Bluetooth
Dzięki Bluetooth możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Charakteryzuje się niskim poborem energii, zasięgiem nawet do 100 metrów oraz łatwą obsługą, nie wymagającą dodatkowego oprogramowania. Stosowany m.in. w telefonach komórkowych, laptopach, tabletach, modemach, zestawach słuchawkowych, drukarkach pozwala szybko połączyć urządzenia i przesłać pomiędzy nimi dokumenty, dzwonki, utwory mp3, a nawet nieduże filmy. Bluetooth wykorzystywany jest również do podłączania kontrolerów (m.in. myszy, klawiatury, gamepady), dzięki którym można znacząco zwiększyć komfort pracy z tabletem lub laptopem.
Łączność Wi-Fi
Jedno z najbardziej popularnych rozwiązań bezprzewodowej łączności, które dla standardu "n" oferuje transfer danych do 300 MBit/s. Dzięki tak dużej prędkości i stabilnemu połączeniu w paśmie o częstotliwości 2.4 GHz, możliwe jest udostępnianie Internetu oraz tzw. streaming danych, czyli przesyłania multimediów w czasie rzeczywistym (m.in. filmy Full HD, gry, muzyka, wideo konferencje). Duża dostępność urządzeń wspierających ten standard pozwala na szybkie i łatwe zbudowanie sieci z dostępem do Internetu, zarówno w domu, jak i biurze. Użytkownicy urządzeń mobilnych (np. laptopów, smartfonów, tabletów) mogą korzystać z umiejscowionych w większych miastach tzw. HotSpotów, czyli darmowego dostępu do sieci.
microUSB
Złącze microUSB powstało na potrzeby mobilnych urządzeń, których wielkość nie pozwala na zastosowanie pełnowymiarowego portu USB (Universal Serial Bus). W zależności od specyfikacji oraz oprogramowania danego urządzenia może pełnić różne funkcje. W smartfonach służy najczęściej do szybkiego transferu danych na i z komputera lub zewnętrznej pamięci, a także do ładowania akumulatora. W tabletach znajduje dodatkowe zastosowanie przy podłączaniu fizycznej klawiatury, myszy lub modemu 3G.
Android 4.1 Jelly Bean
Jeden z najdynamiczniej rozwijanych i najpopularniejszych systemów stworzonych z myślą o mobilnych urządzeniach. Wykorzystywany głównie w smartfonach i tabletach coraz częściej pojawia się również w laptopach z dotykowym ekranem. Działa szybko i stabilnie, a dzięki możliwości instalowania wtyczek, widgetów oraz dodatkowego oprogramowania (m.in. ze sklepu Google Play), pozwala użytkownikowi na bardzo obszerną personalizację zarówno wyglądu, jak i funkcjonalności. Producenci sprzętu często modyfikują system dodając autorskie nakładki oraz aplikacje, które jeszcze bardziej zwiększają komfort obsługi.
Google Play
Setki tysięcy programów, gier, widżetów i narzędzi zebranych w jednym miejscu, czyli internetowy sklep dla użytkowników systemu Android. Google Play udostępnia zarówno wersje płatne, jak i bezpłatne aplikacje, które pozwalają na spersonalizowanie smartfona lub indywidualne dostosowanie funkcjonalności tabletu, a także na multimedialną zabawę wykorzystującą dotykowy ekran. Wciąż rozwijany (codziennie dodawane są nowe aplikacje), stanowi obowiązkową pozycję dla wszystkich użytkowników, którym nie wystarczają domyślne programy systemu spod znaku "zielonego robota".
|