Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa, 1984 rok.
Stan książki dobry+, małe pieczątki Dar Czytelników, podpis właścicielski na ostatniej stronie, lekko pożółkłe strony, niewielkie przetarcia na okładce.
379 stron.
"Przypominam sobie postać Seweryny Szmaglewskiej, składającej przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze zeznania...
Na barkach tej słabej i znaczonej stygmatem cierpienia dziewczyny spoczywał cały ciężar odpowiedzialności za przedstawienie światu wszystkiego, co Polska i Polacy przecierpieli w czasach pogardy dla człowieczeństwa.
Mam jeszcze w uszach — po tylu latach! — dźwięk głosu Szmaglewskiej, jej proste słowa, które wzruszały salę do łez, i cichy szept tłumacza... Spokój Szmaglewskiej, ta jej naturalna poza pozbawiona cienia ekshibicjonizmu czy przesady zrobiły wówczas największe wrażenie na tych wszystkich, którym dane było wysłuchać jej zeznań w Norymberdze.
Czytając teraz Szmaglewską stwierdzam w jej norymberskim tworzywie literackim ten sam spokój i równowagę, którymi już wtedy imponowała wszystkim.
Książka Szmaglewskiej nie tyle oskarża, co zmusza do pamięci, do konfrontacji. Przypomina nie tylko ówczesną rzeczywistość norymberską z jej wszystkimi problemami ludzkimi, ale cofa nas do czasów, kiedy głęboko wierzono, iż prawo pokona bezprawie i przywróci godność ludzką wszystkim tym, którym nieludzki reżim usiłował je odebrać...
Ta konfrontacja jest chyba najbardziej wstrząsającym elementem powieści, chociaż napisanej w sposób kameralny, czasami wręcz intymny. Świadczy to o artyzmie pisarki, która potrafi jedną klamrą spiąć wszystko, co nią wtedy wstrząsnęło: pogardę, litość, miłość i ulgę."
Z recenzji Mariana Podkowińskiego w Perspektwach
Po zakończeniu aukcji wraz z informacją o wygranej otrzymasz dane potrzebne do zakończenia transakcji.
Przed licytacją zapoznaj się ze stroną o mnie.