w ilości 22 oraz 6 wspólnie z Oddz. Śl. FTP. Mieszczą się tutaj 3 zjazdy ogólnopolskie, przewagę stanowią zjazdy wojewódzkie, na których także z reguły gościliśmy zaproszonych kolegów z południowych województw kraju oraz 2 lokalne tj. konferencje wyjazdowe do powiatów.
Duża część referatów została wydana drukiem przez ich autorów, jak tez i przez samą Sekcję, która wydała kilka wydawnictw, jak np. Pamiętnik dot. Sympozjum Wychowania Seksualnego (w dwóch tomach), streszczenia ważniejszych referatów, np. z zakresu samobójstw, programy kilku imprez itp. Sekcja jest w posiadaniu taśmoteki ważniejszych referatów i imprez. Sekcja prowadziła także szeroką współpracę naukową, wymianę myśli i osób z różnych środowisk i regionów w kraju. Szczególnie ściśle współpracowano z Akademią Medyczną wt Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, tarssawie, Gdańsku i w Poznaniu, a także z Instytutem Matki i Dziecka i z Państwowym Zakładem Higieny w Warszawie. Utrzymywano także współpracę naukową z Uczelniami Wychowania Fizycznego, z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i w Katowicach, z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Katowicach i w Krakowie, Śląskim Instytutem Naukowym w Katowicach oraz Polską Akademią Nauk w warszawie i w Zabrzu. Wspólnie z Wojewódzką Przychodnią Higieny Sskolnej w Katowicach urządzono wiele imprez o charakterze szkolenlowo-instruktażowym, a także zebrania, wspólnie z Polskim Towarzystwem Pediatrycznym, z Towarzystwem Planowania Rodziny, Towarzystwem Higienicznym, Towarzystwem Haukowym Kultury Fizycznej, Towarzystwem Ginekologicznym oraz Kuratorium Okręgu Szkolnego, Poradnią Wychowawczo-Zawodową, Ośrodkiem Metodycznym, HO i innymi.
Ta szeroka i różnorodna płaszczyzna współpracy pozwoliła Sekcji na realizację wszechstronnego i obfitego, a zarazem b. zróżnicowanego i atrakcyjnego w swej tematyce programu o wysokim poziomie naukowym, dając tutejszemu środowisku lekarzy szkolnych i pediatrów, a nawet 1 pielęgniarkom szkolnym, materiały najbardziej aktualne o właściwym poziomie, zagwarantowanym przez wysokiej klasy specjalistów, zapraszanych do udziału z terenu całego kraju. Wprowadzone inicjatywy, jak np. Wojewódzkie Dni Higieny i Medycyny Sekolnej, a urządzane już trzeci rok z rzędu pod patronatem Kierownika Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej PWHIf dr med. J. Ornowskiego, czy planowane Dni Kliniczne, pod Patronatem woj. Konsultanta d/s Pediatrii prof. dr B. Hager-Małeckiej, cieszyły się nie tylko uznaniem, ale i dużą frekwencją uczestników.
Urządzane imprezy ozęsto łączono z uczestnictwem w nich nauczycieli, kierowników szkół, psychologów z terenu całego województwa, a nawet kraju. Włączono się także do pracy z rodzicami.
W tematyce posiedzeń znalazły także swój wyraz uroczystości poświęcone pamięci tych, którzy odeszli na zawsze i tych którzy przestali pracować. W tym też okresie Sekcja pożegnała na zawsze swego członka mgr psychologii Mariana fiosala, utalentowanego, młodego i dobrze zapowiadającego się pracownika Wojewódzkiej Przychodni Higieny Szkolnej w Katowicach, którego pamięci poświęcono w wydawnictwie obszerne wspomnienie.
Natomiast tematyka pracy naukowej koncentrowała się głównie na zagadnieniach aktualnych i wymagających rozpracowania, tych które wydawały się konieczne ze względu na zauważone braki w terenie, czy też tych, które są przedmiotem badań naukowych niektórych członków Sekcji.
M.in. uwzględniono takie zagadnienia jak: wychowanie seksualne dzieci 1 młodzieży, problemy samobójstw, wychowanie fizyczne w szkole rozwój somatyczny dzieci i młodzieży, szkodliwość nikotyny i wiele innych.
Tak więc działalność Sekcji szła w kilku kierunkach; naukowym, szkoleniowym, organizacyjnym i badawczym, a także propagatorskim i nowatorskim oraz wydawniczym. Członkowie Sekcji opracowali i wygłosili, biorąc czynny udział w wielu krajowych i zagranicznych zjazdach naukowych, szereg referatów, a kilku z nich przeprowadziło przewody doktorskie z tematyki higieny i medycyny szkolnej. Z tego krótkiego podsumowania, równie krótkiej, bo zaledwie 5-letniej działalności, nasuwa się wniosek, że okres ten obfitował w płodną i wielostronną pracę zauważalną i ocenioną na miejscu, a także promieniującą poza granice województwa.
Niechaj praca ta i jej efekty, będą także skromnym wkładem Sekcji do uczczenia psmięci takich ludzi, jak Stanisław Kopczyński i Karol Mitkie-wicz, których życie wypełniły bez reszty zagadnienia higieny szkolnej i dobro dziecka. Niechaj ich praca, wysiłek i spuścizna owocują dalej na poi sklej ziemi.
Chcielibyśmy także, aby to wydawnictwo, zawierające wybrane, niepublikowane materiały różnego typu prac oraz ludzi, wskazówki źródłowe odnośnie innych, nie tylko było symbolem naszego skromnego wkładu, ale aby mogło również przysłużyć się innym Ośrodkom ,/ako drogowskaz i wskazówka w programowaniu własnej działalności.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Sesji
Przewodniczący
Sekcji Higieny 1 Medycyny Szkolne] PIP Doc. dr med. 3. Bzepka





