Odczyn wody jest jednym z najważniejszych wskaźników określających warunki życia biologicznego w stawach. Aby zachowany był właściwy mechanizm samooczyszczania oraz panował przyjazny klimat dla wszystkich mieszkańców stawu wartość pH powinna być w zakresie 7,4 a 8,4 stopnia. Każdy składnik, który jest zawarty lub może być zawarty w wodzie, oddziałuje na wartość pH..
Wartość odczynu należy kontrolować tak często jak to jest możliwe, minimum kilka razy w roku. Do tego służą proste jednorazowe testy np. –szybki test pH. Najlepiej jest przeprowadzić dwa badania na próbkach wody zaczerpniętej ze zbiornika rano i wieczorem. Następnie porównać wyniki testów. Dla biotopu niebezpieczne są za wysokie wartości pH bo wzrasta toksyczność amonu, za niskie wartości pH bo wówczas wzrasta toksyczność azotynów, ale równie niebezpieczne są silne wahania pH które mogą wprowadzać ryby i inne mikro-organizmy w sytuacje stresowe, prowadzić do zubożenia gatunków bakterii rozkładających substancje szkodliwe. Skutkiem tak osłabionego życia biologicznego w zbiorniku wodnym może być niecałkowity rozkład szkodliwych substancji. Zaleca się używanie odpowiednich preparatów podwyższających lub obniżających pH, ale ważne by preparaty te zmieniały pH w kontrolowanym stopniu (np. pH Minus marki Soll niezależnie od początkowej wartości pH obniża ją zawsze do wartości 80). Z tego względu nie powinno się stosować torfu, wapna czy innych substancji próchnicowych.
Zdecydowanie najlepszym i najskuteczniejszym jest działanie prewencyjne polegające na regularnym stosowaniem preparatów stabilizujących i zabezpieczających przed wahaniami pH