Software Developer's Journal nr. 174 (06/2009) - MS SQL Server
Java Plugin Framework – świat z klocków
David de Rosier
JPF to biblioteka, szkielet i zbiór narzędzi programistycznych ułatwiających tworzenie aplikacji opartych na wtyczkach w języku Java. Dzięki JPF można znacząco poprawić skalowalność tworzonych programów. Niewielki rozmiar biblioteki i czytelna struktura tworzą z niej narzędzie łatwe do opanowania i wdrożenia – nawet w istniejącym projekcie.
Wprowadzenie do Adobe AIR
Mateusz Małczak
Flex jest obecnie najciekawszym środowiskiem do tworzenia aplikacji typu RIA. Jego ograniczeniem jest jednak to, że aplikacja działa w przeglądarce. Pociąga to za sobą ograniczony dostęp do zasobów znajdujących się na komputerze użytkownika oraz rygorystyczne zasady bezpieczeństwa. Ograniczenia te doskonale uzupełnia technologia Adobe Integrated Runtime (AIR).
ISO 9001 w IT
Karolina Zmitrowicz
Zgodnie z normą ISO 9001:2000 organizacja powinna sprawować nadzór nad wyrobem niezgodnym. W IT takim wyrobem jest system informatyczny i inne produkty procesu produkcji oprogramowania. Niniejszy artykuł opisuje podstawowe narzędzia i techniki wspierające identyfikację oraz zarządzanie produktem niezgodnym na etapie testowania oprogramowania w taki sposób, by zapewnić spełnienie wymagań normy i udoskonalić proces SQA.
W poszukiwaniu straconego czasu
Michał Bartyzel , Mariusz Sieraczkiewicz
Ile czasu stracił każdy z nas na poszukiwaniu błędów? Można by go liczyć w godzinach, dniach, a nawet miesiącach. Więcej czasu tracimy na poszukiwanie błędów, niż na tworzenie oprogramowania. Efektywność działania w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy, jest jednym z kluczowych czynników wpływających na powodzenie lub niepowodzenie zadania.
Agilo for Scrum
Łukasz Lechert
Scrum – metodyka lekka, znana prawie każdemu menedżerowi projektu, staje się co raz bardziej popularna. Oprócz optymistycznej wizji oszczędności zasobów, młyn w rękach początkujących adeptów niesie pułapki. Artykuł przybliża problemy, które mogą powstać w projektach opartych na metodyce Scrum oraz prezentuje narzędzie Agilo for Scrum.
MS SQL Server kontenerem Web Service
Grzegorz Tomaszewicz
Artykuł ten przedstawia przydatną, lecz mało znaną funkcjonalność MS SQL Servera, jaką są usługi sieciowe. Posiadanie zewnętrznego serwera utrzymującego Web Service nie jest niezbędne. Sam serwer SQL może wystawić interfejs w formie usługi sieciowej, upraszczając całość budowanego systemu.
Windows Installer Xml
Bartłomiej Szafko
Windows Installer Xml jest projektem pozwalającym na tworzenie instalatorów na platformę Windows. Projekt ma status open source i jest bardzo szeroko używany zarówno przez sam Microsoft, duże firmy, oraz inne projekty open source. Wersja 3 zostanie włączona do środowiska Visual Studio 2010 firmy Microsoft.
Database Mail
Igor Kruk
Podczas implementacji aplikacji biznesowych niejednokrotnie pojawia się wymaganie wysyłania do użytkowników wiadomości e-mail, zawierające potwierdzenia lub inne informacje pochodzące bezpośrednio z systemu źródłowego. W artykule tym autor przedstawia sposób, w jaki można spełnić to wymaganie wykorzystując do tego serwer bazy danych.
Modelowanie ról na diagramach klas w języku UML
Szymon Zioło
W poprzednim odcinku Akademii UML przekonaliśmy się, że dziedziczenie zwykle nie sprawdza się podczas modelowania ról i poznaliśmy proste sposoby radzenia sobie z rolami pełnionymi przez obiekty. Zobaczmy, jakie jeszcze techniki można wykorzystać w takich sytuacjach.
Prawo autorskie dla programistów
Piotr Przegaliński
Zawarcie umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich jest jedną z form przejścia tych praw z twórcy na inną osobę. W odniesieniu do programów komputerowych twórcą będzie co do zasady programista (autor programu). Majątkowe prawa autorskie mogą również przysługiwać pracodawcy twórcy programu. Polskie prawo wprowadza regulacje dotyczące zarówno formy, jak i samej treści umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich. Podstawowa znajomość tych przepisów służy zabezpieczeniu interesów zarówno samych programistów, jak i ich pracodawców.
Biblioteka senseGUI
Mariusz Trzaska
W poprzedniej części artykułu (SDJ 1/2009) przedstawiliśmy podstawowe możliwości biblioteki senseGUI. Przypomnijmy, że umożliwia ona deklaratywne tworzenie GUI na podstawie adnotowanych klas języka Java. Ten odcinek poświęcimy na omówienie jej pozostałych funkcjonalności oraz przedyskutujemy budowę i sposób działania.
Sabotaaaż!
Arkadiusz Metra
Czy jesteś proaktywny, czy reaktywny – twoja podświadomość może sabotować podejmowane przez Ciebie decyzje. Aby właściwie reagować, potrzebne jest coś więcej niż emocjonalny zapał czy ślepa konsekwencja.
O blogach
Wywiad z Januszem Korwin - Mikke
Materiały na CD
Video tutorial MS SQL Server 2005 - tworzenie zapytań z wykorzystaniem Open Table i SQL