Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SKARBY AGH ZBIORY HISTORYCZNE BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ

14-05-2014, 15:20
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4240913465
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 24-05-2014 15:01:02

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 2009
Okładka: twarda
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

SKARBY AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ
TREASURES OF AGH UNIVERSITY
OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
The Main Library historical collection
Zbiory historyczne Biblioteki Głównej The Main Library historical collection
redakcja / editors: Maria Garczyńska, Jacek Rzepczyński
Redaktor Naczelny Uczelnianych Wydawnictw Naukowo-Dydaktycznych AGH: Jan Sas
Zdjęcie na okładce / Cover photo:
Weltall und Menschheit: Geschichte der Erforschung der Natur und der Verwertung der Naturkräfte im Dienste der Volker. 5 Bände / herausgegeben von H[ans] Kraemer. Berlin, [1[zasłonięte]902-19].
Zdjęcie obok / On the right:
Budynek Biblioteki Głównej AGH / The AGH UST Main Library building
fot. / photo by: J. Rzepczyński
Skład, opracowanie typograficzne oraz korekta: zespól pracowników Biblioteki Głównej AGH




Spis treści / Table of contents:
Przedmowa / Preface 7
JM Rektor AGH prof, dr hab. inż. ANTONI TAJDUŚ Wstęp / Introduction 8
EWA DOBRZYŃSKA-LANKOSZ Stare druki / Antique books 11
MARIA NOGAJ Książki - XIX wiek / Books from the 19th century 61
EDYTA CZEKAJ Czasopisma / Journals 111
JOANNA LATAŁA, PAWEŁ LISZKA Kalendarze / Calendars 125
PAWEŁ LISZKA Kartografia / Cartography 137
MARTA URBANIEC Inne zbiory specjalne / Other special collections 151
MARTA URBANIEC Kolekcja Stadtmiillerów / Stadtmüllers' collection 159





Jestem przekonany, że przeglądanie tego albumu dostarczy wszystkim Państwu wielu miłych doznań estetycznych, a także będzie impulsem do refleksji: dla starszego pokolenia - przywołaniem w pamięci dawnych czasów, sięgających początków naszej Akademii, dla młodego - swego rodzaju lekcją historii [...]- fragm. Przedmowy.
Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś
Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej
im. Stanisława Staszica





Album, który oddajemy w ręce Czytelników, zawiera reprodukcje wybranych najciekawszych fragmentów dokumentów pochodzących z kolekcji historycznej Biblioteki Głównej AGH. Staraliśmy się, by prezentowane przykłady stanowiły swego rodzaju reprezentację poszczególnych grup, typów dokumentów. A zatem znajdą tu Państwo stare druki, książki XIX-wieczne, stare czasopisma, kalendarze, mapy, atlasy, opisy patentowe, rękopisy, rozprawy doktorskie, grafiki, część kolekcji Stadtmullerów. Przy doborze materiału kierowaliśmy się także ciekawym, czasem dzisiaj zabawnie brzmiącym słownictwem. Interesujące wydały się nam także opisy miejscowości czy przedmiotów. Mamy nadzieję, że materiał zawarty w albumie zachęci Państwa do zapoznania się z kolejnymi fragmentami zbiorów, udostępnianymi na dedykowanej Jubileuszowi Uczelni stronie domowej oraz pełnymi dokumentami, które już dzisiaj lub w najbliższym czasie dostępne będą w Akademickiej Bibliotece Cyfrowej - KRAKÓW [...] -fragm. Wstępu.
Ewa Dobrzyńska-Lankosz Dyrektor Biblioteki Głównej






MARIA GARCZYŃSKA Bibliografia / References





Pomysł / The idea for the book by: Ewa Dobrzyńska-Lankosz
Tłumaczyły na j. angielski / Translated into English by: Sylwia Fołta, Danuta Turecka Tłumaczyły z języków: niemieckiego, francuskiego i łaciny / Translated from: German, French, Latin by : Edyta Czekaj, Maria Nogaj, Anna Wyroba, Jolanta Zagórna
PRZEDMOWA
W dniu 20 października 1919 roku została utworzona Akademia Górnicza w Krakowie. Powstała niemal równocześnie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Z początkiem roku 1949 rozszerzona została nazwa Uczelni, która odtąd miała brzmieć Akademia Górniczo-Hut-nicza. W roku 1969 Patronem Uczelni zostaje Stanisław Staszic, znakomity mąż stanu, wielki uczony.
Prześwietna Akademia, zawsze wierna swojej dewizie Labore creata, labori et scientiae servio (Z pracy powstałam, pracy i nauce służę), wykształciła Was rozsianych po kraju i świecie. Dzięki Warn jesteśmy dziedzicami wspaniałego dorobku i renomy, jaką się cieszy nasza Alma Mater w Polsce i na świecie. Modernizuje się i pięknieje z każdym rokiem, idąc z duchem tych szalonych ostatnich lat. Zmieniły one naszą rzeczywistość nie do poznania. To stawia przed nami nowe wyzwania. Chcemy być miejscem nauki dla najlepszych talentów. Talent, jak pisał wspaniały patron - Stanisław Staszic - jest jak kawałek surowego metalu i dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada. Tę pracę musi wykonać kadra naukowa Uczelni na 15 Wydziałach i 2 Szkołach Międzywydziałowych, które oferują łącznie ponad sto różnych specjalności w ramach 28 kierunków studiów. Kształcimy ponad 34 tysiące studentów. Aby sprostać tym wymaganiom musimy kroczyć drogą postępu, a ta oznacza rosnącą specjalizację, rodzą się nowe specjalności, inne znikają. Wykształcenie uzyskane na studiach często staje się anachroniczne i rodzi się potrzeba kształcenia ustawicznego, czemu staramy się sprostać.
Istotną rolę wspomagającą procesy dydaktyczne oraz badawcze w systemie naszej Uczelni pełni Biblioteka Główna, której zadaniem jest nie tylko gromadzenie i organizowanie dostępu do współczesnych źródeł wiedzy, ale także ochrona starych zbiorów bibliotecznych. Pośród tych ostatnich znajdują się cenne skarby, z reguły dary naszych wspaniałych profesorów, które dzisiaj mają wartość historyczną. Niniejszy album, przygotowany dla uczczenia Jubileuszu 90-lecia Uczelni, który powstał z inicjatywy pracowników Biblioteki Głównej, a także dzięki ich zaangażowaniu i ogromnej pracy, jaką w przygotowanie tej publikacji włożyli, jest wyborem najciekawszych dzieł i dokumentów, od starodruków poczynając, na mapach i opisach patentowych kończąc.
Jestem przekonany, że przeglądanie tego albumu dostarczy wszystkim Państwu wielu miłych doznań estetycznych, a także będzie impulsem do refleksji: dla starszego pokolenia - przywołaniem w pamięci dawnych czasów, sięgających początków naszej Akademii, dla młodego - swego rodzaju lekcją historii.
Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś
Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej
im. Stanisława Staszica
WSTĘP
Dziewięćdziesiąt lat istnienia Uczelni - to dla biblioteki naukowej, wpisanej w jej strukturę niemal od początku, wystarczająco długi okres czasu, by w zgromadzonych zbiorach móc dzisiaj odnaleźć szereg pozycji niezwykłych. Stanowią one swego rodzaju atrakcję czy to z uwagi na sylwetkę autora, piękną grafikę, oprawę, czy też odręczne notatki - autopoprawki lub komentarze. Jubileusz Uczelni zachęcił nas do bliższego przyjrzenia się zasobom historycznym Biblioteki Głównej.
