Najpierw proszę zapoznać się ze stroną "o mnie"
Licytujesz:
- Bardzo dobry, przyjazny i funkcjonalny sterownik z wejściem na regulator pokojowy, obsługą CWU i 2,5 letnią gwarancją.
Długi opis aukcji może przestraszyć. Nie chodzi tutaj jednak o “wciśnięcie” właśnie naszego sterownika, lecz o przekazaniu Państwu kilku faktów, które mogą radykalnie zmienić podejście do wyboru sterownika. Wbrew pozorom, kupno osprzętu do pieca nie jest codziennością. Polecam poświęcić kilka minut na przeczytanie całości- naprawdę warto.
PID i inne wynalazki
Należy wiedzieć że zapotrzebowanie pieca na powietrze może zmieniać się w ciągu doby w zakresie nawet kilkudziesięciu procent. Wypadało by więc ciągle korygować ustawienia sterownika. Większe zapotrzebowane występuje za dnia, kiedy dom jest “aktywny”, Ciągle otwierane są drzwi, wietrzone są pomieszczenia. W nocy zaś obciążenie pieca jest najmniejsze - ruchy mas powietrza praktycznie nie występują. W przypadku klasycznych układów sterowania (zwykły termostat+przedmuchy), dmuchawa załączana jest poniżej temperatury zadanej, a wyłączana powyżej niej. Taki tryb pracy niejednokrotnie powoduje wahania temperatury dochodzących do kilkunastu, a nawet i więcej stopni. Dodatkowo, złe ustawienie czasu przedmuchu może doprowadzić do zagotowania wody w układzie. Nadwyżka ciepła, która powstała nie zostanie spożytkowana, w dodatku jest mało komfortowa, a w nocy wręcz uciążliwa. Można temu zaradzić poprzez kilkukrotne w ciągu doby zmiany ustawień, jednak aby wprowadzić odpowiednie wartości trzeba dobrze poznać zachowywanie się pieca, Najważniejszą wadą takiego sterowania wciąż pozostaje zwiększone zużycie opału.
Rozwiązaniem tego problemu jest inteligentne sterowanie dmuchawą. Należy jednak zwrócić uwagę na słowo :“inteligentne”. Chodzi o to aby sterownik faktycznie analizował błąd temperatury i odpowiednio reagował po to aby go zmniejszyć. Zmiana wydajności dmuchawy wg ściśle określonego schematu tylko pogorszy sprawę- np. popularnym rozwiązaniem jest zwiększenie wydajności dmuchawy o 10% na każdy spadek temperatury o 1º bez sprawdzenia jaki to dało efekt. Często prowadzi to do sytuacji gdzie piec nie może osiągnąć temperatury. Inteligentne sterowanie bazuje na regulatorach zwanych potocznie PID, można powiedzieć że potrafią one przewidzieć skutek sterowania i tak dobrać ilość powietrza, aby błąd był jak najmniejszy. Zapewnia to większą stabilność pracy pieca, oraz oszczędność w zużytym opale sięgające kilkunastu procent. Kilka znanych firm także posiada sterowniki pracujące wg tej zasady... jednak ich cena bywa nawet 2x wyższa. Często trzeba dobierać tajemnicze parametry. Nasz sterownik pozbawiony jest tych wad.
Palenie w piecu można porównać do jazdy autem. Najekonomiczniejsza i komfortowa jazda to taka, gdzie jedzie się z jednostajną prędkością- tak działa inteligentny sterownik, np. nasz.
ZASADA PRACY SPR10
Do chwili osiągnięcia Tz (temperatury zadanej) dmuchawa pracuje cały czas. W oknie Tz...Tz+3°C dmuchawa pracuje cyklicznie z parametrami wyznaczonymi przez przedmuch przerwa i przedmuch praca. Dla bezpieczeństwa, powyżej Tz+3°C dmuchawa zostaje definitywnie wyłączona. Można przyjąć że według podobnej zasady działa zwykły sterownik. Jednak w przypadku gdy włączona jest funkcja samouczka sterownik na bieżąco koryguje parametr przedmuch praca i z każdym wahnięciem minimalizuje błąd temperatury. Właśnie w tym momencie sterownik zaczyna dla nas oszczędzać opał, a po średni błąd po ustabilizowaniu się pracy nie przekracza 2°C . Wydajność dmuchawy w całym okresie pracy jest stała- taka jaką ustawił użytkownik. Pompy zostaną załączone w przypadku gdy piec osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę. Nie zależnie czy sterownik wyświetla ekran główny, menu, bądź zmieniane są ustawienia w tle pracują funkcje bezpieczeństwa. Wykrywają one przegrzanie pieca, odpadnięcie lub uszkodzenie czujnika temperatury, wygaśniecie pieca, itp.
Algorytm pracy nie jest klasycznym PIDem, jest to nasze firmowe rozwiązanie i sprawdza się doskonale!
Duża funkcjonalność, odczuwalna oszczędność opału, oraz cena porównywalna z podstawowym sterownikiem powodują że SPR10 jest chętniej wybierany w miejsce nawet najzwyklejszego sterownika. Z resztą... proszę zwrócić na jego opinie bądź ilość sprzedanych sztuk na tle konkurencyjnych urządzeń. Stale ulepszany, przez kilka lat sprzedaży na allegro nie dostał negatywnej opinii. Konkurencja zostaje daleko w tyle! Nie jednokrotnie ktoś z ulgą pisze że dopiero ten sterownik spełnił postawione wymagania. Dla osób wymagających jeszcze większego komfortu, oraz oszczędności polecam SPR11- proszę zobaczyć inne moje aukcje.
BEZPIECZEŃSTWO
Oferowany sterownik wykonany jest z dużym naciskiem na niezawodność pracy. Podzespoły renomowanych dostawców, montaż maszynowy oraz badania w certyfikowanych laboratoriach nie kosztują mało, jednak pozwolą użytkować urządzenie bez obaw. Tutaj drobna uwaga, CE może wystawić każdy producent bo robi to na własną odpowiedzialność, nie są do tego wymagane żadne dokumenty choć powinny bo w jaki sposób stwierdzić że produkt spełnia określone wymagania?. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie innej firmy, zapytaj "producenta" na jakiej podstawie wystawiony jest znak CE, czy pokaże Ci raport z badań lub inny dokument z pieczęcią laboratorium certyfikującego?. Jeśli nie to w zasadzie można być pewnym że urządzenie nie jest wykonane zgodnie z normami i może stanowić zagrożenie.
Sterownik wyposażony jest w szereg funkcji, które zapewnią większe bezpieczeństwo obsługi pieca:
- Algorytm analizujący temperaturę, którego zadaniem jest wykrycie odpadnięcia czujnika od miejsca pomiaru. Użytkownik może ustawić jego czułość, lub nawet wyłączyć tą funkcje. Informacja o odpadnięciu pojawia się kilku minutach minutach. Oczywiście sterownik przechodzi w tryb alarmu.
- Dwa niezależne układy chroniące przed zagotowaniem wody, mogącymi być skutkami złego ustawienia sterownika, bądź w skrajnym przypadku jego uszkodzenia. Pierwszy układ to funkcja programowa, wyłącza dmuchawę i załącza pompy. Każda instalacja C.O jest inna i posiada inną bezwładność, dzięki możliwości ustawienia progu alarmu będziemy mieli możliwość podejścia do pieca i na spokojnie wykonać odpowiednie czynności. Nie mając takiej funkcji, o gotującej wodzie możemy się dowiedzieć... po fakcie. Funkcja bardzo przydatna gdy pali się w lecie tylko na sam bojler "wszystkim tylko nie węglem" (większość użytkowników odłącza w tedy dmuchawę). Drugie z zabezpieczeń definitywnie i niezależnie od mikroprocesora odłączy zasilanie dmuchawy gdy temperatura osiągnie 92 stopnie. Zabezpieczenie to zintegrowane jest z czujnikiem temperatury, znajduje się w tej samej obudowie. Dzięki temu montaż sterownika jest łatwiejszy, odpada ryzyko uszkodzenia termika które nagminnie występuje w sterownikach wyposażonych w osobny termik- wystarczy mocniej przykręcić go opaską, a przy wyższej temperaturze odkształci się na tyle że ulegnie uszkodzeniu. Warto wspomnieć że praca termika też jest monitorowana, użytkownik dowie się o jego zadziałaniu. W konkurencyjnych sterownikach uszkodzenie lub zadziałanie termika objawia się zazwyczaj (tylko i wyłącznie) brakiem działania dmuchawy. W takim przypadku trudno domyśleć się czemu dmuchawa nie pracuje mimo iż sterownik pokazują ją jako włączone.
- Niektóre sterownik wyposażone są w analogowe czujniki temperatury- są tańsze i przy masowej produkcji oczywiście bardziej lubiane. Niestety taki czujnik z natury zapewnia błąd pomiaru i bardzo łatwo go oszukać. Niepewne połączenie czujnika ze sterownikiem powoduje przekłamania w pomiarze temperatury. Jego zwarcie zazwyczaj powodowało wyświetlenie temperatury rzędu kilku stopni i bez terminowe załączenie dmuchawy. Efekt? Przerobienie pieca na czajnik. Nasz sterownik wyposażony jest w specjalny czujnik cyfrowy. Czujnik ten nie dość że przy każdym pomiarze musi się zrozumiale “przedstawić” sterownikowi, to przesyłana informacja zabezpieczona jest dodatkowym algorytmem potwierdzającym jego poprawną prace. Wszelkie niepewne połączenie zostaje natychmiast wykryte i spowoduje przejście w tryb alarmu. Dla bezpieczeństwa wyłączona zostaje dmuchawa i załączone pompy. Proszę nie wierzyć w wyższość czujników mosiężnych na aluminiowymi. Jest to zwykłe wciskanie "kitu". Nie liczy się obudowa (która w obydwu przypadkach spełnia swoje zadanie), lecz to co jest wewnątrz!
- Wewnętrzna diagnostyka. Wielu producentów chwali się: “Nasz sterownik pamięta ustawienia po wyłączeniu zasilania”. Nic nadzwyczajnego, spróbował by nie pamiętać. Należy jednak mieć na uwadze że sterownik wciąż pozostaje tylko kawałkiem elektroniki, która może się zepsuć w najmniej spodziewanej chwili. Co jeśli sterownik źle odczyta ustawienia?- przynajmniej zgłupieje. Nasz sterownik posiada także podwójne zabezpieczenie pamięci i natychmiast wyświetli odpowiedni komunikat.
- Co jeśli sterownik się zawiesi? Nie wiadomo jak jest z innym- nikt o tym nie informuje, ale nasz sterownik jest odpowiednio zabezpieczony przez zakłóceniami mogącymi “wykoleić” prace sterownika. Dodatkowo, jeśli program nie zgłosi się w określonym czasie w określonym miejscu (co potwierdzi jego poprawną prace), to sterownik sam się zresetuje.
POŻYTECZNE FUNKCJE
Sterownik oferuje najwięcej funkcji w swojej klasie- o ile nie wyznacza nowej. W sumie można zmienić ok 18 parametrów. Można co nie oznacza że trzeba, ucieszą się osoby lubiące mieć wpływ na każdy szczegół. W bezpośrednim dostępie jest tylko kilka niezbędnych parametrów (temperatura pieca, przedmuchy, wydajność dmuchawy, etc). Reszta z racji iż nie wymaga zmian, bądź ich zmiana przez niepowołane osoby nie będzie mile widziana, jest odpowiednio „ukryta”
- Maksymalnie uproszczona obsługa, nasz sterownik po prostu sie włącza. Inne trzeba ustawiać w dziwne tryby- np. rozpalanie, a potem podtrzymanie, a nawet w wygaszanie. A po co to komu i jaki niesie pożytek?. Jeden z użytkowników użył trafnego stwierdzenia: “sterownik jest IDIOTOODPORNY” Czytelne menu i trzy cyfrowy wyświetlacz powoduje ze obsługa jest intuicyjna i poradzi sobie z nim nawet osoba, która nie ma nie wiele doczynienia z techniką. Tutaj pogodzona została łatwość i szerokość konfiguracji.
- Samouczek- funkcja automatycznej korekcji temperatury którą można wyłączyć i wprowadzić swoje ustawienia przedmuchów.
- Sterowanie pomp C.O i CWU z możliwością ustawienia ich temperatury załączenia, oraz histerezy. Mimo jednego czujnika temperatury, sterownik oferuje możliwość zabezpieczenia ciepłej wody w bojlerze przed jej “wyciągnięciem” na układ w czasie gdy piec wygasa. W ostateczności wystarczy zainwestować w najprostszy elektrozawór, bądź pompę i rano możemy cieszyć się ciepłą wodą w kranie, dziś ta funkcja może wydawać się zbędna, jutro potrzebna... i co, znów nowy sterownik?
- Skuteczne rozpoznanie faktu wygaśnięcia pieca. Standardem jest spadek temperatury do np. 30º, w dodatku dmuchawa pracuje jeszcze długi czas aby dopalić piec. W efekcie o braku opału użytkownik dowie się gdy złapie za zimny kaloryfer, piec trzeba rozpalać od początku, a ciepła woda z bojlera dawno temu popłyneła na układ C.OPompy. Nasz sterownik sprawdza skuteczność grzania i może rozpoznać fakt nie tyle wygaśnięcia, co wygasania pieca w bardzo wczesnej fazie nie zależnie czy będzie to 40 czy 70°C - wystarczy dosypać opału i problem z głowy. Czułość działania funkcji można zmieniać w szerokich granicach, tym samym decydujemy czy przy błędzie wygaśniecia ma być żar, czy też całkiem ciemno i zimno.
- Możliwość wyłączenia sygnalizacji dźwiękowej alarmu wygaśnięcia pieca. Prędzej czy później każdego dopadnie sytuacja gdy piec zakończy prace godzinę przed poranną pobudką- jest coś bardziej irytującego niż bieganie do pieca “bo sie drze”? Tym bardziej że równie dobrze można go zasypać dwie godziny później i nie dzieje sie żadna tragedia?
- Praca w trybie ręcznym gdzie mamy możliwość sterowania każdego wyjścia niezależnie od siebie. Nawet w tedy gdy na skutek usterki sterownik nie może pracować poprawnie.
- Funkcja chroniąca instalacje przed przymarzaniem. Można ustawić próg temperatury poniżej której zostaną załączone pompy. Funkcja ta jest aktywna przez cały czas włączenia sterownika, niezależnie czy jest to normalna praca, tryb ręczny, czy też zostało wykryte wygaszenie pieca.
- Możliwość podłączenia regulatora pokojowego. Alternatywa dla zaworu 3 lub 4 drożnego. Dziś może się ta funkcja okazać nie potrzebna, jutro może wręcz niezbędna... nie trzeba będzie kupować nowego sterownika.
- 100 krokowa regulacja wydajności dmuchawy. Każda dmuchawa ma inna charakterystykę sterowania, w dodatku bardzo nie równą. Inne sterowniki mają z reguły 3..10 stopni regulacji dmuchawy. W wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonującej wydajności dmuchawy. np. na drugim biegu dmuchawa ma 20% wydajności, a na trzecim już 70. Nasz sterownik wysteruje dmuchawę dokładnie tak jak chcesz. Dodatkowo, dmuchawa sterowana jest w trybie miękkiego startu- każde jej włączenie jest płynne od wartości minimalnej do maksymalnej. Dzięki temu została usunięta przyczyna tzw strzałów- nagłego zapalania sie gazów zgromadzonych w piecu.
- Etykieta frontowa sterownika jest taka sama jak stosuje sie w elektronice przemysłowej. Nie jest to najtańszy wynalazek w postaci zalaminowanego papieru, który po kilku miesiącach w suchym klimacie kotłowni zacznie sie odklejać, a w miejscach klawiszy wypadną dziury. Jeśli taka zalaminowana naklejka spotka sie z ogniem (np. po otwarciu drzwiczek pieca) tak jak każda inna folia... po prostu się zwinie. Niby nic, ale... jak to wygląda? poza tym pył z zawartością węgla może uszkodzić sterownik. Tutaj front odporny jest na wiele czynników- chemia, ciepło i zimno, wysoką jak i niską wilgotność. Miejsca klawiszy posiadają specjalne wzmocnienia. Jest to notabene najdroższy element urządzenia
OKABLOWANIE:
- Kabel zasilający zakończony wtyczką,~150cm
- Kabel dmuchawy zakończony wtyczką. ~40cm
- Kabel czujnika temperatury pieca ~70cm
- Kabel zasilania pomp: Jeden dwu metrowy do rozdzielenia wg własnych potrzeb.
- Wejście regulatora pokojowego ma postać złącza RJ45, istnieje możliwość zarobienia wtyczki z kablem o odpowiedniej długości ( dopłata 75gr za każdy metr)
Urządzenia przeszły odpowiednie testy na zgodność z normami. Niesie to ze sobą konieczność zastosowania pewniejszych i droższych rozwiązań. Proszę się zastanowić czy warto zaoszczędzić kilka złotych i kupić urządzenie które nie jest odporne na zakłócenia, samo je generuje, lub może pracować w sposób nieprzewidywalny . Proszę zapytać sprzedawce/producenta czy wylegitymuje się raportem z badań na znak CE (sama deklaracja CE w zasadzie o niczym nie świadczy!)
Gwarancja 30 miesięcy!! Urządzenie jest kompletne, nie wymaga dokupywania żadnych dodatkowych elementów, które są niezbędne do jego pracy.
Instrukjca obsługi dostępna jest na tej stronie
Ilość aukcji w tej cenie ograniczona, W tej chwili obowiązuje przedsezonowa promocja. Jesteśmy producentem, zapraszamy do współpracy hurtownie, sklepy- zapewnimy atrakcyjną cenę, także instalatorom sprzętu C.O!
Kupując to urządzenie nie zostaniesz z nim sam. Prócz dobrej pomocy technicznej Firma Bolecki otworzyła forum na którym będzie uzyskać pomoc, wymienić się doświadczeniem z innymi użytkownikami.
LINK DO FORUM
|