Przedmiotem aukcji jest szwajcarski zegarek kieszonkowy firmy Longines
Srebrna, trzydeklowa koperta, elegancko zdobiona, z wygrawerowanym na tylnym deklu monogramem "B". Jest to skrót od Bismarckhutte, niemieckiej huty żelaza, która na 25 - lecie stażu pracowników rozdała im jubileuszowe zegarki.
Na srebrnym deklu wewnętrznym znajduje się dedykacja dla pracownika:
Za 25 lat wiernej służby
w Bismarckhutte
1[zasłonięte]893-19
Na obu deklach znajduje się szwajcarska punca głuszec na duże wyroby srebrne próby .800 używana w latach 1[zasłonięte]882-19. Jest też niemiecka punca półksiężyc i korona, punca na wyroby srebrne wprowadzona w 1888. Znaleźć możemy także klepsydrę ze skrzydłami, logo Longinesa, zarejestrowane w 1889 r. Numer seryjny zegarka [[zasłonięte]35613] wskazuje że jest on z okolic 1917 roku.
Mechanizm z wychwytem kotwicowym. Mosiężne, złocone mosty. Na mostku z kołami pośrednimi znajduje się sygnatura firmy, jest także numer seryjny zgodny z tym na kopercie. Mechanizm posiada silny chód, jest dokładnie wyczyszczony, po przeglądzie.
Emaliowana tarcza zachowana w bardzo dobrym stanie. Wskazówki w stylu ludwikowskim Aby ustawić wskazówki należy wysunąć gałkę.
Zegarek sprawny, na chodzie. Po dokładnym wyczyszczeniu i sprawdzeniu.
Średnica bez zawieszki: ok 52,21 mm
Waga: ok 88,36 g
Bismarckhutte [dzisiaj znajdująca się na terenie Chorzowa] - miejscowość na której terenie znajdowała się huta o tej samej nazwie. Produkcję w niej rozpoczęto w 1873 roku. Należała do jednych z większych na terenie Niemiec zakładów odlewania stali, jako jedna z pierwszych hut w tej części Europy zaczęła stosować technologię procesu martenowskiego. Posiadała też walcarkę nawrotną "Duo", jedną z największych w Europie. Po I Wojnie Światowej przeszła w posiadanie Polski. Huta została przemianowana z "Huta Bismarck" na "Hute Batory", a miejscowość z Bismarchutte na Hajduki Wielkie, w latach 30. włączone do Chorzowa, jako dzielnica Chorzów Batory.
Longines - Początków firmy należy doszukiwać się w 1832 roku, kiedy Auguste Agassiz założył przedsiębiorstwo zegarmistrzowskie w okolicach Saint-Imier, produkujące typowe produkowane w tym okresie, szpindlowe zegarki. W 1852 Ernest Francillon, siostrzeniec Auguste'a, przejął firmę. W 1867 roku powstała pierwsza manufaktura produkująca zegarki nowego typu, z wychwytem kotwicznym. Już pierwszy kaliber powstały w tej wytwórni wygrał nagrodę na Wystawie Światowej w Paryżu w 1867 roku. W 1876 roku, Jacques David, dyrektor techniczny wybrał się na Wystawę Światową, która odbywała się w Filadelfii, USA. Jego obserwacje odnoszące się do branży zegarmistrzowskiej w Stanach Zjednoczonych, zapoczątkowały uprzemysłowienie firmy. Dzięki zaangażowaniu Jacquesa Davida oraz Ernesta Francillona, firma Longines stała się jednym z pionierów w mechanicznej produkcji zegarków.
Poniżej załączam link do strony owej firmy
http://www.longines.com
W razie potrzeby mogę wysłać dodatkowe zdjęcia większej rozdzielczości na adres mailowy. W razie wątpliwości proszę pytać.