Software 2.0 numer 04/2004
ZAWARTOŚĆ CD:
J2SE 1.5.0 Beta 1, Ant 1.6.1, NetBeans 3.6 Beta, JavaMail API 1.3.1, Spring Framework 1.0 RC1, Jetty 4.2.17, JGraph 3.1,Eclipse 3.0M7, GnuPlot 3.8k.1, Xalan-Java 2.6, Xerces2 Java Parser 2.6.2, #Develop 0.99B, #ZipLib 0.50, .NET Framework i SDK 1.1, JavaBeans 1.0.2, XDoclet 1.2, Wine 20[zasłonięte]213, Sketsa 1.7, Extended PDF, Abbot 0.12.0, Kaffe 1.1.4, PicoContainer 1.0beta, NanoContainer 1.0, HSQLDB 1.7.2 RC2, Tomcat 5.0.19, IWeaver 0.3.5,
W NUMERZE
Wstępniak
AKTUALNOŚCI
Java trzęsie Internetem
Pierwszy raz spotkałem się z Javą, gdy zachwycony możliwościami Internetu na graficznym uczelnianym X-terminalu z wielkim ekranem miałem do wyboru przeglądarki Mosaic i Netscape. Wtedy to pod pojęciem Java były znane maluteńkie aplety, jak: animowane literki, ikonki, wstążki, płomień. Wszytko to bardzo ładnie wyglądało, ale piekielnie spowalniało otwieranie stron WWW. Dlatego podchodziłem sceptycznie do tego zjawiska i nie wróżyłem tym apletom płomiennej przyszłości. I jakże się pomyliłem. Java ewoluowała, urosła i przekształciła się w prawdziwego -- technologicznego Tygrysa (choć dalej aplikacje działają za wolno i są zasobnożerne).
Nie jest łatwo zrozumieć czym jest teraz Java. To już potężne kombinaty programistyczne, środowiska IDE, serwery aplikacyjne, menedżery, tysiące programów i zastosowań. Trzeba się bardzo postarać, aby na jednej kartce A4 zmieścić schemat na przykład struktur J2EE. Dziś nie sposób znaleźć w środowisku teleinformatycznym miejsca, gdzie by nie słyszano o Javie. Rozwija się bardzo dynamicznie razem z (co raz popularniejszymi) technologiami mobilnymi i bezprzewodowymi (J2ME, MIDP); bo kto nie słyszał o renesansie starych gier jak Prince of Persia, tym razem w wersji na telefon komórkowy. Java napędza już lwią (a może tygrysią) część Internetu -- choć jako zwykli użytkownicy tego nie dostrzegamy. Widzimy strony w HTML-u, ale generowane przez serwery np. z pod znaku Jakarty. Java stała się nie tylko najpopularniejszym i wszechobecnym językiem programowania, ale i najlepszym, najchwytliwszym hasłem reklamowym w e--biznesie, co z pewnością ma niebagatelne znaczenie dla światowych potentatów informatycznych tworzących konsorcja i stowarzyszenia, aby dzielić się zyskami, a równocześnie kreować i nadzorować dalszy rozwój technologii javowych (JCP).
Tematem przewodnim tego numeru Software 2.0 jest właśnie Java. Javowi architekci i programiści, na pewno znajdą tu coś dla siebie. Polecam szczególnie artykuł o Tygrysie, czyli o najnowszej wersji 1.5 J2SE, artykuł o interfejsie pocztowym w Javie oraz warsztaty o zawiłościach programowania wielowątkowego.
Tak na zakończenie; jestem bardzo ciekaw, co o tym całym javowym zamieszaniu sądzą mieszkańcy pewnej indonezyjskiej wyspy? Pewno cieszą się, że Jawa i Dżakarta są tak atrakcyjnymi miejscami turystycznymi dla informatyków, bo ciągle o Javie rozmawiają i nawet w Internecie o niej piszą.
Tym ciepłym, bo już wiosennym akcentem kończę i życzę przyjemnej lektury,
Witold Pietrzak.
Spis treści Software 2.0 wydanie 04/2004
Informatyczny smak codzienności
Głębokie myśli
Filip Dreger
W swoim kolejnym felietonie Filip udziela praktycznych wskazówek dotyczących skutecznego kłamania, a także - bez związku - po raz kolejny nawiązuje do tematu reklam narzędzi programistycznych.
Interfejs użytkownika polszczyzny
Systemy wspomagania tłumaczenia
Marcin Miłkowski
Tłumacząc dokumenty informatyczne z najbardziej popularnego -- w tym przypadku -- języka angielskiego, co raz częściej do tego celu wykorzystujemy specjalistyczne narzędzia -- oprogramowanie typu CAT. Posługiwanie się takimi programami, znakomicie ułatwia pracę podczas tłumaczeń. Dlatego w tym miesiącu Marcin opisuje swoje doświadczenia z tego typu oprogramowaniem, przedstawia ich najważniejsze wady oraz zalety.
Tam byliśmy
Projekty Softwarowe 2004
Beata Gajewska
Realcja z V edycji konferencji poświęconej najnowszym narzędziom i metodykom w tworzeniu projektów informatycznych. Beata opowiada o trzech dniach wypełnionych atrakcyjnym programem: wykładach, warsztatach, dyskusjach oraz o śnieżnej Wiśle.
Temat numeru: Java
Interfejs JavaMail API w praktyce
Adam Ciurzyński
Na platformę Javy napisano najrozmaitsze interfejsy obsługi protokołów sieciowych używanych w Internecie. Jednym z nich jest interfejs JavaMail, który będzie nam pomocny podczas budowania aplikacji obsługujących pocztę elektroniczną. W artykule Adama możemy przeczytać o podstawowych klasach JavaMail i na tej podstawie zbudujemy aplikację wysyłającą firmową korespondencję seryjną.
Automatyczny interfejs użytkownika
Sylwester Radomski
Czy możliwe jest wykrywanie przez Javę jej własnych struktur klas i automatyczne przekazywanie ich do graficznego interfejsu użytkownika? Okazuje się, że tak przy pomocy programowania refleksyjnego, co demonstruje Sylwester na przykładzie GUI obsługującego magazyn pewnego przedsiębiorstwa.
Przyczajony tygrys J2SE 1.5 Tiger
Paweł Majewski
Tygrys tak brzmi nazwa kodowa od dawna oczekiwanej, najnowszej wersji wirtualnej maszyny Java ze stajni Suna. Jakie nastąpiły w niej zmiany od poprzedniej wersji? Jakie dodano rozszerzenia? Czy zaskoczy nas nowymi, wymyślnymi fajerwerkami w interfejsie użytkownika? Czy wprowadzi informatyczną rewolucję? Na te pytania otrzymamy wyczerpujące odpowiedzi, czytając świetny artykuł Pawła.
Zmienne lokalne wątku w Javie
Michał Olek
Michał w swoim artykule oprowadza nas po zawiłościach programowania w Javie. Pokrótce wyjaśnia, do czego mogą się przydać zmienne statyczne, i na prostym przykładzie wykazuje jak łatwo i wygodnie jest ich używać.
Niezbędnik programisty
Wzorce projektowe w C++
Łukasz Grabiec
Gdy stajemy przed zadaniem stworzenia nowego projektu, znajdowanie sposobów jego realizacji, może narazić nas na niepotrzebną stratę czasu. Dlatego programiści ułatwili sobie pracę, tworząc odpowiednie wzorce projektowe. Łukasz na podstawie przykładów z tworzenia silnika grafiki 3D z użyciem interfejsu OpenGL, oprowadza nas po podstawowych wzorcach projektowych w C++.
Biblioteka miesiąca
#ZipLib archiwizacja i kompresja dla .NET
Krzysztof Wanatowicz
Środowisko .NET wkracza do powszedniego użycia wielkimi krokami, wymyślane są co raz ciekawsze zastosowania i w tym celu tworzone nowe biblioteki. Oczywiście nie pominięto takiej dziedziny jak archiwizacja plików. Krzysztof przy pomocy biblioteki #ZipLib buduje prostą aplikację dotnetową do kompresji i dekompresji archiwów .zip i .tgz.