PWN 1987
150 str
stan dobry
SPIS TREŚCI
7
RZEDMOWA ...........................................
OD TŁUMACZA..........................................
WSTĘP ...............................................
Rozdział I: podstawy
§ 1. Warunki i zdarzenia.......................... 9
§2. Grafy konfiguracji.......................... 12
§3. Systemy słabo związane........................ *'
§ 4. Systemy warunkowo-zdarzeniowe.................... *
34 40 46
§ 5. Sieci zdarzeń (occurrence nets)...................
§ 6. Uzupełnienie sieci ........................
§7. Sieci Petri ............................
Rozdział II: zastosowania
§ 8. Ogólny przegląd zastosowań......................
§9. Opis systemów produkcyjnych.....................
§ 10. Układy przełączające .........................
Rozdział Tli: teoria
§ 11. Sieci Petri a automaty......................... 80
§ 12. Żywe i bezpieczne sieci Petri...................... °
§ 13. Języki sieci Petri............................ jn
§14. Problem osiągalności.......................... I24
BIBLIOGRAFIA............................................. 133
PRZEDMOWA
Niniejsza książka powstała z myślą o inżynierach i matematykach zajmujących się analizą, organizacją i projektowaniem systemów komputerowych. Prezentuje ona zasadnicze pojęcia ogólnej teorii sieci, daje wgląd w zastosowania oraz zapoznaje z matematycznym ujęciem teorii sieci Petri. Książka ta nie rości sobie pretensji do wyczerpującego przedstawienia omawianych zagadnień, zadaniem jej jest zapoznanie Czytelnika z podstawami niezbędnymi dla głębszego (wykraczającego poza strukturalno-matematyczną stronę) zrozumienia literatury specjalistycznej.
Opracowanie sieciowej teorii komunikacji między elementami struktur wykonawczych oraz teorii organizacji, jako celowo ukierunkowanemu kształtowaniu tychże struktur, których elementami mogą być ludzie, proste przedmioty, wytwory sztuki, historycznie ukształtowane konwencje, świadomie stwarzane normy itp. — rozpoczęły się około 1970 roku, jeśli pominiemy pierwszą rozprawę CA. Petri z roku 1962. Rozwój teorii sieci w następnych dziesięciu latach wykazał, że czyni ona od początku w pełni zadość wszystkim istotnym wymaganiom stawianym tego typu teorii. Uwieńczone sukcesem jej praktyczne zastosowania nie powinny jednak wywierać mylnego wrażenia, że nie znajdujemy się jeszcze na początku jej rozwoju.
Do istotnych wymagań stawianych teorii komunikacji i organizacji należy, aby jej matematyczne środki wyrazu, jej podstawowe pojęcia i związki wzajemne były zrozumiałe również i dla nieprofesjonalistów, aby pomocne im były co najmniej do opisu wzajemnych powiązań, problemów i wyników. Mam nadzieję wykazać, w szczególności w rozdziale I tej książki, że w przypadku teorii sieci cel ten rzeczywiście został osiągnięty.
Kończąc, chciałbym wyrazić podziękowanie tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki. W szczególności dziękuję dr. J. Grabowskiemu za napisanie paragrafu poświęconemu układom przełączającym, jak również wydawnictwu VEB Deut-scher Verlag der Wissenschaften za gotowość wydrukowania niniejszej książki, będącej wówczas jeszcze w niekonwencjonalnej postaci, aby przyspieszyć jej wydanie. Podziękowania należą się ponadto pani Cornelli Kunzel, która bardzo starannie sporządziła maszynopis.
PETER H. STARKĘ Berlin, w marcu 1980 r. |
|
|
|
|