Szanowni Państwo.
Przedmiotem aukcji jest wyjątkowy egzemplarz: srebrny, masywny, duży (proszę przeczytać wymiary), efektowny, bardzo, bardzo stary pierścień ORNO. Przedmiot jest oznaczony. Na obrączce widać próbę srebra miejską, warszawską bitą po 1921 roku aż do lat 50-tych (niestety w stanie szczątkowym). Uczciwie: sygnatura firmowa ORNO uległa przetarciu, dlatego na fotografi nr 3 umieszczam inny wyrób ORNO (D. Kobielskiej) na potwierdzenie autentyczności srebrnego dzieła.
Jest to bardzo rzadki egzemplarz antykwaryczny, wyrób Pani Danuty Kobielskiej, wyrób pochodzący z czasów kiedy Pani Kobielska stała się kierownikiem artystycznym i projektantem biżuterii ORNO na zamówienie indywidualnych klientów. Można porównać dwie ocalałe, szczególne prace znanej artystki. Podobny pierścień znajduje się również w Muzeum w Kazimierzu Dolnym. Wyrobu nie sposób pomylić z dziełami innych plastyków, nawet zatrudnionych w warszawskiej spółdzielni ORNO. Kamień w szlifie kaboszonowym, łososiowy z wewnętrznymi smugami (to nie są uszkodzenia, pęknięcia kamienia), doskonale współgra z tonacją oprawy, kolorystyką starego srebra miary 3. Forma wywołuje wrażenie jakby srebro misternie ułożone było częścią samego palca, a nie tylko pierścienia. Kamień i jego bogata oprawa to niezwykła acz charakterystyczna konstrukcja, która w efekcie staje się absolutną, niemal organiczną całością. By poczuć i zrozumieć to zjawisko trzeba pierścień zobaczyć nie tylko na bezdusznych zdjęciach, ale przede wszystkim założyć.
Danuta Kobielska to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego powojennego złotnictwa artystycznego. Chciałabym zapoznać Państwa choć pokrótce z postacią legendarną, doskonale znaną w kręgu artystycznym. Danuta Kobielska ur. 03.12.1922 r.. Do Związku Polskich Artystów Plastyków wstąpiła w 1962 r.. Najwięcej ocalałych prac artystki znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, oraz w Gliwicach. Artystka brała udział w wielu wystawach, najważniejsza to Ogólnopolska Wystawa Architektury Wnętrz, Warszawa-Kraków w 1974 roku. Artystka odnotowana w „Indeksie Artystów Plastyków 1[zasłonięte]939-19”, wydanie II. W 1959 r. D. Kobielska zajęła się zawodowo projektowaniem biżuterii, podejmując pracę w Spółdzielni Pracy Usług Plastycznych i Przemysłu Artystycznego ORNO, gdzie pracował także jej mąż. Wkrótce Danuta Kobielska została kierownikiem artystycznym i projektantem biżuterii na zamówienie indywidualnych klientów. Projekty realizowano w pracowniach ORNO, w krótkich seriach. W 1964 roku wraz z mężem Szczęsnym Kobielskim rozpoczęła samodzielną działalność artystyczną odchodząc z ORNO, ale pozostała w związku z instytucjami, w gestii których był przydział kruszcu. Były to spółdzielnia „Plastyka” i Wytwórnia Wyrobów Jubilerskich „Jubiler”.
Pierścień, który Państwu dziś proponuję na aukcji Allegro jest jedynym i niepowtarzalnym egzemplarzem, który powinien znajdować się na stanie muzeum. W przypadku zdecydowania i przychylności losu za 14 dni stanie się jednak własnością szczęśliwego zwycięzcy tej aukcji. Opis nie wypada mi zamknąć bez wzmianki o stanie technicznym. Gruba warstwa patyny na srebrze, naprawdę gruba warstwa naturalnych pociemnień. Kamień troszkę matowy od częstego użytkowania.
Polecam gorąco duży, artystyczny pierścień i zapraszam do jego licytacji.
Wymiary: front 3,3x1,9 cm, grubość frontu 6 mm, średnica wewnętrzna obrączki 17,48 mm, waga ponad 7 g