Stan okładki: dobry, obwoluta lakierowana, lekko pożółkła, posiada ślady przetarć i zagięć oraz ślady kilku niewielkich plam i innych zabrudzeń, na górnej krawędzi występuje kilka przetarć i naderwań, na grzbiecie nieznacznie uszkodzona u góry.
Stan kartek: czyste, białe. Album został wydrukowany na bardzo dobrej jakości papierze kredowanym.
Okładka tekturowa pokryta płótnem, nieznacznie zdeformowana (wygięta), posiada niewielkie ślady drobnych zabrudzeń w okolicy dolnej krawędzi.
W albumie znajduje się kilkaset barwnych zdjęć, ilustracji i reprodukcji.
"(...) O zbiorach klasztoru na ogół wiedziano dzięki drukowanym przewodnikom po Jasnej Górze, część skarbca udostępniona była publiczności, ale pełnego inwentarza zbiorów, opracowanego przez fachowców w sposób naukowy, dotychczas brakowało. Dopiero w ostatnich latach Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w porozumieniu z władzami kościelnymi przystąpił do systematycznej inwentaryzacji zabytków jasnogórskich.
Z ramienia Instytutu inwentaryzację przeprowadzały dwie historyczki sztuki: Zofia Rozanow i Ewa Smulikowska - one to są autorkami publikacji, którą Czytelnik ma przed sobą. Mamy więc tu do czynienia z wydawnictwem niejako "z pierwszej ręki", gdyż wyszło ono spod pióra osób jak najbardziej kompetentnych, tych właśnie, których wielką zasługą jest dokonanie żmudnej pracy inwentaryzatorskiej w bogatym i różnorodnym zasobie obiektów jasnogórskich.
Wyniki przeprowadzanej akcji inwentaryzatorskiej w całym kraju Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk publikuje w formie wydawnictwa ciągłego pod ogólnym tytułem "Katalog Zabytków Sztuki w Polsce". (...) Należy przypuszczać, iż wyniki inwentaryzacji jasnogórskiej zostaną niedługo oddane do druku. Jako tom XVI "Katalogu Zabytków" wejdą one w skład specjalnej serii obejmującej wielkie miasta, jak na przykład Kraków oraz Gdańsk, i wyjątkowo bogate, wyłączone zespoły zabytkowe, np. Wawel.
Zanim dojdzie do wydania tej ściśle fachowej publikacji, przyszłe jej Autorki już teraz dzielą się z Czytelnikiem wynikami tej tak pożytecznej pracy. Mamy tu więc do czynienia z wydawnictwem przeznaczonym nie dla fachowców, lecz dla szerszych kręgów odbiorców, dla których sprawy kultury polskiej nie są obojętne. W sposób przystępny, pozbawiony balastu erudycyjnego, Autorki omawiają najpierw dzieje klasztoru jasnogórskiego, a z kolei informują o jego najcenniejszych zabytkach historycznych i obiektach artystycznych, jakie przez wieki nagromadziły się w zespole klasztornym.
Książka niniejsza przeznaczona jest zarówno dla czytelnika polskiego w kraju, jak i za granicą, a może nawet przede wszystkim dla szerokich kół rozrzuconego po świecie wychodźstwa polskiego, dla którego pamięć o dawnej ojczyźnie jest wciąż jeszcze bliska i żywa.
Nie wątpię, że tak ciekawie napisane "Skarby Jasnej Góry" spotkają się z żywym zainteresowaniem."
Władysław Tomkiewicz
ze
Wstępu
Spis treści
- Wstęp - Władysław Tomkiewicz
- Dzieje Jasnej Góry
- Malarstwo i przemysł artystyczny
- Jasnogórska "Silva rerum"
- "Obraz - zagadka"
- Portrety trumienne i epitafijne
- Ozdoby obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
- Militaria w skarbcu jasnogórskim
- Traktat haftem pisany
- Muzykalia
- Ważniejsza literatura przedmiotu do dziejów artystycznych zespołu klasztornego
Zapraszamy do udziału w licytacji!
Zdjęcia: