Język: Napisy: Instrukcja: System: PEGI: Info:Folia
Nicktoons: Attack of the Toybots jest zręcznościowką stworzoną głównie z myślą o młodszych sympatykach gier komputerowych. Jest to zarazem kolejna odsłona wydawanego od kilku lat cyklu. Ogólne założenia rozgrywki pozostały niezmienione. Wcielając się w jednego ze znanych z kreskówek bohaterów zajmujemy się eksploracją plansz i skuteczną eliminacją napotykanych przeciwników. Za przygotowanie gry odpowiedzialne jest studio developerskie Blue Tongue Entertainment. Ta sama firma opracowała poprzednie tytuły z cyklu Nicktoons, a także takie gry jak Barnyard, czy Jurassic Park : Operation Genesis.
W trakcie zabawy wcielamy się w bohaterów popularnych kreskówek. Konkretnie są to postaci znane z seriali animowanych emitowanych przez stację Nickelodeon. W omawianej grze możemy przejąć kontrolę nad jedną z jedenastu grywalnych postaci. Są to między innymi SpongeBob, Jimmy Neutron, Dany Phantom, czy Timmy Turner. Naszym głównym zadaniem staje się powtórne pokrzyżowanie planów pewnego szaleńca. Mowa tu oczywiście o profesorze Calamitousie, któremu tym razem udało się stworzyć armię robotów wzorowanych na bohaterach Nicktoons. Armię musimy więc zlikwidować, a laboratorium doktora zniszczyć.
Jedna z najciekawszych nowości związanych z Attack of the Toybots bezpośrednio dotyczy sterowanych przez nas postaci. Każdy z wybieranych bohaterów jest bowiem wyposażany w specjalny kostium, dzięki któremu możemy używać upgrade’owalnych broni czy lepiej radzić sobie z oddziałami szalonego profesora. Inna ciekawostka dotyczy dodania specjalnych stref, dzięki którym każda ze sterowanych przez nas postaci może się w jakiś sposób wykazać. Przykładowo, bawiąc się jako Danny przekształcamy się co jakiś czas w ducha. W ten sposób pozyskujemy zdolność lotu, a wrogów atakujemy pociskami czerpiącymi swą moc z ektoplazmy. Grając postacią znanego z innych gier Tak’a możemy z kolei wykorzystać moce Juju, zapewniając sobie tym samym skoki na większe odległości czy nowe opcje wspinaczki.
Do pokonania w sumie mamy pięć różnych światów. Mowa tu między innymi o fabryce, dzięki której profesor jest w stanie wytwarzać swoje roboty, czy wreszcie jego kryjówce. Za każdym razem nie tylko staramy się pokonać podległe mu jednostki, ale także odnaleźć drogę do wyjścia. Przez cały czas bawimy się w pojedynkę. Jedynie wybrane bonusowe etapy zapewniają możliwość zaproszenia do zabawy drugiej osoby.
W wersjach przeznaczonych na konsole PlayStation 2 oraz Nintendo Wii przemieszczamy się po trójwymiarowych planszach. Nie możemy jednak swobodnie eksplorować okolicy, gdyż zazwyczaj otoczeni jesteśmy niewidzialnymi ścianami. Warto jednak nadmienić, iż kamera często zmienia swoją pozycję, szczególnie wtedy gdy uczestniczymy w przygotowanych przez autorów mini-grach.