Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SEJM I SENAT W KONSTYTUCJI RP Z 1997 R. CHRUŚCIAK

23-01-2014, 21:58
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik bazar-wiedzy
numer aukcji: 3819665887
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 20-01-2014 19:57:38

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2001
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Polecamy książki dla fachowców w najtańszych cenach na Allegro

Pamiętaj zawsze możesz do nas zadzwonić
533 [zasłonięte] 038
/ w dni powszednie od 10 do 17 / lub napisać
[zasłonięte]@ksiegarnia-fachowa.pl

 
 
 

SEJM I SENAT W KONSTYTUCJI RP Z 1997 R.

POWSTAWANIE PRZEPISÓW

R.CHRUŚCIAK

 


 SEJMOWE WYDANIE I 251 STRON 

 

Nowa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., nawiązując do rozwiązań z początków II Rzeczypospolitej oraz do regulacji przyjętych po przełomie ustrojowym w 1989 r., oparła system rządów na rozwiązaniach typowych dla systemu parlamentarnego (parlamentarno-gabinetowego) skonstruowanego na fundamencie trójpodziału władz.

W tak ukształtowanym parlamentarnym systemie rządów - ze zrozumiałych względów - na szczególną uwagę zasługuje Sejm stanowiący wraz z Senatem władzę ustawodawczą i sprawujący kontrolę nad Radą Ministrów.

Ustrojowe usytuowanie Sejmu i Senatu w nowej ustawie zasadniczej jest więc zasadniczą przesłanką, uzasadniającą podjęcie próby zaprezentowania procesu narodzin głównych przepisów konstytucyjnych dotyczących parlamentu. Dominującą metodą jest prześledzenie etapów prac nad poszczególnymi artykułami - poczynając od projektów konstytucji, poprzez kolejne fazy procedury ustawodawczej, aż do ostatecznego brzmienia przyjętego w konstytucji.

Szczególnie chodziło o przedstawienie kolejnych wersji określonych artykułów, zwłaszcza znajdujących się w rozdziale IV dotyczącym Sejmu i Senatu, które to artykuły stanowiły główne wątki dyskusji w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego i jej podkomisjach oraz w Zgromadzeniu Narodowym.

Założeniem było oparcie pracy wyłącznie na materiałach z prac konstytucyjnych, bez podejmowania analizy (konfrontacji) z relatywnie bogatą już literaturą na temat Sejmu i Senatu w nowej konstytucji.

Oparcie niniejszej pracy niemal wyłącznie na materiałach z prac konstytucyjnych - podyktowane przede wszystkim względami merytorycznymi - stwarzało także możliwości przedstawienia choć w części autentycznej atmosfery prac, stylu wypowiedzi i argumentacji, zwłaszcza najbardziej aktywnych uczestników prac, nad przepisami dotyczącymi Sejmu i Senatu.

Dążeniem było więc dostarczenie pełnej - choć równocześnie syntetycznej - wiedzy na temat genezy przepisów regulujących Sejm i Senat w Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. Największy jednak nacisk położony został na zaprezentowanie genezy poszczególnych artykułów rozdziału IV, czyli artykułów od 95 do 125, oraz rozdziału XII zawierającego art. 235.

Założenie, iż publikacja ma być syntetyczna, a z drugiej strony fakt, że prace konstytucyjne były długotrwałe, spowodowało, że nie była możliwa analiza wszystkich wątków prezentowanych w dyskusjach. Czytelnik chcący uzyskać pełniejszy, bardziej szczegółowy obraz genezy przepisów konstytucji dotyczących Sejmu i Senatu, powinien sięgnąć zwłaszcza do biuletynów Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego zawierających zapis przebiegu prac. Dotarcie do właściwych partii biuletynów powinny ułatwić stosunkowo liczne odesłania zawarte w publikacji.

Rozważania na ten temat zostały poprzedzone uwagami - jak się wydaje koniecznymi - na temat genezy art. 10, kluczowego dla określenia pozycji ustrojowej Sejmu i Senatu oraz uwagami na temat etapów prac nad rozdziałem IV.

Nieco szersze uwagi na temat etapów prac nad rozdziałem IV pozwalają na uniknięcie konieczności powtarzania wielu stwierdzeń przy okazji prezentowania genezy każdego artykułu. Nie uniknięto jednak powtarzania pewnych kwestii. Wynika ono z przyjęcia założenia, że być może część Czytelników będzie chciała zapoznać się tylko z genezą określonego artykułu (artykułów) bez śledzenia uwag na temat etapów prac nad rozdziałem IV. Biorąc to pod uwagę, w opisie genezy każdego artykułu znajdują się więc pewne - choć sprowadzone do minimum - uwagi na temat etapów prac.