Software Developer's Journal nr. 157 (01/2008) - VALA język oparty o model GObject
Arabica - biblioteka C++ do obsługi XML
Jez Higgins
Jez, twórca biblioteki przedstawia zestaw narzędzi do obsługi formatu XML z poziomu języka C++. W trakcie prac nad Arabicą autor przyjął dwa priorytetowe założenia: poprawność oraz łatwość użycia. Arabica jest napisana w języku C++, w związku z czym, jest ona dostępna na wszystkich popularnych platformach.
Importowanie wyciągów bankowych do programów finasowych
Maciej Gawinecki
Maciej pokazuje w jaki sposób polskie banki eksportują wyciągi z rachunku i wyjaśnia, czemu nie używają światowych standardów takich jak OFX. Prezentowane rozwiązanie pozwala na obejście tego problemu i zaimportowanie wyciągów z większości polskich banków do programu finansowego posługującego się standardem OFX.
Automatyzacja komunikacji tekstowej
Szymon Jessa
Szymon przedstawia główne idee automatyzacji komunikacji tekstowej i pokazuje jej ekonomiczne uzasadnienie. Opisuje programy prowadzące swoje “życie towarzyskie” oraz to jak zdobyć wiedzę o najważniejszych rodzajach automatów, które już dziś funkcjonują w biznesie. Przekonuje o ich użyteczności dzięki przykładowym rozmowom przeprowadzonym przez te automaty.
Vala - język oparty o model Gobjest
Marek Sawerwain
Marek prezentuje właściwości języka Vala i zachęca do jego wypróbowania. Jak twierdzi autor, w przyszłości będzie to podstawowy język GNOME. Już teraz wspiera on wiele nowoczesnych technik programowania, takich jak sygnały, własności czy typy uogólnione.
Tworzenie animacji w WPF
Krzysztof Rychlicki - Kicior
Krzysztof w artykule omawia mechanizm animowanych wartości. Umożliwia ich utworzenie w aplikacjach .NET 3.0. które są obsługiwane przez system Windows Vista, XP z Service Pack 2 i 2003 Server z SP1
Automatyzacja procesu testowania warstwy prezentacji
Dariusz Gołąb , Dominik Radziszowski
Autorzy opisują w jaki sposób zautomatyzować proces testowania aplikacji. Automatyzacja taka jest możliwa w różnym stopniu dla różnego rodzaju testów. Stosowane powszechnie testy jednostkowe pozwalają na zautomatyzowanie badania poprawności działania pojedynczej klasy. Wykorzystywane w tym procesie biblioteki JUnit, TestNG czy NUnit są również często używane do testowania bardziej złożonego kodu kompletnych komponentów uruchamianych w lub poza kontenerem. Proces tworzenia i automatyzacji takich testów jest powszechnie znany.
Rozproszony system w technologii J2EE na platformie WAS-CE
Łukasz Budnik
Łukasz w artykule opisuje J2EE jako najbardziej zaawansowaną i dojrzałą technologię przemysłową. Autor przedstawił jak w bardzo prosty sposób można zaprojektować własny system rozproszony. Artykuł traktuje o jednym z możliwych podejść do budowy rozproszonego systemu w oparciu o katalog JNDI i zdalne moduły EJB. Autor omówił również najważniejsze zagadnienia dotyczące projektowania rozproszonych systemów.
Liferay - przepis na własny portal
Błażej Zyglarski
Autor przedstawia portal Liferay oparty o nowoczesne technologie J2EE, XML, AJAX, jego zastosowania i przykłady konfiguracji. Stworzenie portalu internetowego od zera może być czasochłonne. Dzięki wykorzystaniu dostępnych rozwiązań, można tego dokonać szybciej i łatwiej uzyskując jednocześnie dużo wyższą skalowalność, wydajność i wygodę pracy użytkowników.
Materiały na CD
* MULTIMEDIALNY KURS JAVA CZ. III * nVISION * ENTERPRISE ARCHITECT