Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SCYTOWIE ZŁOTO SCYTYJSKIE MN WARSZAWA Z MAPĄ 1976

20-03-2012, 12:42
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2196192752
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 13   
Koniec: 19-03-2012 19:46:03

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
ZŁOTO SCYTYJSKIE



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
PRACA ZBIOROWA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE, WARSZAWA 1976
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 2000 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
BARDZO DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 51 + TABLICE Z ILUSTRACJAMI + DODATKOWA ROZKŁADANA MAPA
WYMIARY - 24 x 17 x 0,6 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,209 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -


ZŁOTO SCYTYJSKIE
i
WARSZAWA 1976 MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE
Katalog opracowały L. K. GALANINA, L. L. BAHKOVA
Tłumaczyli z języka rosyjskiego WANDA ZDHOJEWSKA, ANTONI MIERZEJEWSKI
Prace wydawnicze URSZULA POPŁONYK
Opracowanie graficzne i techniczne DANUTA KSIĄŻKIEWICZ
Komisarz wystawy dr BARBARA RUSZCZYC
Organizator techniczny JOACHIM BIENKOWSKI





PRZEDMOWA

Jesteśmy bardzo wdzięczni kolegom, radzieckim za umożliwienie publiczności polskiej poznania wspaniałych, unikalnych kolekcji przedmiotów sztuki scytyjskiej, z których znaczna większość została wykonana ze złota. Skarbiec złota scytyjskiego w Ermitażu Leningradzkim jest w tych zbiorach muzealnych podobną atrakcją, jaką stanowią w Muzeum, Brytyjskim rzeźby Partenonu czy Mona Liza w paryskim Luwrze.
Charakter sztuki Scytów, jej miejsce w kulturze świata starożytnego, przedstawił w jasny i zwięzły sposób dyrektor Ermitażu, proj. Borys Pio-trowski, członek rzeczywisty Radzieckiej Akademii Nauk. Bardziej szczegółowe wyjaśnienia, dotyczące aspektów historycznych poszczególnych okresów tej sztuki oraz towarzyszących jej na wystawie obiektów zabytkowych starożytnego Ałtaju, zawierają dalsze rozdziały, poprzedzające właściwy katalog wystawy.
Szerokim rzeszom naszego społeczeństwa, dla których sztuka starożytna dzięki polskim wykopaliskom na Krymie i na Bliskim Wschodzie stała się w ostatnich dwudziestu latach o wiele bliższa, obecna wystawa uzupełnia, o jeden z najistotniejszych elementów, obraz kultury świata starożytnego.
Przywiązujemy szczególne znaczenie do faktu, że wystawę tę gościmy w roku 1976. Przed dwudziestu bowiem laty, dzięki współpracy z Ermitażem Leningradzkim, Muzeum Narodowe w sierpniu 1956 r. zorganizo-
ato pierwsze po wojnie polskie wykopaliska archeologiczne w miejscowi Mirmeki na Krymie. Od tego czasu datuje się nasza stała współ-
aca z tą największą placówką muzealną Związku Radzieckiego, jednym
największych światowych muzeów, która wyraża się w kooperacji nie
tylko w dziedzinie archeologii i sztuki starożytnej, ale również i w działach innych okresów twórczości artystycznej. W użyczonej nam, przez Ermitaż Leningradzki wystawie złota scytyjskiego, w której znalazło się też kilkanaście zabytków z Moskwy, Kijowa i Rostowa, widzimy wymowny wyraz wzajemnych przyjacielskich stosunków, łączących obie nasze instytucje i wspaniały w swej wartości muzealnej symbol uczczenia dwudziestolecia tej współpracy.
Kazimierz Michałowski
WSTĘP
