2010 , wydanie 1 79 str., okładka miękka ISBN:[zasłonięte]978-8369-293-1
Gotowe narzędzie do bezpośredniego zastosowania w terapii i praktyce edukacyjnej wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się. „Sprawdź, jak się porozumiewam” ukazuje sposoby oceny umiejętności porozumiewania się osób niemówiących. Dla celów praktyki szczególnie przydatne jest:
- Opracowanie klucza do karty oceny w zakresie przekazu informacji, budowania wypowiedzi, funkcjonalnego współgrania z rozmówcą, ogólnego nastawienia i motywacji do komunikacji.
- Określenie celów oddziaływań AAC dla poszczególnych etapów porozumiewania się.
- Skonkretyzowanie propozycji oddziaływań terapeutycznych.
- Stworzenie możliwości śledzenia efektywności tych oddziaływań na załączonym wykresie.
"Wydanie podręcznika do nauki wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się autorstwa magdaleny Grycman jest ważnym wydarzeniem w neurologopedii. Ciężkie zaburzenia w porozumiewaniu się w znacznej mierze wykluczają człowieka z relacji międzyludzkich, marginalizują osobę, a także stanowią istotny przejaw niewydolności życiowej jednostki. Podręcznik umożliwia diagnozę i nauczanie porozumiewania się dzieci niemówiących, a więc przywracanie ich społeczeństwu, a w wymiarze podmiotowym stanowi drogę do rozwoju samodzielności i życia względnie niezależnego. Można pogratulować autorstwa zredagowania tak wartościowego i oryginalnego podręcznika, o tak dużych walorach naukowych, a jednocześnie społecznej użyteczności"
prof. dr hab. Roman Ossowski
I Wprowadzenie
1. Wstęp
2. Jak korzystać z karty oceny - instrukcja
Narzędzie pomocnicze nr 1: Funkcje zachowań komunikacyjnych
Narzędzie pomocnicze nr 2: Schemat oddziaływań z zakresu komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC)
II Ocena efektywności porozumiewania się dzieci niemówiących
Część I - Klucz do karty oceny w zakresie przekazu informacji, budowania wypowiedzi, funkcjonalnego współgrania z rozmówcą, ogólnego nastawienia i motywacji do komunikacji
Część II - Cele AAC dla poszczególnych poziomów oddziaływań
Część III - Propozycje oddziaływań terapeutycznych
Część IV A - Protokół do karty oceny
Część IV B - Wykres profilu efektywności porozumiewania się dzieci niemówiących
|