Do produkcji softboxów Mitoya stosuje się wysokiej jakości materiały, stosowane zazwyczaj w znacznie droższych, tzw. "markowych" produktach.
Softbox wykonany jest z materiału odpornego na wysokie temperatury. Na zewnątrz jest czarny i matowy. Konstrukcja softboxu ma na celu uzyskanie światła miękkiego i równomiernie rozproszonego. Wewnątrz softbox'u znajduje się srebrny, tłoczony materiał, mający właściwości odbijające i rozpraszające światło, dzięki czemu światło wewnątrz softbox'u jest równomiernie rozłożone na całą jego powierzchnię. Wyposażony został również w dyfuzor, co pozwala na równomierne rozproszenie światła wychodzącego z softbox'u.
Softbox ten wyposażony został w system szybkiego montażu, dzięki czemu jest on jeszcze wygodniejszy w użyciu. Dzięki prostemu składaniu - tak, jak zwykłej parasolki - rozkładanie softboxa zajmuje tylko parę chwil. System szybkiego montażu sprawił, że softbox przestał być modyfikatorem typowo stacjonarnym i może być również zabrany w podróż i rozłożony na miejscu w niecałą minutę.
Wysokiej jakości softbox parasolkowy Mitoya to doskonałe rozwiązanie zarówno do fotografii reporterskiej, jak i zastosowań studyjnych. Możliwość zamocowania w standardowym mocowaniu na parasolki fotograficzne sprawia, że można z niego korzystać zarówno z lampami reporterskimi, jak i studyjnymi.
Studyjne lampy błyskowe emitują światło dużej mocy z palników o niewielkich rozmiarach. Zazwyczaj żarnik jest blisko zewnętrznej krawędzi lampy, aby kąt świecenia lampy był możliwie najszerszy, a czasza lampy jest niewielka. Powoduje to z jednej strony nierównomierne rozłożenie światła, z drugiej niekontrolowane jego rozproszenie. Lampy studyjne mają zazwyczaj relatywnie dużą moc (większą od lamp systemowych). Wykorzystanie lampy studyjnej bez modyfikatorów powoduje ostro oświetlony pierwszy plan z wyraźnymi, mocno odcinającymi się cieniami. Dodatkowo światło to jest nierównomiernie rozłożone - na wprost lampy jest więcej świata i promieniście w oddaleniu od niej coraz mniej. Odsuwanie i przysuwanie lampy powoduje tylko zmianę natężenia światła, sposób, w jaki się ono rozkłada, pozostaje bez zmian.
Przy zastosowaniu softboxu światło z lampy studyjnej jest równomiernie rozłożone oraz rozproszone. Zastosowanie sofboxów o różnych stosunkach boków (60x60, 70x100, octagon, itp.) znacznie zwiększa kontrolę nad światłem emitowanym przez lampę błyskową. Softboxy są podstawowym elementem wyposażenia studia fotograficznego.