Księgozbiór zapoczątkowały dary, głownie od profesorów Uczelni. Pośród nich znalazła się także cenna kolekcja - dar K.K. Stadtmullerów. Pozycje do zbiorów pozyskiwano również w drodze wymiany, jak na przykład prenumerowane do dzisiaj czasopismo Revue de Métallurgie. Trafiło ono do zbiorów Biblioteki dzięki staraniom Marii Skłodowskiej-Curie, która działając w ramach Komitetu Współpracy Intelektualnej Ligii Narodów, zorganizowała wymianę czasopism francuskich w zamian za publikacje naukowe pracowników Akademii.
Od 1998 r., po opublikowaniu „Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki w sprawie ustalenia wykazu bibliotek, których zbiory tworzą narodowy zasób biblioteczny, określenia organizacji tego zasobu oraz zasad i zakresu jego szczególnej ochrony"1 , w Bibliotece Głównej podjęte zostały prace nad wydzielaniem Narodowego Zasobu Bibliotecznego2 . W tym celu powołany został zespół ekspercki. Jego zadaniem jest wyłowienie z całości zbiorów pozycji, które - z uwagi na swój wiek, zawartość czy ciekawą szatę graficzną - powinny stanowić wydzieloną kolekcję - NZB Biblioteki Głównej AGH. Z jednej strony jest to praca żmudna, bowiem wymaga przejrzenia każdej książki, każdego czasopisma czy mapy z osobna, czasem dodatkowych konsultacji, dyskusji, ale z drugiej strony - jakże ciekawa, wręcz ekscytująca. Bierzemy bowiem do rąk dokumenty z przeświadczeniem, że mogą one być niezwykle rzadkimi egzemplarzami, a wziąwszy pod uwagę glosy - jedynymi na świecie.
Wspomniane Rozporządzenie zobowiązuje biblioteki, których zbiory tworzą NZB, do jego szczególnej ochrony, między innymi poprzez utrwalanie zasobu na innych nośnikach. Ogłoszenie Rozporządzenia zbiegło się w czasie z podjętymi przez Bibliotekę Główną pracami nad projektem digitalizacji. Był to zatem doskonały moment, by obiektami projektu stały się pozycje włączone do NZB. Projekt został zgłoszony do realizacji w ramach badań własnych. W okresie kilku lat realizowane były jego kolejne etapy.
Dokumenty, objęte programem digitalizacji, podzielono na dwie grupy. Pierwsza - to materiały współczesne, wspomagające zarówno procesy dydaktyczne (m.in. skrypty uczelniane), jak i badawcze (np. rozprawy doktorskie czy czasopisma naukowe AGH). Druga - to kolekcja historyczna - rękopisy i starodruki, druki XIX i XX-wieczne (do 1945 r.). Ważnym etapem projektu było wypracowanie metody udostępniania dokumentów elektronicznych. W wyniku wielu testów i prób ostatecznie zrodził się pomysł wykorzystania do udostępniania zbiorów cyfrowych zgromadzonych w BG AGH oprogramowania VTLS/VIRTUA. W 2005 r. utworzony został odrębny portal pod nazwą Akademicka Biblioteka Cyfrowa - AGH, przekształcony później w bibliotekę cyfrową o charakterze środowiskowym.
Do elektronicznej kolekcji historycznej stopniowo dołączane są kolejne pozycje, także te, które dotychczas nie były udostępniane w Internecie. Decyzja taka została podjęta w chwili przystąpienia Biblioteki Głównej do dwóch europejskich projektów: EUROPEANA i ENRICH, których celem jest rejestrowanie i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Europy.
Album, który oddajemy w ręce Czytelników, zawiera reprodukcje wybranych najciekawszych fragmentów dokumentów pochodzących z kolekcji historycznej Biblioteki Głównej AGH. Staraliśmy się, by prezentowane przykłady stanowiły swego rodzaju reprezentację poszczególnych grup, typów dokumentów. A zatem znajdą tu Państwo stare druki, książki XIX-wieczne, stare czasopisma, kalendarze, mapy, atlasy, opisy patentowe, rękopisy, rozprawy doktorskie, grafiki, część kolekcji Stadtmullerów. Przy doborze materiału kierowaliśmy się także ciekawym, czasem dzisiaj zabawnie brzmiącym słownictwem. Interesujące wydały się nam także opisy miejscowości czy przedmiotów. Mamy nadzieję, że materiał zawarty w albumie zachęci Państwa do zapoznania się z kolejnymi fragmentami zbiorów, udostępnianymi na dedykowanej Jubileuszowi Uczelni stronie domowej oraz pełnymi dokumentami, które już dzisiaj lub w najbliższym czasie dostępne będą w Akademickiej Bibliotece Cyfrowej - KRAKÓW.
Ewa Dobrzyńska-Lankosz Dyrektor Biblioteki Głównej
Podziękowania
Album „Skarby AGH. Zbiory historyczne Biblioteki Głównej" powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wysiłkowi zespołu pracowników Biblioteki. To było wielkie wyzwanie - po raz pierwszy miał powstać tak znaczący przegląd starych dzieł zgromadzonych w Bibliotece Głównej AGH. Jubileusz 90-lecia Uczelni stał się okazją do podjęcia prac nad Albumem. W efekcie wielomiesięcznej pracy wybrane zostały najciekawsze pozycje z naszej kolekcji historycznej i zaopatrzone w krótkie opisy. Ogromny wysiłek włożony został w prace nad układem materiału i składem komputerowym.
Pragnę podziękować wszystkim, którzy w tworzenie Albumu byli zaangażowani. Najbardziej Marysi Garczyńskiej, która poza dziesiątkami godzin pracy w dzieło to włożyła całe swoje serce. I Jackowi Rzepczyńskiemu, który wizję Marii przetwarzał w komputerze. Dzięki temu powstało dzieło piękne i wartościowe. Mam nadzieję, że wszyscy Państwo to dzieło też tak ocenicie.

Ewa Dobrzyńska-Lankosz





I. ŹRÓDŁA

1. Agendas Dunod. Paryż, [1877].
2. Atlas geologiczny Galicyi. Z. 1-25. Kraków. Wydawnictwo Komisyi Fizyjograficznej Akademii Umiejętności, 1[zasłonięte]887-19. (Uhlig W. (oprać): Tatry. [Kraków, ca 1911]).
3. Bartonec Franciszek: Geologiczna mapa poglądowa Morawsko-Szląsko-Polskiego zagłębia węglowego. Zestawiona przez Franciszka Bartoneca. 1894.
4. Bergmännisches Journal. Freyberg : Crazi, 1788.
5. Böckler Georg Andreas: Theatrum Machinarum Novum, Exhibens Aquarias, Alatas, Iumentarias, Manuarias: Pedibus, Ac Ponderibus Versatiles, Plures, Et Diversas Molas. [...]. Per Georgium Andream Bocklerum, Architectum & Ingeniarum ; Ex Germania in Latium recens translatum Opera R. D. Henrici Schmitz [...]. Coloniae Agrippinae : Sumptibus Pauli Principis [...], Anno 1662.
6. Budryk Witold: Ruch podsadzki płynnej w rurociągach zamulaniowych. Dąbrowa Górnicza : Druk. Edmund Mirek i S-ka, 1929.
7. Courtivron, Bouchu P.: Nauka o gatunkach i szukaniu rudy żelazney, topieniu iey w piecach wielkich i dymarkach, robieniu miechów drewnianych, stawianiu pieców na topienie rudy ; o fryszerkach i fryszowaniu żelaza surowego, laniu naczyń żelaznych ; o robieniu stali z żelaza ciągłego albo surowego / w języku francuskim przez Margrabię Courtivron i P. Bouchu napisana ; staraniem i kosztem Jaśnie Wielmożnego Hyacynta Nałęcza Małachowskiego [...] na ojczysty język przełożona [...] ozdobiona i do druku podana ; [tł. Józef Osiński]. W Warszawie : w Drukarni J.K. Mci i Rzeczypospolitey u X. Scholarum Piarum, 1782.
