W gospodarce polskiej spółki jawne stają się coraz bardziej widoczne. Biorąc po uwagę rosnące zapotrzebowanie na pełniejszą informację o spółkach jawnych, wydano właśnie niniejsze opracowanie na użytek wszystkich zainteresowanych.
Całość składa się z pięciu rozdziałów, przedstawiających problematykę spółek jawnych w płaszczyźnie prawnej, organizacyjnej i ekonomicznej, z uwzględnieniem aspektów praktycznych.
W rozdziale pierwszym dokonano charakterystyki spółek jawnych. Przedstawiono spółkę jawną jako osobową spółkę handlową oraz jako przedsiębiorcę.
W rozdziale drugim omówiono procedurę spółki jawnej i podano wzór ogólny umowy spółki.
W rozdziale trzecim skupiono uwagę na podstawowych segmentach zarządzania działalnością spółki jawnej. Są tam segmenty organizacyjne, dokumentacyjne, gospodarcze, rynkowe i finansowe.
W rozdziale czwartym zawarto zagadnienia z zakresu księgowości, ochrony majątku, gospodarki pieniężnej, źródeł finansowania, podatków i ubezpieczeń.
W rozdziale piątym omówiono procedurę rozwiązania spółki jawnej i zakończenia jej działalności.
Każdy z rozdziałów starano się przedstawić szerokotematycznie, ale bez rozwijania poszczególnych zagadnień. W całości opracowanie wyczerpuje tematykę informacyjną o spółkach jawnych, przynajmniej na poziomie podstawowego minimum. Otwarcie dróg do zakładania spółek jawnych dokonały przepisy nie tylko Kodeksu spółek handlowych, ale również przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Na końcu opracowania załączono wyciągi z niektórych przepisów prawnych oraz umieszczono wykaz wybranych aktów prawnych dla spółek jawnych.
|