Środek grzybobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych cebuli, kapusty głowiastej, marchwi, pomidora (w gruncie i pod osłonami), truskawki, maliny, wiśni i czarnej porzeczki.
Zawartość substancji aktywnych:
piraklostrobina (związek z grupy strobiluryn) – 6,7 %
boskalid (związek z grupy anilidów) – 26,7 %.
ZAKRES STOSOWANIA
1. ROŚLINY WARZYWNE
A) CEBULA
mączniak rzekomy, alternarioza
Zalecana dawka: 1,0 kg/ha.
Zalecana ilość wody: 600-800 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.
Termin stosowania: Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Następne zabiegi wykonywać w odstępie co 7-10 dni. Środek stosować przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania. Maksymalnie wykonać 2-3 zabiegi środkiem Signum 33 WG w sezonie.
B) KAPUSTA GŁOWIASTA
czerń krzyżowych, szara pleśń
Zalecana dawka: 0,75 – 1,0 kg/ha.
Wyższą dawkę środka stosować w przypadku większego zagrożenia chorobami.
Zalecana ilość wody: 600 – 800 l/ha.
Zalecane opryskiwanie – drobnokropliste.
Termin stosowania: Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Następne zabiegi wykonywać w miarę zagrożenia plantacji w odstępie co 7-10 dni. Środek stosować przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania. Maksymalnie wykonać 3 zabiegi środkiem Signum 33 WG w sezonie.
C) MARCHEW
alternarioza naci, mączniak prawdziwy
Zalecana dawka: 0,75 – 1,0 kg/ha.
Wyższą dawkę środka stosować w przypadku większego zagrożenia chorobami.
Zalecana ilość wody: 600 – 800 l/ha.
Zalecane opryskiwanie – drobnokropliste.
Termin stosowania: Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Następne zabiegi wykonywać w miarę zagrożenia plantacji w odstępie co 7-10 dni. Środek stosować przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania. Maksymalnie wykonać 2 zabiegi środkiem Signum 33 WG w sezonie.
D) POMIDOR (W GRUNCIE)
zaraza ziemniaka, alternarioza
Zalecana dawka: 1,0 – 1,5 kg/ha.
Wyższą dawkę środka stosować w przypadku większego zagrożenia chorobami.
Zalecana ilość wody: 600 – 800 l/ha.
Zalecane opryskiwanie – drobnokropliste.
Termin stosowania: W zwalczaniu zarazy ziemniaka pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby na wczesnych odmianach ziemniaka w danym rejonie. W zwalczaniu alternariozy środek stosować zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Następne zabiegi wykonywać w miarę zagrożenia plantacji w odstępie co 7-10 dni. Środek stosować przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania. Maksymalnie wykonać 3 zabiegi środkiem Signum 33 WG w sezonie.
E) POMIDOR (POD OSŁONAMI)
szara pleśń, zaraza ziemniaka
Zalecane stężenie: 0,2% (200 g środka w 100 l wody).
Dawka cieczy użytkowej: 100/1000 m2.
Ilość cieczy użytkowej dostosować do wysokości roślin.
Termin stosowania: Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Środek stosować w odstępie co 7-10 dni, przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania. Maksymalnie wykonać 1-2 zabiegi środkiem Signum 33 WG w sezonie.
2. ROŚLINY SADOWNICZE
A) TRUSKAWKA
szara pleśń, biała plamistość liści truskawki, mączniak prawdziwy truskawki
Zalecana dawka: 1,8 kg/ha.
Zalecana ilość wody: 500 – 700 l/ha używając belki „Fragraria III” lub opryskiwacza wentylatorowego
Termin stosowania: Środek stosować od początku do końca fazy kwitnienia. Maksymalnie wykonać 2 zabiegi środkiem Signum 33 WG w sezonie, w odstępie co 5-7 dni, przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania.
B) WIŚNIA
brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Zalecana dawka: 0,75 – 1,0 kg/ha.
Zalecana ilość wody: 500-750 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.
Termin stosowania: Środek Signum 33 WG stosować dwukrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego. Pierwszy zabieg wykonać na początku kwitnienia (w okresie rozchylania się pierwszych pąków), drugi zabieg należy wykonać w fazie pełni kwitnienia. Odstęp między zabiegami 5-10 dni.
C) MALINA
szara pleśń, przypąkowe zamieranie pędów maliny
W przypadku przypąkowego zamierania pędów maliny środek wykazuje średni poziom zwalczania.
Zalecana dawka: 1,8 kg/ha.
Zalecana ilość wody: 600-700 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste
Termin stosowania: Środek stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Do zwalczania szarej pleśni środek stosować od początku fazy kwitnienia, co 7-10 dni przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania. Do zwalczania przypąkowego zamierania pędów maliny pierwszy zabieg wykonać przed kwitnieniem, gdy nowe pędy osiągną wysokość 10-20 cm, kolejne zabiegi wykonać w okresie kwitnienia oraz po zbiorze owoców, po wycięciu starych pędów owoconośnych. Maksymalnie wykonać 2 zabiegi środkiem Signum 33 WG w sezonie.
D) CZARNA PORZECZKA
Antraknoza (opadzina) liści porzeczki, rdza wejmutkowo-porzeczkowa.
Środek wykazuje średni poziom zwalczania.
Zalecana dawka: 1,8 kg/ha.
Zalecana ilość wody: 600-800 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste
Termin stosowania: Środek stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Pierwszy zabieg należy wykonać bezpośrednio przed kwitnieniem, kolejne po kwitnieniu, w odstępie co 7-10 dni. W latach z dużą ilością opadów, na plantacjach, na których stwierdzono objawy chorób należy wykonać również zabieg po zbiorach owoców. Środek stosować przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania. Maksymalnie wykonać 2 zabiegi środkiem Signum 33 WG w sezonie.
UWAGI:
1. Krótsze odstępy między zabiegami zachować w przypadku większego zagrożenia chorobami.
2. Środek stosować przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania.
OKRES KARENCJI
okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin przeznaczonych do konsumpcji
CEBULA - 14 DNI,
KAPUSTA GŁOWIASTA – 14 DNI,
MARCHEW – 28 DNI,
POMIDOR – 3 DNI,
TRUSKAWKA – 3 DNI,
WIŚNIA - 7 DNI,
MALINY – 3 DNI,
CZARNA PORZECZKA – 3 DNI.
OKRES PREWENCJI DLA LUDZI, ZWIERZĄT I PSZCZÓŁ
okres zapobiegający zatruciu - NIE DOTYCZY
SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odważoną ilość środka wsypać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. Po wsypaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.
PRZECHOWYWANIE
Przechowywać wyłącznie w oryginalnym opakowaniu w temperaturze nie niższej niż 0C i nie wyższej niż 30C, z dala od źródeł ciepła. Chronić przed dostępem wilgoci. Przechowywać pod zamknięciem i chronić przed dziećmi. Nie przechowywać razem z żywnością, napojami i paszami dla zwierząt.