8. David F. A. : Antiquités Étrusques, Grecques et Romaines, Ou les beaux Vases Étrusques, Grecs et Romains, et les Peintures rendues avec les couleurs qui leur sont propres. Gravées par F. A. David ; Avec Leurs Explications par D'Hancarville. Tome Premier. A Paris : Chez l'Auteur, F.A. David, 1787.
9. Dąbrowski A.: Jeometryi część I ułożona podług Lacroix. Przez A. Dąbrowskiego. Edycya 3, poprawna. Warszawa : Drukarnia Księży Pijarów, 1826.
10. Drzewiński Felix: Początki mineralogii podług Wernera ułożone : dla słuchaczów akademickich. Przez Felixa Drzewińskiego Wilno : Drukarnia XX. Bazylianów, 1816.
II. Duhamel du Monceau Henri Louis: Sztuka Robienia Węglow czyli Sztuka Węglarska. W Jeżyku Francuskim przez Pana Duhamel du Monceau napisana ; Tłumaczenia Niemieckiego notami pomnożona, [...] staraniem I kosztem I. W. Imc. Pana Jacka Małachowskiego [...] na Oyczysty ięzyk przełożona i do druku podana. W Warszawie : Znayduie się u Michała Grolla I.K. Mci. Kommisarza i Bibliopola, 1769.
12. Dupin Karol: Jeometryia i mechanika sztuk i rzemiosł. T. 1-3. Tł. L. Chlebowski, A. Tylman. Warszawa : Druk. N. Glücksberga, 1[zasłonięte]827-18.
13. Fonberg Ignacy: Słownik wyrazów chemicznych. Wilno : nakł. F. Moritza, 1825.
14. Frommes Montanistischer Kalender für Oesterreich - Ungarn. Wiedeń : Carl Fromme, [1884].
15. Geologie Atlas of the United States. Washington : United States Geological Survey, 1[zasłonięte]894-19.
16. Gluziński Józef: Drobnostki gospodarskie z własnego czterdziestoletniego doświadczenia spisane. Warszawa : w Drukarni Aleksandra Gins, 1859.
17. Hornik. Kalendaf pro lid Hornicky : na rok 1909. Ostrawa : Spolek hornicko-hutnicky v Mor. Ostravë, [1909].
18. Informator - Kalendarz Budowlany : na 1927 r. Warszawa : Biuro „War", [1927].
19. Izys Polska, czyli Dziennik Umiejętności, Wynalazków, Kunsztów i Rękodzieł, Poświęcony Krajowemu Przemysłowi, tudzież potrzebie Wieyskiego i Mieyskiego Gospodarstwa. Wydawany przez Gracjana Korwina. Warszawa : nakł. Wydawcy ; w drukarni Natana Glücksberga, 1[zasłonięte]820-18.
20. Jahrbücher der Berg - und Hüttenkunde. Salzburg : in der Mayerfeben Buchhandlung, 1797.
21. Jahrbuch für das Berg - und Hüttenwessen im Königreichte Sachsen auf das Jahr 1890. Freiberg : in Commission bei Craz & Grelach (Joh. Stettner), 1890.
22. Jakowicki Ignacy: Wykład oryktognozyi i początków geognozji. Przez Ignacego Jakowickiego. Wyd. 2 popr. i znacznie powiększ. Wilno : w Drukarni Manesa i Zymela, 1827.
23. Jędrzejewicz Jan: Kosmografia. Napisał Jan Jędrzejewicz ; ze wstępem historycznym H. Merczynga. [Warszawa] : w Druk. Noskowskiego, 1886.
24. Kalendarz Górniczy „Szczęść Boże" : na rok 1910. Austrya : nakł. Związku Górników i Hutników Polskich w Austryi, [1910].
25. Kalendarz Odlewnika. Warszawa : Grupa Odlewni przy Polskim Związku Przemysłowców Metalowych, 1936.
26. Kalendarz : wydawany przez Obserwatoryum Astronomiczne Warszawskie : na rok zwyczajny 1861. Warszawa, 1861.
27. Kalenderfürden Sächsischen Berg und Hüttenmann. Freyberg : Königlichen Bergacademie zu Freyberg, 1828.
28. Kaliszewski Celestyn : Nomenciator czterech języków : franeuzkiego, polskiego, niemieckiego y łacińskiego [T. 2]. w Warszawie : w Drukarni J.K.Mci i Rzeczypospolitey u XX. Scholarum Piarum, 1787.
29. Kluk Krzysztof: Roślin potrzebnych, pożytecznych, wygodnych, osobliwie kraiowych, albo które w kraiu użyteczne być mogą, utrzymanie, rozmnożenie i zażycie. T. 1, 3 z figurami, O drzewach, ziołach ogrodowych, i ogrodach / przez X. Krzysztofa Kluka [...]. W Warszawie : W Drukarni J.K.Mci i Rzeczypospolitey [...], Roku 1777.
30. Kluk Krzysztof: Rzeczy kopalnych osobliwie zdatnieyszch szukanie, poznanie, i zażycie. T. 1, O rzeczach kopalnych w powszechności, o wodach, solach, tłustościach ziemnych, i ziemiach : z figurami. Przez X. Krzysztofa Kluka [...]. W Warszawie : w Drukarni Jego Krolewskiey Mci i Rzeczyplitey [...], Roku 1781.
31. Kluk Krzysztof: Zwierząt domowych i dzikich, osobliwie kraiowych, historyi naturalney początki i gospodarstwo : potrzebnych i pożytecznych domowych, chowanie, rozmnożenie, chorób leczenie, dzikich łowienie, oswoienie, zażycie : szkodliwych zas wygubienie. T.l Z figurami, O zwierzętach ssących. Przez X. Krzysztofa Kluka [...]. W Warszawie : w Drukarni J.K.Mości i Rzeczypospolitey [...], 1779.
32. Knapski Grzegorz: Thesauri Polonolatinograeci Gregorii Cnapii e Societate Iesu tomus [,..]T.2 Latinopolonicus, simul idem Index verborum primi tomi, ab auetore confectus [et] secundae editioni correctae ac multum auctae, accommodatus [...]. Cracovie : Sumptu et Typis Haeredum [...], 1668.
33. Kownacki Hipolit: O Starożytności Kopalni Kruszców Wyrabiania Metallow Czyli Robot Górniczych w kluczu Sławkowskim, Dobrach niegdyś do Biskupstwa Krakowskiego należących ; i w całey tegoż klucza okolicy, w znaczney części Powiatu Krakowskiego, graniczącej z Szląskiem Znayduiących się. W Warszawie : w P. Dufour [...], 1791.
34. Kwiatkowski Jan: Łopata piekarska. Warszawa, 1924.
35. Łabęcki Hieronim: Początki nauki kopalnictwa [wyd. przez Wydział Górnictwa]. Warszawa : nakł. i czcionkami Kommissyi Rządowej Przychodów i Skarbu, 1843.
36. Ładowski Stanisław: Historya naturalna kraiu polskiego czyli Zbiór krótki przez Alfabet ułożony, Zwierząt, Roślin, i Minerałów znayduiących się w Polszcze i Litwie. T. 1-2. : zebrana z pisarzów godnych wiary, z rękopismow i świadków oczywistych. Przez Ładowskiego ; Kraków : w Drukarni Antoniego Grobla pozostałey Wdowy i Sukcesso-row, 1804.
37. Mapa taktyczna Polski. Warszawa : Wojskowy Instytut Geograficzny, 1[zasłonięte]923-19. (Kielce. Warszawa, 1929.).
38. Metalltechnischer Kalender. Berlin : Gebrüder Borntraeger, 1922.
39. Oesterreichisch - Ungarischer Berg - und Hütten - Kalender. Wiedeń : Perles, [1893].
40. Osiński Józef: Opisanie polskich żelaza fabryk, w którym świadectwa Historyków wzmiankujących miejsca Minerałów przytoczone ; Przywileje nadane szukającym Kruszców w całości umieszczone ; początek u nas wyrabiania żelaza odkryty ; Rudy Krajowej czterdzieści ośm gatunków w kolorach właściwych wydane i w szczególności wyłożone ; Piece i Dymarki w całym Królestwie znajdujące się wyliczone ; z żelaza Krajowy zysk okazany ; Słownik Kuźniacki, oprócz wyrazów Technicznych, wiele wiadomości zawierający przydany. Przez X. Józefa Osińskiego Scholarum Piarum ; staraniem i kosztem Jaśnie Wielmożnego Hiacynta Nałęcz z Małachowic Małachowskiego [...] ; Dziewięcią Kopersztychami, z których ośm kolorowych, przyozdobione i do Druku Podane. W Warszawie : W Drukarni J.K. Mci i Rzeczypospolitej u XX. Scholarum Piarum, R. P. 1782.
41. Petrus AlbinusM.: Meisznische BergkChronica : Darinnen furnemlich von den Bergwercken des Landes zu Meissen gehandelt wirdt wie dieselben nach einander auffkomen [...]. Geschrieben durch Petrum Albinum M. Dreszden, 1590.
42. Podczaszyński, Karol: Nomenklatura architektoniczna czyli Słownik powodowany cieśliczych wyrazów. Warszawa: Drukarnia Banku Polskiego, 1843.
43. Polski Kalendarz Naftowy : na rok 1902. Drohobycz : Nakładem Tow. „Pomoc Wzajemna" urzędników pracujących w przemyśle naftowym, 1902.
44. Polski Kalendarz Techniczny. Warszawa : Wydawnictwo Kasy Wzajemnej Pomocy i Przezorności dla osób pracujących na polu technicznym, 1909.
45. Polskie normy kolejowe techniczne : parowozowe, wagonowe i ogólnego użytku : PN-KTP, PN-KTW, PN-KTO : zatwierdzone przez Pana Ministra Komunikacji na wniosek Departamentu Mechanicznego i Zasobów z dn. 24 września 1931 r. nr VI/3/12109/31. Polskie Koleje Państwowe. Warszawa : nakł. Ministerstwa Komunikacji, 1931 [wykonano w Pomorskiej Drukarni Rolniczej S. A. w Toruniu].
46. Poliński Michał Pełka : Początki trygonometryi płaskiej / przez Michała Pełkę Polińskiego. Wyd. 3. Wilno : Drukarnia B. Neumana, 1828.
47. Przyrząd do odpylania drobnego węgla. Maschinenbau-Anstalt Humboldt. Warszawa, 1924.
48. Puternicki, Józef: Opis pieców rurowatych do oczyszczania i ogrzewania powietrza służących poprzedzony krótką wiadomością o składzie i rozkładzie powietrza, jego wpływach na zdrowie ludzkie, niemniej sposobach dotychczas używanych poprawiania. Warszawa : Drukarnia Jana Wróblewskiego, 1837.
49. Radomiński Jan Alojzy: Zasady arytmetyki. Ułożone przez byłego professora matematyki do użytku szkół wydziałowych i wojewódzkich zastosowane. Wyd. 2 powiększone. Warszawa : Drukarnia XX. Pijarów, 1827.
50. Rocznik Towarzystwa Naukowego z Uniwersytetem Krakowskim Połączonego. Kraków : w Drukarni Akademii, 1[zasłonięte]817-18.
51. Rogaliński Józef: Doświadczenia skutków Rzeczy pod zmysły podpadających na publicznych Posiedzeniach w Szkołach Poznańskich Societatis Jesu na widok wystawione Y wykładane, Jego Krolewskiey Mości Panu naszemu Miłościwemu Ofiarowane. Przez Xiedza Józefa Rogalinskiego [...] powtórnie do druku Podane. Księga Pierwsza. W Poznaniu : w Drukarni J.K.M. y Rpltey Societatis Jesu, 1771.
52. Rozmaitości Naukowe. Red. Jerzy Samuel Bandtkie. W Krakowie : w Drukarni Szkoły Głównej, 1[zasłonięte]828-18.
53. Sierakowski Wacław: Silnie czyli oszczędzanie zdrowia pracuiących około ciężarów. Dla użytku powszechnego przez Wacława Sierakowskiego wydane. Kraków : w Drukarni Szkoły Główney, 1799.
54. Sowiński Stanisław: Urządzenie do usuwania trujących gazów dystylacyjnych z pieców hut cynkowych. Warszawa, 1928.
55. Stadtmüller Karol, [profesor]. Stadtmüller Karol, [inż.]: Niemiecko-polski słownik techniczny : opracowany przez zawodowców oraz przy użyciu materiału do „Słownika, inżynierskiego" Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie, zebranego przez B. W. Darowskiego i W. Wojtana. Przejrzany przez Komisję Językową Akademii Umiejętności w Krakowie. Kraków, 1913.
56. Staropolski Szymon: Opisanie Królestwa Polskiego za czasów Zygmunta III. Przez Symona Starowolskiego, Kanonika Krakowskiego w łacińskim języku ; teraz zaś dla wiadomości wszystkich na ojczysty przełożone. W Wilnie : w Drukarni J.K.M. i Rzeczypospolitey XX. Scholarum Piarum, roku 1765.
57. Staszic Stanisław: Przestrogi dla Polski z teraznieyszych politycznych Europy związków y praw natury wypadające. Przez pisarza Uwag nad życiem Jana Zamoyskiego. [b.m.w.], dnia 4 stycznia 1790.
58. Staszic Stanisław: Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego Kanclerza i Hetmana W.K. : do dzisieyszego stanu Rzeczypospolitey Polskiey przystosowane. [Warszawa, 1785].
59. Szahin Antoni: Jeodezya wyższa. Przez Antoniego Szahina [...] ułożona. Wilno : nakł. i drukiem T. Glücksberga, 1829.
60. Szahin Antoni: Miernictwo i równoważenie. Ułożone przez Antoniego Szahina. Wilno : nakł. i drukiem T. Glücksberga, 1829.
61. Śniadecki Jan: Rachunku Algebraicznego Teorya Przystosowana do linii krzywych. T. 1, Zawieraiący Algebrę na dwie części podzieloną. Przez Jana Śniadeckiego [...]. w Krakowie : w Drukarni Szkoły Główney Koronney, Roku 1783.
62. Taschenbuch für die gesammte Mineralogie mit Hinsicht auf die neuesten Entdeckungen / hrsg. von Karl Caesar von Leonhard. Frankfurt am Main : in derJoh. Christ. Hermannschen Buchhandlung, 1811.
63. Techniczny Kalendarz Górniczy. [Warszawa] : Stowarzyszenie Polskich Inżynierów Górniczych i Hutniczych, [1935].
64. Trepów Emil, Wüst Fritz, Borchers Wilhem: Bergbau und Hüttenwesen : für weitere Kreise. Leipzig : Verlag und Druck von Otto Spamer, 1900.
65. Uhlands Ingenieur Kalender. Lipsk : Kröner, 1925.
66. Weltall und Menschheit: Geschichte der Erforschung der Natur und der Verwertung der Naturkräfte im Dienste der Volker. 5 Bände. Herausgegeben von H[ans] Kraemer. Berlin, [1[zasłonięte]902-19].
67. Wielki atlas geograficzny ze skorowidzem nazw. Opracowany wedle najnowszych źródeł pod red. Wacława Nałkowskiego i Andrzeja Świętochowskiego. Warszawa : nakł. Redakcyi „Wędrowca", 1897.
68. Wiślicki Józef: Opis Królestwa Polskiego pod względem historycznym, statystycznym, rolniczym, fabrycznym, handlowym, zwyczajowym i obyczajowym. T. 1-2 (współwydane). Warszawa : w Drukarni Gazety Codziennej, 1850.
69. Wrześniowski Wincenty: Miernictwo niższe / ułożone przez Wincentego Wrzesniewskiego. Warszawa : Druk. J. Dietrich, 1841.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.