Głośnik Seas ER18RNX (H1456-08)
Nisko-średniotonowy głośnik 18cm
Made in Norway
W czasach, gdy nawet wytwórcy high-endu przenoszą produkcję do państwa wstydliwie ukrywanego na tabliczkach pod zagadkowymi skrótami w rodzaju ChRL czy PRC, Seas pozostaje jednym z nielicznych producentów prawdziwie europejskich, gdyż fabryki - podobnie, jak cały dział R&D, laboratorium i biura - ma zlokalizowane w Norwegii. I jedynym, któremu udało się - będąc w ścisłej czołówce - zachować przystępne ceny przetworników.
Głównym rywalem Seasa jest jego... filia w Videbaek w Danii, która po oderwaniu się od firmy-matki przyjęła nazwę Scan-Speak. Które głośniki są lepsze?
W kwestii brzmienia temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy zostawmy innym, gdyż, jak wiadomo, de gustibus non disputandum est. Powiedzmy tylko parę słów o imponującym pakiecie technologicznych nowinek, inżynierskiej maestrii i wykonawczego kunsztu, które otrzymujemy od specjalistów z Moss zaimplementowane w nowym modelu ER18RNX:
- zredukowane zniekształcenia dzięki szczelinie magnetycznej typu T i miedzianym pierścieniom linearyzującym rozkład pola magnetycznego. Zamiar się powiódł - niezależny test pokazuje świetne wyniki: http://zaphaudio.com/6.5test/compare.html
- potężny, 11cm układ magnetyczny z tłoczoną osłoną przez co możliwe stało się osiągnięcie maksymalnego wychylenia aż 22mm (tyle, co w Revelatorach Scan-Speaka za 880zł!)
- własnego wzoru, profilowany, aerodynamiczny, odlewany kosz ze stopu aluminium wentylowany nad i pod zawieszeniem oraz przez otwór w układzie magnetycznym. Cały głośnik jest cięższy od jego duńskiego kompana o 200g.
- sztywna, innowacyjna, selektywnie powlekana membrana z masy trzcinowo-papierowej i cewka nawijana aluminiowym drutem pokrytym miedzią dla zmniejszenia wagi układu drgającego. Efekt? Masa drgająca - zaledwie 14 gramów - wyprzedza osiemnastkę Revelatora o 25% (17,5g).
- liniowe wychylenie 12mm przy zachowaniu wysokiej efektywności 88,5dB (odnosząc to znów do Revelatora - wychylenie lepsze o kilka procent (13mm), ale kosztem spadku efektywności do 87dB. To oznacza, że przy tej samej głośności Revelator pochłania 40% mocy więcej!)
- przyjazny zestaw parametrów T-S pozwalający na optymalną pracę w małych obudowach, rzędu 13-15L. I niech nie zmyli nas Fs=37Hz wobec 33Hz 4-omowego Revelatora. Ten ostatni schodzi wprawdzie ok. 4Hz niżej, ale kosztem niemal dwukrotnie większej obudowy! (ośmioomowy Revelator lepiej przetworzy niższy bas, ale wtedy musimy pogodzić się z już co najmniej 32 litrową obudową, wartą być może przetwornika o większej średnicy). Dla małych obudów ER18RNX jest więc bez porównania lepszym wyborem, niż niemal trzykrotnie droższy, wyśmienity przecież Scan-Speak Revelator.
Przetworniki elektroakustyczne nigdy nie osiągną perfekcji. Sztuka kompromisu polega na jednorodnej dystrybucji niedoskonałości tak, by każde kryterium wyboru głośnika utraciło najmniej. Takiej równowagi wyśrubowanych parametrów, imponującego brzmienia, mistrzowskiego wykonania i korzystnej ceny jak w ER18RNX próżno szukać gdzie indziej...
Szczegółowe dane techniczne:
http://seas.no/images/stories/prestige/pdfdatasheet/H1456_ER18RNX_Datasheet.pdf
Przykładowe projekty:
http://www.oocities.org/woove99/Spkrbldg/ER18RNX_2Way.htm
http://www.audioheuristics.org/projects_gallery/ER18DXT/ER18DXT.htm
http://zaphaudio.com/SR71.html
Cena detaliczna tego przetwornika w Polsce to ok. 340-350zł ( http://zap-audio.pl/sklep/index.php?main_page=index&cPath=2_13_39 )
Głośniki NIE są leżakiem magazynowym, produktem demo, powystawowym, próbką inżynierską, prototypem itp. itd. Są fabrycznie nowe, nieużywane, w 100% sprawne i pochodzą z oficjalnego kanału dystrybucji.
Gratisowa przesyłka dotyczy zakupu 4 sztuk.
Kontakt: tel. 889 [zasłonięte] 159, e-mail: [zasłonięte]@interia.eu