Miniony wiek i początek obecnego stulecia naznaczone są wyraźnym wzrostem zachorowań na cukrzycę, która niesie za sobą powikłania w układzie krążenia, nie tylko u dorosłych, ale także w populacji wieku rozwojowego. Chociaż zmiany w układzie sercowo-naczyniowym u dzieci są z reguły asymptomatyczne, to jednak niezbędne jest spojrzenie na serce w cukrzycy już od początku okresu rozwojowego. Jak najwcześniejsze uchwycenie niepokojących objawów ze strony układu krążenia w cukrzycy być może uchroni chore dziecko przed groźnymi powikłaniami sercowymi w wieku dojrzałym.
Przesłanki te skłoniły zespół wybitnych specjalistów do zajęcia się tą problematyką. Prezentowana monografia zawiera wieloaspektowe spojrzenie na kluczową rolę śródbłonka w mikro- i makrokrążeniu, określanego przez J. Vane’a (laureata Nagrody Nobla), jako the endothelium: maestro of blood circulation.
Innym poruszanym w książce zagadnieniem są biochemiczne markery miażdżycy, zaburzenia lipidowe oraz rola nadciśnienia tętniczego, układu renina–angiotensyna oraz insulinooporności i adipokin w rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy. Sporo miejsca poświęcono także wpływowi zmian mikronaczyniowych (mikroalbuminuria, retinopatia) na stan układu krążenia w cukrzycy.
Demonstracją kliniczną wymienionych czynników sprawczych jest groźna w skutkach kardiomiopatia cukrzycowa i autonomiczna neuropatia układu sercowo-naczyniowego, które to patologie mogą ujawniać się już u dzieci w różnym okresie trwania cukrzycy, ale najczęściej pozostają niewykrywalne. Ważna jest też więc wczesna diagnoza zmian w układzie krążenia u najmłodszych pacjentów i temu zagadnieniu poświęcone są kolejne rozdziały podręcznika, podkreślające rolę badań nieinwazyjnych, takich jak: ultrasonografia, echokardiografia czy kapilaroskopia.
Monografia zakończona jest próbą ustalenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w zagrażających powikłaniach w układzie krążenia u dzieci.