Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Silni Zwarci Gotowi. Myśl polityczna OZN [1985

19-01-2012, 15:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 20 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 2038346810
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 7   
Koniec: 14-01-2012 23:11:30
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Silni – Zwarci – Gotowi. Myśl polityczna Obozu Zjednoczenia Narodowego.
Autor: Jacek Majchrowski.
Wydawca: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1985 (nakład 150+22 egz.). 217 stron, XVI stron tablic z fotokopiami dokumentów, plakatów i zdjęć we wklejce, oprawa miękka, format 14,5x20,5 cm. Stan dobry ogólne podniszczenie i zabrudzenia okładki (dedykacja od autora na stronie tytułowej) - poza tym stan OK.

Opis: Obóz Zjednoczenia Narodowego (popularnie nazywany też OZON) – organizacja polityczna tworzona na polecenie marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego od połowy 1936. Jej powstanie ogłosił płk dypl. Adam Koc w deklaracji ideowo-politycznej z 21 lutego 1937. Pomysłodawcą nazwy Obozu Zjednoczenia Narodowego był Ferdynand Goetel.
Celem organizacji było wzmożenie obronności państwa i wdrażanie postanowień konstytucji kwietniowej. Obóz Zjednoczenia Narodowego wywodził się ze środowisk sanacyjnych. Preferowano wyeksponowanie roli armii, oraz Rydza-Śmigłego jako następcę Marszałka Piłsudskiego. Objawiało się to m.in. poprzez ustanawianie Rydza-Śmigłego „drugą osobą w państwie po Panu Prezydencie” co zakłócało porządek konstytucyjny (w myśl konstytucji z 1935 drugą osobą w państwie był Marszałek Senatu). Organizacja ta była oskarżana o tendencje faszystowskie i antysemickie. Oznakami tego były m.in. fakty, iż Żydzi nie mogli być członkami organizacji oraz nawoływanie do bojkotu handlu żydowskiego.
Gdy zabrakło autorytetu Piłsudskiego, szybko doszło do rozbicia obozu sanacji (dekompozycja obozu) na kilka grup. Powstały trzy ośrodki władzy:
- pierwszy - zamkowy - skupiony wokół prezydenta Ignacego Mościckiego;
- drugi – GISZ-a - z Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych, którym był gen. Edward Rydz-Śmigły;
- trzeci – pułkowników - z premierem płk Walerym Sławkiem na czele.;
Po wyborach w październiku 1935 Walery Sławek w proteście przeciw żądaniu włączenia do rządu Eugeniusza Kwiatkowskiego podał się do dymisji, a nowym premierem został Marian Zyndram-Kościałkowski. Następnie przedkładając interes państwa nad własny Sławek rozwiązał BBWR. Potem stracił stanowisko przewodniczącego Związku Legionistów Polskich na rzecz Adama Koca. Obóz pułkowników utrzymał wpływy jedynie w parlamencie do czasu nowych wyborów.
Rydz-Śmigły poszukując politycznego oparcia dla swojej grupy zlecił Adamowi Kocowi opracowanie programu politycznego nowego ugrupowania i powstał prorządowy Obóz Zjednoczenia Narodowego (OZON). Jego program zakładał skupienie obywateli wokół obozu rządowego, ale nie uzyskał szerszego poparcia społecznego. Przeciwko niemu występowały prawie wszystkie partie – od lewicy do prawicy – w parlamencie i poza nim. Dopiero zagrożenie niemieckie doprowadziło do zaniechania wewnętrznych sporów i skupienia się na wzmocnieniu siły państwa. Według danych z grudnia 1937 roku do OZN należało 40-50 tys. członków, a w lutym następnego ok. 100 tys. Organizacją młodzieżową OZN był Związek Młodej Polski.
OZN kierował początkowo płk Adam Koc, a następnie gen. Stanisław Skwarczyński. Już po wybuchu wojny kierownictwo przejął płk Zygmunt Wenda. W czasie II wojny światowej OZN stworzył m.in. Obóz Polski Walczącej. [za www.pl.wikipedia.org].

Spis treści:

Wstęp;

I. Rozwój organizacyjny i struktura społeczna Obozu Zjednoczenia Narodowego;
II. Koncepcja i granice konsolidacji;
III. Między obroną a ekspansją;
IV. Wódz;
V. Zagadnienia ekonomiczno-społeczne;
VI. Mniejszości narodowe;
VII. Kościół katolicki jako czynnik konsolidacji narodu;
VIII. Stosunek do ruchu i doktryny komunistycznej;
IX. Koncepcje dysfunkcjonalne;
Zakończenie;

Bibliografia;
Indeks osób.

- Polecam!