Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

STAHR MEDALIERSTWO MEDALE WAZÓW 1[zasłonięte]587-16 ILUSTR.

31-01-2014, 19:57
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3907133123
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 31-01-2014 19:51:19

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 1990
Okładka: miękka
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)



KLIKAJĄC TUTAJ MOŻESZ ŚCIĄGNĄĆ LUB OTWORZYĆ PLIK ZE SPISEM KOMPLETNYM


POLSKIE TOWARZYSTWO ARCHEOLOGICZNE I NUMIZMATYCZNE
MAPJA STAHR
MEDALE WAZÓW W POLSCE
1[zasłonięte]587-16
WROCŁAW WARSZAWA KRAKÓW
ZAKŁAD NARODOWY IM OSSOLIŃSKICH
WYDAWNICTWO POLSKIEJ AKADEMII NAUK
1990
Okładkę projektował Edward Kostka
Redaktor Wydawnictwa Urszula Sagan
Redaktor techniczny Wiesława Wilczyńska-Koper





SPIS TREŚCI

Wstęp. 7
Stań badań. . . . . 10
Medalierstwo polskie w XVII w.
Tradycje renesansowe, związki z medalierstwem europejskim, warunki rozwoju pod
patronatem Wazów i miasta Gdańska . . . . . 20
Medale Zygmunta III Wazy. 43
Medale Władysława IV. 94
Medale Jana Kazimierza. 155
Główne wątki ideowe medali wazowskich. 192
Ikonografia medali wazowskich w świetle relacji z emblematyką. 200
Zakończenie. 206
Bibliografia. 208
Katalog. 22!
Spis ilustracji. 241





WSTĘP

W rozprawie O medalach, ogłoszonej drukiem w 1816 r., Stanisław Kostka Potocki pisał : „Dzisiejsze (medale) zupełnie odosobnione od monety bieg mającej, są pomnikami, sławie osób, czynów i zdarzeń publicznych lub prywatnych jedynie poświęconymi" oraz dalej precyzując swe zamierzenia : ,jest zamiarem moim okazać w ogólności panujący w nich styl sztuki, stosownie do zmian jego, jakie nastąpiły od roku 1500 aż do dni naszych" '. W cytowanych słowach zawarł Potocki trafną ocenę funkcji medali oraz przekonanie o ich odrębności od monet. Sformułowany przez niego postulat traktowania medali jako dzieł sztuki niełatwo torował sobie drogę zarówno w praktyce kolekcjonerskiej, jak i badawczej, tradycyjnie łączącej medalo-grafię z numizmatyką2.
Pośród czynników, które nadają kierunek badaniom nad medalami dawnymi, wyliczyć można dwa zasadnicze i równoważne: związek medali z otaczającą je rzeczywistością historyczno-polityczną oraz przynależność sztuki medalierskiej do dziejów działalności artystycznej. Wskazują one na potrzebę pojmowania medali jako wskaźników historii, ale zarazem traktowania ich jako przedmiotu zainteresowania historii sztuki i interpretowania przy udziale metod wypracowanych przez tę dyscyplinę.
Medale królewskie Wazów stanowią zespół zasługujący na oddzielne opracowanie. Powstawały w okresie, w którym sztuka medalierska w Polsce, podobnie jak w całej Europie, wypracowywała nowe środki wyrazu, zdolne do propagowania treści odzwierciedlających rozwój i przemiany ideologii monarchicznej.
Ramy czasowe opracowania: lata 1587 do 1668 wyznacza panowanie trzech królów polskich z dynastii Wazów: Zygmunta III Wazy, Władysława
IV i Jana Kazimierza. Cezura roku 1587 rysuje się wyraźnie. Wraz ze wstąpieniem na tron Zygmunta III nastąpił poważny wzrost liczby medali królewskich, zróżnicowanie ich funkcji, formy i ikonografii. Nową sytuację wyznaczały przede wszystkim dwie przesłanki: mecenat królewski oraz w większej jeszcze mierze stopniowe formowanie się w Gdańsku środowiska artystycznego, które nie tylko przyciągało, ale i twórczo kształtowało przybywających medalierów. W okresie tym kultura baroku w Polsce znajdowała się w stadium poszukiwań i osiągnięć. Stan ten dzieliło medalierstwo, zwłaszcza gdańskie, które w XVII w. wydało dzieła o europejskim poziomie. Koniec panowania dynastii Wazów nie stanowił wyraźnej daty granicznej. Ostatnim wydarzeniem, które wydało bogaty plon medalierski był pokój oliwski 1660 r. Po abdykacji Jana Kazimierza medalierzy gdańscy nadal, chociaż z mniejszą aktywnością, pracowali dla jego następców. Jednakże nieliczne medale krótkiego panowania Michała Wiśniowieckiego nie konstytuują poważniejszego zespołu, panowanie zaś Jana III Sobieskiego wymaga podjęcia odmiennych problemów, wynikających ze zdominowania ikonografii medalierskiej króla przez jedno wydarzenie - zwycięstwo wiedeńskie.
Terminem królewskie zostały określone medale trzech panujących w Polsce Wazów oraz ich małżonek, emitowane zarówno przed elekcją, jak i w okresie panowania, niezależnie od tego czy król był ich zleceniodawcą, odbiorcą, czy wyłącznie tematem. Ponadto w zakres pojęcia włączono, wzorem dawnej literatury przedmiotu, także i te medale, które pozostają w związku z ważnymi wydarzeniami panowania, nawet jeżeli aluzje aktualne wyrażone są metaforycznie. Przyjęte kryterium gwarantuje pracę nad jak najbardziej reprezentatywnym zespołem medali. Mijałoby się jednak z celem analizowanie wszystkich medali wazowskich odnotowanych już uprzednio w literaturze, zwłaszcza zaś tych, które stanowiąc tylko odmianę menniczą nie wnoszą nic nowego w zamierzony temat. Założenie to znalazło odbicie w części katalogowej, obejmującej medale stanowiące podstawę opracowania.
W pracy tej najwięcej uwagi poświęcono problemom ikonograficznym, istotnym dla medalierstwa barokowego, odznaczającego się złożoną semantyką i bogactwem alegoryki. Nie stanowiły one przedmiotu badań podejmowanych ze stanowiska historii i numizmatyki. Wprowadzeniem do rozważań nad ikonografią, jej genezą i źródłami inspiracji, jest rozdział traktujący o sytuacji medalierstwa w Polsce XVII w. Interpretacja treści medali. Usytuowanie ich pośród dzieł innych gatunków artystycznych, pozwala na określenie pozycji medalierstwa i jego funkcji w wazowskim programie polityczno-dynastycznym. Medale stanowią dziedzinę, bez której obraz sztuki okresu wazowskiego byłby niepełny, zwłaszcza, że właśnie one przetrwały w dominującym procencie i stanie niezmienionym, co nie było dane architekturze, malarstwu czy rzeźbie.
Zróżnicowanie medali, ich okolicznościowa ikonografia rzutują na charakter pracy. Zachowano w niej układ chronologiczny, pozwalający na bardziej wnikliwe uwzględnienie kontekstu historycznego. Rezygnacja z ujęcia, które
można by określić mianem problemowego, została podyktowana 7 jednej strony wielością wątków zawartych często w jednym dziele, z drugiej zaś świadomością, że skłaniałoby ono do pracy nad dokonanym arbitralnie wyborem medali. O ile jest on uzasadniony w studiach uwzględniających medal jako jedną tylko z form ekspresji określonej idei. o tyle stanowiłby o zubożeniu publikacji, której przedmiotem są wyłącznie medale.
Książka stanowi nieco zmienioną wersję pracy doktorskiej napisanej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu w 1983 r. Promotorowi prof. dr. habil Eugeniuszowi Iwanoyce winna jestem serdeczną wdzięczność za życzliwą pomoc i ważne wskazówki udzielane mi w trakcie powstawania pracy. Prof. dr. habil. Jerzemu Kowalczykowi oraz prof. dr. habil. Jerzemu Topolskiemu pragnę wyrazić podziękowanie za wnikliwe uwagi zawarte w recenzjach dysertacji doktorskiej. Dr. Stefanowi Młodeckiemu dziękuję za pomoc w przekładzie niektoiych łacińskich teksów inskrypcji. Kolegom, pracownikom Gabinetów Numizmatycznych. / ktoiych pochodzą opisane medale, jestem wdzięczna za ułatwienie kwerend) podległych im zbiorów. Bardzo dziękuję również Polskiemu Towarzystwu Archeologicznemu i Numizmatycznemu, które podjęło się publikacji tej pracy.





SPIS ILUSTRACJI

1. B. Gebhard (?), Wjazd Konstancji Austriaczki do Krakowa w 1605 r. Fragment przedstawiający rozrzucanie medali na trasie orszaku. Zamek Królewski w Warszawie 32
2. Portret magnata, Polska, pocz. XVII w. Muzeum Narodowe w Poznaniu
(fot. Prac. fot. MNP). 35
3. H. Rieger. medal Władysława IV z widokiem Gdańska, 1635, Muzeum Narodowe
w Krakowie (fot. Prac. fot. MNK). 40
4. Medal koronacyjny Zygmunta III, 1587, kat. nr 1, Muzeum Narodowe w Krakowie
(fot. Z. Malinowski). 41
5. H. Wierix, Zygmunt III Waza. miedzioryt, ok. 1587 (wg Ruszczycówna
1969). 45
6. Rewers medalu koronacyjnego Zygmunta III wg S. Neugebauera 1619 (fot.
K. Nowaliński) . . . . . . 4é
7. „Miecz" wg Statutów i Metryki Sarnickiego z 1594 r., drzeworyt J. Brücknera
(wg Miodońska 1976). 46
8. Medal Zygmunta 111 z trzema wieńcami, 1588, kat. nr 2, Muzeum Narodowe
w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). ^
9. Dewiza Zygmunta III wg J. Typotiusa (fot. R. Rau). 49
10. Medal ślubny Zygmunta III. 1592, kat. nr 3. Muzeum Narodowe w Krakowie
(fot. Prac. fot. MNK). 5!
11. Monogramista DHB, medal Zygmunta III z pomnikiem wierności Gdańska,
ok. 1592, kat. nr 5, Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW) 51
12. Medal Zygmunta III z Neptunem i Cererą, Gdańsk ok. 1592, kat. nr 6. Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). - - 53
13. Monogramista HD, medal Zygmunta III z Tetydą i Cererą. 1595. kat. nr 9, Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 54
14. Monogramista HD. medal Zygmunta III ? Tetydą. Cererą i tarczami herbowymi.
kat. nr 10. Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 54
15. R. Lehman, medal Zygmunta III i Ann) Austriaczki, 1596. kat. nr 11, Bibl.
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich PAN we Wrocławiu (fot. Dział Repro-
55
graficzny Ossolineum). .
16. J. Kel. medal Zygmunta III z Neptunem i Cererą na tle krajobrazu. 1599.
kat. nr 13. Muzeum Narodowe w Krakowie (fot Prac. fot. MNK). 56
17 W. Kilian wg T. Dolabelh. portret konny Zygmunta III. przed 1611. miedzioryt
(wg Tomkiewicz, Dolabella 1959).- 57
18. E. Sadeler. portret Zygmunta III. 1604. miedzioryt. Muzeum Narodowe w Poznaniu
(fot. Z. Ratajczak). . ^
19. Żeton ślubny Zygmunta III i Ann Austriaczki. 1592. kat. nr 4. Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 5"
20. Żeton ślubn Zygmunta III i Anny Austriaczki, 1592. wg Neugebauera 1619 (fot K. Nowaliński) . . ."
21. Palmy przedzielone rzeką. Emblemat Jacoba Catsa ze zbioru „Emblemata moralia
et aeconomica" Rotterdam 1627 (wg Henkel, Schöne 1967). 60
22. J. Höhn st., gdański medal ślubny, rewers. Muzeum Narodowe w Poznaniu
(fot. B. Drzewiecka). 60
23. R. Lehman, medal Zygmunta III i Anny Austriaczki, 1594, kat. nr 7, Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 61
24. Medal Jerzego Fryderyka margrabiego brandeburskiego. 1558, wg Luckius 1620
(fot. R. Rau).~. 62
25. Medal Rudolfa II, 1582. wg Luckius 1620 (fot. R. Rau). 62
26. R. Lehman(?), medal Zygmunta III i Anny Austriaczki, ok. 1594, kat. nr 8. Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 63
27. J. Kel. medal Zygmunta III upamiętniający wmurowanie kamienia węgielnego pod kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie. 1597. kat. nr 12, Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka). 63
28. J. Kel (?V medal Zygmunta III upamiętniający wmurowanie kamienia węgielnego pod kościół św. Kazimierza w Wilnie, 1604, kat. nr 14, Uppsala Universitets Myntkabinett . 65
29. H. Trylner, medal Zygmunta III i Konstancji Austriaczki upamiętniający zwycięstwo smoleńskie 1611, kat. nr 15. Muzeum Narodowe w Warszawie, (fot. Prac.
fot. MNW) . . . . . 67
30. Medal Zygmunta III upamiętniający zwycięstwo smoleńskie 1611, kat. nr 17, Muzeum Narodowe w Krakowie (fot. Prac. fot. MNK) . . 68
31. Medal Zygmunta III upamiętniający zwycięstwo smoleńskie 1611, kat. nr 16, Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka). 70
32. S. Ammon. medal Zygmunta III upamiętniający zwycięstwo smoleńskie 161 1,
ok 1617, kat. nr 22. Muzeum Narodowe w Krakowie, (fot. Prac. fot. MNK) 72
33. V. Maler, medal z widokiem Frankfurtu, 1599 (wg Zink 1960). 73
34. L. Schilling, medal z widokiem Philippsburga, ok. 1620 (wg Zink 1960) . . 74
35. S. Ammon. donatywa gdańska 1614, kat. nr 18. Muzeum Narodowe w Krakowie
(fot. Prac. fot. MNK) . 76
36. S. Ammon, medal jednostronny Zygmunta III, 1616. kat. nr 19. Muzeum Narodowe w Krakowie (fot. Prac. fot. MNK). 76
37. S. Ammon, medal jednostronny Konstancji Austriaczki. 1616. kat. nr 20, Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 78
38. S. Ammon. medal Zygmunta III i Konstancji Austriaczki. 1616, 1621(7), kat.
nr 21. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka) . . . . 78
39. S. Ammon. medal Zygmunta III z widokiem Gdańska, 1617, kat. nr 23, Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka). 80
40. Medal z widokiem Wormacji, 1625 (wg Zink 1960). 80
41. S. Ammon. medal Zygmunta III. 1621. kat. nr 24, Muzeum Narodowe w Krakowie
(fot. .1. Książek). 81
42. Alegoria zwycięstwa Zygmunta III, 1 ćw. XVII w., miedzioryt (wg Ruszczycówna
1969). 82
43. Medal Zygmunta III. 1623. kat. nr 25, Muzeum Narodowe w Warszawie
(fot. Prac. fot. MNW). 84
44. Medal Zygmunta III, 1629, kat. nr 27, Muzeum Narodowe w Warszawie
(fot. Prac. fot. MNW). 84
45. Medal Zygmunta III, 1630, kat. nr 30, Muzeum Narodowe w Warszawie
(fot. Prac. fot. MNW). . 84
46 Medal Zygmunta III. 1631. kat. nr 31. Muzeum Narodowe w Warszawie
(fot. Prac. fot. MNW). 85
47. Emblem Jakuba V Stuarta .Adhuc stat" wg Typotiusa (fot. R. Rau) . 85
48. Żeton Zygmunta III i Konstancji Austriaczki. 1626. kat. nr 26, Muzeum Narodowe w Krakowie (fot. Prac. fot. MNK). 87
49. Emblem „Virtutis radices altae" ze zbioru Juana de Horozco y Covarrubias. Emblemat., 1589 (wg Henkel, Schöne 1967). 87
50. H. Hema(?), toruński medal oblezniczy 1629 r. kat. nr 28. Muzeum Okręgowe
w Toruniu (fot. Prac. fot. muzeum). 88
51. H. Hema, toruński medal oblezniczy z widokiem miasta. 1629, kat. nr 29, Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka). 88
52. Medal pośmiertny Zygmunta III z personifikacją Wiary, 1632, kat. nr 32. Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 91
53. Marcantonio Raimondi, personifikacja Wiary, miedzioryt (wg Gazette de Beaux
Arts XCII, VII-VIII 1978).' . . . 92
54. Medal Zygmunta Augusta z personifikacją Wiary, ok. 1568, Muzeum Narodowe
w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka). 92
55. Emblemat Władysława II Jagiellończyka .Vel sic enitar" wg J. Typotiusa
(fot. R. Rau). 94
56. A. Abondio. medal królewicza Władysława Zygmunta Wazy z obeliskiem.
1624, kat. nr 33, Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. Z. Ratajczak) . 97
57. Gabinet Władysława IV, przypisywany E. de La Hire, olej, deska. Zamek Królewski w Warszawie. 98
58. Medal królewicza Władysława Zygmunta Wazy, fragment obrazu Gabinet Władysława IV. 98
59. M. Gundelach rys., L. Kilian ryt. Portret królewicza Władysława Zygmunta Wazy, 1625. miedzioryt. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. Z. Ratajczak) 99
60. Medal królewicza Władysława Zygmunta Wazy z obeliskiem, kat. nr 34, Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 101
61. Klejnot medalowy Władysława IV, kat. nr 39, Kunsthist. Museum we Wiedniu
(fot. muzeum). '02
62. Medal Władysława IV z obeliskiem, 1635, 1637(?). kat. nr 42, Muzeum Narodowe
w Poznaniu (fot. Z. Ratajczak). 102
63. Żeton koronacyjny Władysława IV, 1633, kat. nr 37, Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. Prac. fot. MNP). 102
64. J. Engelhart, medal Władysława IV. 1633, kat. nr 38, Muzeum Narodowe
w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). '03
65. J. Höhn st. medal Władysława IV z obeliskiem, ok. 1635, kat. nr 43, Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 103
66. S. Dadler. medal Władysława IV z obeliskiem, 1639, kat. nr 51. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. Z. Ratajczak). 104
67. J. Fałck, portret Władysława IV, miedzioryt. Muzeum Narodowe w Poznaniu
(fot. Z. Ratajczak). 104
68. Emblemat „Gloire des princes" wg Ripy 1644 (fot. Prac. fot. MNP) . 107
69. J.v. Meurs. Alegoria na cześć zwycięstw królewicza Władysława Zygmunta, karta tyt. S. Kobierzyckiego, Historia Vladis/ai. Dantisci 1655 (wg Ruszczyców-
na 1969). 108
70. G. B. Gisleni. pomniki Wazów, karta tytułowa zbioru rysunków, ok. 1668
(wg Miks 1961). 109
71. Medal koronacyjny Władysława IV. 1633, kat. nr 36. Kunsthist. Museum we Wiedniu (fot.^ muzeum). 110
72 H. Rieger. medal koronacyjny Władysława IV z widokiem Krakowa, 1633,
kat. nr 35, Muzeum Narodowe w Krakowie (fot. J. Książek). Ul
73., V. Maler, medal z widokiem Augsburga. 1600 (wg Zink 1960). 'H
t
74. S. Dadler. medal Władysława IV upamiętniający zwycięstwo smoleńskie 1634.
kat. nr 40, Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW) . 115
75. S. Dadler. medal Władysława IV upamiętniający zwycięstwo smoleńskie ora/ traktaty ze Szwecją i Turcją, 1636, kat. nr 46, Muzeum Narodowe w Poznaniu
(fot. B. Drzewicka). 118
76. S. Saerij vvg A. Boya. Obóz pod Smoleńskiem 1634. fragment. Muzeum Narodowe w Krakowie. Zbiory Czartoryskich (fot. muzeum). 119
77. S. Dadler. medal Władysława IV z widokiem Gdańska, 1642. kat. nr 52. Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 121
78. Monogramista IR., donatywa gdańska Władysława IV. 1635, Muzeum Naiodowe
w Krakowie (fot. J. Książek). 125
79. S. Dadler, J. Höhn st., medal gdański upamiętniający rozejm ze Szwecją w Sztumskiej Wsi 1635. kat. nr 44. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot.
B Drzewiecka). 127
80. Karta tytułowa Nowego Testamentu Biblii Gdańskie/ 1632 (wg Z. Nowak. Andrzej Hunefeld jako nakładca 1 drukarz Biblii Gdańskiej z 1632 r., „Libri Gedanenses", I. 1968). 128
81. G. Werdheide, taca pod ampułki z medalami J. Höhna st. 1710, skarbiec kolegiaty pw. św. Marii Magdaleny 1 św. Stanisława w Poznaniu (fot. J. Langda
IS PAN). . 129
82. J. Höhn st. gdański medal pokojowy 1636. fragm. tacy pod ampułki, kat.
nr 45 (fot. J. Langda IS PAN). 129
83. J.v.d. Block, malowidło emblematyczne „Coronasti annum benignitatis tuae" ze stropu Wielkiej Sali Rady Ratusza Gł. Miasta w Gdańsku (wg Iwanoyko
1976). 130
84. J. Höhn st. medal Władysława IV z Herkulesem. 1637. kat. nr 49. Muzeum Narodowe w Warszawie (fot. Prac. fot. MNW). 132
85. H. Aldegrever. Herkules i Cerber, z cyklu prac Herkulesa. 1550, miedzioryt, (wg O. Lenz. L'ber den ikonographischen Zusammenhang einiger Herkuleszvklen. „Münchner Jahrbuch der bildenden Kunst'". NF 1, 1924). 134
86. J. Höhn st., medal Władysława IV z Herkulesem. wersja z orłami. 1637.
kat. nr 50. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka). 136
87. S. Dadler. medal ślubny Władysława IV 1 Cecylii Renaty, 1637, kat. nr 47. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Dr/ewiecka) . . 137
88. J. Sadeler wg F. Sustrisa, „Manus manum lavât" miedzioryt (wg Więcek 1962a). 138
89. G. Dupre. rewers medalu Henryka IV i Mani Medici 1603 (wg Jones 1986) 140-
90. Żeton ślubny Władysława IV 1 Cecylii Renaty, 1637, kat. nr 48. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka). 141
91. Medalier francuski, medal ślubny Władysława IV i Ludwiki Marii Gonzagi.
1645. kat. nr 54, Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka) . 142
92. S. delia Bella, rysunek zamykający cykl „Wjazdu posłów poKkich do Pary/a
w 1645 r.". fragment: medalion z orłami (wg Paszkiewicz 1956) . . 142
93. J Höhn st. medal ślubny Władysława IV i Ludwiki Marii. 1646. kat. nr 56. Muzeum Narodowe u Po/naniu (fot. Z. Ratajczak). . . 145
94. Brama triumfalna na wjazd Ludwiki Marii do Gdańska 1646, miedzioryt Wilhelma Hondiusa. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. B. Drzewiecka) . . . . 145
95. S Dadler. medal ślubny Władysława IV 1 Ludwiki Marii. 1646, kat. nr 55. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot. Z. Ratajczak) . . . 147
96. S. Dadler, medal Władysława IV i Ludwiki Marii, 1646, kat. nr 57. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot B. Drzewiecka) . . . . . i49
97. W. Hondius, Ludwika Maria Gonzaga. 1646. miedzioryt (wg Fabiani 1973) 150
98 Żeton koionacyjny Ludwiki Marii Gonzagi 1646 kat nr 58 Muzeum Narodowe
w Poznaniu (fot B Drzewiecka) 151
99 A Abondio rewers medalu Don Matthiasa 1 poi XVII w (wg Domanig 1907) i51
100 J Hohn st medal upamiętniający Colloquium chantativum w Toruniu 1645 (9)
kat nr 53 Muzeum Narodowe w Krakowie (fot Z Mahnowski) 152
101 Medal krolewiczowski Jana Kazimierza kat nr 59 Muzeum Narodowe w Warszawie
(fot Prac fot MNW) 156
102 Medal Filipa IV wg Bizota 1688 (fot Prac fot MNP) 157
103 Żeton koronacyjnj Jana Kazimierza 1649 kat nr 60 Muzeum Narodowe
w Poznaniu (fot B Drzewiecka) 158
104 S Dadler J Hohn st medal Jana Kazimierza 1 Ludwiki Mani 1649 kat nr 61 Muzeum Narodowe w Warszawie (fot Prac fot MNW) 159
105 W Hondius wg D Schultza portret Jana Kazimierza miedzioryt Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot Z Ratajczak) 159
106 Medal upamiętniający zwycięstwo pod Beresteczkiem 1651 kat nr 62 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot Z Ratajczak) 160
107 S Dadler medal Jana Kazimierza upamiętniający zajęcie Kijowa 1651 kat nr 63 Muzeum Narodowe w Warszawie (fot Prac fot MNW) 162
108 Sesteit|us7 Traiana Rzym 116 117 (wg Beinhart 1926) 162
109 J Hohn st medal gdański z personifikacją Zgody 1653 kat nr 64 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot B Dizewiecka) 166
110 J Hohn -st medal 200-lecia przyłączenia Prus do Polski 1654 kat nr 65 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot B Drzewiecka) 168
111 I Hohn st medal Jana Kazimierza z okresu wojny ze Szwecją kat nr 66 Muzeum Narodowe w Po/naniu (fot B Drztwiecka) 170
112 J Hohn st medal Jana Kazimierza z okiesu wojny ze Szwecją kat nr 67 Muzeum Narodowe w Poznaniu (tot B Drzewiecka) 171
in Monogramista A L medal Ludwiki Mani 1659 kat ni 70 Muzeum Narodowe
w Warszawie (fot Prac fot MNW) 173
114 J Hohn st medal Jana Kazimierza upamiętniający wyzwolenie Toi unia spod okupacji szwedzkiej 1658 kat nr 68 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot
Z Ratajczak) 174
115 J Hohn mł medal upamiętniający odzyskanie twierdzy Gdańska Głowa 1659 kat
nr 69 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot B Drzewiecka) 176
116 Plan twierdzy Gdańska Głowa z 1659 1 wg Pufendorfa (wg Heyduk 1971) 177
117 J Hohn st medal upamiętniający pokój oliwski 1660 kat nr 71 Muzeum Naiodowe w Poznaniu (fot B Drzewiecka) 180
118 J Hohn mł medal upamiętniający pokoi oliwski 1660 kat nr 72 Muzeum Narodowe w Warszawie (fot Prac fot MNW) 183
119 J Hohn st medal Jana Kazimierza upamiętniający pokój oliwski 1660 PAX AETERNA kat nr 73 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot B Drzewietka) 184
120 J Hohn ml medal Jana Kazimierza upamiętniający pokój oliwski 1660 PAX CASIMIRIANA kat nr 74 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot B Drzewiecka) 184
121 I Buchheim medal na pokój oliwski 1660 kat nr 75 Muzeum Narodowe
w W ai s/a wie (lot Prac fot MNW) I86
122 J Buchheim medal na poko] oliwski 1660 kat nr 67 Muzeum Narodowe
w Warszawie (fot Prac fot MNW) 186
123 Rewers medalu admirałów holenderskich Ruytera 1 Trompa 1666 wg Bizota
1688 (fot Prac fot MNP) 186
124 J Buchheim medal na pokoi oliwski 1660 7 przedstawieniami personifikacji
Concordn 1 Discordii kat nr 77 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot Z Ratajczak) , 87
125 Medal upamiętniaiący pokój w Nijmegen w r 1678 wg Bizota (fot Prac fot MNP) 189
126 Medal Ludwiki Mani 1661 kat nr 78 Muzeum Narodowe w Poznaniu (fot
B Drzewiecka) j 90
127 Medal Jana Kazimieiza z roku abdykacji 1668 kat nr 79 Muzeum Narodowe
w Poznaniu (fot B Drzewiecka) 191
128 J Mauger medal Ludwika XIV upamiętniający abdykację Jana Kazimierza
1 jego przyiazd do Francji wg Album iun (fot Prac fot MNP) 191





BIBLIOGRAFIA

Albei trand)
Rkps ilhatrand o medalach Polskich Bibbotcka Raczvnskieh w Poznaniu nr 4 Album i]cin
bdn Album icm medali i monet polskich z pht pt zgotowaneh do dzielą Biskupa Jana Albei U andego w latach 1822-2H zna/du/qcxeh sic obecnie w Akademii Sztuk w Pc tersbuigu Alexandrowiez St
1974 Nitswiiski plan Moskw z 1611 toku 'W ] Słowianie w d~u/ach Łuiopy pod
ied I Ochmanskieao Poznan s 22^ 241 M^ Alhstei Johnson W
1968 Numismatic Propaganda in Renaissance branet The Ait Quarterly 31, 2,
s 123 153 Armand A
1883 /es mtdai/lturs italiens des quinzieme et sériant siecles vol II Pans 1883, 18S7 vol III Pans 1887 Ais fmblematica
1981 Ais Fmblematica likryte znaczenia w malarstwie holendci skim XVII w Katalog
wystawy Muzeum Narodowt w Warszawie Bdbtlon J P
1983 Au lutte tint et emblématique clans les médailles dHcnn U Revue de l'Art", 58 59 s 21 40
Bahrfeldt E
1910 Die Vlunzen und Medaillen Sammlung in del Maiienburg Bd 1 6 Danzig- Konigs-1916 btre 1[zasłonięte]910 19 Bd 5 M un en u Medaillen d Stadt Danzig 1910 Bd 6,
Muiuen u Medaillen d Stadt Thom u Flbing 1916 Banac h I
1967 Dawne widoki Kiakowa Krakow
1984 Heuulcs Polonus Studium z ikonografii sztuki nowożytnej Warszawa Bardon F
1974 le poit)au nnthologique a la cour de France sous Henri IV et Louis XIII Mythologie
e t Politique Paris B a t o w s k i Z
1930 ibiaham um W t sta tit mahn- ho/ciukiski XIII weku i /ego piace w Polsce,
1931 Pi/ealąd Histoiii Sztuki w Polsce II s 115 129 Bcntkowskd X
1981 eiugatio itac I Itmentx wmhohki emhkmate nej holenderskich krajobrazów rrtit
nienste inch X II w [W] Ais Emblemat ica s 27 39 B e n t k o w -, k i h
] SIO S/m medalów polskich Wns/awa
1858 O mg oda li i nakaeh honoiow)ch w Pols,, Przegląd PoznanAi XXV, ^
409 412 '.
Bernhart M
1926 Handbuch zur Münzkunde der romischen Kaiser zeit, Halle Beyer K
1857 Gabinet medalów polskich oraz tych które się dziejów Polski tyczą Dopełnienie
dzieła Edwarda hr Raczynskiego, Warszawa Białostocki J
1962 Gian Lorenzo Bernini i jego poglądy estetyczne, [W ] Dwugłos o Berninim Baldinucci i Chantelou Teksty źródłowe do Dziejów Teorii Sztuki, XI, Wrocław
1966 Sztuka i humanizm florencki, [W] tegoż, Sztuka i mysi humanistyczna, Warszawa, s 59-65
Bie de J
1636 La France Métallique contenant Les Actions célebres tant publiques que privées
des Rois et des Reines Remarquées en leurs Médailles [ ] Pans Bielski M
1856 Kromka polska, wydanie Kazimierza Józefa Turowskiego t II Sanok Bienkowski T
1976 Antyk w literaturze i kulturze staropolskiej Studia Staropolskie, t XLI Wrocław Bizot
1688 Histoire métallique de la République de Hollande, t 1-3, Pans Bochnak A
1967 Eksport z miast pruskich m głąb Polski h zakresie rzemiosła artystycznego, „Studia Pomorskie", II, s 7-112
Borner L
1981 Deutsche Medaillenkleinode des 16 und 17 Jahrhunderts, Leipzig Boschius J
1702 Symbolographia sne de Arte Symbolic a Sermoncs Septem Augsburg Brenner E
1731 Thesaurus Nummorum Sveco-Gothicorum Ehe Brennen, Holmia Buchwald-Pelcowa P
1981 Emblematy w drukach polskich i Polski dotyczących XII-XVII wieku Bibliografia,
Wrocław Bulst W A
1975 Der Italienische Saal der LandsHter Stodt-Residenz und sein Darstellungsprogramm
Münchner Jahrbuch der bildenden Kunst" 3 Folge, XXVI s 123-176 Caraglio Giovanni Giacopo
1971 Słownik artystów polskich, t I, Wrocław, s 291 Cercha S
1913 Medale roboty króla Zygmunta III, „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne'
V, s 115 Chevalier J Gheerbrant A
1969 Dictionnaire des symboles, Pans Chodynski A R
1979 Artystyczna spuścizna po medalierze gdańskim Samuelu Ammonie (Ammanie) 1591-
-1622 , Biuletyn Historii Sztuki" XLI, nr 2, s 187-[zasłonięte] 1981 Najwcześniejsze zbiory dzieł sztuki w Gdańsku, [W J Gdańskie Studia Muzealne
3, Gdansk, s 239-265 Chojecka E
1965 Dekoracja malarska ksiąg promotionum i dihgentiarum Uniwersytetu Jagiellońskiego XVI-XVII wieku Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego t XCV Prace z Historii Sztuki z 3 Krakow Chominski W
1925 Lwowskie zbion numizmatyczne w XIX w , Zapiski Numizmatyczne" I, Lwów nr 1 s 8-12
Chrościcki J. A.
1970 Barokowa architektura okazjonalna, [W :] Wiek XVII - Kontrreformacja- Barok, pod
red. J Pelca, Wrocław, s. 229-[zasłonięte] 1978 Intrada w roku 1646 jako przykład związków artstycznych Gdańska z Antwerpią,
[W:] Sztuka pobrzeża Bałtyku, Warszawa, s. 309-340. 1980 Forum Wazów w Warszawie, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki", XXV,
z. 3-4, s. 233-258.
1982 Wojna i Pokój. O przedstawieniach emblematycznych za panowania Wazów w Polsce, [W:] Słowo i obraz, pod red. A. Morawińskiej, Warszawa, s. 129-150.
1983 Sztuka i polityka Funkcje propagandowe sztuki w epoce Wazów 1[zasłonięte]587-16. Warszawa.
1986 La Hire Etienne, Słownik artystów polskich, t. IV, Wrocław, s. 421.
1987 „Viae Regiae" w środkowowschodniej Europie w XVII i XVIII wieku. „Rocznik Historii Sztuki" t. XVI, s. 267-282.
A. C. (Ciechanowiecki A.)
1966 Alegoryczny portret Gian Jacopo Caraglio (ok. 1[zasłonięte]500-15) złotnika króla Zygmunta Augusta w wieku 47 lat, [W:] Polonica na Wyspach Brytyjskich, Londyn, s. 197-200.
Cieśla M.