Wystawa „Złoto scytyjskie" zaznajamia zwiedzających z jednym z najciekawszych okresów w historii starożytnej wschodniej Europy i stepowych terenów Azji. Na roziegłych obszarach od Karpat poprzez Syberię do Ordos, w okresie od końca VII do III w. p.n.e. zamieszkiwały związki plemion, zajmujących się głównie hodowlą bydła. O ścisłych kontaktach między nimi świadczą — tryb życia i elementy występujące w sztuce. Elementy te uwidaczniają się szczególnie jaskrawo w kulturze i sztuce nadczarnomorskich Scytów. Wiadomości o ich życiu i historii zawdzięczamy Herodotowi. Dowodem bliskich związków między plemionami jest nie tylko wygląd broni i uprzęży końskiej, lecz także styl w sztuce, charakteryzującej się wykorzystaniem motywów walki zwierząt. Wspólnota plemion wyrażała się w podobnym ustroju społecznym i jednakowej formie gospodarki hodowlanej, w której duże znaczenie miała hodowla koni. Umacniała ją szeroko rozprzestrzeniona wymiana handlowa, w której niemałą rolę odgrywały metale, zwłaszcza cyna niezbędna do produkcji brązu.
Kontakty Zachodu ze Wschodem miały miejsce i w okresie przedscy-tyjskim, tzw. .„kimmeryjskim" w VIII—VII w. p.n.e. Świadczą o nich jednakowe formy poszczególnych przedmiotów, znajdywanych w kurhanach wschodniej Europy i Syberii. Bardzo wymowne jest tu porównanie inwentarza grobowego z kurhanów Ukrainy ze znaleziskami w grobach Tuwy.
Nadczarnomorscy Scytowie, których kultura i sztuka zostały pokazane na wystawie przede wszystkim utrzymywali stosunki nie tylko z mieszkańcami sąsiednich stepów, lecz także ze Starożytnym Wschodem a szcze-
gólnie z Iranem oraz ze światem śródziemnomorskim. Zgodnie ze świa- . dectwem Herodota, potwierdzonym przez dane archeologiczne, Scytowie organizowali wyprawy do Azji Zachodniej i w końcu VII w. p.n.e. brali udział w rozgromieniu państwa Asyryjskiego. Później pozostawali oni w ścisłych kontaktach z greckimi koloniami, położonymi na północnych wybrzeżach Morza Czarnego. Wiele przedmiotów odkrytych w scytyjskich kurhanach stanowi dzieło greckich rzemieślników.
Prócz zabytków ilustrujących kulturę Scytów końca VII—IV w. p.n.e., pochodzących z północnych wybrzeży Morza Czarnego i Kaukazu, na wystawie pokazano tzw. Syberyjską kolekcję Piotra I. Kolekcja ta, przechowywana od początku XVIII w. w Kunstkamerze, została przekazana w połowie XIX w. do zbiorów Ermitażu. Na wystawie przedstawiono również zabytki z Syberii (tzw. brązy minusińskie) i bogaty zbiór starożytności odkrytych w kurhanach Górnego Ałtaju. Wieczna zmarzlina w tych wysokogórskich kurhanach z VI—IV w. p.n.e. spowodowała, że przedmioty z drewna i skóry a także tkaniny zachowały się do naszych czasów. Zabytki z Ałtaju wskazują na wysoko rozwiniętą miejscową kulturę. W sztuce, w motywach walk zwierząt i wykorzystywaniu wizerunków zwierzęcych do dekoracji i ornamentu wyraźne są związki ze Scytami. Jednocześnie znaleziska w kurhanach wskazały na realne związki starożytnych mieszkańców Ałtaju nie tylko ze Scytami wschodniej Europy, lecz także z Iranem (tkaniny, dywany) i z Chinami (tkaniny, wyroby z laki).
Wystawa obejmuje głównie eksponaty ze zbiorów Ermitażu (141 obiektów). Muzeum Historyczne w Kijowie wypożyczyło na wystawę osiem bardzo interesujących zabytków, reprezentujących sztukę scytyjską, wykopanych w ostatnich latach. Poszczególne eksponaty pochodzą z Państwowego Muzeum Historycznego w Moskwie i z Muzeum Okręgowego w Rostowie nad Donem.
Należy oczekiwać, że wystawa wywoła wielkie zainteresowanie u zwiedzających i utrwali przyjacielskie stosunki między muzeami Polski i Ermitażem.

Borys Piotrowski



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI