MEDYK S.C. ul. 19 Stycznia 1 97-400 Bełchatów e-mail:
[zasłonięte]@home.pl
tel/fax: 0-44 [zasłonięte]0724 tel: 605-[zasłonięte]-246
|
SMALEC GĘSI 300 ml
+ olejek rycynowy
OPIS:
Medycyna ludowa: choroby stawów, kręgosłupa i dróg oddechowych: Smalec gęsi od stuleci znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Nasze babcie do dziś leczą dolegliwości dróg oddechowych za jego pomocą (ciepły do picia w połączeniu z miodem i mlekiem). Małym dzieciom - wcieramy dobrze w pierś i plecy. Stosowany zewnętrznie jest bardzo pomocny w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów (kolana, biodra, kręgosłup).
Regeneracja stawów (szczególnie biodro, kolano, łokieć): Metoda ta jest polecana w szczególności ludziom starszym, którym stawy odmawiają posłuszeństwa. Do słoiczka smalcu gęsiego wlewamy opakowanie apteczne olejku rycynowego (ok. 3O ml). Dobrze mieszamy - najlepiej silnie wstrząsając zakrytym słoiczkiem. Otrzymaną miksturę należy przechowywać w temperaturze pokojowej i co wieczór nacierać bolące stawy (przynajmniej 5 minut), tak aby wchłaniała się w ciało. Ulga zwykle następuje po miesiącu kuracji, ale dobrze jest smarować jeszcze przez miesiąc.
Regeneracja kręgosłupa: Zmieszać smalec gęsi z olejkiem rycynowym (jak w przepisie wyżej). Nacierać kręgosłup 1-3 razy tygodniowo (w zależności od potrzeb) w sposób następujący: Skraplamy pacjentowi kręgosłup przygotowaną miksturą i opuszkami palców wcieramy ruchem jednostajnym od dołu ku górze na całej długości tak, aby przedostawała się przez skórę, tkankę mięsno-tłuszczową i błonę kręgosłupa do jego wnętrza. Nacieranie powinno być w miarę upływu czasu szybsze i mocniejsze i trwać 10-15 minut. Jest to stosunkowo tania, łatwa i skuteczna kuracja kręgosłupa. Jest polecana przez wielu czołowych polskich kręgarzy (m.in. Stanisława Wróża z Pajęczna).
Dolegliwości dróg oddechowych: Przepis na kurację smalcem gęsim pochodzi ze Śląska. Tamtejsze babcie (kiedy smalec był powszechnie dostępny) stosowały go następująco: Łyżeczkę smalcu gęsiego i łyżeczkę miodu rozpuścić w 1/2 szklanki gorącego mleka. Pić 1-3 razy dziennie w szczególności przed snem.
Małym dzieciom wcieramy czysty smalec (bez dodatków) w piersi i plecy przed snem. Wywoła to efekt rozgrzewający.
Zastosowanie w kuchni. Czołowi i znani kucharze polecają go do smażenia, pieczenia i gotowania. W przeciwieństwie do innych tłuszczów smalec gęsi może być używany w wysokich temperaturach, nawet powyżej 200oC - bez niszczenia jego struktury molekularnej. Pod tym względem jest jednym z najlepszych tłuszczów do smażenia dostępnych na rynku. Ze względu na nieprzeciętne walory smakowe polecany jest również do pieczywa.
Smalec gęsi do chleba Składniki: 25dkg smalcu gęsiego, 1 jabłko, 1 średnia cebula, 5dkg smalcu wieprzowego, sól, majeranek. Posiekaną cebulę zrumienić na smalcu wieprzowym, następnie dodać jabłko obrane i starte na grubej tarce. Chwilę dusić aż jabłko zmięknie. Następnie połączyć wszystko ze smalcem gęsim i chwilę smażyć razem, dodać sól, majeranek, można szczyptę cukru. Odstawić w chłodne miejsce do skrzepnięcia. Mieszać od czasu do czasu tak by cebula i jabłko nie opadły na dno. Dodanie 10-15dkg smalcu wieprzowego ułatwia krzepnięcie.
Smalec gęsi jest tłuszczem o niezwykle delikatnej konsystencji i po przekroczeniu temperatury pokojowej staje się płynny. Dzieje się tak z uwagi na wysoką zawartość (ponad 3/4) nienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm. Przeważa tutaj kwas oleinowy - o bardzo podobnej strukturze do tego, który znajduje się w oliwie z oliwek - oraz NNKT czyli Niezbędne, Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które z reguły występują w tłuszczach roślinnych.
NNKT zbawiennie wpływają na nasz organizm i są nie zasŧąpione przy prawidłowym odżywianiu. Ich działanie to min.:
zapobieganie chorobom układu krążenia
zapobieganie tworzeniu się zakrzepów
obniżanie ciśnienie krwi
regulacja pracy układu nerwowego oddechowego oraz nerek
dbają o nawilżenie i ładny koloryt skóry Ponadto tłuszcze gęsi zawiera cenne witaminy oraz deficytowe składniki mineralne.
|