Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SOKOLSTWO SOKÓŁ MONOGRAFIA 60 LAT SOKOŁA 1[zasłonięte]867-19

16-01-2012, 18:07
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 70 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022292
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 29   
Koniec: 13-01-2012 20:08:03

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
MACIERZ SOKOLA W 60-LETNIM ROZWOJU (1[zasłonięte]867-19) (KSIĄŻKA JEST REPRINTEM WYDANIA Z 1927 ROKU)



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -


WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -


ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -



KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

DR. MARJAN WOLAŃCZYK
MACIERZ SOKOLA
W 60-LETNIM ROZWOJU (18 6 7-1927)
WE LWOWIE
NAKŁADEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA GIMN. „SOKÓŁ - MACIERZ" WE LWOWIE
1927
Cieniom
Tych, którzy na gruzach samoistnego bytu państwowego, nie zapomnieli nigdy o Polsce i jej życiu, a dla ujawnienia tegoż wśród burz i przeciwności budowali gmach wiary, miłości i mocy, twórcom potężnej Idei Sokolej: Janowi Dobrzańskiemu, dr owi Tadeuszowi Żulińskiemu, dr owi Że-gocie Kr owczy ńskiemu, Antoniemu Durskiemu i dr owi Ksaweremu
Fiszerowi
w dowód ukochania przez Nich stworzonej myśli
pracą tą poświęca

AUTOR.





PRZEDMOWA

Podjąłem się zadania niesłychanie ciężkiego w wykonaniu. Trudności, jakie miałem do złamania, po części były mi znane, głównie zaś niemożliwość ujęcia historji jakiegokolwiek Towarzystwa kulturalno-społecznego z powodu jego różnorodności agend, przeprowadzanych rozmaitemi środkami i zmieniających się zależnie od kierowników danego towarzystwa. Okazały się jednak i trudności takie, które nie były mi znane. Oto prze-dewszystkiem brak źródeł pisanych, w których świetle możnaby rzecz samą ująć objektywnie. Źródła, te bowiem zostały zniszczone przez samych członków Wydziału sokolego w okresie zbliżającej się inwazji rosyjskiej do Lwowa. Dokumenty doniosłej wartości nie tylko dla samego towarzystwa ale i dla narodu, stały się pastwą płomieni, by nie wyjawiły przybyszom jak niemniej i tubylczym zaborcom właściwego celu i nie stały się przyczyną tragedyj rodzinnych wielu członków, który z ideowem zaparciem pracowali dla celów sokolich.
Czas jednak pożerający nie tylko pisane dokumenty, ale osłabiający i pamięć ludzką, jeszcze wiele przechowującą i tradycją przekazującą, naglił, aby przynajmniej to, co się jeszcze tu i ówdzie chowa, a co nielicznie żyjące jednostki mogą jeszcze objaśnić, zużytkować i utrwalić w takiej formie i rozmiarach, w jakich jest to możliwe.
Zarys niniejszy nie jest całością doskonałą, nie jest niem zarówno z powodów wyżej przytoczonych jak i z tego, że ujęcie dziejów jednego gniazda jest w rzeczy samej absurdem. Sokolstwo nie zna bowiem poszczególnych gniazd lecz jest i występuje zawsze w całości - stanowi szkic ten jednakowoż szkielet do całości, gdyż w macierzystem gnieździe, miała idea swój zarodek.
Szkic taki jest zaś potrzebny z innego jeszcze powodu. Za nim ma się pojawić opracowanie obszerniejsze, obejmujące całość dziejów Sokolstwa i jego dróg, bo Sokolstwo pierwsze na ziemiach polskich zrodziło myśl zjednoczenia Polaków i złączyło naprawdę wszystkich i w sadybach swoich mieszkających i gdzieś za Oceanem czy na bliższej obczyźnie szukających
przytułku, gdy rodzona ich matka z konieczności macochą się stała -stanowi zatem Sokolstwo poważną kartę w dziejach kultury duchowej. Opracowanie zaś takie wymaga przedewszystkiem licznych dokumentów, które może kryją się po domowych zbiorach, czy niewydanych jeszcze pamiętnikach, a mogą istotę Sokolstwa i społeczeństwa w tej dobie należycie oświetlić. Dlatego też szkic niniejszy idzie między Sokołów i prosi o krytykę, prosi o sprostowanie faktów - jeżeli są mylne - prosi o dopełnienia, o ile one gdziekolwiek się znajdują.
Literatura sokola jest zbyt skromna i ogranicza się do działu gimnastycznego, nie naświetla zaś nastrojów i potrzeb społeczeństwa, które powodowały zanik lub rozrost myśli sokolej, dlatego też musiałem uciekać się do podręczników z dziedziny historji i kultury naszej, dlatego musiałem żebrać o wiadomości ustne, byleby możliwą ciągłość w pracy niniejszej utrzymać. Na szczęście nie znalazłem się sam, dorzucali mi słowa objaśnień i służyli informacjami ludzie zacni, a przedewszystkiem JWP. profesor dr. Wilhelm Bruchnalski, Tadeusz Czapelski kustosz Zakładu Naro-wego im. Ossolińskich, dr. Józef Reinlander dyrektor policji lwowskiej, dr. Antoni Dziędzielewicz, dr. Kazimierz Czarnik, dh Alojzy Wallek, dh Fi-libert Czaykowski, dh bibljotekarz Sokoła-Macierzy Piotr Pisarek, nadto Zakład Ossolińskich, Archiwum państwowe, którzy z trudem odgrzebywali w pamięci drobne nieraz szczegóły, z mozołem odnajdywali naddarte akty czy zaprószone księgi - tym więc wszystkim, którzy mi trud ten ułatwili, czyniąc go znośniejszym, dank składam serdeczny.

MARJAN WOLAŃCZYK.





PRZEGLĄD TREŚCI

PRZEDMOWA..........V
WSTĘP...........1
1. Podłoże społeczne: wrodzona dążność do niepodległości — metody jej niszczenia — specjalne upośledzenia Galicji — spieki galicyjskie — centralizacja — niechęć do emisarjuszów — skutki roku 1846 — pierwsze ustępstwa — romantyzm podstawą walki — zerwanie z romantyzmem - korzystna sytuacja w Galicji po r. 1866 — potrzeba wspólnej idei - stowarzyszanie się — przypadkowe cechy Sokoła.
2. Idea: Brak źródeł ówczesnych do jej wyjaśnienia — ogólne Zadania ideowe — krzewienie instynktu społecznego — walka z bezprawiem — ideał grecki — cel gimnastyki — myśli o gimnastyce w Polsce — nadawanie Sokołowi idei czysto gimnastycznej — wysuwanie troski o młodzież - nawiązanie idei sokolej do walki z 1863 roku — pozytywny środek tępienia wad narodowych - żołnierz - obywatel — ujęcie zadań sokolich — próba wartości idei — zamach Orła Białego — czyn w Mszanie.
DZIEJE NAEODZIN.........19
Rozdział pierwszy: Gimnastyka w Polsce przed powstaniem Sokoła — masowe zakładanie Towarzystw po roku 1866 — pierwsza myśl Towarzystwa gimnastycznego — faktyczna organizacja i przygotowania statutów — podania do Namiestnictwa -statut i jego pierwsza zmiana - opinja referenta - zezwolenie.
OKRES PIERWSZY SOKOLSTWA od r. 1[zasłonięte]867-18 . . . 29
Rozdział drugi: przygotowanie do Walnego Zgromadzenia — pierwsze różnice — pierwsze wybory i objawy zainteresowania wśród społeczeństwa — trudności lokalowe — lokal — nauczyciel — kursy — wycieczki i ich cel — powstawanie literatury — przedsiębiorstwa dla zdobycia funduszów na budowę sali — naśladowanie Sokoła — drugie Walne Zgromadzenie i wnioski: budowa, straż ogniowa i umundurowanie — zadania wycieczek, sport, idea — straż pożarna — kształcenie instruktorów — uzuania władz — sprzeciwy i ich powody — różnica między pierwszą myślą z r. 1866 i ucieleśnieniem jej — zasady Dobrzańskiego — horoskopy.
Rozdział trzeci: nowy statut — przeszkody w rozwoju — 40 opinja publiczna — sąd Kraszewskiego o Sokole w Rachunkach — stosunek straży ogniowej do Sokola — osobna organizacja — statut straży — niezatwierdzenie tegoż — Orzeł Biały — polityczny charakter tegoż — niepewna data powstania Orła — satyry — wycieczki — występy uroczyste — inne wiadomości o Orłach - walka z Sokołem - ustąpienie Mil-lereta — rozwój sportów, wycieczek i gimnastyki — szkoła gimnastyczna — opinja o niej — kłopoty z nauczycielami — nowy kurs teoretyczny — Hochman.
Rozdział czwarty: idealiści i materjaliści — usunięcie się 52 straży ogniowej — praca Hochmana — uporządkowanie w administracji — przygotowanie następców Hochmana — nowi pracownicy — budowa gniazda — najęcie sali przy ul. Kurkowej — pertraktacje o grunt — plany — pierwszy członek honorowy — administracja — statut — śpiew chóralny -Komitet zabawowy — życie towarzyskie — pierwszy występ starszych członków — kursy - wzrastająca liczba członków — wycieczka Czechów —- działanie przez prasę — ogólny charakter okresu.
OKRES DRUGI 1884 - 1913........65
Rozdział piąty: rok przełomu — idea gimnastyczna — Przewodnik - idea niepodległościowa — gmach — filje — ubytek pracowników i nowi — szybki rozwój i nowe niebezpieczeństwo — separastyczne dążenia — zadania lwowskiego gniazda - nowa propaganda przez wycieczki gimnastyków - kursy -gimnastyka dla pań — propaganda „Przewodnika" — przedsiębiorstwa w Sokole lwowskim — patrjotyzm — obchody narodowe — zbliżenie i zacieranie różnic wśród członków (statut) — zawołania i pozdrowienia sokole — nowy rodzaj pro pagandy : Zlot — myśl o Związku.
Rozdział szósty: cel Zlotu -— powtarzanie — rozpowszech- 76 nienie idei — wady — niepodległość — rocznica urodzin Mickiewicza — rocznica Kościuszki — „baczne oko" rządu — zwrócenie uwagi na organizację ludu — nowe stanowisko Macierzy -- podporządkowanie się Związkowi -— wręczenie sztandaru — troska o ćwiczenia — kursy żeńskie — złota księga -nowa sala i boisko — ujeżdżalnia i oddział konny — szermierze — kolarze — życie towarzyskie — „armja polska" — praca wychowawcza — polskie Tow. gimn. — rok 1905. Rozdział siódmy: rozszerzenie idei — formułowanie nowych 87 zadań — szwedzka gimnastyka — oddział sokolic — śmierć Dur-skiego — dr. Wyrzykowski — ukończenie budowy sali i hali na boisku — organizacja ludu i młodzieży — kurs dla kierowników ludowych — skauting — wojskowe elementy w Sokole — drużyny sokole — front antiniemiecki — odezwa Grunwaldzka — treść Zlotu Grunwaldzkiego — rozwaga w poczynaniach — skarb sokoli - statut - Macierz - pomoc społeczeństwa.
OKRES TRZECI od r. 1914 DO CHWILI OBECNEJ .... 98 Rozdział ósmy: dwa ugrupowania militarne — Austrja je popiera — trudności Sokoła — nagły wybuch wojny — opinja Koła Polskiego z Wiednia — wymarsz Strzelca — odezwy — odpowiedzi — N. K. N. — stanowisko Sokoła — Mszana — co groziło za takie stanowisko — droga do oceny istnienia legjo-nów — tragedja Sokoła — doświadczenia legjonów — wytyczna linja Sokoła.
Rozdział dziewiąty: jeszcze Mszana — pustki w Sokole — 108 skauting i ćwiczenia gimnastyczne — zamach Austrji na Sokół — zamach ukraiński — udział Sokoła — wznowienie czynności — ankieta — organizowanie P. N. — organizacja Sokolstwa na całym obszarze Ezpltej — Zlot w Warszawie — Zloty dzielnicowe — Macierz — nowe propagandowe usiłowania — Zlot we Lwowie — sądy, płynące z jego obserwacji — nowe konkurencje — przewaga teorji nad praktyką — potrzeba wyczekiwania.
ZAKOŃCZENIE..........117
Rozdział dziesiąty: Macierz i Związek — prezesi tow. i charakter ich prac — Milleret — Dobrzański — Krówczyń-ski — Zima — Dziędzielewicz — Czarnik — Borowiec — zadanie zamierzonych uroczystości jubileuszowych.




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI