Ładny, nieco rzadszy denar Sewera Aleksandra wybity w Rzymie w 230 r. (RIC IV 105; RSC III 401):
Aw. IMP(erator) SEV(erus) ALEXAND(er) AVG(ustus), popiersie cesarza w wieńcu laurowym w prawo;
Rew. P(ontifex) M(aximus) TR(ibunicia) P(otestate) VIIII CO(n)S(ul) III P(ater) P(atriae) [tj.kontynuacja tytulatury cesarskiej z awersu: "Kapłan najwyższy, sprawujący władzę trybuńską po raz dziewiąty, konsul po raz siódmy, Ojciec Ojczyzny"], Sewer Aleksander w stroju wojskowym stojący w prawo, trzymający w prawej ręce glob, w lewej włócznię.
Waga: 2, 59 g
Oferowany denar należy do grupy monet Sewera Aleksandra, które można bardzo precyzyjnie wydatować na podstawie władzy trybuńskiej cesarza. Wiedząc, że tę przypisaną do funkcji augusta (w III w. był to tytuł zastrzeżony dla faktycznego władcy, w przeciwieńsiwe do "cezara", którym określano najczęściej młodocianych następców tronu) funkcję Aleksander otrzymał po raz pierwszy w 222 r., łatwo niniejszą monetę wydatować na r. 230.
Na uwagę zasługuje piękny, całopostaciowy wizerunek młodego cesarza na rewersie. Mimo ukazania go tu jako wodza Sewer Aleksander miał przede wszystkim aspiracje intelektualne, nie wojskowe, czym naraził się w kręgach żołnierskich na zarzuty o tchórzostwo...