Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

STAN WOJENNY W MAŁOPOLSCE Relacje i dokumenty +CD

19-01-2012, 14:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 39.90 zł     
Użytkownik bizantyjka
numer aukcji: 2034450313
Miejscowość Warszawa Ursynów
Wyświetleń: 7   
Koniec: 12-01-2012 22:07:57
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

STAN WOJENNY W MAŁOPOLSCE. Relacje i dokumenty, opracowanie Zbigniew Solaka i Jarosław Szarek, współpracya Henryk Głębocki, Jolanta Nowak, Adam Roliński, Wyd. Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Małopolska, Kraków 2005, 16,5x24 cm, 504 str. okładka lakierowana, stan bardzo dobry. Dodatek - płyta CD.

Książka "Stan wojenny w Małopolsce. Relacje i dokumenty" zawiera 12 relacji dotyczących wydarzeń po 13 grudnia 1981 roku opisywanych z perspektywy różnych środowisk.
Liliana Batko-Sonik mówi o pomocy internowanym oraz o francuskiej pomocy dla Polski stanu wojennego.
Wojciech Sikora opowiada o paryskim biurze NZS, Komitecie Koordynacyjnym „Solidarności”, „Kontakcie”.
Stanisław Chmielewski wspomina strajk w Elektrociepłowni „Łęg” oraz podziemną działalność w strukturach zakładowych i branżowych energetyki, kontakty z francuskimi związkowcami.
Edward Kuliga mówi o Nowej Hucie-Mistrzejowiach, współpracy z ks. Kazimierzem Jancarzem, słynnych czwartkowych Mszach św. za ojczyznę, Teresa Starmach o solidarnościowych nauczycielach, pracy łącznika Władysława Hardka – reprezentanta Małopolski w podziemnym ogólnopolskim kierownictwie związku – Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”.
Ryszard Bocian i Stanisław Tatara opowiadają działalność w KPN, strajki w AM i PSK oraz w krakowskim „Fadomie”.
Elżbieta Szymczyk wspomina reakcje na wprowadzenie stanu wojennego wśród młodzieży szkół średnich i swą aktywność w duszpasterstwach akademickich oraz Federacji Młodzieży Walczącej.
Atilla Jamorozik – przewodniczący krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków – mówi o działalności w ZPAP do rozwiązania związku przez reżim w 1983, a Adam Kalita o konspiracyjnych strukturach NZS w Krakowie, natomiast Iwona Porczak-Glanowska o nowohuckim podziemiu i „Orle Białym”.
Irena i Julina Włosikowie, rodzice Bogdana – młodego hutnika zastrzelonego przez esbeka 13 października 1982 roku, mówią o tamtej tragedii i swej walce o sprawiedliwość.
Praca zwiera także materiały z archiwum Władysława Hardka - dotyczące jego działalności w Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” m.in. jego korespondencję z przywódcami podziemnej „Solidarności”, materiały dotyczące krakowskich struktur konspiracyjnych itp.

Do publikacji dołączony jest również spis wszystkich internowanych w Małopolsce, przygotowany przez dra Zbigniewa Solaka, zmarłego w czasie prac nad książką, której 200 stron zawiera ponad 60 dokumentów z archiwum Służby Bezpieczeństwa – największy, opublikowany do teraz taki zbiór dotyczący tego okresu. Materiały te opisują m.in. stan i zadania agentury SB w Krakowie – głównie w wyższych uczelniach, a także plany i działania bezpieki podejmowane w celu rozbicia podziemia, z uwzględnieniem kierowniczych struktur NSZZ „Solidarność” w Małopolsce, Konfederacji Polski Niepodległej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, sytuacji w podziemiu wydawniczym, analiz dotyczących internowanych z Małopolski, nastrojów w szkołach średnich i w wyższych uczelniach.

Do pracy dołączona jest również płyta CD z nagraniami pieśni (m.in. „Niech się junta wystrzela, trafi szlag Jaruzela”) z obozu internowania w Załężu dokonanymi przez kpt. SB Zbigniewa Ziobrę, które stały się podstawą do działań prokuratury i próby skazania na 3 lata więzienia czterech „śpiewaków” – Bogdana Klicha, Krzysztofa Krzysztofiaka, Jerzego Piekarskiego, Zbigniewa Solaka. Na płycie są również odgłosy walk ulicznych z Nowej Huty z 1982 roku, zapisy rozmów z milicyjnych radiostacji podczas walk z manifestantami, audycja Radia „Solidarność”, fragment homilii Ojca Świętego Jana Pawła II z Mistrzejowic w 1983, a także liczne inne pieśni z obozów internowania m.in. słynna „Zielona wrona” i „Nie chcemy komuny”. [od wydawcy]


Obejrzyj inne moje aukcje
(mniejszy koszt wysyłki). Polecam formę płacenia z góry przelewem na moje konto w:
- mBanku
- Inteligo
.
Wysyłam (2 razy w tygodniu) po zaksięgowaniu przelewu listem poleconym ekonomicznym lub paczką (przy kilku książkach).
"ZA POBRANIEM" wysyłam osobom mającym przynajmniej 5 (PIĘĆ) POZYTYWNYCH KOMENTARZY.

Jeżeli mieszkasz w Warszawie, możesz odebrać książki z Ursynowa (niedaleko stacji metra Stokłosy).