|
|
|
CD1: 40:03
SIEKIERA - NOWA ALEKSANDRIA
01. Idziemy przez las 4:38
02. Ludzie wschodu 4:24
03. Bez końca 3:22
04. Idziemy na skraj 3:27
05. Na zewnątrz 6:06
06. Nowa Aleksandria 3:15
07. To słowa 3:16
08. Juz Blisko 2:45
09. Tak dużo, tak mocno 4:03
10. Czerwony pejzaż 4:47
CD2: 61:09
SIEKIERA - ARCHIWALIA
01. Misiowie puszyści (Szewc zabija szewca) 2:42
02. Jest Bezpiecznie 5:30
03. Ja stoję, Ja tańczę, Ja walczę 5:14
04. Serce 4:29
05. To słowa (Jarocin '85) 3:28
06. Misiowie puszyści (Szewc zabija szewca)(Jarocin '85) 2:48
07. Jest bezpiecznie (Róbrege '85) 4:12
08. Instrumental (Róbrege '85) 2:34
09. Bez końca (Róbrege '85) 3:32
10. Misiowie puszyści (Szewc zabija szewca) (Róbrege'85) 2:51
11. Ja stoję, Ja tańczę, Ja walczę (Demo, Puławy'85) 7:28
12. To słowa (Demo, Puławy'85) 3:30
13. Jest bezpiecznie (Demo, Puławy'85) 6:15
14. Idziemy na skraj (Demo, Puławy'85) 3:47
15. Misiowie puszyści (Szewc zabija szewca)(Demo, Puławy'85) 2:48
|
|
- FARBEN LEHRE 25th...
- SIEKIERA Ballady....
- APTEKA 25 lat...
- ANALOGS XIII Ballady...
- DEXERTER Deuter
|
|
|
|
|
SIEKIERA NOWA ALEKSANDRIA
NR. KAT: CDMTJ 90241 *** EAN: 590[zasłonięte][zasłonięte]99024 *** 2CD / DELUXE EDIT
UWAGA - LEGAL !!!
KUPUJESZ U NAS = KASA DLA ARTYSTY
|
40.00 PLN |
|
Wydawca: MTJ Agencja Artystyczna
Rok wydania: 2012
Nośnik: 2CD / DELUXE EDIT
|
|
Najnowsze, najpełniejsze wydanie jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka. Nagrania poddano pieczołowitemu remasteringowi z użyciem oryginalnego systemu Dolby A, aby najwierniej oddać brzmienie tego wydanego oryginalnie w 1986 roku materiału. Dodatkowo na krążku znalazły się nagrania zrealizowane dla Tonpress/KAW: „Jest bezpiecznie”, „Misiowie puszyści”, „Ja stoję, ja tańczę, ja walczę”. Sensacją będzie pierwsza oficjalna publikacja studyjnego utworu „Serce”, niedostępnego do tej pory na żadnym wydawnictwie. Na dodatkowej płycie znajdziemy selekcję nagrań koncertowych z tamtego okresu, starannie wybranych i odrestaurowanych przez lidera grupy, Tomasza Adamskiego. Niewątpliwą ozdobą edycji specjalnej jest opracowana na podstawie zachowanych materiałów obwoluta, przygotowana przez Aleksandra Januszewskiego, który zaprojektował oryginalną, ikoniczną już dziś okładkę „Nowej Aleksandrii”.
Wydawnictwo uzupełnia wielostronicowy booklet zawierający m.in. kolekcję archiwalnych nigdy nie publikowanych zdjęć autorstwa „nadwornego” fotografa grupy, Antoniego Zdebiaka, wspomnienia Adamskiego oraz wywiad z pozostałymi członkami grupy.
|
SIEKIERA
Polski zespół rockowy lat 80. XX wieku, pochodzący z Puław, najbardziej znany z pierwszego, bardzo krótkiego okresu działalności, gdy grał muzykę punk rock.
Twórcą i zarazem liderem przez cały czas istnienia zespołu był autor tekstów i muzyki, gitarzysta, a później także wokalista – Tomasz Adamski. Zespół istniał przez pięć lat, zmieniając składy i muzykę, odchodząc bardzo szybko od punka, z którym był pierwotnie utożsamiany, w kierunku nowych poszukiwań, nie osiągając już jednak nigdy tak skrystalizowanej formy, jak na początku działalności. Był właściwie poligonem dla rozmaitych pomysłów artystycznych Adamskiego.
Legendę Siekiery zbudował pierwszy – typowo punkowy skład zespołu i tylko jeden (i to nawet niecały) rok 1984, oraz zaledwie kilka koncertów i równie niewiele nagrań.
Początki Siekiery to działający rok wcześniej, też w Puławach, zespół Trafo grający utwory zachodnich kapel punkowych w rodzaju UK Subs, czy Exploited. Na przełomie 1983/84, dwóch muzyków Trafo – Adamski oraz wokalista Tomasz Budzyński wraz z dwoma nowymi muzykami utworzyli zespół Siekiera. Muzykami tymi byli: Dariusz Malinowski – bas, oraz Krzysztof Grela – perkusja.
Pierwszy koncert, po którym nikomu nie znana Siekiera stała się jednym z najgłośniejszych (zarówno w sensie muzyki, jak i sławy) polskich zespołów punkowych, miał miejsce na wiosnę 1984 r. w warszawskim klubie studenckim Remont, będącym na co dzień miejscem skupiającym undergroundowe nurty muzyki jak punk, reggae, ska, rock steady itp.
O zespole stało się głośno zarówno za sprawą radiowej Rozgłośni Harcerskiej, która zaczęła prezentować nagrania z tego koncertu, jak i za sprawą nazwy zespołu, która idealnie oddawała ducha jego muzyki, a już samym swoim brzmieniem zwracała uwagę wszystkich potencjalnych słuchaczy, jak i krytyków muzycznych.
Kolejne dwa koncerty Siekiery odbyły się dopiero kilka miesięcy później na festiwalu w Jarocinie (w sierpniu), gdzie zespół występował już jednak w roli doskonale znanej i oczekiwanej gwiazdy, biorąc udział w konkursie, a następnie koncercie laureatów. Potem miały miejsce koncerty we Wrocławiu na imprezie Rock na Wyspie, oraz w Warszawie – najpierw dość nietypowy koncert na Róbrege, a potem w październiku impreza w klubie Stodoła.
Po koncercie w Stodole zespół przestał istnieć w tym składzie (i przestał grać punka), a Budzyński razem z Robertem Brylewskim założyli zespół Armia, który także stał się legendą polskiego punka. Natomiast Adamski, dobierając nowych muzyków zaczął tworzyć zupełnie inną muzykę, którą ogólnie można określić jako nowofalową.
Punkowa wersja Siekiery reprezentowała w sferze muzycznej ortodoksyjną i prawdopodobnie najbardziej agresywną odmianę punk-rocka w Polsce, czego efektem były nieraz incydenty na widowni – najczęściej z ochroną imprez, niespodziewającą się takiej muzyki i takiej intensywności tańca pogo.
W sferze tekstowej zespół był przeciwieństwem anarchistyczno-filozoficznych tekstów grupy Dezerter, jednak teksty te nie były prymitywne. Stanowiły w swoim przekazie (np. "idzie krwawa rzeź") doskonałe uzupełnienie muzyki. Agresywnej muzyce idealnie towarzyszył również podobny jej w wyrazie, niesamowicie silny i diaboliczny głos Budzyńskiego.
Łącznie cała legenda Siekiery to niecały rok działalności, zamykający się w zaledwie sześciu koncertach na pięciu imprezach w trzech miastach. Mimo to zespół wpisał się na trwałe w historię polskiego punka. Zaistniał też na kilku składankach – płyta Fala będąca kompilacją muzyki tamtych czasów oraz wydania kasetowe z koncertów (np. Róbrege).
Późniejszy okres Siekiery (już bez Tomasza Budzyńskiego) to wiele koncertów, w tym profesjonalnie zorganizowane trasy koncertowe, niekonwencjonalne (choć jednak emitowane na antenie) teledyski do telewizji (np. scena z nagą, tłustą kobietą, przebiegającą przez chłodnię w rzeźni w klipie do piosenki Misiowie puszyści), oraz singel i płyta długogrająca (Nowa Aleksandria).
Była to jednak już zupełnie inna muzyka, a publiczność Siekiery była raczej przypadkowa i zdezorientowana ciągnącą się za zespołem famą z jego pierwszego okresu działalności. Jeszcze rok później, w 1985 r. nowa Siekiera próbowała wystąpić w Jarocinie, jednak z powodu negatywnej reakcji publiczności, oskarżającej zespół o zdradę, występ Siekiery został przez organizatorów przerwany.
Ostatecznie zespół zakończył działalność w 1988, a jego lider zajął się działalnością teatralną.
W styczniu 2008 roku ukazały się dwie płyty: Na wszystkich frontach świata oraz 1984, która wydana została wyłącznie na płycie winylowej dokumentujące pierwszy okres działalności zespołu (w składzie z wokalistą Tomaszem Budzyńskim i perkusistą Krzysztofem Grelą.
Rok 2010 przynosi niespodziewanie premierę albumu Balladay na koniec świata !!
|
|
WSZYSTKIE WYSTAWIONE PRODUKTY SĄ NOWE I ORYGINALNE
|
|
ZAPRASZAM NA NASZE INNE AUKCJE NA STRONACH: |
ROCKERSPUBL - (RAP / HIPHOP / LOUNGE / CLUB / AMBIENT / ELEKTRONIKA / JAZZ / TECHNO)
ROCKERSPOLAND - (PUNK / METAL / ROCK / TECHNO / POST / DUB / REGGAE)
|
|