Gazeta Warszawska z 18 listopada 1789 roku (numer 92)
W przeciwieństwie do “Gazety Warszawskiej” wydawanej po 1800 roku, egzemplarze z czasów Sejmu Wielkiego należą do rzadkości (Sejm Czteroletni zwołany w 1788 w Warszawie, mający na celu, w zamyśle organizatorów, przywrócenie pełnej suwerenności i przyśpieszenie rozwoju gospodarczego Rzeczypospolitej).
Wineta – nad napisem: Gazeta Warszawska – drzeworyt z herbem królewskim Stanisława Augusta Poniatowskiego. Herb Rzeczpospolitej z herbem Poniatowskich pośrodku - Ciołkiem i 2 postaciami.
W sumie 8 stron o wym. ok. 16 cm x 18 cm. Gazeta – pierwsze 4 strony, kolejne 4 to Suplement.
Relacje z kraju m.in. z CLXXXIX SESSYI Sejmowey: Po przybyciu JKMości do Senatu JP Marszałek Konfed. Koron. upraszał Stanów azeby na Rapport od Kommisyi Skarbowey przeniesiony… Od str. 2 relacje ze świata.
m.in. List pewnego cesarskiego oficera... „Wezyr miał zlecenie...żeby na niewiernych napadszy... ich poraził... ze wszystkich głów niewiernych piramidy ułożywszy ie zapalił.... Chocim odebrał y naostatku całą Gallicyą pustoszył...”
W suplemencie: dalszy ciąg relacji z obrad Sejmu Wielkiego z 16 listopada. m.in. Indygenat dla Xcia Ludwika Wurtemberga, Zlecenie Kommisyom Skarbowym Oboyga Narodow,
Z Wodzisławia w Krakowskim... o spełnieniu ostatniej woli Hrabiego Lanckorońskiego (Lanckoroński)Dalej wieści ze świata, na ostatniej stronie DONIESIENIA Z WARSZAWY- np. o Macieju Zwolińskim rodem z Piotrkowa, który okradł swego pana w Łowiczu (tu też spis ukradzionych rzeczy i rysopis złodzieja).
Papier mocny i w ładnym stanie zachowania, co się zdarza dość rzadko w przypadku prasy.
Ciekawostka nie tylko dla historyków, ale też dla językoznawców badających przemiany języka polskiego.