W S T ? P
Sprężai^ka jest to urządzenie służące do wytwarzania sprężonego gazu.
Sprężony gaz, a przede wszystkim sprężone powietrze służy do napędu pneumatycznych narzędzi w górnictwie i przy pracach budowlanych i drogowych, do napędu silników powietrznych, do napędu lokomotyw, do rozpylania płynnego paliwa w silnikach i paleniskach kotłowych; przy rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych, przy pompowaniu wody ze studzien (pompa Ma-mut),, przy skraplaniu powietrza i wytwarzaniu niskich temperatur, do wentylacji i ogrzewania ciepłym powietrzem różnych pomieszczeń, wreszcie w hutnictwie przy wytapianiu surówki i stali (dmuchawy)..
Istnieją trzy postacie energii płynu pochodzące z:
1) ruchu (energia kinetyczna),
2) ciśnienia (energia ciśnienia),
3) różnicy poziomów (energia położenia)„
Energia ciśnienia jest potencjalną formą energii nadającą się do nagromadzenia i przechowywania w odpowiednich zbiornikach. Im większe jest ciśnienie w tym zbiorniku, tym gaz ma większy zasób energii. Zwiększenie zasobu energii gazu nastąpić może tylko kosztem energii doprowadzonej z zewnątrz, i to w połączeniu ze stratami energii mechanicznej.
W zależności od sposobu działania można dokonać następującego podziału sprężarek:
1) Prędkościowe (rotodynamiczne), w których obracający się razem z wałem wirnik porywa cząsteczki gazu i zwiększa ich energię kinetyczną, która częściowo zamienia się na energię ciśnienia w wirniku, kierownicy i spiralnej osłonie,,
2) Wyporowe, w których ssanie odbywa się wskutek powiększenia s sprężanie i wypieranie (wytłaczanie) zaś ~ wskutek
- 13 -