Kompleksowy, bogato ilustrowany przewodnik po sprzęcie jeździeckim, dzięki któremu nauczysz się bezbłędnie rozpoznawać, poprawnie dopasowywać, prawidłowo stosować i odpowiednio pielęgnować najróżniejsze elementy rzędu potrzebne do efektywnej i bezproblemowej jazdy!
• Bezstronny i całościowy przegląd dostępnych na rynku rozwiązań dla różnych dyscyplin jeździeckich, od skoków przez przeszkody po jazdę w stylu western.
• Jasne i przystępne opisy konstrukcji oraz funkcji poszczególnych produktów, które ułatwiają rozwiązywanie konkretnych problemów.
• Zwięzłe objaśnienia i szczegółowe ilustracje pomagają poprawnie dopasowywać różnorodne elementy rzędu, w tym siodła, wędzidła i derki, co przekłada się na większy komfort i zadowolenie konia.
• Informacje na temat tradycyjnych i nowatorskich rozwiązań, wzorów i materiałów.
„Sprzęt i akcesoria jeździeckie" to nieocenione źródło przydatnych informacji dla osób zainteresowanych kupnem lub wymianą sprzętu jeździeckiego -zarówno doświadczonych jeźdźców, jak i nowicjuszy.” Equestrian Trade News
Wybór właściwego sprzętu jeździeckiego jest podstawowym warunkiem owocnej współpracy z koniem. Odpowiednio dobrany rząd odgrywa ważną rolę w bardzo wiciu aspektach, poczynając od zapewnienia komfortu tobie i twojemu koniowi aż po nawiązanie skutecznej komunikacji, gwarantującej wysoką skuteczność zarówno w sporcie, jak i w rekreacji. Na rynku jest jednak dostępnych tak wiele modeli i wzorów, że łatwo można się w nich pogubić. Twoim przewodnikiem po tym świecie może stać się niniejsza książka.
Mała zmiana może zrobić czasem wielką różnicę. Ważne jednak, aby spojrzeć całościowo na warunki chowu i użytkowanie koni. Przykładowo, zmiana kiełzna może ułatwić komunikację z nadpobudliwym koniem, ale należy także zastanowić się, czy faktycznym źródłem problemów nie jest sposób jazdy albo żywienie konia. Zmiana sprzętu zwykle przynosi pewną poprawę, ale trwałe rezultaty można uzyskać dopiero przy wsparciu doświadczonego trenera.
Niniejsza książka pomoże ci przy pierwszych samodzielnych zakupach, a także wymianie elementów rzędu i akcesoriów dla twojego konia. Na rynku stale pojawiają się nowe rozwiązania, choć trzeba pamiętać, że „nowy" nie od razu znaczy „lepszy". W kolejnych rozdziałach opisuję zarówno innowacyjne produkty, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w sprzedaży, jak i klasyczne koncepcje, które opierają się upływowi czasu.
Wskazówki dotyczące doboru i dopasowania sprzętu kieruję do jeźdźców wszystkich poziomów zaawansowania. W niemal każdej siodlarn i na każdych zawodach możemy zobaczyć zadziwiająco wiele przykładów źle dopasowanego sprzętu. Temat ten jest stale rozpatrywany przez instytucje nadzorujące dyscypliny jeździeckie, tak na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Okresowo wydawane są nowe rozporządzenia i opinie w tej kwestii, które warto śledzić.
Zawodowi jeźdźcy poświęcają kwestiom sprzętu tyle samo uwagi, co planowaniu żywienia i treningu konia. Rozwiązania, które sprawdzają się u zawodnika skoków, mogą nie być odpowiednie dla jeźdźca stylu western albo uczestnika rajdów długodystansowych, ale ta różnorodność wpisana jest w tematykę rzędu końskiego. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wszyscy mamy takie same priorytety i podlegamy tym samym zasadom.
Najważniejsze, aby słuchać swojego konia. Aby dobrać najlepsze dla niego kiełzno, przeanalizuj budowę jego pyska. Pilnuj regularnych kontroli uzębienia i dopasowania siodła; obserwuj reakcje konia podczas podpinania popręgu. Zastanów się, czy powodem dla którego ma zwyczaj opierać się na wędzidle, nie jest fakt, że ciągniesz za wodze. Koń nie jest w stanie powiedzieć ci, czy jest mu wygodnie podczas jazdy, ale jest ci to w stanic pokazać.
W niektórych przypadkach konieczna jest porada wykwalifikowanego specjalisty, np. lekarza weterynarii, końskiego stomatologa albo eksperta zajmującego się pasowaniem siodeł. Niniejsza książka nic próbuje i nic może zastąpić konsultacji z fachowcem, który będzie w stanie zobaczyć ciebie i twojego konia w ruchu, ale może ją uzupełnić. Jeśli umiejętnie połączysz te źródła, będziesz wyposażony we wszystko, co jest ci potrzebne do osiągnięcia sukcesu.
Spis treści
1. Siodła
Dopasowanie siodła do konia
Dopasowanie siodła do jeźdźca
Terlica
Siodła bezterlicowe
Siodła western
Siodła damskie
Czapraki i podkładki
Popręgi
Strzemiona i puśliska
Pytania i odpowiedzi
2. Kiełzna
Dobór kiełzna
Budowa pyska
Dopasowanie wędzidła
Rodzaje kiełzn
Ścięgierze
Materiały
Pierścienie wędzidłowe i czanki
Nacisk na potylicę
Pelhamy il kimblewicki
Łańcuszki podbródkowe
Kiełzna munsztukowe
Kiełzna kombinowane
Innowacje
Pytania i odpowiedzi
3. Ogłowia
Dopasowanie ogłowia
Nachrapniki
Punkty kontroli w ogłowiu
Ogłowia westernowe
Rodzaje wodzy
Ogłowia bezwędzidłowe
Pytania i odpowiedzi
4. Wytoki i napierśniki
Zastosowanie
Wybór i dopasowanie wytoka
Napierśniki
Pytania i odpowiedzi
5. Pomoce szkoleniowe
Zalety i wady
Zastosowanie
Kantary i kawecany
Kantary zaciskowe
Praca na długich wodzach
Czambon i gogue
Czarna wodza i wypinacze trójkątne
Pomoce elastyczne
Pomoce szkoleniowe dla jeźdźców
Wodze przyjazne jeźdźcom
Metoda TTeam
Baty i ostrogi
Pytania i odpowiedzi
6. Ochraniacze i owijki
Ochraniacze i owijki
Zasady ochrony
Materiały i wypełnienia
Od kopyta do nadgarstka
Ochrona i wsparcie
W transporcie
Pytania i odpowiedzi
7. Derki
Konieczność czy przesada?
Dopasowanie
Wzory
Materiały
Derki chłodzące
Pytania i odpowiedzi
8. Zdrowie i bezpieczeństwo
Inwestycja w bezpieczeństwo
Hacele
Problemy wcale nie sezonowe
Nałogi stajenne
Widoczność na drodze
Terapie magnetyczne i masaże
Bezpieczny sprzęt
Czyszczenie
Konserwacja
Pytania i odpowiedzi