SŁOWO WSTĘPNE

Ogólnopolska Konferencja NaukoT/a zorganizowana przez trzy duże Towarzystwa Kaukowe poświęcona jest pamięci Twórcy Higieny Szkolnej w Polsce-dok-torowi Stanisławowi Kopezyńssienm. Na tle tej wspaniałej postaci polskiego naukowca i społecznika problemy zdrowia populacji sskolnej, przedkładane od dziesięcioleci nabiorą wyrazu nowoczesności.
Dr med. S. Kopczyriskl, którego 10C-letnia rocznica urodzin i 40-letnia rocsr.ica śmierci przypada na 1973 r. był człowiekiem, którego imię zostało chwalebnie zapisane w historii medycyny szkolnej jako nauki i działalności społeczni. Swoją wszechstronną działalność koncentrował na bezpośrednim wdrażaniu zasad higieny szkolnej, ra wychowywaniu człowieka zdrowego, fizycznie sprawnego, etycznego i kulturalnego - Był twórcą pierwszego w Polsce podręcznika higieny szkolnej, działał jako wizytator w ramach Aczesnego j-misterstwa Oświaty^Opieki nad dzieckiem szkolnym. Uczył i własną działalnością udowadniał celowość równoległego wychowania fizycznego, higienicznego, zdrowotnego i ogólnego.
Zagadnienia stanu higienicznego zakładów nauczania, wpływu środowiska na stan zdrowia dzieci i młodzieży, trudności w wychowywaniu i nauczaniu początkowym stanowią problematykę konferencji. Je3t ona rozwinięciem koncepcji naukowych doktora S. Kopczyńskiego.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa jest dużym wydarzeniem w życiu naukowym lekarzy higieny sakolnej, pediatrów, psychologów, pedagogów, higienistów, nauczycieli wychowania fizycznego i in. Problematyka konferencji będzie rozważana wszechstronnie, z perspektywy wielu specjalności. Będzie o-fcazją do zastanowienia się i wyciągnięcia wniosków co do zespołowego działania na rzecs poprawy opieki zdrowotnej i zapewnienia jak najlepszych warunków rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka szkolnego.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne poprzez Sekcję Higieny i Medycyny Sakolnej, Polskie Towarzystwo Higieniczne i Polskie Towarzystwo Naukowe Kultury JPizyesnsj tółada hołd "Nauczycielowi krowia" jak o dr S. Kopczyń-skiB pisie profesor dr Iśaciej Oemel.
Konferencja, którą wsm. zaszczyt otworzyć powstała z inicjatywy i pod kle. makiem ioc. dr Jersego Rsepki, prsewodniesącego Sekcji Higieny i Medycyny
Szkolnej Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Jako Przewodnicząca tego Oddziału chcę podkreślić, że sekcja ta, w ciągu 5-letniej zaledwie działalności, zorganizowała 3 ogólnopolskie zjazdy naukowe, 3 wojewódzkie, wiele zebrań samodzielnych i wspólnych z Oddziałem Poi. Tow. Ped., Dni wojewódzkie i kliniczne higieny szkolnej, łącznie wygłoszono ok. 200 referatów. Tematyka wszystkich tych zjazdów i konferencji była niesłychanie żywa, aktualna, pasjonująca. Gromadziła szerokie rzesze lekarzy różnych specjalności zajmujących się dziećmi i młodzieżą, pedagogów zatrudnionych w szkołach różnych typów, psychologów, socjologów zainteresowanych problematyką przystosowania młodych organizmów do warunków środowiska.
Trzeba podkreślić niesłychany entuzjazm, pracowitość i talent organizacyjny docenta dr J. Rzepki w realizowaniu tych zjazdów i konferencji, które zawsze odbijały się sserokim echem w środowiskach naukowych i zawodowych na terenie województwa katowickiego i całego kraju. Hażda z tych imprez naukowych była kolejnym wydarzeniem stanowiącym duży krok w nauce i działalności społecznej na rzecz dalszej poprawy opieki nad dzieckiem szkolnym. Myślę, że rozpoczynająca się właśnie konferencja będzie w tym działaniu następnym znakomitym ogniwem postępu.

