WSTĘP'Kampania obertyńska 1531 roku należy do chlubnych tradycji oręża polskiego. Jest ona klasycznym przykładem renesansowej sztuki wojennej w Polsce. Ze względu zaś na zastosowanie; w bitwie pod Obertynem taboru przedstawia jedną z jej specyficznych cech. W bitwach pod Gwoź-dźcem i Obertynem nieliczne, ale wyborowe oddziały wojska polskiego, dowodzone przez hetmana Jana Tarnowskiego, pobiły znacznie liczniejszą armię hospodara mołdawskiego Piotra Raresza. W ten sposób została zwycięsko rozstrzygnięta wojna, której powodem był najazd mołdawski na Pokucie w 1530 roku.
Temat ten doczekał się w literaturze kilkakrotnego opracowania. Po raz pierwszy w r. 1890 w rozprawie Aleksandra Czołowskiego1, a w cztery lata później w studium Konstantego Górskiego2. Studium to nie przedstawia dziś żadnej wartości. Autor wykorzystał relację Stanisława Górskiego3 i cytowaną rozprawę Czołowskiego. Sięgnął też do materiałów archiwalnych4, ale podobnie jak w innych swoich publikacjach5 wykazał brak odpowiedniego przygotowania do badań tego typu źródeł6. W rezultacie studium Górskiego jest powierzchowne, posiada wiele luk, błędów i nieścisłości.
Pewnego postępu dokonał Czołowski, który po czterdziestu latach przerobił swą rozprawę, rozszerzył i wydał osobno własnym nakładem
w czterechsetną rocznicę bitwy pod Obertynem7. Autor sięgnął do znacznej ilości źródeł i opracowań, m. in. rumuńskich, ale trzeba stwierdzić, że ich nie wykorzystał w sposób pełny. Dysponując opublikowanymi już tomami Tomicianów (XII i XIII), nie uwzględnił wszystkich znajdujących się tam materiałów, np. cennego listu wojewody podolskiego Lanckoroń-skiego do hetmana Tarnowskiego z 30.XLI 530 r.3 Podobnie rzecz się przedstawia ze stosunkiem autora do rumuńskiego wydawnictwa Hur-muzacianów. W bibliografii Czołowski wymienił tom I drugiego suplementu i tom XI ogólnego zbioru, ale w pracy ich nie wykorzystał. Stwierdził przy tym, że „wymienione tomy-------zawierają większą część materiałów do r. 1531 zaczerpniętych z poprzedniego zbioru Aktów Tomickie-go'*9, W rzeczywistości zaś są w nich materiały nie znane ani z Tomicianów, ani z innych publikacji, jak np. relacja o bitwie obertyńskiej agenta modeńskiego w Polsce10. W bibliografii "wykazał też Czołowski cenną publikację Ursu11, ale absolutnie jej nie wykorzystał12, przez co uszedł jego uwagi m.in. promołdawski spisek w Kamieńcu, o którym mamy zresztą informację w XII tomie Tomicianów, również nie znaną Czo-łowskiemu. Wymieniając w bibliografii publikacje, które nie przedstawiają już żadnej wartości13, Czołowski nie uwzględnił w swej pracy pozycji bardzo wartościowych. Tak np. uwzględnił przestarzałe dzieło Engla14, natomiast ani jednej pracy Iorgi, z których przynajmniej trzy15 zasługiwały na wykorzystanie.
Omawiana praca Czołowskiego zawiera więc liczne luki i poważne błędy, problemy wojskowe zaś przedstawia w sposób pobieżny i naiwny. Z tego względu publikacja ta, choć reprezentuje niewątpliwy postęp w stosunku do studium Górskiego, nie jest poprawną monografią kampa-
nii obertyńskiej. Nadmienić należy, że praca ta — jeszcze w pierwszej wersji, gdy niedostatków było znacznie więcej — cieszyła się opinią „jednego z najlepszych studiów wojskowo-historycznych w piśmiennictwie polskim"16. Doczekała się tylko jednej, i to surowej, recenzji Rumuna Duzincheviciego17. Recenzent zajął się jednak prawie wyłącznie zagadnieniami politycznymi, wojskowym aspektom wojny obertyńskiej poświęcając niewiele uwagi. Nie wytknął więc Czołowskiemu tych braków i błędów jego pracy, którymi z konieczności będzie musiała się zająć niniejsza monografia.
Historycy polscy, którzy zajmowali się kampanią obertyńską w pracach o szerszym zakresie18, w zasadzie nie wnieśli do tematu rzeczy nowych, nie [wychodząc na ogół poza wykorzystanie opracowań Górskiego i Czołowskiego.
W Rumunii ukazała się tylko jedna praca poświęcona kampanii obertyńskiej, mianowicie wspomniana publikacja Ioana Ursu. Nie jest to jednak studium o kampanii. Na jej treść składa się bowiem tekst łacińskiej relacji Zacharii19, krótki, ale wartościowy wstęp i komentarze autora. Prócz tego wielu historyków rumuńskich relacjonowało pokrótce przebieg kampanii obertyńskiej w swych pracach o szerszej tematyce20.
W tym stanie rzeczy, wydało mi się potrzebne opracowanie na nowo dziejów wojny polsko-mołdawskiej 1530—1532 roku. Niniejsza publikacja oparta jest na dostępnych w Polsce materiałach źródłowych i opracowaniach21. Sądzę, że w zakresie archiwaliów i publikacji polskich nie pominąłem niczego, co mogło mieć znaczenie dla podjętego tematu. Gorzej jednak rzecz się przedstawia z archiwaliami i publikacjami rumuńskimi, gdyż stanąłem przed trudnościami, które tylko w części udało mi się przezwyciężyć. Nie uległa bowiem poprawie sytuacja, na którą jeszcze przed wojną uskarżał się najwybitniejszy w Polsce badacz problematyki polsko- rumuńskiej, nieżyjący już profesor Olgierd Górka22, Chodzi mianowicie o to, że biblioteki i zbiory polskie są [w bardzo niedostatecznym stopniu wyposażone w publikacje rumuńskie. Tylko nieliczne pozycje udało mi się sprowadzić z Rumunii za pośrednictwem Biblioteki Naro-w Warszawie23.
Trudności związane z wykorzystaniem źródeł rumuńskich nie ograniczają jednak możliwości naukowego opracowania historii wojny polsko-mołdawskiej 1530—1532 r., gdyż podstawowa baza źródłowa do dziejów tej wojny znajduje się w archiwach i publikacjach polskich. Potwierdza to również materiał kronikarski, zasługujący na bliższe omówienie.
Najstarsze kroniki mołdawskie są kompilacjami z XVI w. opartymi na nie istniejących już rocznikach dworskich, których spisywanie rozpoczęto w pierwszych dziesiątkach lat XV w.24 Są to (w porządku chronologicznym; ich powstania): tzw. kronika bystrzycka2S, uważana za oficjalny wyraz opinii hospodara Stefana Wielkiego i jego otoczenia26; powstała krótko po śmierci Stefana (1504) tzw. kronika mołdawsko-ruska27; tzw. kronika; Azarii28, spisana po r. 1574 na polecenie hospodara Piotra Kulawego, ale w swej najstarszej części powstała po r. 1518; tzw. kronika putneńska29, spisana po r. 1526; tzw. kronika Macarii30, powstała z inicjatywy hospodara Piotra Raresza i logofeta Toadera; tzw. kronika Eftimia31, spisana za pierwszego panowania hospodara Aleksandra La-pusneanu (1552—1561); tzw. kronika mołdawsko-polska32, pochodząca z 1566 r.
Kroniki te33, jak również odkryta i opublikowana przez Górkę Kronika czasów Stefana V/ielkiego347 bądź nie sięgają w swych relacjach okresu wojny polsko-mołdawskiej 1530—1532 roku, bądź — z wyjątkiem, kroniki Macarii — nie mają na ten temat nic ciekawszego do zanotowania poza tym, co znamy ze źródeł polskich.
W XVII w. pierwszy wielki kompilator kronikarstwa mołdawskiego Grzegorz Ureche (ok. 1590—1647) nie wyszedł w tej sprawie poza informacje Joachima Bielskiego35. Zarówno Ureche, jak i jego kontynuator Mi-
ron Costin (1633—1691) wychowywali się w Polsce i przebywali tutaj przez wiele lat36. Związani z kulturą polską, znający język polski, a nawet piszący w tym języku, pełną ręką czerpali z polskiego dorobku literackiego i historiograficznego37. Dla zilustrowania zależności mołdawskiego kronikarstwa od polskiego piśmiennictwa historycznego warto przytoczyć wypowiedź Costina, który swój wierszowany utwór pt. Opisanie ziemi mołdawskiej i multańskiep* doprowadził do lat trzydziestych XV w. (panowanie Aleksandra Dobrego), a następnie pisał:
Odtąd Cię już bezpiecznie odsyłam do Twego, Czytelniku łaskawy, Kromcra, Bielskiego, Strykowskiego Litwina, świeżo Piaseckiego, Którym skriptorom siła winni Mołdawowie, Że przy inszych ich pismach tamże Wołochowie wspomnieni są i często------39.
Dotychczasowe opisy kampanii i bitwy obertyńskiej przedstawiały je — z wyjątkiem podręcznikowego ujęcia Kukiela — w sposób całkowicie izolowany od ówczesnych procesów rozwojowych wojska polskiego i polskiej sztuki wojennej. Błędu tego starałem się uniknąć i w tym celu wprowadziłem m. in. do swej książki rozdział o wojsku- polskim, jak również mołdawskim.
Jak wiadomo, nieodzownym warunkiem odtworzenia każdej kampanii i bitwy jest studium, terenu. Niestety, w warunkach mojej pracy wyjazd na teren historycznego Pokucia, gdzie rozgrywały się opisywane działania wojenne, był niemożliwy. Brak ten starałem się choć w części zrekompensować w rozdziale o warunkach geograficznych przez wykorzystanie odpowiedniej literatury i map. Wielką pomocą był oczywiście szkic okolic Obertyna wykonany z autopsji przez Czołowskiego i dołączony do jego rozprawy.
Dla pełnego zobrazowania kampanii obertyńskiej należało również nakreślić jej tło polityczne, chociażby w zasadniczym zarysie. Więcej uwagi poświęciłem sporowi o Pokucie, który był bezpośrednim powodem wojny 1530—1532 r. Nie chcąc jednak rozsadzać konstrukcji książki i pragnąc uniknąć nadmiernego zwiększenia jej objętości, postanowiłem ograniczyć się w niej do dokładnego przedstawienia dziejów tego sporu tylko na odcinku lat 1510—1532. Przebieg sporu pokuckiego przed rokiem 1510 i po roku 1532 przedstawiłem w wielkim skrócie, przenosząc dokładne jego omówienie do innych publikacji.
Na oznaczenie Mołdawii i związanej z nią licznymi więzami Wołoszczyzny używano w Polsce szereg niewłaściwych określeń. Mówiono ogólnie o księstwach wołoskich względnie naddunajskich40. Nazwę „Mołdawia" stosowano często do Wołoszczyzny, a nazwę „Wołoszczyzna" do Mołdawii. W zasadzie pod nazwą „Wołoszczyzna", „Wołosza" rozumiano obydwa księstwa traktowane bądź razem, bądź osobno. Często w tym samym znaczeniu używano też nazwy „Multany", choć jest to tylko wschodnia część Wołoszczyzny, tzw. Wielka Wołoszczyzna (na wschód od rzeki ~Aluty).
Ta „plątanina nazw", na którą skarżył się już Karol Szajnocha, ma swój początek u zarania polskich kontaktów z Mołdawią i Wołoszczyzną. Dopiero w r. 1925 Olgierd Górka uporządkował kwestie nazewnictwa41, ale nie wszystkie jego propozycje mogą być przyjęte. Tak np. nie można się zgodzić z jego propozycją, by usuwać wszędzie termin „Wołosi, wołoski", a na jego miejsce używać „Rumuni, rumuński". Byłoby to bowiem niewłaściwe w stosunku do XVI w. i czasów wcześniejszych. Słuszny był natomiast wniosek Górki, by rozgraniczyć pojęcia Mołdawii i Wołoszczyzny oraz wyrugować nazwę „Multany". Krytykowany przez Górkę chaos w nazewnictwie geograficznym utrzymał się jednak w Polsce również po roku 1925. Uczeni tej miary jak Fryderyk Papee i Ludwik Kolankowski nazywali w dalszym ciągu Mołdawię Wołoszczyzną, a Bolesław Stachoń nazywał Wołoszczyznę Multanami.
Ze swej strony używam określeń: Mołdawia — Wołoszczyzna, Mołda-wianie — Wołosi, mołdawski — wołoski.
SPIS RZECZYWstęp.................... Łi
Rozdział I — Warunki geograficzne............ U
Rozdział II — Wojsko stron walczących........... 18
Rozdział III — Geneza i roawój konfliktu polsko-mołdawskiego do roku 1510 59
Rozdział IV — Stosunki polsko-mołdawskie w latach 1510—1526 .... 78
Rozdział V — Polityka Piotra Raresza w latach 1'527—1530..... 92
Rozaział VI — Najazd mołdawski na Pokucie w 1530 roku..... 98
Rozdział VII — Polskie przygotowania do wojny........ 118
Rozdział VIII — Odizyskanie Pokucia............ 148
Rozdział IX — Bitwa pod Gwożdźcem <1'&.VIII.1531)....... j60
Rozdział X — Bitwa pod Obertynem (22,VIII.1531)........ 171
Rozdział XI — Po otoertyńskim zwycięstwie......... 191
Zakończenie .................. 207
A n ii ks y:
1. Jazda i piechota polska w kampanii obertyńskiej....... 213
2. Artyleria polska w kampanii obertyńskiej......... 268
3. Relacja Stanisława Zacharii o kampanii obertyńskiej...... 270
4. Relacja Jana Dantyszika o kampanii obertyńskiej....... 281
Bibliografia................... 285
Wykaz stosowanych skrótów.............. 295
Indeks osób................... 296
Indeks nazw geograficznych.............. 310
INDEKS OSÓB:Abraham explorator
Abrahamowicz Z
Abugaj
Adamowski Piotr
Adamowski Stanisław
Albańozycy
Albrechit Hohenzollern książę pruski — ^ —
Aleksander Wieliki
Aleksander Dobry (cel Bun) hospodar mołdawski —
Aleksander II hospodar mołdawski —
Aleksander IV Lapusneanu hospodar mołdawski ^- i —
Aleksander Jagiełłończyk król polski — ; & —
Aleksander VI (Rodrigo Borgia) papież —'
Alger Jerzy
Ali-pasiza
Andrzej rotmistrz
Angiolelli
Aptekanz Jan
aptekarz :
Arbore Łukasz
Aron Tyran hospodar mołdaiwsfci —
Auctus — patrz: Przybylla
Azaria kronikarz mołdawski
B
Baczalik Jan
Badbrski Stanisław
Bajazet II Sułtan turecki —
Balicki Aridtezej Balicki Prokop
Balicki Stanisław *— '
Balińsiki Jan
Baliński M
Balzer O
Bałaban Marek
Bałaban Daszko
Barącz S
Barbara Zapolyówna żona Zygmunta Starego '
Bardach J
Barnowscy
Barnowski Mohiła Miron
Barnowski Tomasz perkułab czer-¦niowiecki ' -
Bartelephius Hilary
Bartkowski Jan
Bartkowski Mikołaj
Bartodziejski Jan
Barwiński E
Bas arab IV Neagoe hospodar wołoski —
Baszta Jam
Bawor Adam
Bazilewicz K W &
Bąkowski Feliks)
BechezyOki
Bedleński Mateusz
Be>hem Jan
Belay
Bernowski Paweł
Berza M
Białecki Jan
Białofoocki Andrzej
Białoskórs ki Wojciech
Biały Jan
Bielą czowski Andrzej
Bielą wski Tystako
Bieleoki Albert
Bielowskt A --
Bielski Joachim ® JJJ' » && oc -
Bielski Marcin «» ^»
* Opuszczono hasła: Moldawianie Polacy
— —
Bieńcowski Stanisław
Bieńkowski Mikołaj
Biemacki C
Bierrawieki Dobrogost
Bierzwieński Florian
Bliziński Mikołaj
Błoński Macieó
Błoński Stanisław
Błudinicki Arnolf
Błudnicki Jerzy
Błyskowski Błażej
Bobolecki Erazm
Boboleoki Jan
Bobrowski Feliks
Bochowiec Adam i
Bochwicz Szymon
Bodizanowski Jakub
Bogatyński W
Bogdan II hospodar mołdawski '—
Bogdan III Jedhooki (cel Orb) hospodar mołdawski — —
Bogdan I :
Bohusławsiki Wacław
Bohusz Seweryn ©
Bona Sforza żona Zygmunta Starego H| —
Bonadilla Franciszek
Boneir Seweryn
Boratyńtfki Jan —
Borek Krzysztof
Borkowsiki Mikołaj
Borkoiwski Piotr S&
Borkow&kŁ Stanisław
Borkowski-Dunin J
Borowski Bartosz
Borowski Mikołaj
Borowski
Botsiz Abraham
Boruchowski Michajło :
Boryszewski Róża Andlrzej —
Borzemski A
Borzyinowski Jan
Bonzyńs'ki AnJdrzej
Boski Wawrzyniec
Branicki Andrzej
Bronisizowski Amdrzej
Broniowski Jakub
Brożyna Mikołaj
Brzeski Jan
Brzeski Matus
z Brzeizia Zbigniew
Brzeaiński Stanisław
Brzozowiec Jakub
Brzozowiec
Buczaccy h Abdamk
Buczacey h Pilawa —
Buezacki Jakub '
Buczacki Michał /
Buczkowsiki Stanisław
Budizowski Wawrzyniec ; — ' —
Buidizowsiki Wojciech
Buikowski Jerzy i
Bułgarzy
Burkart Stanisław
Bycharski Błażek
Bydłowski Sebastian
Bykowski Baltaizar
Bylicki Adam
Byaicki Andrzej —
Bylina Jan
Byszowski Paweł
Campa
Cantemir — patrz: Kantemir
Carja Łukasz S
Celichawski Z
Celigowski Hołowa Piotr
Cerekwicki Piotr
Cezar Juliusz
Chełmicki Jan
Chełmski Marojao
Chitymia I
Chlewiioki Szymon
Chłopicki Jan
Chmiel Jan
z Chmielnika Siemko
Chocimierski Jan:
z Chodcza — patrz: Chodecki
Chodeccy
Chodecrka Barbara z Pileckich
Chodecki And'rzej
Chodeciki Jan ^
Chodceki Mikołaj
Chodecki Otto
—
Chodeoki Piotr Chodecki Rafał Chodecki Spytek Chodecki Stanisław (ojciec) Chodecki Stanisław (syn)
Chodowski Tomasz Chodowski Mateusz Chodowski Chojeńslki Jan
—
Chotecki Wiktoryri Choteński Szymon Chowaniec C Chrzanowski Matus Chyłowski Ciechocki Maciej Cieluch Ciepłowski Jan Ciepłowsiki Piotr Cieszanowski Bieniasz Cieselkowski Jart Cimpina B T Ciołek Wawrzyniec —
Cirlić B
Ciurea D
Claus 'kupiec
Constantinescu P
Contarini Paweł
Coriolan C
Costdchel V
Costin Miron
Covos (Cobos) Franciszek
Cuszyńaki Fedko
cyrulik
Czamer Melchior
Czaplińsiki Jan
Czarny Jam $
Czartkowski Jerzy
Czech Piotr
Czekielski Mikołaj '
Czeliński Jan
Czema
Czemieśyńslki Szymon
Czerepnim L W
Czerń iejowski Jan:
Czermiejowski Marcin
dżemy Jan
Czesi
Gzestylowisfci Jan
Czołowski A — — — — — — K— ¦ ?^ —
Czyżowski Paweł '
Cwikowsiki Stanisław
Dachnowski Mikołaj Daissoli Herfeutes © Dambrowski Stanisław Dantyszek Jan
—
I_iai igi; iga ;
Dascaluil Szymon & Daszkiewicz Ostali lO Dawidowsiki Jan B Dawidow&ki Mikołaj I Dawidowski Mikołaj II -Dąbkowski P Dąbrowski Jan Dąbrowski J Dąbrowski Matus Dąbsfei Jakmb Delbriick H Deniskowicz Piotr z Deraźna Klimek Dębieński Jan I Dębieńsfci Jan II Dębieński Stanisław Dębowiecki Tomasfc Diaconu G — Długosz J )
— Dłuto Stanisław Dłużniewski Stanisław Dobiejowsiki Jan '
QQ
Dobrogost
Dobrosielski Serafin' __
Dobrosolowski Wacław Dóbr oeołowski Dobnski Krystyn Dobrsfci Mikołaj Dabruichowski Marcin Dobrzykowsiki Jam' Dobrzykowski Do-min ikowsiki Jan Draszewski Matys! Drojowski Drożdiżyńiski Wojciech Drzewioki Anidirzej Ditzewiciki Maciej
Drze wieki Marcin Dubiański Jrzyfc Duibrawski Anłdrzeij Dulski Feliks Duńczycy
Durdik J ® Pusiza Anidrzej Duaza Annolf > Duisiza Jakub Dusza Jan Duisza Józef Dusza Maricin Dusza Mikołaj Dusza Stanisław Duzinchevici G
Dworzaczek W Dyak Fiedor Dyak Sienlko Dymitr emigrant z Moskwy Działyńslka IizaibeUla iz Ozartoryiskioh
Dziedartowski Maciej DzLeidlziartowiSiki Mateulsz Dzieidzicakowicz Iwam Dziekanowicz Jatoub Dzietrzych JaiW Dziewiacki Stanisław Dzik Mikołaj Dziwisz Stanisław
E
Eftimie kronikarz mołdawski ihumen iklastzitioiru w Capriana
Eliasz I hospodar mołdaiwski — i —' lfl
Eliasz syn Piotra III Arooia
Elżbieta Habsfourżanka żona Kazimierza Jagiellończyka
Elżbieta HabsJbuirżanka żona Zygmunta Augusta
Elżbieta Jagiellonka có^ka Kazimierza Jagiellończyka i
Engel J Ch
Ephorinus Anzelm
Erazm bakałarz
Erazm z Rotterdamu
Estreicher K T
Falibowski Micihał
FaJibowisfci Mikołaj
Falisze;wski Andrzej
Faiściesizowski Piotr !
Ferbeir Ma'unycy '» ; —
Ferdynand I Habstouiig król Czech i Węgier cesarz — — i '
F iodor Koria to wiąz
Fi-nkel L
Firlej Mikołaj ^
FMej Piotr ias
Flaina-ndowie
FlamsJki Mikołaj
Horian
Focseneanu I —
Franciszek I Waleaj'usa król francuski —
Franciszek prepozyt siedmiogrodzki —
Franiconius Maciej
Firancuzi
Frauenholz E v
Fryderyk tosiążę saski wielki mistrz krzyżacki — G
Frydteiryik Jagielllończyk —^
Frydrychowski Klemens
Fryldrychowski Mikołaj O
Frydryichowski Szymon
Frysratacki Marcin
Frysztadkl Stanisiław
Fueter E
G
Gajowsiki Gałkowski Bartosz Gamxat Jan Gangur perkułab orhejski Garwasiki Piotr Gasparski Feliks Gasztołd Olbracht Gawroński Jan Gawroński Stanisław Gdesiz yńsk i Andrzej Gdeszyński Mikołaj Gidesrzyńslki Gedziński Stanisław Gębicki Piotr Gidaieliski Jeirziy ' Giovio Paweł Giszowski Andrzej Giurescu C C & Giżycki Hienonim Giżycki Wacław Glińsiki Krzysztof GLuizicki Stanisław Głowa> Jurek Głowacki Stanisław
Gniewosz AmJdlrzej
Gniewosz Jan
Gniewosz Marcin &
Gniewosz
Gnoyeńska Katarzyna
Ginoyeński Andrzej
Gnoyeński Lambert —
Gnoyeńsiki Leonard Gnoyeński M Gnoyeński Przeoław Gnoyeński Gocz
Goczanowski Stanisław Golicki Marcin Golicki Mikołaj Golioki Piotr $ Goligowski Stefatn GoUińiski Dobieslaw Goliowsiki Stefan ® Gołbicki Walenty Golębioki Matiuis Gomolińis'ki Stanisław Gonta A I Gorajbfci Gorczak B Górka Łukasz
Górka O W
n
Górski Jan
Górski Karol t
Górski Konstanty — ® — S
Górski Michał
Górski Stanisław — — — — — — — — —
Gołizańsiki Stanisław
Gorzkowski Tomasz
Gosławski Mikołaj
Gośliński Gaweł
Gosipodarz woźnica
Gostomski Andrzej
Gotart Stanisław
Gozdzki Mikołaj
Grabski Jan
Grabski Marcin
Gregier woźnica
Grabowski Mikołaj '
Gritti Duldwik
Grochalski Stanisław Grochowski Albert Grodowski Mikołaj GrOidowski Stanisław © Gruszczyński Tomasz Grzywa Paweł Gwagnin Aleksander Gwoździecoy
H
Habsburgowie —
Halecki O
Halka Sebastian
Halka Stanisław
Hannibal
Hanusz krawiec
Hanusz puszkarz
Hartleb K
Heck K
Heiidenireich Eraizon
Herbst S
Heitourt Jan — :
Herburt Seweryn ®
Herburtowski Andrzej
Herburtowski Jan
Herburtowski Mikołaj
Herman perikiułab' białogrocfcaki
Hermanowsiki Jan
Hermanowski Bartosz-
Hermanowski Kasper
HInek Mikołaj
Hirschberg A
Hiszpanie
Hora A
Horn
Hostowski Mikołaj
Huffman Piotr
Humieński Jerzy
Hunyady Janosiz
Hulsyci -
Ibrahim-pasza —
Idzerski Jędrzej
Jorga N S — — — —
Iskrzycki Mikołaj — —
Islam-Girej
Italus Aleksander
Iwan III wiettiki książę moskiewski — flS
Iwan IV Groźny car moskiewski —
Iwan starosta lipowiecki
Iwan Stanisław
Iwanko pisarz hospodara mołdawskiego
z Iwanowie Kuźnia
I wieki Marcin
Iwonia
Iwonicz Tomasz
Izaak perkułab
Izdebski Jakub
Jablonowskt A —
Jabłoński Sebastian JacimieTsiki Andrzej Jaeimierski Leonard '—
Jaeimierski Mikołaj Jadmirski A Jackowsiki Stanisław Jadwiga kiróLowa Polski —
fiO
Jagiełło — patrz: Władysław Jagiełło Jahns M Jakobsson T Jakub podczaszy Jan I Olbracn* ikról polski S—
i '— H> Jan III Sobieski król polski —-
Jan „wojewoda wołoski" Janczura Janek woźnica Janikowski Jan Janiszowski Jan Jankowski Stanisław Janowiski Anldirzej Jaraczowski Albert Jarmoliruski Juićhno Jarochowsfci Jarf Jaroohowski Mikołaj Jarecki Marcin Jarocki Jaromirsiki Jan Jarosz LTotmisibrz ' Jasieński Adam ' Jasieński Andrzej Jas te ński Czech Jasieński Feliks Jaskmańs&i Andrzej Jasitrzębski Jan Jaszczurow&ki Andrzej Jaszowski Jan Jaszowski Mikołaj © Jaśnicki Mikołaj Jawor Andirzej Jazłowieccy Jazłowiecka Katarzyna Jazłowiecki Jerzy Jerzman owsiki Matę usz Jerzmanowski Piotr Jerzy Koriatowicz Jerzy Brodaty kfiiążę saski —
Jesieniak
Jeż Marcin Jeżowski Paweł Johadyński Jan Jołtus
Jovius — patrz: Giovio Paweł Juliusz II (Giuliano delia Rovere) papież — Jurowski Jan
i
K
Kalinowski Jerzy Kalińsfci Fryderyk
Kaliński Jan
Kałuski Wawrzyniec
Kałusz rotmistrz
Kalużniacki E
Kamienieoki Jan Kamieniecki Marcin
Kamieniecki Mikołaj
Kamieński Albert
Kamieński Jan
Kamieński Zdenek
Kamiński J
Kania Jan
Kaniecki Feliks
Kanimier Jan
Kantemir D
Kantemir Konstanty hospodar mołdawski —'
Karaczarow Caudyn
Karaś Jan
Karnkowski Jan I
Karnkowski Jan II
Karnkowski Stanisław
Karol V Habsburg król hiszpański i cesarz —
KartJkowsrki Kasper
Karwat
Katarzyna córka Zygmunta Starego
Kawęciński Andrzej
Katzimierz III Wielki król polsiki — '
Kaizimierz IV Jagiellończyilt król polski — —
Kaiznowski Jan
Kerża — patrz: C^rja
Kierdej Jan —
Kietliński Stanisław
Kiszka Stanisław
Klemens VII (Giuliano Medici) papież —
Kliszowski Jan
Kluńsiki Marcin
Kiajsfci Jan
Kłotpocki Sebastian
Kłopotows-ki Wawrzyniec
Kmita Piotr
Kmita woźnica I
Kobylec Stanisław
Kobyłowłócki Jan
Kociacki Mateusz
Kociacki Zygmunt
Kocimiirsiki Mikołaj
Kocziyńsiki Jan
Kołder G '
Kola Jan z Dalejowa
Kola Mikołaj z Dalejowa
Kołankowski L B
;
— Koloman królewicz węgierski Kołaczkowski Jerzy SS Kołaozkows k i Piotr S Komarowski Stanisław Komorowski Marcin Kondracki Marcin Konopczyński W Konopka Feliks S Kopaoz wódz mołdawski Kopanicki Daniel Kopiańsiki Bairtłomiej Kopiennik Jan Kopyciń&ki Mikołaj I Kopycińiski Mikołaj II Kopyciński Stanisław Koranyi K Koryciński Hryniec Koryc ińs'k i Mikołaj Korycińsiki Rymwid Koryciński Szymon Korzon T
— — —
' Kosmowsfei Jakub Kosowski Jan Kos ta Kosz
Kościelecki Andrzej Kościeleoki Stanisław Kotkowski Andrzej Kotkowski Kotowski Jan Kotwicz
Kowalowfiki Wojciech Kowalski Łukasz Kozacy Kozak Siemion Kozielski Jakub Kozodarski Jerzy z Koźmina Benedykt ' Koźmiński Piotr Koźmiński Wiktoryn i Kraje wski Krajowski Jan Krajows'ki Paweł Krasnopolski Felilks Krępsfci Andrzej Krępski Stanisław Krobicki Sebastian Kroczowski Piotr Krom er M Kroszozyński Andrzej Krupski Adam Krupski Jerzy '
Krusiński Walenty KrzeCzowski Mlkołatj Krzyc&i Andrzej —'
Krzyżacy — patrz: Zakon Krzyżacki Kubala L & Kucharski Jan Kuezer Jan Kuczyński S M
Kukieł M — — —
Kuimelski Aleksy
Kunat Rafał
Kunicki Jan
Kunicki Sasin
Kunicki
Kupiecki Stanisław
Kurcewicz Bohdan
Kurczeliez Wasyl
Kurczoiwicz Michał
Kurtfwanowski
Kurosz Jakub
z 'Kurozwęk Krzesław
z Kutna Stanisław
Kutrzeba S
Lachowski Jakub I
Lachowski Jakuib II '
Laczko hospodar mołdawski —
Lanacki Walenty Lancknechci Lanckoroński Mikołaj Lanckoroński Przecław Lanókorońslci Stanisław —
— Ul
Laskowski O Laskowski Sebastian z Laszowic Daszko Latalski Jan ; Latoszyński Kilian Lednicki Adrian lekarz : Lelewel Joachim Leon X (Giovanni Medici) papież
— Leszczyński Jan Leszczyński Stanisław Leszek Biały książę sandomierski
i krakowski Leśnicki Stanisław z Leśnicy Wojciech Polak
— Leśniowolski Ambroży Leśnicwski Mikołaj Lewacki Walenty Lewicki Jan Lewicki Maciej Lewicki Mikołaj Lewikowski Andlrzej Lezze D
Lichowski Jakub Lichowski Krzysztof Ligejza Audtus i Ligejza Wojciech Lipioki Jan- Lipiński T Lipnieki Jan Lipnicki Feliks Lipski Jan
Liske X
Ltubawskij M
Lot F
Lutoieniecki Wawrzyniec
Lulbina Mikołaj Porawa
Lubomirski T *
Lubrański Jan
Lubrański
Ludwik I Wielki król węgierski — i polski —
Ludiwik 'II Jagiellońezyk król węgierski i czeski —' & '
Ludzicfci Otto ©
Ludzicki Wojciech
Łapioki Jan
Łapiński A
Łaski Hieronim
Łaslki Jan kanclerz i prymas V
Łaski Jan reformator religijny Łaski Marcin Łaski Stanisław ŁasCz Stanisław Łaźniowski Adam Łażniowski Marcin Łącki Albert Łąjkorski Jakub i Łochowski Andrzej Łoszczowski Mikołaj Łowiecki Stanisław Łowisizowsiki Wojciech Łukasz perkułab białogrodzki Łukasz „wojewoda wołoski" Łukowski Kasper Łukowski Krzysztof Łukowski Mikołaj Łukowski Stanisław Łuszozewski Jakub
M
Macaria kronikarz mołdawski biskup
Roman Maciej Korwin król węgierski —
Macńrefc J i Magdalańsfci Ja-n Maksymilian I Habsburg cesarz —
® Malina Malinowski M Maliński Wojciech Małek 'Leonard Małgorzata — patrz: Muszata Małkowski Walenty Manuel perkułab choeimski Maracki Jasiek Marcinowski Ambroży Marcinowski Jakulb Marcinowski Piotr ł**
Marek rotmistrz
Maria Holszańska żona Eliasza I
—
Marsala Piotr Martowski Jarosz Mastyirski Stanisław Maszowski Błażej Mączka Stanisław Mączyński Józef Mengdi-Girej Michał logofe-t Michał I Waleczny hospodar wołoski
— Michał I woźnica Michał II woźnica Mickiewicz A Miechowita M z Mielica Stanisław Mieleccy
Mieleoki Jan — — MieJecki Stanisław Międzyleski Wawrzyniec Mihuł pontar suczawski
Miklosich F Mikołajowski Adam Mikulaezów Milanowski Stanisław Mlejowski Jan ? Minor Kasper Minowsiki Marek Mircza ' Mirecki Szymon Miroński Gabriel ' Miroński Stanisław Miroslawski Michał Mirowski Jan Mirzewski Młodecki Hipolit
Młyński Mikołaj Mnichowski Moczygęb a Ja n ' Modzelowski MateusE Mohiła Jeremi hospodar mołdawski
^— Mohiła Konstanty hospodar mołdawski
^- » Mohiłowie Mojżesz hospodar wołoski —
Mora Antoni Morawianie Morawicki Mikołaj Morawiec Andrzej Morgenbesser A Moskwicin Iwan' ' Moskwicin Jerzy Moszozyński Stanisław Moszyński MotyCki Matys' Mroczek Mikołaj Mroczkowski Marcin Mucha
Muhammed II sułtan turecki —
' Murano Maciej
Muszata żona hospodara Stefana I Mydłowiecki Jan Mysłowski Jan Mysizowski Anidrzej Myszkowski Marcin S Myszkowski Piotr Myśliszowski Woj cie ch
N
Nabruch Jarosz
Nabruch Mikołaj
Nadolski Jan
Nepelski Stanisław
Niidzicki Andrzej
Niedźwiedzki Jakub
Niedżwiedaki Jan
Niemcy
Niemirowioz
Nies-zowski Jan G
Nieszowski Jarosz
Nieśinierski Piotr '
Nlezabitowski Jan
Nipszyc Antoni
Nipszyc Krzysztof
Nipszyc Mikołaj
NistOT J J
Niszczycki Andrzej Niżniński Jan Noskowski Hieronim —
Nowak T Nowowiejski Albert Nurczyńslki Stanisław
O
Obertyński Andrzej
Oborski Stanisław
Ocieski Jan
Oczaszalski An-drzej
(Machowski Bartłomiej
Odrowąż An^dtrzej
Odirowąż Piotr
Odrowąż Stanisław ze Sprowy
Odirowąż
Odrowąż
Odirowążowie
Okęcki S
Okoń Piotr
Olfoiacki Piotr
Olfbracht — patrz: Jan I Olbracht Oledhno łowczy Olecki Wojciech Oleski Jan Oleski Piotr Oleśnicki Zbigniew Olszewski Aleksander Olszowski Mateusz Olszowski Paweł Olszowski Sebastian Opaliński Piotr
Oporowski Andrzej
Oporowski Jan
Oporowski Stanisław
Oraczowski
Ora? wódz mołdawski
Orehowski Jakub
Orkowiski Aleksy
Orlik Stanisław
Orlowski Mikołaj —
; Ormianie Orzechowski Jan Onzechowski Józef Orzechowski S Osimólski Osowski Jan Ossoliński Hieronim Ossoliński Ostojak Klinaek O&trogski Eliasiz Ostrogski Konstanty Ostrowioki Feliks Ostrowski Andrzej Ostrowski Jakub Ostrowski Niklas Ostygałka Jan Oswald de Oharlatkow Oszowski Tomasz Otwinowsiki Piotr ' Otwinowsiki Samuel ' Ożarowski Erazm Ożarow&ki Krzysztof Ożarowski Stanisław —
Ożga Mikołaj Ożga Piotr
Pabianowski Jan
Pajewski J
Pajewski Stanisław
Pakosz
Panaitescu P P
z Paniowa Melchior S
Paniowscy
Papee F ' —
Papiu-llarian A
Paprocki B '
Parmenius Wawrzyniec
Parczowski Jan
Paszkowski M &
Pawłowski Kasper
Pawłowski Stanisław
Pawłowiski
Pawłowski
Pestyńscy Iwan i Oleksa X
Petriceicu-Hajdeu B
Petrykowski Rafał
Petryło — patrz: Pioitr IV Raresz
Pejdziwiatr Jędnzej
Piasecki Dawid
Piasecki Jan
Piasecki Paweł
Pielasz Mikołaj
Pieniążek Jan
Pieniążek
Pierwoszowski Aleksander Pierzchnicki Stanisław Pfleoki Jan —
' Pilecki Rafeł Pintha woźnica Piotr I hospodar mołdawski —
Piotr II hospodar mołdawski —
Piotr III Aron hospodar mołdawski
—
Piotr IV 'Raresiz hospodar mołdawski — i — — — — & — — —' — — — Piotr V Kulawy (Śchiopul) hospodar mołdawski — — i —
Piotr syn Bogdana II Piotr syn Eliasza I Piotr „wojewoda wołoski" Piotrowski Hynek (' —
Pistońus I Piotrowski Pisar&ki Płochocki Matu& PobicTziński Adam Pociecha W — Poczeski Mikołaj Podczaski Andrzej Podhajecki Mikołaj Podhorecki Jerzy Podhorodzieński Paweł Podlodowski Andrzej PodUodowski Stanisław Podlodowski Walenty Podlodowski Wawrzyniec
Podiskarbski Podsosnowski Zygmunt Po:dwiepzbioki Joachim :
Pokrzywnicki Jakub
Pokrzywnicki Jarosz
Pokrzywnicki Mikołaj
Polak Jan
Polanowski Jan I
Polanowski Jan II
Polidamus* Walenty
Politańaki Jan -
Politowski Sziczęsny
Połowcy
Połu/bieński
Połiubieński Michał
Pomorski Jan
Pompejusz Wielki
Poniatowsiki Jenzy
Ponikowski Marcin
Popescul
Porczyński Feliks
Porycki Aleksander
Postromiański Andrzej
Potoccy
Potocki Jakub Potocki Jędrzej Potocki Marcin Potocki Mikołaj z Potoka Maciej Prandota Jakub Prcndota Stanisław Pretwicz Bernard Prezbiter Stach Prochaska A Procheń&ki Stanisław Prusak Nikiel Pruski Andrzej Pruszkowski Feliks PriUszkowski Marcin Przybyłła Maciej Przylatowski Eernat Przyłuski Jan Przyrowmicki Jan Psarski Piotr Pucci Wawrzyniec Puszkarz Matus Puzyna J
R
Rachemberg Racowie — patiz: Serbowie Radecki Stanisław z Radiowca kniaż Radoigoeki Florian Radowiecki Stanisław Raduł III Piękny (cel Frumos) hospodar wołoski — Radu! IV Wielki (cel Marę) hospodar
wołoski —^ Raduł VI Afumaci hospodar wołoski
— Radwańslki Stanisław ' Radylowski Stanisław Radziejowski Radzikowski Andrzej Radzymiński Piotr Rathgen B Rayski Baltazar Razin E
Regina córka Zygmunta Starego Reichersdorfer Jerzy Rescju&z Ruidgier Rogalski L Rogowsfei Jakufo Rogowski Stanisław Rogozińfiiki Mikołaj Rogiuski Mikołaj Rokitnicki Jerzy
Rokitnioki Walerian —
Rokossowski Rokosiz Hieronim Rokowski Stani&ław Roksamda żona Bogdana III Jednookiego
Roksanda córka Basaraba IV
Roller M
Roman I hospodar mołdawski S—
Roman II hospodar mołdawski —
Roman woźnica & Romanowicze dynastia ruska Romanowski Andrzej Romanowski Jan Roncwski Wawrzyniec Ropiański Mateusz Rosctti R R — —
Rosnowski Jakuib Ros'adowski Maciej Rościański Maciej Rozwadowski Jan Rożen Piotr Rożniatowski Matus Rucfeierz Jakuib Rudnicki Jan- Rudnicki Sebas-tian Rudołowski Jan ;' Rud>zicki Tomasz Ruimienek Jarosz Rusiccki Balcer ^— " Rusini Russyan Stanisław Rutkawski J Rybieński Jerzy Rykalski Stanisław Ryński Bartłomiej Rytiwiański Jan Rzeczyca Stanisław Rzeszowski Andrzej Rzeszowski Jan —
Safa-Girej
Salomea córka Leszka Białego
Sampoliński Marcin >
Sanguisziko Aleksander
Sanuto M
Saporows-ki Paweł
Samioki Stanisław —
I> Sasi Siedmiogrodzcy Saydir Iwan Schneider A Scholtis woźnica Sczukocki Stanisław Seadet-Girej Sccygniowski Jakub Secygniowsiki Jan Selim I sułtan turecki —
Senkowski J Serb Piotr Serbowie Sędziszowski Jan Sieciech Andrzej Siedlecki Maciej Siedliszański Stanisław
Sieklioki Jakub Sienią "wscy
Sienią wstki Aleksander — — Sieniawski Mikołaj — — — i Sieniawski Prokop - © Sienią wiski Rafał Sieniątkowski Paweł Sienieński Dawid ' Sienieński Zbigniew Sienie ńsiki-Gołogórski Jan —
Sienkiewicz K Sieradtziki Feliks Sierakowski Feliks Sierakowski Mikołaj Siernicki Jan Silnicki T Simek F Siwek Stanisław skarbnik płocki Skleński Pietruszka Skrzypek J Skwarski Marcin Slapanowski Sławiński Piczek Sławińsiki Stanisław Słoma
Stótnioki Wawrzyniec Słowak Paweł Siiupecki Zbigniew —
Słupski Jan Smolicki Andtzej Smiuszowski Mikołaj Snowidowski Jan Sobiesiki Dobrogosit Soból Jan I Soból Jan II Sodorlański Mikołaj Sokół Jan Sokół Jerzy Sokołowski Jan '
Soliman II Wspaniały sułtan turecki — — — Sołczyński Tomasz Sołoniński Andrzej Sołoniński Rafał Sonka Hólszaósfea żona Władysława
II Jagiełły
Spieralski Z — iO
Sryński Arnuli Srzedziń&ki Stanisław Stabrowski Jan Stachoń B Stacbura Jan
Staną żona Stefana V Stanciu perfoułab białogirodzki Stepkowski Feliks Staroscki Andrzej i Starowolskl S Stary Hrywań Stary Marcisz Staszkowski Hieronim Staszfcowsfei Jan
im
Staszowski Statilius Jan Stawski Albert Stawski Andrzej Steckel Eliasz Stefan I hospodar mołdawski —
Stefan II hospodar mołdawski —
Stefan III hospodar mołdawski —
Stefan IV Wielki (cel Marę) hospodar
mołdawski ^ —
—
Stefan V hospodar mołdawski —
— Stefan VI Szarańcza (La-custa) hospodar mołdawski — Stefan Gabriel patriarcha Indii arbp
Eari bp Sieny Stefan wojewoda wołoski" Stefan „gospodarz wojewody z ziemi
mołdawskiej" Stoginiew Jan St ognie w Stanisław Stojowski Jakub Stradzowski Mikołaj Streptowski Paweł Strubicz Maciej Struiś Jakub Struś Stanisław ' Stryjkowski M Strzalkowski Jan Strzebłowski Andrzej Strzeszowski Tan T Strzeszo'WS'ki Jan II Strzeżowski Jan Suchooki Stanisław Suchodolski 'Knzon Sulikowski Piotr Suliszowski Maircin Sulpacki Sułkowski Mikołaj Sumliński Marek Swikowski Leonard Swiniarski Jan Swiniszycki Mateusz Syndyk Szafraniec Hieronim
Szajnocha K Szamotulscy Szamotulski Andrzej Szaraniewicz
Szarpa Mikołaj (ojciec)
Szarpa (syn)
Szarski Piotr
Szczawiński Stanisław
Szcizawiński
Szczerba Jan
Szczucki Jan
Szcziucki Mikołaj
Szczyt
Szeklenzy
Szeliga Jan
Szepiński Albert
Szolc
Szostek-Strutoiński Jakub
Szóstek-Tr ufa icki Szczęsny
Sz:u!b An'drzej '
Szuliński Adam
Saumsfci Piotr
Szwajcarzy
Szwos Mikołaj
Szydftowiecki Krzysztof — — —
Szydłowiecki Mikołaj i
Szymon bojar mołdawski
Scibor Jakub
Scibor Kirzysatof
Sciborowsiki Marcin
