.
Specjalny filtr Icom 9MHz do emisji cyfrowych do IC-746, 706, 775 i innych
Jest to filtr Icom FL-54, który otrzymał przejściówkę umożliwiającą zamontowanie go do gniazda filtrów w nowszych transceiverach Icom.
Jest to wysokiej jakości kwarcowy filtr cw (wąski - 270Hz).
Na czym polega działanie tego filtra?
Pracując emisjami cyfrowymi używamy modulacji SSB (przeważnie USB). Filtry do SSB które standardowo zamontowane są w transceiverach posiadają pasmo przenoszenia ok. 2,3kHz. Jest to o wiele za dużo do poważnej pracy z emisjami cyfrowymi. Nie zawsze pomaga „IF shift” czy zawężanie „PBT” które w większości TRXów działa tylko z jednej strony pasma.
Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie filtru CW o szerokości pasma 250Hz lub 500Hz (FL-101, FL-100) lub filtra do RTTY o szerokości pasma 350Hz (FL-232).
NIESTETY WSZYSTKIE TE FILTRY TE MAJĄ INNĄ CZĘSTOTLIWOŚĆ ŚRODKOWĄ niż fitr SSB, a mianowicie 9010.6kHz (gdy tymczasem filtry SSB mają 9011.5kHz).
JAK TO SIĘ PRZEKŁADA NA WZGLĘDY UŻYTKOWE?
Tak, że po wybraniu takiego węższego filtra, pracując na SSB, sygnał zostaje całkowicie przesunięty w górę lub w dół pasma akustycznego (zależnie od wstęgi). Jest to rozwiązanie z punktu widzenia operatorskiego uciążliwe, ponieważ wtedy należy odpowiednio pokręcić IF Shiftem/PBT aby znów znaleźć się w okolicy odbieranego sygnału. Nie zawsze jest to skuteczne, gdyż funkcje te posiadają tylko ograniczony zakres regulacji.
JAKIE JEST ZATEM ROZWIĄZANIE?
Szczęśliwie starsze filtry Icoma posiadały tę samą częstotliwość środkową niezależnie czy były to filtry SSB czy CW. Tak jest w przypadku oferowanego filtra FL-54. Niestety starsze filtry miały też inny układ nóżek… krótko mówiąc nie pasują do nowszych transceiverów. Poza tym inne parametry, jak impedancja (2 kiloomy), są takie same.
Jednak dzięki płytce-przejściówce możliwe jest bezproblemowe włożenie filtra FL-54 do nowszych trx-ów. Przejściówka to płytka z laminatu miedziowanego przymocowana na spodzie filtra, z której wystają nowe nóżki miejscach odpowiadających pozycji gniazd na płycie transceivera. Jest możliwe zatem zastosowanie tego filtra w transceiverach dostosowanych do nowszych filtrów (np. IC 746).
Z pełnym powodzeniem sprawdziłem prawidłowe funkcjonowanie tego filtru w moim transceiverze IC-746. Również działa on w IC-706mk2 - sprawdzone.
Pasuje on też do IC-736, ale standardowo nie da się go włączyć na SSB (tylko przy CW) i trzeba wykonać pewną modyfikację trx-a (dolutować odpowiedni kabelek sterujący).
Dzięki temu filtrowi uzyskuje się zawężenie pasma do 270Hz bez żadnego przesunięcia audio!
Powienien on pasować również do innych transceiverów które przyjmują typowe filtry icomowskie, takich jak: IC-706..MK2..MK2g, IC-725, IC-737, IC-738, IC-756, IC-775, IC-78, IC-M700PRO, IC-M710, IC-R72, IC-R75. Warunkiem jest możliwość włączania opcjonalnych filtrów w trybie SSB. Wtedy instaluje się go jako filtr wąski FL-223.
Filtr jest (z powodu przejściówki) nieznacznie wyższy od zwykłego filtru (około 1-2mm). W większości trx-ów nie powinno stanowić to problemu.
Dane katalowe filtra: IC-FL54 CW Narrow Crystal Filter 270Hz/-6dB, 1100Hz/-60dB.
Filtr może działać oczywiście jako typowy filtr cw do starszych trx-ów serii IC-730/740, ale wtedy trzeba przylutować nóżki w poprzednich miejscach.
GORĄCO POLECAM!
DZIAŁANIE FILTRU SPRAWDZONE OSOBIŚCIE !!!
Wysyłka priorytetem 8 zł.
Ręczę moimi 300 pozytywami (brak nagatywów) za rzetelność powyższego opisu.