Przewodnicząca
Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Prof. dr B. Hager-Małecka





PRZEDMOWA

Sekcja Higieny i Medycyny Szkolnej - Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego - utworzona przed 5 laty przy Oddziale Śląskim w Katowicach podtrzymując wieloletnią chwalebną tradycję dużej liczby organizacji i stowarzyszeń oraz zasłużonych działaczy na tym polu - już od chwili powstania rozwinęła żywą działalność integracyjną, koordynacyjną i inspiracyjną lekarzy, pedagogów i wszystkich zainteresowanych higieną i medycyną szkolną.
Najlepiej ilustruje fakt zorganizowania 3 Zjazdów Krajowych, 28 wojewódzkich zebrań naukowych i szkoleniowych, z ponad 200 wygłoszonymi naukowymi referatami, przeważnie ogłoszonymi drukiem. Plany na przyszłość, obejmują bardzo szeroki wachlarz spraw związanych z dzieckiem w wieku szkolnym. Dotychczasowe Zjazdy wojewódzkie np. poruszające wszechstronnie problematykę taką jak: samobójstwa wśród młodzieży szkolnej i dzieci, wpływ środowiska na rozwój fizyczny badania ostrości słuchu, czy też Zjazd Krajowy poświęcony wychowaniu sekeualn mu młodzieży szkolnej - nie wyczerpują sumy zagadnień, które mieszczą się w szerokich ramach problemu.
Dlatego słuszną sprawą wydają się być przyszłościowe struktury tamatyca-ne zaproponowane przez Sekcję, jak np. wychowanie fizyczne w szkole, otyłość u dzieci szkolnych oraz Sesja naukowa z zakresu medycyny i higieny szkolnej, poświęcona działalności Doktora medycyny Stanisława Kopczyńekie-go. Dr Kopczyńeki, członek niegdyś Warszawskiego Towarzystwa Higieny, wykładowca higieny w Gimnazjum Stowarzyszenia Kupców w Warszawie w okresie międzywojennym, do chwili swojej śmierci w 1933 r., położył ogromne zasługi aa polu higieny szkolnej. Koncepcje jego nie tylko nie starzeją się, ale owszem, mogą stać się dziś jeszcze dalszą Inspiracją dla naszego planowania i działania. I chyba dobrze się stało, że Sekcja Medycyny i Higieny Szkolnej Oddziału Śląskiego FTP - podjęła się organizacji zjazdu, na którym m.ln., poza oddaniem należytej czci zasłużonemu działaczowi polskie-Ki, który higienę szkolną widział w profilu współczesnym niemal, poświęci się sporo czarni na dyskusję o charakterze koncepcyjnym.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Prof. dr ned. Bolesław Górnicki





SPIS TREŚCI


1. Od Redakcji - doc. dr med. J. Rzepka....... 3
2. Słowo wstępna - prof. dr med, B. Hagęr-Małeoka 9
3. Przedmowa - prof. dr med. B. Gór. cld..... 11
4. Wspomnienia z działalności
dr Kopczyńskiego w Warszawskim
Towarzystwie Higienicznym - dr med. C.f. Korczak ......... 1^
5. W hołdzie doktorowi Stanisławowi
Kopczyńsldemu - doc. dr R. Jrześniowski ....t.
C2CŚĆ I
1. Komitet Honorowy................................................ 19
2. Goście Honorowi................................................. 20
3. Komitet Naukowy................................................. 21
4. Komitet Organizacyjny ........................................... 22
5. Doktor Medycyny Stanisław Kop-esynskl - twórca higieny szkolnej w Polsce - prof. dr. K. Deael ........... "
6. Stan sanitarno-higisoiceny zakładów nauczania i wychowania - doc. dr med. Ii. Zdunklewlcs .. "
7. Ocena wpływu środowiska na stan
zdrowia populacji szkolnej - doc dr W. Wolańskl .......... 51
8. Trudności i niepowodzenia ezkO m f# dr , Kn^^, doc. ne nauczania początkowego wraz
s kierunkami zapobiegania - dr J. ffołczyk................ 87
CZCŚÓ XI
5 lat działalności Sekcji Higieny 1 Medycyny Szkolnej Oddziału śląskiego Polskiego Towarzystwa Pedlatr/cenego w Katowicach (1[zasłonięte]968-19)
Bosdzlał I
Przegląd tematyczny działalności naukowej Sekcji Higieny i Medycyny. Szkolnej TfP.......................................................
Hozizłał II
1. Bozwój higieny szkolnej w województwie katowickim w 25-leciu PBL ,
- doo dr med. J. Bzepka......................................... 125
2. Jakie mogą bye skutki kary, & jaki może bj6 wpływ nagrody
| ngr M. Sosal |.................................................. 136
3. Postawa ciała dzieci szkolnych na terenie m. Katowice dr med. A. Bzeazotarska.................................................... 143
4. Współdziałanie szkolnej służby zdrowia z Rade Pedagogiczną na przykładzie szkoły podstawowej nr 1 w Sosnowcu B. Kopacz, lek. Lidia Siejeńska.................................................„ 146
5. Zagadnienie potrzeb seksualnych - dr E. Sujak................... 156
6. Bolą pediatry i lekarza szkolnego w wychowaniu seksualnym - doe.
dr nad. A. Jaczewoki......................c..................... 167
7. Panel n/t zagadnienia samobójstw wśród dzieci i młodzieży: Moderator! Prof, dr T. Howakowskl.................................. 183
8. Jąkanie jako problem zdezintegrowanej osobowości na podłożu egzystencji społecznej - dr ped. K Głogowski........................ 217
Bozdział III
Planowana tematyka zebrań naukowych w okresie do 30 VI 1973 r. ..... 221
Bozdział 17
Przewody doktorskie................................................ 223
Bozdział V
Kronika żałobna:
1. Mgr psychologii Karian Sosal.................................... 225
2. Karol Kltktewiez wierny kontynuator ideii dr St. Kcpczynskiego -
nie żyje........................................................ 227




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI