- Podstawowy element diety entuzjastów zdrowego trybu życia
- Łagodne i neutralne w smaku, nieograniczone możliwości stosowania
- Bogactwo kwasu oleinowego, omega – 3 oraz witaminy B i E
- Naturalny składnik domowych maseczek do włosów i paznokci
- Producent: EKOGRAM ZIELONKI
- Waga: 500g
- Termin przydatności: Wszystkie nasze produkty posiadają aktualny termin przydatności do spożycia i pochodzą z regularnych dostaw. Wykorzystane zdjęcia są jedynie zdjęciami archiwalnymi. W przypadku chęci uzyskania szczegółowych informacji co do długości terminów, prosimy Państwa o kontakt drogą telefoniczną lub mailową.
Co to jest siemię lniane złote
Nasiona lnu znane są ludzkości już od przeszło tysiąca lat, jednak z biegiem wieków zostały one praktycznie wyeliminowane z naszej diety. Ponowną popularnością cieszą się od kilkudziesięciu lat, przede wszystkim dzięki wzrostowi zainteresowania zdrową żywnością. Niekwestionowanym, światowym liderem w jego produkcji, jest Kanada, ale uprawiany jest także w Europie. Złotą odmianę siemienia lnianego uprawia się głównie w USA, a dokładniej w Północnej Dakocie.
Dlaczego siemię lniane jest tak cenne dla naszego organizmu
Nasiona złotego lnu, są niezwykłym bogactwem kwasów tłuszczowych omega - 3, zwanych również kwasem alfa-linolenowy. Stołowa łyżka nasiona zawiera blisko 50 kalorii i nieco więcej niż 2g białka, a także 2,1g wspomnianych kwasów alfa - linolenowych. Ilość ta, zawiera ich dzienną zalecaną dawkę.
Złote siemię lniane, jest również niezwykle bogate w rozpuszczalny błonnik, którego podstawowym zadaniem, jest czyszczenie naszego przewodu pokarmowego oraz zapobieganie on zaparciom.
Oprócz tego złote siemię lniane, jest źródłem liganów, białka, witamin z grupy B i E, beta - karotenu, wapnia, potasu oraz magnezu.
A jak to się je
Optymalna ilość siemienia lnianego, którą powinno przyjmować się w ciągu dnia to 2 – 3 łyżeczki. Najlepiej jednak samodzielne mielić nasiona lnu tuż przed spożyciem, ponieważ nasz organizm nie będzie dobrze trawił całych i suchych nasion.
Ponieważ zmielone siemię lniane nie ma żadnego smaku, dlatego możemy dodawać je praktycznie do każdej potrawy, np. do jogurtów, sałatek, koktajli owocowych i warzywnych, do domowych wypieków chleba albo ciastek, musli, sosów, zup, a nawet jako posypka na kanapki lub sałatki.
Najlepiej spożywać siemię lniane po jego wcześniejszym namoczeniu w wodzie. Nasiona powiększają swoją objętość i wytwarza się kisiel. 1 – 2 łyżeczki ziarenek należy zalać 250 ml gorącej wody, przykryć talerzykiem na 15 minut, ostudzić i wypić. Uzyskany napar pić rano i wieczorem.
Zalane siemię lniane najlepiej jest przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Można również przygotować odwar z nasion siemienia lnianego. W takim przypadku łyżkę ziaren należy zalać szklanką letniej wody i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez około 15 minut. Po tym czasie odstawić do wystygnięcia. Pić po pół szklanki 2 razy dziennie, najlepiej między posiłkami.
A jakieś inne zastosowanie
Wywar z siemienia to również znakomita maseczka na włosy. 2 – 3 łyżeczki ziaren należy zalać szklanka wody i gotować przez kilka minut. Powstały „żel” odcedzamy i nakładamy na umyte, wilgotne włosy. Masujemy przez chwilę i trzymamy przez 30 – 40 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy.
Jeżeli zostanie nam trochę „żelu" z ziaren, można również moczyć w nim paznokcie, przez 10 – 15 minut. Po takich zabiegach staną się one twarde i mocne.