Bardzo ważnym elementem w procesie butelkowania jest przestrzeganie procedur. Oliwę z oliwek przechowujemy w zbiornikach ze stali nierdzewnej gdzie przechowywana jest w odpowiedniej temperaturze, w zerowej wilgotności. Następnie przystępujemy do rozlewania oliwy do szklanych butelek lub puszek. Wszystkie procesy butelkowania są w pełni zautomatyzowane a ich moc przerobowa wynosi 3000 butelek na godzinę
Właściwości zdrowotne:
Oliwa z oliwek jest bardzo ceniona ze względu na swój dobroczynny wpływ na nasz ludzki organizm. Jest bogata w jednonasycone kwasy tłuszczowe które powodują m.in. obniżenie cholesterolu , obniżenie ciśnienia krwi. Dzięki obecności kwasu oleinowego w składzie oliwy spadła zachorowalność na astmę. Oliwa jest bogata w witaminy A,E,D . Oczyszcza organizm, wspomaga proces trawienia, spowalnia proces starzenia a także pozytywnie wpływa na wzrost kości u dzieci. Aby skorzystać z dobroczynnego wpływu oliwy z oliwek lekarze polecają stosowania jednej łyżki stołowej codziennie.
Dlaczego warto kupować prawdziwą oliwę Extra Virgin?
Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze, które przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL i podwyższenia jego dobrej frakcji HDL. Ponadto oliwa obniża ciśnienia krwi, spowalnia procesy starzenia, obniża ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów i nowotworów. Oliwa z oliwek przyspiesza też mineralizację kości, co sprzyja budowie systemu kostnego u dzieci i młodzieży i spowalnia proces utraty kości w starszym wieku.”
Właściwości zdrowotne
Oliwa posiada szereg właściwości zdrowotnych . Na co przede wszystkim wpływa oliwa z oliwek ? Poniżej przedstawimy 6 najważniejszych leczniczych właściwości.
- Pierwszą najbardziej popularną właściwością leczniczą jest obniżenie poziomu cholesterolu. Badania wykazały że długotrwałe stosowanie oliwy zmniejsza cholesterol o 20 %. Kwas zawarty w oliwie chroni również przed miażdżycą , wrzodami żołądka oraz cukrzycą.
- Oliwa zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia zmniejsza się podczas dodawania do smażenia i sałatek oliwy z oliwek . Badania wykazały obniżenie o 30 % zapadnięcia na choroby serca.
- Dla osób które są na diecie oliwa z oliwek również znalazła swoje zastosowanie. Wspomaga odchudzanie, procesy trawienia. Dzięki niej nie powstaję efekt jo-jo.
- Dzięki zawartości kwasu tłuszczowego jednonienasyconemu obniża poziom cukru. Z cukrzyca bezpośrednio związane są choroby serca i układu krążenia. Oliwa z oliwek zapobiega zapadaniu na schorzenia co jest równoznaczne z obniżeniem wystąpienia cukrzycy.
- Stres, jedzenie w pośpiechu, nie higieniczny , nie zdrowy styl życia to czynniki które są głównymi czynnikami nadciśnienia. Oliwa z oliwek stosowana w diecie obniża ciśnienie krwi o 75 %. Oczywiście aby wspomóc efekt powinno się wspomagać dietę o ryby, warzywa, owoce.
- Przeciwutleniacze wchodzące w skład oliwy z oliwek zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór . Badania wykazały obniżenie o 25 % zachorowań na raka piersi.
Oliwa z oliwek ma działanie wszechstronne, w każdej dziedzinie życia praktycznie znajdzie zastosowanie wiec należy w pełni korzystać z jej walorów smakowych i odżywczych.
Oliwa w kosmetyce
Drzewo oliwne to najstarsza roślina uprawiana przez człowieka. Już w starożytności uchodziła za cenny produkt. Swoje zastosowanie znalazła także w kosmetyce dzięki swojemu dobroczynnemu wpływowi dla zdrowia i urody. Oliwa zawiera witaminę E która jest naturalnym antyutleniaczem co powoduje wygładzenie zmarszczek , odświeżenie cery, natłuszczenie , działa kojąco. Witaminę A która utrzymuje prawidłowy stan skóry włosów i paznokci oraz witaminę D która ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny naszego organizmu.
Zastosowanie w kosmetyce:
- Maseczka na twarz – dla cer suchych i szorstkich. Przed zastosowaniem należy oliwę delikatnie podgrzać następnie rozprowadzić na skórze i przykryć gazą. Tak nałożoną maseczkę należy pozostawić na ok 20 min. Po skończeniu kuracji resztę oliwy usunąć wacikami kosmetycznymi.
- Idealna po opalaniu – przeznaczona dla osób które często korzystają z solarium bądź dużo czasu spędzają na słońcu. Słońce ma właściwości wysuszające oliwa pomoże przywrócić blask, wystarczy do kąpieli dodać ok 20 kropli oliwy . Po kąpieli nie spłukiwać ciała – delikatnie osuszyć ręcznikiem ciało
- Stosowana jako balsam po kąpieli
- Stosowana na przesuszone włosy – można aplikować na same końcówki bądź całą skórę głowy . Oliwę wystarczy trochę podgrzać i nałożyć na włosy owinąć w folię a następnie ręcznikiem i pozostawić na 30 min.
- Stosowana jako naturalny olejek do masażu . Masaż przy użyciu oliwy pobudza krążenie krwi dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i gładsza.
- Łagodzi skutki podrażnień np. po goleniu
- Stosowana w pielęgnacji dłoni. Do delikatnie podgrzanej oliwy włożyć ręce i moczyć przez ok 5 min
- Stosowana jako pomoc w zwalczaniu cellulitu oraz stosowana jako peeling : do zaparzonej kawy (fusów ) dodać kilka kropel oliwy i maskować ciało. Po takim peelingu skóra jest gładka i nawilżona. Dobrym sposobem jest także nasmarowanie miejsc z cellulitem oliwą i obwinąć folią.
- Stosowana do nawilżenia spierzchniętych ust
- Stosowana w demakijażu trudno zmywalnego makijażu.
Zastosowanie w kuchniNie od wczoraj wiadomo, że Oliwa z Oliwek Extra Virgin jest niezastąpiona w kuchni bezpośrednio dodana na zimno do sosów i sałatek. Jak sobie radzi przy wyższych temperaturach? Śmiało można rzec, że pomimo punktu spalania ok 210 st.C jest idealną alternatywą dla innych tłuszczy do smażenia, gotowania czy pieczenia. Badania wykazały, że nawet w wyższych temperaturach, oliwa z oliwek jest chemicznie bardziej trwała niż inne oleje. Daje bardzo wiele możliwości łączenia doskonałego smaku oraz zdrowego jedzenia. Doskonale podkreśla smak potraw smażonych,
pieczonych i gotowanych. Idealna do stosowania:
- do sosów i sałatek
- bezpośrednio na chlebek
- spożywania na czczo
- smażenia omletów, jajecznicy, duszenia grzybów, przyrządzania zup kremowych i ziemniaków puree
- Dodawana do zupy stanowi alternatywę dla kostek rosołowych
- Marynata z oliwy extra virgin to dobry sposób na aromatyczne mięso oraz warzywa z grilla
Wskaźniki jakości:
Kwasowość - określa zawartość wolnych kwasów tłuszczowych (głównie kwasu oleinowego) w oliwie z oliwek. Im mniejsza zawartość kwasów, tym lepsza jakość oliwy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oliwa z oliwek najwyższej jakości, czyli extra virgin, powinna mieć zawartość kwasów w granicach od 0,1% do 0,8%. Oliwa o większej kwasowości jest produkowana głównie ze zbyt dojrzałych owoców lub owoców zaatakowanych chorobą bądź takich, które po zerwaniu pozostały przez kilka dni w workach bez wentylacji.
Nadtlenki - liczba nadtlenków określa stopień utlenienia oliwy w jej początkowej fazie. Nadtlenki to związki chemiczne powstałe w wyniku reakcji tlenu i oliwy. W doskonale utrzymanej oraz świeżej oliwie liczba nadtlenków nie powinna przekraczać wartości 10 w początkowej fazie. Maksymalny dozwolony limit w oliwie extra virgin wynosi 20. Liczba nadtlenków wzrasta, gdy oliwa pozostaje w kontakcie z powietrzem (tlenem).
K232 - określa procent pośredniego utlenienia składników oliwy przy długości fali 232 nm. Im mniejsza wartość, tym lepsza jakość oliwy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik K232 oliwy z oliwek extra virgin powinien mieć wartość 2,5 lub mniejszą.
K270 - określa procent obniżenia odporności oliwy na tlen przy długości fali 270 nm. Im mniejsza wartość, tym lepsza i świeższa oliwa. Wysoki wskaźnik wskazuje na starą oliwę lub oliwę mieszaną ze starą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik K270 oliwy z oliwek extra virgin powinien mieć wartość 0,22 lub mniejszą.
Wskaźnik ΔK - stanowi podstawowe kryterium ustalania jakości i czystości oliwy z oliwek. Wynika z matematycznej zależności między wartościami K266, K274 i K270 i wskazuje na mieszankę z innymi oliwami. W wypadku oliwy extra virgin wskaźnik powinien mieć wartość negatywną (maks. 0,01).
Bo wiedza to potęga...!!!
Certyfikaty
Certyfikat AGRO 2,1-2,2
Certyfikat ten zobliguje producenta za wdrożenie systemu jakości w środowisku przy wytwarzaniu oliwy tj. uprawy, nawadniania, nawożenia, monitorowanej kontroli zbiorów oliwek. Przedsiębiorca zobowiązany jest do do produkcji wysokiej jakości produktów oraz realizacji następujących celów zgodnie z zasadami zintegrowanej ochrony i specyfikacji według krajowego i europejskiego prawa handlowego:
- Zdobywania zaufania konsumenta w dziedzinie wysokiej jakości produktu oraz jego bezpieczeństwa
- Przestrzegania zgodności prawa krajowego z europejskim.
- Zminimalizowania negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko
- Ograniczenia używania pestycydów
- Zwiększenia wykorzystywania zasobów naturalnych
- Dbania o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników
Certyfikat ISO 2200 System zarządzania bezpieczeństwem żywności.
Dokument ten stanowi o Bezpieczeństwie i Higienie systemu kontroli zastosowany we wszystkich procesach produkcyjnych i jednostkach standaryzacji tak aby zapewnić jakość oliwie w odniesieniu do smaku (przetwarzanie, składowanie), bezpieczeństwa, czystości (filtrowania) ISO 22000 jest dowodem na:
- Kontrolę zagrożeń w zakresie żywności poprzez stosowanie odpowiednich programów, wymagań, systemów które mają na celu dostarczenie produktów zgodnych z przeznaczeniem.
- Stałym udoskonalaniu i uaktualnianiu mechanizmów systemów zarządzania bezpieczeństwa żywności.
- Istnienia efektywnego systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności.