Tytuł
|
Sekrety i metody Mistrza
|
Autor
|
Michel Robert
|
Wydawca
|
Akademia Jeździecka
|
Rok wydania
|
2013
|
Liczba stron
|
190
|
Wymiary
|
165 x 235 mm
|
Okładka
|
miękka
|
ISBN
|
978-83-[zasłonięte]386-7-9
|
Ci, którzy mają odwagę, żeby stawiać sobie pytania, którzy zachowują otwarty umysł i pasję, którzy wciąż idą dalej szukając informacji, oni będą robić postępy. W takim duchu musicie podejść do tej książki. Oczywiście, zawsze jest dobrze samemu zdobywać doświadczenie, ale o ile łatwiej i szybciej można się uczyć, jeśli dostajemy od razu rozwiązanie. Po to czytacie ten tekst, aby odnieść pewne korzyści. Żeby dowiedzieć się czegoś lub potwierdzić coś, co być może już wiecie, ale tu pewnie zobaczycie pewne kwestie trochę inaczej. To prawda, że wiele dróg prowadzi na szczyt. Jednak jeśli czytacie, aby następnie krytykować lub udowadniać coś przeciwnego, „ szukać dziury w całym", Wasze nastawienie jest od razu negatywne, wątpicie w powodzenie. Trzeba uwierzyć w to, co ma nastąpić i przede wszystkim spróbować samemu w praktyce. Wszyscy, którzy odnieśli sukces, najpierw próbowali. Niektóre moje słowa lub niektóre metody mogą Was zaskoczyć. Musicie wiedzieć, że ja również kiedyś nauczałem klasycznymi metodami; za każdym razem czułem, że jestem ograniczany. Od kiedy postanowiłem pracować w stanie równowagi umysłowej i fizycznej jeźdźca i konia, stwierdziłem, że moi uczniowie uczą się o wiele szybciej. Dla niektórych takie podejście do jeździectwa będzie całkiem nowe, dla innych będzie dopełnieniem ich wiedzy. Napisałem tę książkę, aby wszyscy, którzy zechcą, mogli skorzystać z mojego doświadczenia: trenerzy, jeźdźcy, właściciele koni i... konie! Nie znajdziecie tu żadnej wielkiej tezy naukowej, żadnej wielkiej teorii. Inni już je stworzyli przede mną. Nie napisałem kolejnej książki na temat prowadzenia na zewnętrznej wodzy, kontrgalopu czy też ciągów... Za to będzie mowa o kontroli umysłu i o kondycji fizycznej jeźdźca i konia: postawy, zachowania, sposoby działania i analizowania, rozumienia i myślenia. To wszystko pozwoli Wam wyjść poza technikę, zachować pozytywne i realistyczne nastawienie.
Książka przedstawia nowe podejście do jeździectwa oparte na poszukiwaniu harmonii oraz porozumienia z koniem.
Większa część jest poświęcona przygotowaniu mentalnemu jeźdźca: Michel Robert opisuje postawy, zachowania oraz sposób myślenia, dzięki którym możemy wykraczać poza technikę jazdy konnej, zachowując pozytywne nastawienie i otwarty umysł. Jest to metoda, która na pierwszym miejscu stawia szczerość wobec samego siebie, wobec innych ludzi, a także w relacjach z końmi.
Postępując zgodnie z tą filozofią spróbujcie odkryć metody Mistrza, w których dużą wagę przywiązuje się do utrzymania wzroku panoramicznego, a na które składają się:
• przygotowanie fizyczne konia i jeźdźca,
• praca ujeżdżeniowa w szkoleniu skokowym: kontakt, wyprostowanie, zgięcie, zmiana nogi w galopie, cofanie,
• szkolenie skokowe: najazd, jakość foule,
• propozycje ćwiczeń w szkoleniu skokowym,
• oraz cenne rady pomagające w dobrym przygotowaniu fizycznym i mentalnym do zawodów
Uważam, że szlachetna sztuka jeździecka składa się z miłości i szacunku do konia przy zachowaniu równowagi fizycznej i umysłowej. Od wielu lat pracuję i szkolę w zgodzie z powyższą zasadą. Chciałbym, abyście teraz i Wy - jeźdźcy, trenerzy, właściciele koni... a także konie - mogli skorzystać z mojego doświadczenia. Jestem przekonany, że może ono Warn pomóc w osiąganiu postępów oraz w uzyskiwaniu dobrych wyników sportowych, a także może przyczynić się do poprawy komfortu zarówno Waszego jak i Waszych koni.
