Religia zakazuje i nakazuje, potępia i błogosławi, karze i wynagradza. Żadnego obszaru nie dotyczy to bardziej niż seksualności. Partner seksualny, status małżeński, kolor skóry – w połączeniu z konkretną religią lub kastą stanowią czynniki mogące prowadzić do zbawienia lub wiecznego potępienia.
W książce „Seks i religia" Dag Øistein Endsjø uważnie przygląda się religijnym postawom wobec seksu w kulturach świata. Podczas gdy nastoletnie chrześcijanki przysięgają Bogu, że nie będą uprawiać seksu aż do czasu zawarcia małżeństwa, buddyjscy mnisi traktują seks gejowski jako święte misterium. Podczas gdy chrześcijaństwo odmawia homoseksualistom miejsca w Kościele, wiele osób pyta o to, czy powinna obowiązywać kara śmierci za seks heteroseksualny, czy rozwiązłość może prowadzić do huraganów i wojen nuklearnych, czy Bóg potępia małżeństwo osób o odmiennym kolorze skóry i dlaczego w ogóle do pewnych religijnych zasad dotyczących seksu przywiązuje się uwagę, a inne popadają w zapomnienie.
Endsjø twierdzi, że nie ma nic oczywistego w tym, jak religie zakazują lub nakazują, uświęcają lub potępiają określone przejawy seksualności. Uznanie seksu za święty lub odrażający zależy całkowicie od tego, jak jest zdefiniowany przez religię.
Zawarte w tej książce fascynujące dociekania nad obyczajami i znaczeniami, rytuałami i regułami, zainteresują każdego, kogo ciekawi zarówno kulturowy wymiar religii, jak i seks oraz seksualność.