1952 Marcin Opitz w Polsce (1[zasłonięte]635-16), „Przegląd Zachodni", VIII, nr 11/12, s.
475-495. Cieślak E.
1973 Wojskowo-pohtyczne i gospodarcze znaczenie Gdańska w wojnie polsko-szwedzkiej 1[zasłonięte]655-16, [W:] Wojna polsko-szwedzka 1[zasłonięte]655-16, pod red. J. Wimmera, Warszawa, t 358-381. Curicke R.
1687 Der Stadt Danzig hist oust he Beschreibung, Amsterdam
Czacki T.
1845 O rzeczy menniczej w Polsce i Litwie, [W:] Dzielą Tadeusza Czackiego zebrane i wydane przez Hr. Edwarda Raczyńskiego, t III, Poznań, s. 364-455
Czapliński W.
1948 Władysław IV i Próba charakterystyki), „Roczniki Historyczne". XVII. z. 1,-s.
126-142.
1950 Traktaty pokojowe w Sztumskiej Wsi, [W:] K. Ogier, Dziennik podróży do Polski 1[zasłonięte]635-16, cz. I. Gdańsk, s. XLIII-LXIV.
1966 O Polsce siedemnastowiecznej. Warszawa
1970 Mysi polityczna w dobie kontrreformacji ( 1[zasłonięte]573-16), [W.] Wiek XVII - Kontrreformacja—Barok, pod red. J Pelca, Wrocław, s 39-54
1976 Władysław IV i jego czas. Warszawa.
1985 Zars dziejów Polski do roku 1864, Kraków. L zapski-Hutten E.
1871- Catalogue de la collection des médailles et monnaies polonaises du comte f-J'
1916 Vol 1-5, St Petersbourg-Cracovie.
1901 Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie polskich osobistości w zbiorze Emeryka hrabiego Hutten-Czapskiego w Krakowie, Kraków.
Czermak W
1901 Na dworze Władysława IV Studya historyczne, Kraków
Domanig K
1896 Porträtmedaillen des Erzhauses Österreich von Kaiser Friedrich III. bis Kaiser Franz "'t
Wien. 1907 Die deutsche Medaillen in kunst- und kulturhistorischer Hinsicht, Wien
Droulers E.
b.d.w. Dictionnaire des attributs, allegories, emblemes et symboles, Turnhout. ]
Dworschak F.
1925 Der Manierismus in der deutschen Medaille, „Archiv für Medaillen und Plaketten-Kunde" V, Halle a.d.S. s. 61-68 Dzienis H.
1984 Katalog zbioru numizmatycznego Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk,
Wrocław. Einem H.v.
1968 Das Auge der edelste Sinn, „Wallraf-Richartz Jahrbuch", XXX, s. 275-286. Enderle in V
i968 Ein Bildnis Wladislaws IV. Königs von Polen, [W:] Staatliche Museen zu Berlin
Forschungen und Berichte, B. 11, Berlin, s. 143-147. Fabians B.
1973 Ludwika Maria Gonzaga. Szkic hiograßczno-ikonograficzny 1[zasłonięte]645-16, „Rocznik
Muzeum Narodowego w Warszawie", XVII. s. 163-248. 1976 Warszawski dwór Ludwiki Marii, Warszawa. Fabiani-Madeyska I.
1976 Gdzie rezydowali w Gdańsku królowie polscy Wrocław. Forstner D
I9hl Die Welt der Symbole. Innsbruck, hriedensburg F.
1909 Die Münze m der Kunstgeschichte, Berlin. Giehlow K.
1907 Die Hieroglyphenkunde des Humanismus in der Allegorie der Renaissance, besonders der Ehrenpforte Kaisers' Maximilian /., „Jahrbuch der Kunsthistorischen Sammlungen des Allerhöchsten Kaiserhauses". Band XXXII, Heft I, s. 1-232. Glemma T.
1934 Stosunki kościelne w Toruniu w stuleciu XVI i XVII na tle dziejów kościelnych
Prus Królewskich, Toruń. Gloger Z.
1972 Encyklopedia staropolska ilustrowana. Warszawa. Górski K.
1933 Historia polityczna Torunia do roku 1793. [W:] Dzieje Torunia, pod red. K. Ty-
mienieckiego, Toruń, s. 33-96. Gosiemeeka A.
1957 Malarstwo gdańskie XVI i XVII wieku, Muzeum Pomorskie w Gdańsku, Gdańsk. 1968 Wzory graficzne w malarstwie pomorskim drugiej polowy XVI i początków XVII wieku. Ze studiów nad sztuką XVI wieku na Śląsku i w krajach sąsiednich, Wrocław, s. 111-132. Grabowski A.
1845 Ojczyste sporn ink i, t. I, Kraków. 1852 Starożytnicze wiadomości o Krakowie, Kraków. Grabski J.
1978 Wizerunki rodziny królewskiej Zygmunta I Starego na medalach Jana Marii Padovano z 1532 r. w dawnej kolekcji książąt d'Esté w Modenie, „Wiadomości Numizmatyczne", XXII, z. 1, s. 22-33. Gumowski M.
Rkps Medale Jana Kazimierza, Muzeum Narodowe w Krakowie, Biblioteka Oddziału
Czartoryskich, sygn. Rkps 1388. 1904 Monety polskie we Wiedeńskim Gabinecie Monet i Medali, „Wiadomości Numizma-
tyczno-Archeologiczne", nr 3(59), s. 149-160. 1911 Medale Jagiellonów. Kraków. 1913 Medale Stefana Batorego, Kraków.
1916- Projekt medalografii polskiej, „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne", VII.
1[zasłonięte]917 19, s. 113-114; 1917, s. 125-126.
1919 Hans Schwarz i jego polskie medale, „Prace Komisji Historii Sztuki", I, s. 88-108.
1923 Pamiątki koronacyj królewskich w Polsce, „Tygodnik Ilustrowany", s. 370, 384, 402, 420.
1924a Medale Zygmunta III, Kraków.
1924b Studia nad gdańską sztuką medalierską XVII w., „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne", X, s. 23-64.
1925 Medale polskie, Warszawa.
1926 Z życia artystycznego Poznania XVI wieku, „Kronika Miasta Poznania" IV, nr 6, s. 101-105.
1927 Maciej Schilling pierwszy artysta medaljer polski z XVI wieku, Toruń.
1928 Gdańska sztuka medaljer ska, [W:] Gdańsk. Przeszłość i teraźniejszość, pod red. St. Kutrzeby, Lwów, s. 440-452.
1929 Wileńska szkoła medalierska w XVI i XVII wieku, Wilno, nadb. z „Ateneum Wileńskiego" R. VI, z. I-II.
1933 Herb i pieczęcie miasta Torunia, [W:] Dzieje Torunia, pod red. K. Tymienieckiego,
Toruń, s. 545-566. 1939a Medale Władysława IV, „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne" XX, s. 24-
-136. 1939b Pieczęcie i herby miast pomorskich, Toruń.
1954 Ruch numizmatyczny w Gdańsku w XVIII wieku, „Sprawozdania Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Toruniu", t. 8 (1 1-31 XII 1954), s. 66-67.
1955 Mennica bydgoska, Toruń.
1957 Samuel Ammon medatier gdański XVII wieku, „Studia Pomorskie", II, Wrocław,
s. 230-279. 1961 Dzieje mennicy toruńskiej, Toruń.
1966 Kel Jan, [W:] Polski Słownik Biograficzny, i. XII, 1966/1967, s. 323-324. Habich G.
1924 Die Medaillen der italienischen Renaissance, Stuttgart u. Berlin. Haisig M.
1969 Gdańsk w monetach, medalach i pieczęciach, [W:] Gdańsk jego dzieje i kultura,
pod red. F. Mamuszki, Warszawa, s. 453-468. Havard H.
b.d.wyd. Dictionnaire de l'ameublement et de décoration, Paris. Heckscher W. S. Wirth K. A.
1959 Emblem, Emblembuch, Reallexikon zur deutschen Kunstgeschichte, t. V, Stuttgart,
s. 85-228. Henkel A., Schöne A.
1967 Emblemata. Handbuch zur Sinnbildkunst des XVII und XVIII Jahrhunderts, Stuttgart.
Herbst St.
1968 Anna Wazówna a sprawa ikonografii batalistycznej, [W:] Sarmatia Artistica. Księga pamiątkowa ku czci prof. dr. Władysława Tomkiewicza, Warszawa, s. 59-62.
Heyduk B.
1971 Dahlberg w Polsce, Wrocław Hildebrand B. E.
1876 Sveriges och svenska konungahusets minnespenningar prakmynt och belöningsmedaljer,
t. 1-3 Stockholm 1[zasłonięte]874-18. Hill G.
1931 The Gustave Dreyfus Collection. Renaissance Medals, Oxford.
Hill G., Pollard G.
1978 Medals of the Renaissance, London. Huvelin H.
1978 Physionomie d'un usurpateur- Postume (260-268). |W:] La Monnaie miroir des
Rois, Hôtel de la Monnaie, Paris, s. 47-56. Inwentarz Radziwiłła
1845 Inwentarz szkatuły Książęcia Jego Mości Pana Krzysztofa Radziwiłła z monetą
starą zaczęty dn. 14 kwietnia 1631, [W:] Raczyński, t. I, s. LIX-LXVII. Iwanoyko E.
1963 Gdański okres Hansa Vredemana de Vries, Poznań.
1976 Apoteoza Gdańska. Program ideowy malowideł stropu Wielkiej Sali Rady w Gdańskim
Ratuszu Głównego Miasta, Gdańsk. 1985 Gotfryd Peschwitz emblematyk gdański drugiej polowy XVII wieku, „Rocznik Historii
Sztuki" t. XV, s. 231-246. Jakimowicz T.
1981 Przeszłość i teraźniejszość w sztuce wieku XVI w Polsce, [W:] Świadomość historyczna Polaków. Problemy i metody badawcze, pod red. J. Topolskiego, Łódź, s. 154--204.
1985 Temat historyczny w sztuce epoki ostatnich Jagiellonów, Warszawa-Poznań. Jakrzewska-Śnieżko Z.
1973 Najstarszy widok panoramiczny Gdańska Franciszka Hogenberga z 1573 r. „Libri
Gedanenses". IV-V, s. 45-77. Jędrzejewska H.
1964 Jacobson Jakub a Gehema, [W:] Polski Słownik Biograficzny. X. 1[zasłonięte]962-19, s. 281. Jones M.
1986 Guillaume Dupré, „The Medal", No 9, Special Issue, s. 23-47. Johnson C.
1982 Chiese del Periodo della Controrifor ma nelle medaglie, „Medaglia" Anno X, no 17, s. 31-59.
Jungwirth M.
1969 Europäische Prunkmedaillen aus fünf Jahrhunderten, „Jahrbuch der Kunsthistorischen
Sammlungen in Wien", t. 65, s. 79-93. Kalinowski K.
1973 Gloryfikacja panującego i dynastii w sztuce Śląska XVII i XVIII wieku. Warszawa-
Poznań 1973. Kamiński C, Kowalczyk W.
1969 Medale i medaliony polskie i związane z Polską, Warszawa. Kapossy B.
1978 Le vieux Berne Republique Suisse. Antitheses aux monarchies, [W:] La Monnaie
miroir des Rois. Hôtel da la Monnaie, Paris, s. 561-572. Karpowicz M.
1970 Sztuka oświeconego sarmatyzmu. Warszawa.
1981 Dlaczego Zygmunt stoi na kolumnie, [W:] tegoż, Sekretne treści warszawskich zabytków, Warszawa, s. 9-29.
198la Jan HI, Trajan i brama w Wilanowie, [W:] tegoż, Sekretne treści warszawskich
zabytków, Warszawa, s. 50-74. Katz V
1931 Die Erzgebirgische Prägemedaille des XVI. Jahrhunderts, Prag 1931. Keller H.
1970 Das Nachleben des antiken Bildnisses, Freiburg i. B. Kiersnowski R.
1964 Wstęp do numizmatyki polskiej wieków średnich. Warszawa.
Kieszkowski J.
1915 Rzeczy polskie w austryack ich zbiorach, „Sprawozdania Komisji do Badania Historyi
Sztuki w Polsce", t. IX, s. LVI-LXVII.
1919 Medale Dantyszka, „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne", VIII, s. 97-111. Kisch G.
1955 Recht und Gerechtigkeit in der Medaillen Kunst. Abhandlungen der Heidelberger
Akademie der Wissenschaften, Phil.-Hist. Kl., Heidelberg. Kochowski W.
1840 Historia panowania Jana Kazimierza, Poznań. J. D. Köhler. (Red.)
1729- Historische Münzbelustigungen. Nürnberg Bd 1-24. 1765 Komaszyński M.
1965 Związki Ludwiki Marii królowej Polski z klasztorem w Port-Roval. |W:] O naprawę Rzeczypospolite/ XVII-XVIH u., pod red. ,1. Gierowskiego, Warszawa 1965. s. 155--176. Kolarski E.
1976 Piśmiennictwo morskie w dobie staropolskie). W poszukiwaniu kryteriów, „Libri Gedanenses'" VIII. s. 5-30.
1978 U progu marynistyki polskiej XVI-XVII wiek, Gdańsk. Kowalczyk J.
1969 Polskie portrety allantica w plastyce renesansowe/. [W:] Treści dzieła sztuki, Warszawa, s. 121-136. "
1976 Triumf i sława wojenna aWantica w Polsce XVI w., [W:] Renesans. Sztuka i ideologia,
pod red. T. S. Jaroszewskiego, Warszawa, s. 293-348.
1981 Starożytnicy warszawscy polowy XIX w. i ich rola u popularyzacji zabytków ojczystych, [W:] Edukacja historyczna społeczeństwu polskiego u XIX w. Zbiór studiów pod red. J. Maternickiego, Warszawa, s. 157-203. Krajewski J.
1611 Tryumph Poznański Na radosną victoryą K.J.M. po wzięciu Smoleńska który się
odprawowal 3. dnia Lipca 1611__ Poznań.
Kraushar
1900- Towarzystwo Warszawskie Przy/aciól Nauk 1[zasłonięte]800-18, ks. MV. Kraków. 1901 Kruszelnicki Z.
1957 Dawne widoki Torunia. „Studia Pomorskie". II. Wrocław, s. 344-400. 1980 Historiografia sztuki Gdańska i Pomorza, Wrocław. Kruszyński T.
1912 Stary Gdańsk i histbrya jego sztuki. Kraków-Wieliczka, s. 20-34; Mennica gdańska. Kubala L.
1922 Wojny duńskie i pokój oliwski 1[zasłonięte]657-16, Lwów. Kurkowa A.
1979 Grafika ilustracyjna gdańskich druków okolicznościowych XVII wieku, Wrocław. Kurlzer
1646 Kurtzer wolgomeinter Begriff und Entwurf! der schönen wolgerichteten Fänlein in der
Königlichen Stadt Dantzigk, [W:] Martini. Kurzyna Z.
1970 W sprawie datowania i lokalizacji najstarszej mennicy w Warszawie, „Wiadomości Numizmatyczne" XIV, s. 38-42.
La Monnaie
1978 La Monnaie, miroir des Rois, Hôtel de la Monnaie, Paris, février-avril. Lanna
1911 Sammlung des Freiherrn Adalbert von Lanna. Prag, dritter Teil, Medaillen und Münzen, Lepke, Berlin 16-19 May.
Lechicki C
1932 Mecenat Zygmunta III i życie umysłowe na jego dworze. Warszawa. Le Laboureur J.
1647 Relation du Voyage de la Royne de Pologne__ Paris.
Lesky G.
b.d.w. Barocke Embleme im Vorau und anderen Stiften Österreichs, Graz. Libiszowska Z.
1972 Ludwika Maria, [W:] Polski Słownik Biograficzny. XVIII. 1, s. 107. Lileyko J.
1975 Wladyslawowski Pokó/ Marmurowy na Zamku Królewskim w Warszawie i jego twórcy - Giovanni Battista Gisleni i Peter Dancker de Rij, „Biuletyn Historii Sztuki". XXXVII, nr 1, s. 13-29. Lochner J H. " '
1737- Sammlung merkwürdiger Medaillen, Nürnberg. 1744 Loehr A. v.
1928 Die Medaille. Denkmal und Quelle der Kulturgeschichte. [W:] (Festschrift für)
Georg Habich zum 60. Geburtstag, München, s. 68-77. Luckius J. J. (Lucky)
1620 Sylloge numismatum elegant iorum quae diver si lmpp. Reges Principes, Comités Respublicae diversas ab causas ab anno 1500 ad annum usq 1600 cudi facerunt., Argentinae. Luschin von Ebengreuth A.
1904 Allgemeine Münzkunde und Geldgeschichte des Mittelalters und der Neueren Zeit,
München u. Berlin. Lukaszewicz J.
1838 Obraz historyczno-statystyczny miasta Poznania, t. II, Poznań. Majkowski E.
1937 Steven van Herwijck's Serie der Jagelionen - Médaillons en zijn vermeend verblijf in Polen 1[zasłonięte]561-15. „Jaarb. Kon. Nederl. Genootschap v. Mint-en Penningkunde". 24. s. 1-37. Małecki J. M.
1973 Kiedy i dlaczego Kraków przestał być stolicą Polski, „Rocznik Krakowski", XLIV, s. 21-36.
Marie R. v.
1971 Iconographie de l'art profane au Moyen Age et a la Renaissance, New York. Marquardt dr.
1846 Notiz über Münzsammlung der Danziger Gymnasiums, Danzig. Martini A. J.
1646 Kurtze Beschreibung und Entwurf! alles dessen, was bye der [.] Princessin [.] Ludovicae Mariae Gonzagae [.] Einzüge in [.] Dantzig sich [.] begeben, Dantzigk 1646. Medaille
1970 La Medaille au temps de Louis XIV (kat wyst.i. Hôtel de la Monnaie Paris,
janvier-mars. Médailles
1704 Médailles sur les principaux événements du regne de Louis Le Grand., Schaffhausen. Meer v. der G.
1981 La médaille neerlandise a l'époque du baroque, [W:] La medaglia barocca in Italia e in Europa. Atti de! terzo convegno internazionale di studio su/la storia delta medaglia, Udine 20-23 novembre 1976, Udine, s. 44-67. Menadier J
1901 Schaumünzen des Hauses Hohenzollern, Berlin.
Michalski S.
1981 Gdańsk als ausehrwählte Christengemeinschaß, [W:] Ars auro prior. Studia Joanni Białostocki sexagenario dicata, Warszawa, s. 509-516.
1985 Protestancka symbolika tęczy, „Rocznik Historii Sztuki", t. XV, s. 287-293. Mikołajczyk A.
1985 Materiały do rejestracji złotych monet polskich w zagranicznych zbiorach muzealnych, Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Seria numizmatyczna i konserwatorska, nr 4: 1984, Warszawa-Łódź, s. 37-59.
Miks N.
1961 Zbiór rysunków G. B. Gisleniego architekta XVII wieku w Sir John Soane's
Museum w Londynie, „Biuletyn Historii Sztuki", XXIII, nr 4, s. 328-339. Miłobędzki A.
1980 Architektura polska XVII wieku, Warszawa. Miodońska B.
1976 Władca i państwo w krakowskim drzeworycie książkowym XVI w., [W:] Renesans.
Sztuka i ideologia, pod red. T. S. Jaroszewskiego, Warszawa, s. 45-95. Monroy E. F. v.
1964 Emblem und Emblembücher in den Niederlanden 1[zasłonięte]560-16, Utrecht. Morka M.
1980 Gloryfikacja Piotra I w sztuce jego epoki, „Biuletyn Historii Sztuki", XLII, nr 3/4, s. 377-400.
1986 Polski nowożytny portret konny i jego europejska geneza, Wrocław. Mossakowski S.
1972 Mauzoleum Morsztynów w Warszawie, [W:] Funkcja dzieła sztuki. Warszawa, s.
225-241. Nadolski B.
1964 /. P. Titius - profesor wymowy i poezji w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, „Rocznik Gdański", XXIII, s. 185-205.
1965 Wyjazdy młodzieży gdańskiej na studia zagraniczne w XVII w., „Rocznik Gdański" XXIV, s. 173-216".
1969 Ze studiów nad życiem literackim i kulturą umysłową na Pomorzu w XVI i XVII
wieku, Wrocław. Neugebauer S.
1619 Selectorum symbolorum heroicorum centuria., Francoforti. Nohejlowâ-Pratovâ E.
1963 Katalog vystavni sbirky medaili, Narodni Muzeum, Praha. Nowak T.
1936 Oblężenie Torunia w roku 1658, Toruń. Nowak-Dłużewski J.
1971 Okolicznościowa poezja polityczna w Polsce. Zygmunt III, Warszawa.
1972 Okolicznościowa poezja polityczna u Polsce. Dwai młodsi Wazowie, Warszawa.
Ogier K.
1953 Dziennik podróży do Polski 1[zasłonięte]635-16, cz. 2, Gdańsk. Orsini O.
1978 De Martin V a Pie IX. Le pouvoir religieux et le pouvoir civil a travers les
médailles des papes, [W:] La Monnaie, s. 513-530. Ossbahr C. A.
1927 Mynt och Medaljer. Slagna for fr amende mak ter i anledning av krig mot Sverige,
Uppsala Ossowska M.
1973 Ethos rycerski i jego odmiany. Warszawa.
Panofsky E.
1971 Trzy ryciny Albrechta Durera, [W:] tegoż, Studia z historii sztuki, Warszawa,
s. 270-292. Pasierb J. S.
1984 Sztuka czasów potrydenckich, [W:] Przełom wieków XVI i XVII w literaturze polskiej, pod red. B. Otwinowskiej i J. Pelca, Studia Staropolskie t. III, Wrocław, s. 47-61.
Panvini Rosati F.
1973 Inspirazione classica netta medoglia italiana del Rinascimento, [W:] La medaglia d'arte. Atti del primo convegno internazionale di studio, Udine 10-12 ottobre 1970, Udine s. 95-105. Pastoureau M.
1982 La naissance de la médaille: le probleme emblématique, „Revue Numismatique",
seria 6, t. XXIV, s. 205-221. 1986 Une image nouvelle. La médaille du XV e siecle. „The Medal" No 9 Special
issue, s. 5-8. Paszkiewicz M.
1956 Wjazd wspaniały posłów polskich do Paryża A.D.1645, opr., Londyn.
1985 Tematyka polska w twórczości Stefano delia Belli, cz. II „Rocznik Historii Sztuki", t. XV, s. 55-128.
Pelc J.
1973 Obraz - słowo - znak. Studium o emblematach w literaturze staropolskiej, Wrocław. 1982 „Ut pic tura poesis erit". Między teorią a praktyką twórców, [w:] Słowo i obraz,
pod red. A. Morawińskiej, Warszawa, s. 49-72. Pelc J., Tomkiewicz W.
1973 Rola mecenatu w rozwoju kultury i literatury polskiej w czasach renesansu i baroku,
[W:] Problemy literatury staropolskiej, Seria II, Wrocław, s. 165-236. Pelczar M.
1969 Nauka i kultura w Gdańsku, [W:] Gdańsk jego dzieje i kultura, pod red. F. Ma-
muszki, Warszawa, s. 499-606. Petrus J. T.
1977 Miecze poświęcane Władysława Zygmunta i króla Jana III, „Biuletyn Historii Sztuki",
XXXIX, nr 2. s. 157-163. Picinello D. F.
1695 Mundus symbolicus, Colonia Agrippina. Pokora J.
1982 Słowo i obraz w programie ideowym protestanckich kazalnic śląskich XVI i 1 poi. XVII w. [W:] Słowo i obraz, pod red. A. Morawińskiej, Warszawa, s. 151-170. Pollard G.
1973 La medaglia con ritratto di epoca barocca in Italia- sunto stor ko con un esame di alcuni probierni, [W:] La medaglia d'arte. Atti del primo convegno internazionale di studio, Udine 10-12 ottobre 1970, Udine, s. 139-161. Portrety osobistości
1967 Portrety osobistości polskich znajdujące się w pokojach i w galerii Pałacu w Wilanowie.
Katalog, Muzeum Narodowe w Warszawie, Medale w oprać. D. Rapnickiej. Potocki St.
1816 Wstęp, czyli rozprawa o medalach mianowicie narodowych w względzie ich użyteczności
i sztuki, czytana u zgromadzeniu Towarzystwa Przyjaciół Nauk roku 1806, [W:]
Pochwały, mowy i rozprawy Stanisława Hrabi Potockiego Senatora Wojewody [.],
cz. 2, Warszawa. Cyt. wg przedruku: Raczyński 1845, t. I, s. XXXVI-LVII.
Prawdziwe a krótkie opisanie
1620 Prawdziwe a krótkie opisanie jako Pan Bóg wielce pobożnego Pana N. Zygmunta III,
króla polskiego cudownie przy zdrowiu i żywocie zachował, na którego się byl jeden szalony człowiek usadził R.P. 1620 dnia 15 Listopada, [W:] Grabowski 1845. s. 44. Preimesberger R.
1974 Obeliseus Pamphilhts. „Münchner Jahrbuch der bildenden Kunst". XXV. s. 77-162.
Probszt-Ohstorff G.
1967 Kunst und Kultur der Medaille. Graz. Przyboś A.
1970 Krasiński Jan Kazimierz na Krasnem h. Ślepowron ( 1[zasłonięte]607-16). [W:] Polski Słownik
Biograficzny. XV. s. 179. 1977 Podróż królewicza Władysława Wazy do krajów Europy Zachodniej w latach 1[zasłonięte]624-16
w świetle ówczesnych relacji, opr., Kraków. Puciata-Pawłowska J.
1960 Symbola Her oka Paradina - molo znane źródło ikonograficzne XVI i XVII wieku,
.Biuletyn Historii Sztuki", z. 2, s. 230. Raczyński E.
1838 Gabinet medalów polskich oraz tych, które się dziejów Polski tyczą [.] aż do
końca panowania Jana III (1[zasłonięte]513-16). t. 1-2, Wrocław. 1845 2. wyd. Berlin. Radziwiłł A. S.
1980 Pamiętnik o dziejach w Polsce, przekł. i oprać. A. Przyboś, A. Żelewski, t. 1-3,
Warszawa. Reau L.
1956 Iconographie de l'art chrétien. Paris. Reyman J.
1975 Mennica olkuska 1[zasłonięte]579-16. Wrocław. Ripa C.
1618 Nova iconologia. Padova.
1644 Iconologie ou explication novelle de plusieurs images /./. Paris. Rożek M.
1976 Uroczystości w barokowym Krakowie. Kraków. Rudawski H. J.
1855 Historia Polski od śmierci Władysława IV aż do pokoju oliwskiego, czyli dzieje panowania Jana Kazimierza od 1648 do 1660 r. przekł. z łaciny Wł. Spasowicz, Petersburg i Mohylew. Rühle S.
1925 Die Entstehung des Münzkabinetts an Städtischen Gymnasium zu Danzig. „Mitteilungen
des Westpreussischen Geschichtsvereins", Jahrg. 24, nr 3. 1928 Die historischen Medaillen der Stadt Danzig. „Zeitschrift d. Westpreussischen
Geschichtsvereins. 68, s. 243-309. Ruhlmann G.
1968 Die Nadeln des Pharao. Dresden. Ruszczycówna J.
1969 Portrety Zygmunta III i jego rodziny. „Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie", XIII, 1. s. 151-269.
Ryszard A.
1882 Bibliografia numizmatyczna polska, Kraków.
1886 Wiadomość o ,,Rycinach Medali polskich" przygotowanych do dzieła v. Biskupa Alhertiniego (Jan Albertrandy). „Zapiski Numizmatyczne". III, Kraków, s. 159-160. Sadowski H.
1904 Ordery i oznaki zaszczytne w Polsce, Warszawa.
Sawicki W.
1972 Rytuał sakry - koronacji królewskiej jako źródło prawa i ustroju państw średniowieczna Europy. .Archiwa. Biblioteki i Muzea Kościelne", t. 24. s. 279-293.
Schlegel M. Ch.
1703 Biblia in Nummis, Das ist Kurtzer Entwurff'der vornehmsten Biblischen Sprüche [.],
Jena. Schleier R.
1973 Tabula Cebetis oder „Spiegel des Menschlichen Lebens darin Tugend und Untugent abgemalet ist". Studien zur Rezeption einer antiken Bildeschreibung im 16, und i 7. Jahrhundert. Berlin.
Schlosser J. v.
1897 Die ältesten Medaillen und die Antike. Jahrbuch der kunsthistorischen Sammlungen
des allerhöchsten Kaiserhauses", XVIII, s. 64-108. Simonis J.
1900 L'art du médailleur en Belgique, t. 1-2, Bruxelles. S im s on P.
1903 Geschichte der Stadt Danzig, Danzig 1903.
1967 Geschichte der Stadt Danzig bis 1626. t. 2. Aalen (przedruk wyd. Danzig 1913). Sobies7C7ański F. M.
1849 Wiadomości historyczne o sztukach pięknych w dawne/ Polsce, t. II, Warszawa. Sokołowska J.
1971 Spory o barok. W poszukiwani modelu epoki. Warszawa. Stahr M.
1977 Cenny medal Stefana Batorego w Muzeum Poznańskim, „Biuletyn Numizmatyczny"
5 (123). s. 81-84. 1985 Medal a nie moneta Jana Kazimierza z 1668 roku, „Biuletyn Numizmatyczny".
11-12 (211-212). s. 208. 1986a The triumphant obelisk. Emblematic medals of Władysław IV Va.sa, „The Medal",
No 9, Speciall Issue, s. 48-54. 1986b Medal Mikołaja Zebrzydowskiego i jego twórca Panel Baudarih. „Wiadomości
Numizmatyczne". XXX, z. 3-4. s. 221. Stemper A.
1955 Die Medaillen des Herzogs Heinrich Julius von Braunschweig- Wolfenbültel und ihre Beziehungen zu den Emhlemata des Joachim Camerarius. .Arbeitsberichte aus dem Städtischen Museum Braunschweig", 8. Braunschweig. Sztuka dworu Wazów
1976 Sztuka dworu Wazów w Polsce. Katalog wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu, pod red. A. Fischingera, Kraków, Dział numizmatyki w oprać. J. Reymana. Szwagrzyk J. A.
197! Moneta medal, order. Katalog wystawy własnych zbiorów numizmatycznych Biblioteki
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - PAN, Wrocław. Szyszko-Czyżak A.
1981 Medale polskie XVI-XVIII w. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Toruń. Śnieżyńska-Stolot E.
1981 Pojęcie mecenatu artystycznego, „Folia Historiae Artium". t. XVII, s. 5-13. Targosz K.
1975 Uczony dwór Ludwiki Marii Gonzagi (1[zasłonięte]646-16). Wrocław. Targosz-Kretowa K.
1965 Teatr dworski Władysława IV (1[zasłonięte]635-16), Warszawa. Tatarkiewicz W.
1967 Estetyka nowożytna, [W:] Historia estetyki, t. III, Wrocław. Teoretycy
1985 Teoretycy, pisarze i artyści o sztuce 1[zasłonięte]500-16, wybrał i opracował J. Białostocki,
Warszawa. Tervarent G. de.
1959, Attributs et symboles dans l'art profane 1[zasłonięte]450-16, Geneve 1[zasłonięte]958-19, suplement
1964 Geneve 1964. Tomkiewicz W.
1965 O pomnikach Wazów w Polsce (projekty i realizacja), [W:] O naprawę Rzeczypospolitej XVII-XVHI w., Warszawa, s. 73-87.
1970 Pędzlem rozmaitym. Malarstwo okresu Wazów w Polsce, Warszawa. Tornau O.
1936 Münzwesen und Münzen der Grafschaft Mansfeld, Prag. Typotius J.
1666 Symbola Divina et Humana Pontificum, Imperatorum, Regum.,., Arnhemiae (1 wyd.
Praga 1601). Tyszkowski K.
1927 Z dziejów wyprawy Zygmunta III do Szwecji w roku 1598, Lwów. Valeriano J. P.
1585 Hieroglyphicań Lugduni. 1615 Les hiéroglyphiques., Lyon. Vossberg F. A.
1852 Münzgeschichte der Stadt Danzig, Berlin. 1865 Nachträge zur Münzgeschichte Danzigs, Berlin. Waliszewski K.
1889 Polsko-francuskie stosunki w XVII wieku, 1[zasłonięte]644-16, Kraków. Wentzel H.
1954 Christkind, [W:] Reallexikon zur deutschen Kunstgeschichte, t. III,Stuttgart s.
590-608. Wernicke J. E.
1842 Geschichte Thorns aus Urkunden, Dokumenten und Handschriften, t. 2, 1[zasłonięte]531-18,
Thorn. Węsierski
1974 Kolekcja generała Jerzego Węsierskiego. Katalog monet i medali, pod red. S. Suchodolskiego i Z. Wdowiszewskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie 1974. Medale w opr. E. Śhwińskiej. Więcek A.
1958 Medale Piastów Śląskich, Wrocław.
1962a Sebastian Dadler medalier gdański XVII wieku, Gdańsk. 1962b Jan Buchheim - medalier śląski XVII wieku, „Wiadomości Numizmatyczne", VI
1962, s. 77-107.
1972 Dzieje sztuki medalierskiej w Polsce, Kraków 1972. Wirth K. A.
1958 Ehre, [W:] Reallexikon zur deutschen Kunstgeschichte IV, Stuttgart, s. 844-868. Witczak T.
1959 Teatr i dramat staropolski h Gdańsku, Gdańsk. Wojtkowski A.
1939 Gdańsk obchodzi wcielenie Prus do Polski, „Wiadomości Literackie", R. XVI,
nr 31-32, s. 16. Woźniak R.
1974 Fortyfikacje w dawnych Prusach Królewskich w pierwsze] połowie XVII wieku, „Studia i Materiały do Teorii i Historii Architektury i Urbanistyki", t. XII, Warszawa. Załeski St.
1905 Jezuici w Polsce, t. IV, cz. 2, Kraków.
Zawisza N.
1975 Engelhart Iohannes, [W:] Słownik Artystów Polskich, t. II, Wrocław, s. 171.
Zerner H.
1972 Giovanni Jacopo Caraglio, „Biuletyn Historii Sztuki", XXXIV, nr 3-4. s. 295.
Zieliński J.
1899 Rys historyczny medalierstwa w Polsce XVI i XVII wieku, „Wiadomości Numizma-tyczno-Archeologiczne", IV, s. 41-59.
1900 Jan Engelhardt wileński i Jan Engelhardt wrocławski medalierzy XVII-go wieku, „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne" IV, s. 144-146.
Zink F.
1960 Die frühesten Stadtansichten auf deutschen Medaillen und Münzen, „Anzeiger des Germanischen National-Museums 1[zasłonięte]954-19", Nürnberg, s. 192-221.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.