Spis treści
WSTĘP 1
Rozdział 1: POSTĘPY - STAN UMYSŁU JEST NAJWAŻNIEJSZY 7
Każdy może się rozwijać 9
Rozdział 2: PRZYGOTOWANIE PSYCHICZNE l STAN UMYSŁU JEŹDŹCA 15
Wyeliminowanie wymówek 17
Strach, kontrolowanie myśli i koncentracja 18
Programowanie prawidłowego działania 24
Postawa zwycięzcy 27
Dyscyplina i dokładność 28
Oddech i rozluźnienie 29
Rozdział 3: PRZYGOTOWANIE FIZYCZNE l POZYCJA W SIODLE 33
Praca nad pozycją w siodle 36
Zachowanie „wypośrodkowanej" pozycji ciała 41
Pozycja jeźdźca podczas skoku 43
Praca nad pozycją w równowadze 45
Rozdział 4: WZROK PANORAMICZNY 51
Rozdział 5: KOMUNIKACJA JEŹDZIEC - KOŃ 65
Zaufanie 72
Kontakt z koniem - cztery narzędzia 78
Działajmy, ale „dajmy żyć" 80
Rozdział 6: RELACJA TRENER – JEŹDZIEC 85
Rozdział 7: PRZYGOTOWANIE FIZYCZNE KONIA 93
Praca z młodym koniem 99
Praca na lonży 102
Praca w terenie 104
Praca w hali lub na ujeżdżalni 106
Skoki 106
Rozdział 8: PRZYGOTOWANIE DO SKOKÓW 111
Praca na koniu z szyją wyciągniętą do przodu i w dół 114
Praca na kole 115
Koń na kontakcie 117
Wyprostowanie 121
Zmiana nogi w galopie 123
Cofanie 127
Zmiana tempa i obszerności foule w galopie 129
Rozdział 9: SZKOLENIE W SKOKACH 133
Dobry galop 134
Długość foule 137
Odskok141
Rozdział 10: ĆWICZENIA SZKOLENIOWE NA PRZESZKODACH 147
Rozdział 11: ZAWODY 171
Panowanie nad stresem i swoimi emocjami 175
Oglądanie parkuru z ziemi 178
Rozgrzewka 180
Na parkurze 182
Analiza wyników po konkursie 185
Słowniczek Michela 189
Chciałbym przekazać Wam myśl, że jeździectwo, sport i w ogóle życie są piękniejsze, jeśli naprawdę poszukujemy harmonii ciała i umysłu. Krok po kroku kończą się czasy techniki, a zaczynają czasy refleksji. Wielu sportowców już to zrozumiało.
To są wydarzenia, które otworzyły mi oczy. Mówi się często, że dopóty problem pozostaje nierozwiązany, dopóki nie jesteśmy jego świadomi i dopóki nie znajdujemy rozwiązania... Krótko mówiąc dopóki nie jesteśmy w stanie zmienić swojego sposobu postępowania. Sami tworzymy naszą przyszłość: wszystko, co nam się przydarza zostało przez nas zaprogramowane w przeszłości, świadomie lub też nie. To prawo przyczyny i skutku: jeśli włożę palec w drzwi i je zamknę, będzie bolało. Dzieje się to, co zaprogramowaliśmy. Ten sposób widzenia jest trudny do przyjęcia, ale jeśli już go przyjmiemy, wiele się nauczymy, a także już nigdy nie będziemy winić innych za to, co się nam przydarza. Myśl jest matką każdego działania. Spróbujcie zastanowić się nad tym zdaniem. Żeby móc robić postępy, trzeba dać sobie czas na przeanalizowanie tego, co się dzieje. Jest to konieczne. Jeszcze o tym później porozmawiamy. Nazywam to poszukiwaniem pierwotnej przyczyny.