Beyond the Sword, to drugi, po Warlords, oficjalny dodatek do znakomitej gry strategicznej, Sid Meier’s Civilization IV. Tym razem, jak sugeruje nazwa rozszerzenia, programiści i projektanci studia Firaxis Games postanowili skupić się nad okresami w historii ludzkości, które nastąpiły po „zmierzchu miecza”, czyli po wynalezieniu prochu i wprowadzeniu do użytku broni palnej.
W celu ich przybliżenia przygotowano 12 nowych, unikalnych i dość wymagających scenariuszy, z których część stworzona została przy wydatnej pomocy ze strony graczy skupionych w społeczności fanów sagi. Dzięki Beyond the Sword rozgrywka wzbogacona została m.in. o 10 kolejnych cywilizacji (w tym Portugalia, Babilon czy Niderlandy) wraz z charakterystycznymi jednostkami i budowlami, 16 przywódców stojących na czele zarówno nowych jak i istniejących już w grze nacji (Hammurabi, Abraham Lincoln czy Siedzący Byk) oraz 8 nowych cudów świata (Posąg Zeusa, pomnik Jezusa w Rio de Janeiro czy świątynia Shwedagon Paya).
W Beyond the Sword nie zabrakło także nowych jednostek, budowli, technologii i wydarzeń losowych, a także ulepszonych algorytmów odpowiedzialnych za AI, dzięki czemu komputerowi przeciwnicy stali się bardziej „inteligentni”, a tym samym poziom trudności rozgrywki został podniesiony. Gracze zyskali także możliwość tworzenia korporacji - firm obejmujących swym zasięgiem cały świat i mających za zadanie przynieść właścicielom wymierne korzyści. Należy wspomnieć również o bardzo rozbudowanym wywiadzie, który umożliwi nie tylko szpiegowanie naszych oponentów ale i wzniecanie rebelii, zatruwanie zbiorników wody pitnej czy zdobywania ściśle tajnych informacji na temat technologii wroga.
Rozszerzeniu uległy także opcje dyplomacji - dodano szereg nowych rezolucji, a także możliwość wcześniejszego ukończenia gry na drodze negocjacji i pokojowego rozwiązywania problemów - duży wpływ na taki sposób zakończenia konfliktów ma jeden z nowych cudów – Pałac Apostolski. Natomiast gracze, którzy staną do wyścigu w budowie statku kosmicznego muszą przygotować się na nieco więcej strategicznego planowania i podejmowania taktycznych decyzji.