Infopath dla początkujących
Elżbieta Koncewicz
Elżbieta zachęca do zapoznawania się z InfoPathem 2007, jedną z aplikacji, która pozostaje w cieniu pozostałych produktów platformy Microsoft Office System, a mającą do zaoferowania potężny arsenał środków upraszczających życie i programowanie formularzy. Powstało wiele ciekawych rozwiązań produkcyjnych opartych o ten produkt. Ponieważ projektowanie, odczytywanie, wypełnianie i zapisywanie informacji wymagało użycia InfoPath jako aplikacji klienckiej, produkt ten nie był szeroko wykorzystywany.
Wstęp do programowania w MS Outlook
Andrzej Gnyp
Andrzej przedstawia jak wiele istotnych elementów programistycznych udostępnia Microsoft Outlook 2007. W poprzednich wersjach Outlook programista, do przygotowania kompletnego rozwiązania, musiał często korzystać z takich elementów jak CDO, Exchange Client Extensions, lub rozszerzone MAPI. W najnowszej wersji zostały one zastąpione przez określone obiekty.
Programownia MOSS
Artur Żarski
Artur w tym artykule skupił się na technologii, a w szczególności na możliwościach rozbudowy portalu. To, co z tym portalem będzie się dziać w przyszłości oraz jego przyszły wygląd zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych potrzeb. W przypadku pracy z portalem jesteśmy ograniczeniami związanymi z budową samego serwera SharePoint oraz ograniczeniami narzuconymi przez API. Nie zmienia to faktu, że możliwości pracy są w zasadzie nieograniczone a programista może zbudować dowolny element i umieścić go w portalu.
Warstwa prezentacji w WSS 3.0/Sharepoint 2007
Michał Gołda
Michał spotkał się z opinią, że trudno jest dostosować wygląd portalu Sharepoint do własnych potrzeb, więc starał się pokazać, iż nie jest to prawdą. Traktując WSS 3.0/MOSS 2007 jako framework mamy olbrzymie możliwości stworzenia ciekawego portalu, również pod względem warstwy prezentacji.
Uwierzytelnianie a autoryzacja
Karolina Stankiewicz
Karolina opisuje dwa terminy służące do określenia weryfikacji tożsamości użytkownika i jego uprawnień – uwierzytelnianie i autoryzacja. Proces uwierzytelniania sprawdza kim jesteś, a proces autoryzacji sprawdza do czego masz prawo. Usługi WSS nie wykonują uwierzytelniania samodzielnie – jego realizację powierzają Internetowym Usługom Informacyjnym (IIS) lub ASP.NET Framework. Zarządzają natomiast tożsamościami użytkowników i realizują autoryzację.
Business Data Catalog – łatwo udostępniane dane biznesowe
Zbigniew Szcześniewski
Zbigniew opisuje jak wiele możliwości udostępniania danych biznesowych użytkownikom posiada Business Data Catalog. Definicja aplikacji wykonana raz przez zaawansowanego użytkownika lub programistę, pozwala na wykorzystanie źródła danych biznesowych przez zwykłych użytkowników w miejscu i w sposób, którego będą akurat potrzebowali, bez dokładnej znajomości organizacji danych w aplikacji biznesowej lub narzędzi programistycznych. Dotychczas, praktycznie zawsze trzeba było w takiej sytuacji sięgnąć po wiedzę programisty, a dzięki BDC nie jest to już na szczęście potrzebne.
Tworzenie rozwiązań Visual Studio Tools for Office
Artur Żarski
Artur prezentuje jak Visual Studio Tools for Office pozwala programistom tworzyć zaawansowane projekty przy minimalnym nakładzie pracy. Twórcy dostają pakiet, dzięki któremu możliwe jest stworzenie dowolnego elementu platformy jak wymiana danych, programowanie Outlook, czy też wsparcie dla OpenXML. Aktualnie VBA przestało być podstawowym narzędziem programistycznym – stało się nim VSTO.
Office Business Application
Tomasz Kopacz
Tomasz zaprezentował w jaki sposób koncepcja OBA (Office Business Applications) pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na budowę systemów IT. Zamiast skupiać się na szczegółach implementacyjnych można, wykorzystując bogatą platformę Office System szybko zbudować rozwiązanie wspierające dany proces biznesowy. Co więcej – te rozwiązanie może zarówno być autorskim systemem, jak i aplikacją pośredniczącą w wywołaniach funkcjonalności realizowanych przez poszczególne systemy już funkcjonujące w danej firmie.
Przepływy i procesy biznesowe
Tomasz Kopacz
Tomasz jak w większości aplikacji biznesowych centralnym elementem jest realizacja określonego procesu biznesowego. W tradycyjnych aplikacjach taki proces nie jest zakodowany w programie – wymaga natomiast, aby użytkownik samodzielnie wykonał określone operacje w danej kolejności. Warto podejść do zagadnienia inaczej i wykorzystać gotowy motor realizujący przepływy, które implementują dany proces biznesowy. Częścią Microsoft .NET 3.x jest specjalny motor – Windows Workflow Foundation przeznaczony do realizacji przepływów, czyli implementacji procesów biznesowych.
Usługi Excel Services w MOSS 2007
Jarosław Ślęzak
Jarosław napisał że usługi Excel Services są niewątpliwie potężnym i przydatnym rozwiązaniem. Produkt daje wiele korzyści dla firmy już samymi funkcjami zawartymi i gotowymi do pracy po instalacji z paczki. Trzy najważniejsze jego zastosowania to: współpraca z użyciem centralnego repozytorium arkuszy, centrum raportów z danymi biznesowymi oraz możliwość oprogramowania dostępnego silnika.
Materiały na DVD:
Windows Server 2008 Enterprise w wersji 32- oraz 64-bitowej; WSS 3.0 SP1 w wersji 32-bitowej;