Ślązacy
Sliwnicki Marcin
Smiechowski Stanisław
Smietkowsiki Jerzy
Świdnicki Feliks
Swidrygiełło
Swierozowski Janusz
Świerszcz Jan
Swiejkowski Jarosz
Swieżyński Stanisław
Swięcieki Janusz — — >
Swiejtosławski Maciej
Taczalsiki Łukasz
Taranowski Jan
Tarło Gabriel
Tarło Jan
Tarło Stanisław
Tamawski Mikołaj
z Tarnowa — patrz: Tarnowski
Tarnowski Jan — — — — — — —
Tarnowski Jan Spytek
Tarnowski Stanisław Spytek
Taszyń&ki Andrzej
Tatarzy — — — —
Tautul Ioan logofet
Teleśnioki Wojciech
Teodor perkulab chocimski
Ternka woźnica
Terlikowski Andrzej
Tęozyński Andrzej
Tęczyński Jan
Tęczyński Stanisław ^—
Toader logofet
Tokarski Mikołaj
Toman H
Tomicki Piotr —- i — — — — l'O —
Trąbski Paweł
Trębacki Stanisław
Trojanowski Andrzej — J
Trojecki Piotr
Trzciański Jan
Trzciański Mikołaj
Trzcieński Filip
Trzebicki Jan
Trzcbicki Stanisław
Trzebieński Marcin —
Trzebuchowski Stanisław
Trzeraecki Przecław
Trzemeski Jan
Tubero L
Tuczapski Makary
Turcy
Turecka Katarzyna
Turek Jan
Turek Piotr
Turowski K J
Turpin Stanisław
Turski Walenty
Tyilicki Jan
Tworowski Jan
Tysowski I
Tysowski II
U
Ubytki Rafał Uchaez Jara ' Uciechowski Mikołaj Udalcow A D Udrycki Mikołaj Ugoski Jan Ujezdlzki Dobrogost Ulanowaki Mateusz Ulicze
Ureche Grzegorz
Urechia V A
Urlat Dragosz
Ursu H
Ursu I — —
V
Valdes (Valdesius) Alfons S Vasnicza woźnica Verancsics A Vericaii Piotr
W
Wagner E
Walawender A
Wałaski Sienko
Wapowski B
— ' '
* Wasziwta Wasyfl III wielki książę moskiewski
—
Waitizełrode Łukasz Wąsik Jan Wąsowicz Andrzej Y/ąso wicz Wawrzyniec Wereszezyński Stanisław Węgleński Sebastian Węgrzy
Widawski Stanisław Wiecki W Wielebnowski Jan Wielgosz Jan Wielicki Marcin Wielogłowski Jan Wielogłowski Stanisław Wierzbiański Paweł Wierzbicki Jan Wierzfokowski Mateusz Wierzbowieoki Matus Wierzbowsiki Mikołaj Wierzono wski Andrzej Wierzchowski Jakub Wierzchawski Mikołaj Wierzejski Jan Wie tor Hieronim Wilamowiski Jakub Wilamowski Wilczek Bernard H Wilczek Jerzy Wilczek Wacław z Csenowa Wilczogórski Paweł Wilczopolski Mikołaj Wilkoszowski Jan Wilkowski Jan WiLkowski Stanisław Wilski Stanisław Winarski Adam Winiarski Jakub Witałiszowski Bartosz Witanowski Piotr
Witkowski Stanisław
Witold wielki książę litewski —
Wiwiklcński Wawrzyniec Wład VII Topielec (Ińecatul) hospodar
wołoski ^- ' Wład perkułab ebocknsłd
Władysław II Jagiełło króa polski
— — Władysław III Warneńczyk król polski —
Władysław Jagiellończyk król czeski — i węgierski &— — — Władysław Opoiczyk Włodek Feliks
Włodek Maciej — ^ — Włodek Wacław Włosi
Włoszek Stanisław — patrz: Zacharia Wnu cze k M ikołaj Wnuczek Paweł & Wodziracki Jan Wojanowski Fabian ' Wojciechowski Z Wójcicki K W Wojnarowski Piotr Wojnarowski Stanisław Wojnicz Mikołaj Wojno wieź Cherubin ¦ Woli
Wolski Albert Wolski Andrzej Wolski Bohdan Wolski ¦Krzysztof Wolski Marcin Wolski Mikołaj I Wolski Mikołaj II Wolwanowski Daniel Wołkowicki Mikołaj Wołoszyn Tomasz Wołyniec Andrzej Woronicz Stefan Wrociraowski Marcin Wroczkowski Łukasiz Wrona
Wronikowski Jan Wyczółkowski Stanisław Wygnanowski Andirzej Wynikło Marcin Wysocki Stanisław Wyeitąpsiki Albert ' Wyżeł Jan
Zaborowski Jan ] ®
Zacharia Stanisław — — — —
Zagosski kupiec G
Zaduski Szczęsny
Zaganowski Sebastian
Zagórski Paweł
Zahodzka Teodozja
Zahodzki Iwasizko
Zafcrzewsiki Andrzej
Zakrzew&ki Jan
Zakrzowski Mikołaj
Zaleski Jan I
Zaleski Jan II
Załuczkowski Stanisław
Załusakowski Piotr
Zambocki Jan &
Zamoyski Mateusz
Zanikowski Jan
Zapolya Jan król węgierski — — —
Zaremba
Zarzecki Zygmunt
Zawadzki Stanisław
Zawałowski Paweł Zawisza Feliks Zawisza Jakub Zawisa a Jantas Zawisza Mikołaj I Zawisza Mikołaj II Zbigniewski Jan Zborowscy Zdrojewski E & Zemla Wojciech Zeno Piotr Zieleński Jan Zieliński Marcin Ziemicki Feliks — —
Ziemieczkowski Lechno
Zimorowicz J B
Zirotyński Jan
Zołchowski Kalikst
Zoratyński Jan
Zubrzycki D
Zwoliński Michał
Zygmunt Luksemburczyk król węgierski — czeski — i cesarz —
Zygmunt I Stary król polski — — — — — — — — —& — —
Zygmunt H August 'król polski S—
Żarnowiecki Piotr Żarski Żebro Marcin Zebrowski Piotr Żebrowski StanMaw Żeleński Piotr Żeleński Sebastian
Żelezko Stanisław Żółkiewski Stanisław Żuilicki Mikołaj Żyła Stanisław Żyro wski Andrzej Żyrowski Jakub
WIELKOŚĆ 24X17CM,TWARDA INTROLIGATORSKA OPRAWA ,LICZY 316 STRON.
STAN:OKŁADKA BDB,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU BDB-/DB+ .
WYSYŁKA GRATIS NA TERENIE POLSKI / PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA ,W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / . WYDAWNICTWO MON WARSZAWA 1962,NAKŁAD 1000 EGZ.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE