SIEKIERA to ikona polskiego punk rocka, jeden z najważniejszych zespołów tego nurtu w Polsce. Pochodząca z Puław grupa wygrała w 1984 roku na festiwalu w Jarocinie wzbudzając ogromną sensację. Ich radykalny, wzbudzający strach image w połączeniu z turpistycznymi tekstami i muzyką sprawiły, że szybko stali się żywą legendą, o której powtarzano sobie z ust do ust. Do dzisiejszego dnia zespół uznawany jest za symbol festiwali jarocińskich. Mimo, że istniał tylko przez jedenaście miesięcy i zagrał tylko 7 koncertów, a w dodatku nie pozostawił po sobie żadnego oficjalnego wydawnictwa poza dwoma nagraniami na składance „Fala” (płyta winylowa, nigdy nie wznowiona na CD) otoczony jest aurą kultowości. Jego nagrania koncertowe niskiej jakości wymieniane są przez fanów, a jeszcze w czasach wydawania kaset na rynku pojawiło się kilkanaście (!) pirackich wydań kaset tego zespołu zawierających niskiej jakości technicznej nagrania z próby lub koncertów.
W 2008 roku na rynku pojawiła się płyta „Na Wszystkich Frontach Świata” podsumowująca ten okres twórczości zespołu, która tuż po premierze znalazła się na 7 miejscu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce i uznana za jedną z najważniejszych płyt roku w Polsce.
Na jesieni 1984 roku zespół opuścił Tomasz Budzyński. Siekiera zmieniła swoje oblicze ewoluując w stronę muzyki nowofalowej i wydając płytę „Nowa Aleksandria” uznawaną za jedną z najciekawszych płyt polskiej nowej fali lat 80 tych, a Tomasz Budzyński założył zespół ARMIA, który istnieje do dzisiaj i na życzenie fanów często wykonuje piosenki Siekiery – ich pierwsze wykonanie podczas festiwalu Punk Rock Later wzbudziło entuzjazm wśród publiczności.
Po sukcesie materiału wydanego w 2008 roku Tomasz Adamski postanowił zrealizować do końca szkice muzyczne, nad którymi pracował w Puławach i efektem tego jest nowa płyta „Ballady Na Koniec Świata”.
JAKI MATERIAŁ ZAWIERA ALBUM?
Nowa Siekiera to rewelacyjny zwrot w stronę muzyki akustycznej.
Urokliwe piosenki, kameralną poezję śpiewaną i bezpretensjonalny folk lider grupy, Tomasz Adamski, brawurowo przeplata epickimi utworami instrumentalnymi, przywołującymi filmy Davida Lyncha czy Godfrey’a Reggio. Słychać tu wpływ muzyki klasycznej, zimnej fali, Leonarda Cohena i Marka Grechuty z okresu „Korowodu”.
Adamski skomponował 9 utworów, które otwierają nowy rozdział w historii zespołu. Całość została nagrana w prywatnym studiu Artysty wspólnie z młodym inżynierem dźwięku Bartkiem Kuryłowiczem. Dwa utwory na płycie powstały we współpracy z byłym klawiszowcem drugiej Siekiery, Pawłem Młynarczykiem. Samotnik z Puław pogodnie żegna się ze światem, powołując do życia nowe wcielenie Siekiery, która przygotowuje się do kolejnych nagrań i… koncertów!
Adamski skomponował 9 utworów, które otwierają nowy rozdział w historii zespołu. Całość została nagrana w prywatnym studiu Artysty wspólnie z młodym inżynierem dźwięku Bartkiem Kuryłowiczem. Dwa utwory na płycie powstały we współpracy z byłym klawiszowcem drugiej Siekiery, Pawłem Młynarczykiem.
Samotnik z Puław pogodnie żegna się ze światem, powołując do życia nowe wcielenie Siekiery, która przygotowuje się do kolejnych nagrań i… koncertów!
Utwory: