Do sprzedaży Sigma 70-200 f 1:2.8 f/2.8 APO EX
Nr[zasłonięte]30053
Obiektyw ma kilka lat, ale jest bardzo, bardzo dobrze utrzymany. Obiektyw bez problemu współpracuje z korpusami SLT.
Powód sprzedaży – kupiłem okazyjnie obiektyw Tamron 70-200 mm f/2.8, a nieoczekiwany przypływ dodatkowej gotówki przeznaczyłem na Sony 70-400G.
Sigma 70-200 mm f/2.8 EX APO bez HSM i bez MACRO – unowocześnienia tego modelu pogorszyły jakość optyczną szkła, a HSM wcale nie przyśpieszył pracy AF. Takie informacje można znaleźć na wielu forach internetowych, a także w teście:
http://www.optyczne.pl/46.5-Test_obiektywu-Sigma_70-200_mm_f_2.8_EX_APO_DG_HSM_Macro_Aberracja_chromatyczna.html
OPIS SŁABEJ JAKOŚCI OPTYCZNEJ NAJNOWSZEJ WERSJI SIGMY MAKRO: To bardzo ciekawy wynik, bo poprzedni model nie miał takiego problemu z aberracją chromatyczną. Widać jednak, że robienie na siłę zooma do wszystkiego, nie wychodzi nikomu na dobre. Trzeba było pozostać z większą odległością minimalnego ostrzenia i lepszą jakością obrazu, niż zmniejszać tą odległość, komplikować konstrukcję i wprowadzać znaczący chromatyzm.
Szybkość AF Sigmy:
http://www.youtube.com/watch?v=a5cWVf2S-X8
http://www.youtube.com/watch?v=FMjruIXJBKc
Mój egzemplarz bardzo dobrze sobie radzi przy ogniskowej 200mm i bardzo dobrze współpracuje z telekonwerterami, które sprzedaję na innych aukcjach.
Obiektyw w bardzo dobrym stanie optycznym i technicznym: środek czysty (dobrze się wpatrując można dostrzec kilka pyłków nie mających wpływu na zdjęcia), przysłona czysta, pierścień ogniskowania chodzi z należytym oporem. Rys na optyce nie zauważyłem. Obiektyw użytkowany z filtrem UV. Nie miałem żadnych problemów z autofokusem – działa szybko i sprawnie i trafia w punkt (nie zauważyłem tendencji do FF i BF, a mój na SLT - A33 był na kalibracji w serwisie Sony).
Zewnętrzny stan wizualny bardzo dobry (posiada normalne delikatne ślady użytkowania). Zewnętrzne ślady używania mają postać bardzo delikatnych, powierzchownych rysek i otarć na korpusie obiektywu. Szybka na skali odległości bez rys i pęknięć. Pod szybką jest czysto. Okładziny gumowe pierścieni są w doskonałym stanie technicznym i wizualnym. Mocowanie statywowe w stanie idealnym.
W komplecie są oba dekielki (oryginalne) oraz osłona przeciwsłoneczna (oryginalna), oryginalny sztywny pokrowiec w bardzo dobrym stanie oraz oryginalne pudełko w stanie dostatecznym (u poprzedniego właściciela chyba „walało” się po piwnicy) oraz filtr UV (bez zarysowań).
Pasuje do lustrzanek - analogowych i cyfrowych Sony/Minolta:
5D/7D /α100/α200/α300/α330/α350/α450/α500/α550/α700/α850/α900/α33/α55 itd.
Zestaw: obiektyw 70-200/2.8 i zestaw telekonwerterów to kompromis dający „dużo światła” i długą ogniskową (do 400 mm). Należy jednak wiedzieć, że stosowanie konwertera pogarsza obraz i zadawalające efekty można uzyskać „przymykając” przysłonę przy 200mm (do f/4 lub f/5.6). Efekty współpracy obiektywu z tc-tami można obejrzeć na pozostałych aukcjach.
Moje krótkie subiektywne porównanie Sigmy 70-200 i Tamrona 70-200:
Ostrość: Bardzo porównywalne. Na 70mm trochę lepszy Tamron. W środku zakresu 100-180mm oba bardzo ostre od „pełnej dziury”. Przy 200mm bardzo porównywalne – oba lekko „miękną” przy f2.8, ostre od f4.0. U Tamrona bardzo ładne i ostre „pseudo” makro już od około 1m, a Sigma ostrzy dopiero od 1,8m.
Aberracje: W obu obiektywach mało dokuczliwe. W specyficznych sytuacjach u Sigmy można dopatrzyć się delikatnych fioletowych przebarwień, ale zmniejszając przysłonę (chociaż do f/4.0) aberracje znikają. Wg moich obserwacji Tamron radzi sobie z aberracjami trochę lepiej.
Bokeh: Przy f2.8 Tamron ma bardziej kremowe rozmycie, na f5,6 bardzo porównywalny.
Jakość wykonania: Sigma bije na głowę Tamrona. Pierścień zmiany ogniskowej działa bardzo płynnie. Żadnych luzów na pierścieniach. Mocowanie statywowe bardziej funkcjonalne w Sigmie. Wykończenie „ex-owe” jest bardzo przyjemne w dotyku i nie jest aż tak delikatne, jak na niektórych forach można wyczytać i przynajmniej w moim egzemplarzu nigdzie samo się nie łuszczy. Tamron to taki trochę „plastik-fantastik” – nie budzi zaufania (ale mam na niego jeszcze długą gwarancję).
Szybkość AF: Sigma około 2 razy szybsza od Tamrona i znacznie cichsza.
Tamron na razie zostaje u mnie, bo nie potrzebuję szybkiego AF, bardzo polubiłem „pseudo makro” i mam na niego jeszcze prawie 2 lata gwarancji.
Dane producenta: