Spirulina nazywana inaczej jako „zielone złoto przyszłości”. Jako żywność z światowych wód posiada komplet białek bogatszy niż kotlet, jest zasobna w organiczny kompleks minerałów, posiada szeroki wybór niezbędnych witamin i wiele korzystnych enzymów. To więcej jak żywność, jakkolwiek badania wykazały, że Spirulina jest cenna w przypadkach kontroli wagi, uczuleniach, problemach wzrokowych, zaburzeniach przemiany węglowodanów, osłabieniu spowodowanego brakiem witamin i wielu innych dolegliwościach.
Spirulina jest prostym jednokomórkowym glonem, który się dobrze rozwija w ciepłych, zasadowych słodkowodnych zbiornikach. Jest przewidywaną „żywnością przyszłości” z powodu zadziwiającej zdolności syntetyzowania wysokiej jakości skoncentrowanej żywności w bardziej wydajny sposób niż jakiekolwiek inne glony. Spirulina to 65 do 71 procent doskonale zbilansowanego białka, z wszystkimi ośmioma egzogennymi aminokwasami. Dla porównania wołowina to tylko 22 procent białka. Również większość żywności pochodzenia roślinnego nie posiada kompletu aminokwasów, zazwyczaj z powodu braku jednego lub więcej. Spirulina dostarcza wszystkich aminokwasów w postaci, która jest pięć razy łatwiejsza do strawienia niż białko zwierzęce czy też sojowe.
Dodatkowo Spirulina jest jednym z nielicznych roślinnych źródeł witaminy B12, znajdowanego zazwyczaj tylko w tkankach zwierzęcych. Jedna łyżeczka do herbaty Spiruliny pokrywa dwa i pół razy zalecana dzienną dawkę tej witaminy. Naukowcy przypuszczają, że „manną” wędrujących Izraelitów, która pojawiła się w cudowny sposób i była opisana, ze smakuje jak „wafle zrobione z miodu” mogła być suchą formą przetrwalną Spiruliny. Choć możliwość ta jest tylko przypuszczeniem istnieją inne historycznie udokumentowane przykłady hodowli tego glonu jako ważnego źródła pożywienia. Przykładem tego są Aztekowie i Majowie. Dwie znaczące, złożone i wysoce wyspecjalizowane kulturowo cywilizacje. Badania kontrolne dotyczące Spiruliny i jej oddziaływania na zdrowie człowieka nie były dotychczas przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, chociaż olbrzymia wartość odżywcza tego glonu była od dawna rozpoznana.