Absorbent pochłaniający związku azotu: amoniak (NH3), azotyny (NO2) i azotany (NO3)! Dodatkowo super krystalizuje wodę! Opakowanie 500ml wystarcza aż na 2000l wody - środek wielokrotnego użytku do regeneracji!
Purigen jest najwyższej jakości syntetycznym absorbentem, znacznie przewyższającym inne tego typu produkty dostępne na rynku. To nie tylko mieszanina wymieniaczy jonowych i substancji o właściwościach wchłaniających, ale unikatowy makroporowy syntetyczny polimer, wychwytujący rozpuszczalne i nierozpuszczalne zanieczyszczenia z wody. Jego wydajność i szybkość działania przewyższa podobne produkty o 500 %. Usuwając organiczne zanieczyszczenia pozwala na skuteczne wyeliminowanie ze zbiornika amoniaku, azotanów i azotynów, jednocześnie nie pozbawiając wody cennych pierwiastków śladowych. W znaczący sposób podwyższa redukcyjno ? oksydacyjny potencjał wody i sprawia, że nabiera ona krystalicznej przejrzystości. Granulki Purigenu w miarę zużywania się ciemnieją, produkt może jednak zostać poddany regeneracji za pomocą wybielacza używanego w gospodarstwie domowym. Przeznaczony jest do akwariów morskich i słodkowodnych.
Selektywność działania: Purigen to organiczna żywica filtracyjna o największej dostępnej na rynku wydajności. Żaden inny produkt nie jest w stanie tak skutecznie oczyścić wody. W przeciwieństwie do innych preparatów zawierających jedynie wymieniacze jonowe, Purigen został zaprojektowany także do eliminowania zanieczyszczeń organicznych. Podczas gdy zwykłe żywice są już całkowicie nasycone metalami i innymi zanieczyszczeniami, Purigen dopiero zaczyna ujawniać swój potencjał. Prawie nie wchłania prostych cząsteczek, wychwytując przede wszystkim wielkocząsteczkowe związki zawierające azot, których głównym źródłem w akwarium są odchody ryb i bezkręgowców oraz rozkładające się pędy roślin.
Wydajność: Dzięki dużej powierzchni granulek, Purigen jest wyjątkowo wydajny i ma wysoką zdolność gromadzenia zanieczyszczeń. Wszystkie dostępne na rynku żywice mają postać kulek o gładkiej powierzchni, co można zobaczyć pod mikroskopem. Kuliste granulki Purigenu charakteryzują się dużą porowatością, wielokrotnie zwiększającą powierzchnię kontaktu z wodą.
Regeneracja: Purigen jest łatwy do regeneracji. Podczas użytkowania zmienia barwę z jasnej poprzez ciemny brąz na prawie czarną. W tej postaci może zostać zregenerowany poprzez wypłukanie w wodnym roztworze wybielacza. Zawarte w nim chemikalia ?wypalają? nagromadzone w granulkach Purigenu zanieczyszczenia. Produkty nadające się do regeneracji w roztworze soli kuchennej zawierają wyłącznie wymieniacze jonowe. Co więcej, w ten sposób nie wypłucze się zanieczyszczeń organicznych, które stopniowo kumulują się w żywicy.
Sposób użycia
Przepłukać przed użyciem. Przesypać żywicę do woreczka filtracyjnego o drobnych oczkach. Litr Purigenu wystarczy do oczyszczania około 4 000 l wody przez pół roku. O zużyciu produktu świadczy zmiana koloru na ciemnobrązowy lub prawie czarny.
Regeneracja
Przygotować roztwór środka wybielającego w wodzie w stosunku 1:1. Namoczyć Purigen na 24 godziny w plastikowym lub szklanym (nie metalowym!) pojemniku i pozostawić w miejscu z dobrą wentylacją, poza zasięgiem dzieci. Po upływie doby przepłukać obficie i namoczyć na 8 godzin w roztworze zawierającym 2 łyżki stołowe preparatu ChlorGuard, Prime lub innego usuwającego chlor (w takim przypadku stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Przepłukać. Jeśli Purigen stosowany jest w akwarium słodkowodnym, namoczyć go na 4 godziny w roztworze zawierającym jedną łyżkę stołową na niepełną szklankę wody preparatu buforującego (Discus Buffet, Neutral Regulator, Acid Buffet). Odzyskanie przez granulki pierwotnej, jasnej barwy oznacza, że produkt odzyskał swoje właściwości i może zostać ponownie umieszczony w zbiorniku.
Uwaga! Niektóre preparaty zawierające koloidy ochronne mogą trwale uszkadzać granulki Purigenu i znacznie utrudniać jego regenerację. Jeśli granulki zaczną wydzielać zapach chloru, Purigen nie nadaje się do ponownego użycia. W przypadku wątpliwości, zalecane jest namoczenie zużytej porcji żywicy w niewielkiej ilości wody i zbadanie jej testem akwarystycznym na obecność chloru.